Прескочи до съдържание

дневник Магеланки из Wiltshire и Cotswold - юли 2016


Mary

Препоръчани мнения

Ура, получихме дългоочакваното продължение. Дано не продължи като Шехерезада 1000 дни. :)

А иначе английските знаци явно си ги бива.

Жалко, че не сте видели и танковете. Щеше да бъде интересно.

Между другото, ако сте с кола под наем, предполагам, че не е проблем да се съчетаят Стоунхендж и Бат в един ден. А може ли да се уплътни деня с посещение на още нещо?

Пиша със скоростта, която ми позволяват ангажиментите. :(  

И на мен ми се иска да имам подбрани от всяко място по 20-тина снимки и само да добавя текст, но за съжаление става доста бавно подбора на снимките и съответно ме забавя още повече...

 

Обаче, докато чакате аз да пиша, можете да се включите в писателстването и да разкажете за Монголия, Узбекистан или друго интересно място, на което сте били. :)

Аз ще чета с удоволствие, защото съм доста по-бърза в четенето, отколкото в писането. ;)

  • Харесвам 10
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Пиша със скоростта, която ми позволяват ангажиментите. :(  

И на мен ми се иска да имам подбрани от всяко място по 20-тина снимки и само да добавя текст, но за съжаление става доста бавно подбора на снимките и съответно ме забавя още повече...

 

Обаче, докато чакате аз да пиша, можете да се включите в писателстването и да разкажете за Монголия, Узбекистан или друго интересно място, на което сте били. :)

Аз ще чета с удоволствие, защото съм доста по-бърза в четенето, отколкото в писането. ;)

може да бъдеш извинена само ако ангажиментите са забъркана смес за бонбони,иначе не :lol:  :lol:  :lol:

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Пиша със скоростта, която ми позволяват ангажиментите. :(  

И на мен ми се иска да имам подбрани от всяко място по 20-тина снимки и само да добавя текст, но за съжаление става доста бавно подбора на снимките и съответно ме забавя още повече...

 

Обаче, докато чакате аз да пиша, можете да се включите в писателстването и да разкажете за Монголия, Узбекистан или друго интересно място, на което сте били. :)

Аз ще чета с удоволствие, защото съм доста по-бърза в четенето, отколкото в писането. ;)

Мари, съжалявам, ако коментарът ми е прозвучал така, не исках да те обидя! Пишеш наистина увлекателно и образно, снимките са много добре подбрани към текста. Съгласна съм да чакам продължението колкото се налага и ще го прочета с удоволствие.

Впрочем трябва да се извиня и за "ти" формата, която използвам. Не се познаваме лично, така че вероятно трябва да се върна на "ви". Направих го съвсем интуитивно, може би защото описанието на приключението много ми хареса, а може би защото това е приетата форма във форума.

Що се отнася до писането, може би ще го направя. По-лесно е човек да описва места и събития, на които е бил скоро, защото после спомените се размиват, а за съжаление, аз не съм пътувала от няколко месеца, поне не на нови места.

Още веднъж предлагам мир и без обиди, става ли?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Мари, съжалявам, ако коментарът ми е прозвучал така, не исках да те обидя! Пишеш наистина увлекателно и образно, снимките са много добре подбрани към текста. Съгласна съм да чакам продължението колкото се налага и ще го прочета с удоволствие.

Впрочем трябва да се извиня и за "ти" формата, която използвам. Не се познаваме лично, така че вероятно трябва да се върна на "ви". Направих го съвсем интуитивно, може би защото описанието на приключението много ми хареса, а може би защото това е приетата форма във форума.

Що се отнася до писането, може би ще го направя. По-лесно е човек да описва места и събития, на които е бил скоро, защото после спомените се размиват, а за съжаление, аз не съм пътувала от няколко месеца, поне не на нови места.

Още веднъж предлагам мир и без обиди, става ли?

Ама аз изобщо не съм се обидила - просто искам да станат повече хората, които споделят преживяното!

