Прескочи до съдържание

Магеланки из Wiltshire и Cotswold - юли 2016


Mary

Препоръчани мнения

Чудесен разказ, Mary!  Благодарности!

...Сега ако дадеш и рецептата за бонбоните - съвсем цена няма да имаш!  Очите ми останаха в тях... (много съм далеч и няма как да пробвам твойте засега  :( )

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

След кратка пауза е време да продължа. :)

 

Следващото място, където ни отведе красивия път е Malmesbury.

Още едно очарователно градче, с богата история и красиви сгради.

 

Да разкажа ли нещо интересно за него?

Хайде, разказвам...

 

За Малмсбъри казват, че е най-старият непрекъснато населен град в Англия. Датира от средата на шести век.

Града дължи своята вековна история на географското си разположение - разположен на хълм, който е почти изцяло заобиколен от вода - така е естествено защитен, като в същото време е осеян с множество извори. 

 

Най-известната сграда е Malmesbury Abbey. Основано е от Maidulph, светец и отшелник, който издигна абатството и открива училище. Абатството дължи разцвета си на Aldhelm - изключително ерудиран и много музикален. Казват, че когато хората не идвали в църквата, за да ги привлече отново там им изнасял представления във всеки възможен момент и на всякакво място.

 

Градът дължи развитието си на може би най-важния си благодетел: Athelstan - първият крал на Англия и внук на Alfred the Great's. Той е управлявал между 925 и 940 и е погребан в абатството.

 

Много факти са града са съхранени до днес благодарение на William of Malmesbury - изключително начетен и много точен в писанията си, които подкрепял с доказателства.

 

Благодарение на него до нас е стигнала историята за монах на име Elmer. Ще ви разкажа малко за него, понеже доста от нас също сме с подобна "диагноза", като Elmer. :)

Той е останал в историята с прозвището ... летящия монах!

След като прочита за Дедал, той решава да опита сам. Проучва внимателно района, изследва доколкото може въздушните течения и си изработва сам крила(не е известен материала, от който ги е изработил), които привързва към китките си.

Скача от кулата на абатството и опита му е бил напълно успешен - лети почти 200 метра, но при приземяването се паникьосва и чупи и двата си крака и остава осакатен до края на живота си. Въпреки това, не спира да мечтае и да прави планове и подготовка за нов скок. Втори скок обаче не е имало, защото новината е стигнала до игумена на абатството, който го е лишил от възможността да опита отново.

Въпреки контузията си, той е продължил да снове из абатството, като е доживял до удивителните и за днешно време 88 години!

Опита му е увековечен в стъклопис в абатството! 

 

 

След това лирично отклонение да се върна на абатството: след разцвета, последват години на изоставяне, като дори през 18-ти век е служело за склад на фуражи...

Към днешно време е оцеляла около 1/3 част от абатството. Използва се като енорийска църква, посветена на Свети Петър и Свети Павел.  Много зелени градини, които принадлежат на абатството се поддържат и до днес.

 

Malmesbury процъфтява през 15, 16 и 17 век като център на тъкане и става известен с производството на фина коприна и дантела.

 

Друга интересна сграда там е Old Bell Hotel - за него се твърди, че е най-стария хотел в Англия - посреща пътници от 1220г. Все още работи. :)

 

И още една интересна конструкция: Malmesbury Market Cross - построен през 1490г., като предполагат, че материалите за него са взети от рушащото се по това време абатство. Сега е известна с наименованието - "Клетка за птици".

 

Интересна е историята и на Tower House - датира от средните векове, като през 1840г. докторът, който живеел в нея, от любов към астрономията, издигнал кулата.

 

Сигурно има и още много любопитни неща и места, но от мен - толкова. :)

 

 

Да видим и разказа в картинки:

 

Започвам с пътя, по който пътувахме - много живописен и тесен. Ако не е асфалтиран, то направо се отнасям в средните векове.

 

1.JPG

 

И тъкмо казвах на Rainy, че само ездачи липсват по него и ...

 

2.JPG

 

Поздравихме се учтиво. Понеже и друг път срещнахме яздещи хора, то да кажа, че бяха изключително внимателни към движението, защото наистина е тясно, а колите могат да са опасни - виждате как е отбила встрани и изчаква да минем.

 

Вече сме в Malmesbury:

 

3.JPG

 

Malmesbury Abbey:

 

5.JPG

 

5-0.JPG

 

5-1.JPG

 

И площта пред него:

 

6.JPG

 

6-1.JPG

 

Market Cross:

 

4.JPG

 

Old Bell Hotel:

 

8.JPG

 

8-1.JPG

 

9.JPG

 

Tower House:

 

10.JPG

 

И още малко къщи:

 

11.JPG

 

12.JPG

 

И кръчми(направи ми впечатление, че са много):

 

13.JPG

 

14.JPG

 

15.JPG

 

 

В продължението ще ви разкажа за необичайното място в което нощувахме.

Следва...

  • Харесвам 26
  • Браво 1
Връзка към коментар

Баси якото,юли месец дали да не мина по стъпките ви :)

И аз си мислех същото за юли или август.  

Rainy, може ли да ни организираш едно екскурзионно летуване (едно време така се наричаше) по този маршрут и да се натоварим бус магеланци - фенове на английската природа и архитектура? :) А ние ще върнем жеста. :)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

И аз си мислех същото за юли или август.  

Rainy, може ли да ни организираш едно екскурзионно летуване (едно време така се наричаше) по този маршрут