Още повече, че съм чела твои постове за Париж и мисля, че имаш какво да кажеш! :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ама аз изобщо не съм се обидила - просто искам да станат повече хората, които споделят преживяното!

Още повече, че съм чела твои постове за Париж и мисля, че имаш какво да кажеш! :)

Мари, ако пък и дойдете на пловдивската сбирка на 05.11.2016 г., съвсем ще оправим нещата. Първото питие е от мен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ха-ха-ха! С теб задължително! :P

В джакузито ще се говорим на Вие! Ах, колко ще е романтично! :grin:

Така де! Точно в духа на добрите стари британски традиции  :P

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Днес, след Бат, ще ви разходя и в Лейкок (Lacock)!

 

Чували ли сте за него?

- Не сте?

А виждали ли сте го някъде?

- Не сте?

Не вярвам... В него са снимани няколко филма. :)

Сетихте се вече, нали?

Някои от сериите за Хари Потър са снимани там. Също Гордост и предразсъдъци, Ема,  Downton Abbey и др.

 

Селото датира от 13-ти век. Доста от къщите са запазени и те връщат векове назад. Няма антени, няма сателитни чинии, няма електрически стълбове... И все пак това е живо, дишащо село, а не музеен експонат! :)  Има магазини, училище, поща, заведения.

Не е много популярна туристическа дестинация, затова основно местни хора го посещават. Точно в това е очарованието му.

Стара, запазена и интересна е църквата в селото - St Cyriac. В нея се е омъжила дъщерята на КамилаПаркър Боулс - настояща съпруга на принц Чарлз.

 

Освен селото, разгледахме и абатството в района - Lacock Abbey.

Абатството първоначално е било манастир и метох, по-късно е продадено.

Изключително проспериращо е било през Средновековието, като са получавали значителни приходи от вълна.

След това е отново продадено.

Всеки нов собственик разрушавал по нещо и достроявал по нещо - така се получила смесица от стилове в сградата.

През 1800г. Уилям Хенри Фокс Талбот става собственик на абатството. Той е изключително ерудиран човек с интереси в науката и изкуството. Прави много експерименти във фотографията, като неговите техники са в основата на днешната фотография. 

Към днешна дата собственик на абатството и къщите в селото е  National Trust, дарени му от Матилда Гилкрист-Кларк - племенница на един от наследниците на Талбот.

 

Хайде, стига с разказите, ето и малко нагледен материал. :)

Първо ви показвам една схема на селото и абатството - от нея ще видите колко е малко, но въпреки това интересно и впечатляващо:

 

1.JPG

 

Абатството отвън:

 

1-1.JPG

 

2.JPG

 

3.JPG

 

4.JPG

 

5.JPG

 

И оранжерия за цветя си имат:

 

6.JPG

 

Вече сме в основната сграда. Това са останали от манастира и метоха помещения:

 

7.JPG

 

Малко от интериора на абатството събрах на едно място. На мен лично ми беше много интересно да разгледам отвътре поне едно абатство. Показвам го и на вас:

 

8.jpg

 

9.jpg

 

10.jpg

 

Църквата St Cyriac:

 

11.JPG

 

12.JPG

 

Две от заведенията в селото:

 

13.JPG

 

15.JPG

 

Пекарната - очарователна беше!

 

14.JPG

 

И малко снимани от мен къщи. Виждате, че тук времето направо е спряло...

 

16.JPG

 

17.JPG

 

18.JPG

 

19.JPG

 

20.JPG

 

И продължихме пътуването по още по-тясно пътче:

 

21.JPG

 

Rainy, още веднъж ти благодаря за очарователните места, през които ме вози! Няма такова удоволствие! 

Какво видяхме по тези пътчета?

Ще разберете в продължението...

 

  • Харесвам 30
  • Браво 1
Връзка към мнение

Днес, след Бат, ще ви разходя и в Лейкок (Lacock)!

 

Селото датира от 13-ти век. Доста от къщите са запазени и те връщат векове назад. Няма антени, няма сателитни чинии, няма електрически стълбове... И все пак това е живо, дишащо село, а не музеен експонат! :)  Има магазини, училище, поща, заведения.

Не е много популярна туристическа дестинация, затова основно местни хора го посещават. 

 

 

Всъщност, е много популярна дестинация, но само за ценители. Какъвто беше нашия маршрут :) Вижте този материал на Telegraph - travel :)

 

http://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/europe/united-kingdom/galleries/The-best-English-villages/village4/

 

 

 

Rainy, още веднъж ти благодаря за очарователните места, през които ме вози! Няма такова удоволствие! 

 

 

...не по-голямо от това, което ти доставяш с писанието си! Откъде ги изрови тези всичките факти...  :blink:  :)

Връзка към мнение

Всъщност, е много популярна дестинация, но само за ценители. Какъвто беше нашия маршрут :) Вижте този материал на Telegraph - travel :)

 

http://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/europe/united-kingdom/galleries/The-best-English-villages/village4/

 

 

 

...не по-голямо от това, което ти доставяш с писанието си! Откъде ги изрови тези всичките факти...  :blink:  :)

Имах предвид, че не е популярна като Бат, Оксфорд и т.н. :(

 

Фактите ... ровене му е майката. :lol:

Просто искам да има не само снимки, а да има и разказче.

Дано думите ми и снимките докоснат повече хора и направят план за да видят невероятната английска провинция! :)

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

 

Дано думите ми и снимките докоснат повече хора и направят план за да видят невероятната английска провинция! :)

правя правя аз

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Имах предвид, че не е популярна като Бат, Оксфорд и т.н. :(

 

Фактите ... ровене му е майката. :lol:

Просто искам да има не само снимки, а да има и разказче.

Дано думите ми и снимките докоснат повече хора и направят план за да видят невероятната английска провинция! :)

 

Права си в този смисъл, да! Но няма и как да е толкова популярна - тя изисква задължително кола (десен волан), нощувка (там те са специални и няма за по 20 паунда) и резервация (не през Букинг). Това, което получаваш, обаче, също не е стандартен продукт... 

 

А за фактите и на мен ми взе акъла... Ще се разберем още от сега за следващото (сходно) пътуване догодин - аз го планирам, шофирам и прочие ...ам  :lol:, ти го оцветяваш както сега! :) 

Връзка към мнение

 

А за фактите и на мен ми взе акъла... Ще се разберем още от сега за следващото (сходно) пътуване догодин - аз го планирам, шофирам и прочие ...ам  :lol:, ти го оцветяваш както сега! :)

Reiny, намерила си точния човек за това! Гарантирам, че ще имаш абсолютно подготвен гид и навигатор за всеки планиран от теб ден! Направо ви завидях за Н-ти път! ;)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

...

А за фактите и на мен ми взе акъла... Ще се разберем още от сега за следващото (сходно) пътуване догодин - аз го планирам, шофирам и прочие ...ам  :lol:, ти го оцветяваш както сега! :)

 

С удоволствие, само да имам време! :)

Обичам да ровичкам и откривам интересни неща!

 

Цвети, измързеливила съм се напоследък... :(

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не е задължително с кола, но си иска проучване и планиране. Като живеех в Борнмут имаше една автобусна компания Wilts and Dorset bus или нещо подобно, които покриваха много голяма територия и имаше дневен билет за 5 паунда за цялата мрежа. Спокойно можеше да се видят 3-4 неща в един ден, примерно Солзбъри, Стоунхендж и Ейвбъри, въоръжен с разписанието разбира се. 
Същото нещо имаше от Бристол с друга компания, откъдето обиколих Бат, Уелс (градчето), Cheddar Gorge за един ден, вкл. транспорта от Борнмут до Бристол.
Поне тогава (преди десетина години) останах с впечатлението, че автобуси минават през всяко селце, макар и един-два пъти дневно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не е задължително с кола, но си иска проучване и планиране. Като живеех в Борнмут имаше една автобусна компания Wilts and Dorset bus или нещо подобно, които покриваха много голяма територия и имаше дневен билет за 5 паунда за цялата мрежа. Спокойно можеше да се видят 3-4 неща в един ден, примерно Солзбъри, Стоунхендж и Ейвбъри, въоръжен с разписанието разбира се. 

Същото нещо имаше от Бристол с друга компания, откъдето обиколих Бат, Уелс (градчето), Cheddar Gorge за един ден, вкл. транспорта от Борнмут до Бристол.

Поне тогава (преди десетина години) останах с впечатлението, че автобуси минават през всяко селце, макар и един-два пъти дневно.

 

Прав си. Просто с кола е наистина най-удобно. С автобуси  в провинцията е тегаво. И много време изисква. И атмосферата се нарушава, и свободата... Но ако няма друг начин, вариант си е. 

Връзка към мнение

Да продължим разходката. :)

След Lacock, се насочихме към Castle Combe.

Както казах, каката(навигацията), с помощта на Rainy избираха невероятни пътища!

Колкото е хубаво в селцата, толкова е хубаво и по тези малки пътчета, където понякога дори разминаването е проблем. 

 

За Castle Combe твърдят(в интернет), че е най-хубавото село в Англия. 

Не мога да потвърдя дали е така, защото имам да обикалям още много селца, но наистина е красиво.

Макар че, като се замисля на мен всички села, които посетихме много ми харесаха и дори само измежду тях не бих могла да направя класация...

 

Та ... стигнахме в Castle Combe и затърсихме място за паркиране - тук май беше единственото място, където не се вредихме на "първия ред". :) Паркирахме и широко отворихме очите за да попием красотата.

 

Както и в предишното село, тук също няма ел.стълбове, антени, сателити и други съвременни атрибути на градската архитектура.

Castle Combe  е получил името си от древна крепост, която се намира извън селото.

В миналото е бил важен център в производството и търговията с вълна.

Къщите в селото са типични Cotswold тип. Изградени са от камък с дебели стени и покриви, а самите покриви са покрити с каменни плочи.  Имотите са на стотици години и са включени в списъка на древните паметници.  Прилагат се строги правила, за да се запази красотата и самобитността на Castle Combe. 

 

Да не си помислите, че кино-инустрията е подминала и това невероятно село?! Не е! Тук са снимани следните филми: The Wolfman (2009) , Poirot (1989), The Murder of Roger Ackroyd, Doctor Dolittle (1967), Stardust (2007). Също и Стивън Спилбърг е снимал там: War Horse.

И в това село има хотел, магазин, чайна , църква.

 

Насладете се на красивите къщи, макар, че телефона и фотоапарата не могат да предадат съвсем точно усещането там.

 

Следващата снимка е най-сниманото място в селото. Моята не е най-прекрасното доказателство, защото имаше поставена бариера, която ни попречи да изберем по-доба позиция, а нали с Rainy сме за спазването на правилата, не преминахме през бариерата. :)

 

1.JPG

 

Църквата St Andrew's:

 

17.JPG

 

Озеленени къщи:

 

2.JPG

 

14.JPG

 

На това място се е провеждал пазара в древни времена:

 

3.JPG

 

6.JPG

 

И още красиви къщи:

 

4.JPG

 

5.JPG

 

7.JPG

 

8.JPG

 

9.JPG

 

10.JPG

 

11.JPG

 

12.JPG

 

13.JPG

 

15.JPG

 

16.JPG

 

Преди да завършим деня, както се полага ... в кръчма, ще ви разходя на още едно място и ще ви покажа къде нощувахме. :)

 

Следва...

  • Харесвам 36
  • Браво 1
Връзка към мнение

Mary, прекрасно, наистина прекрасно. Не мога да се въздържа да изкажа възхищението си от разказа и снимките! А за Шехерезада няма да споменавам. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.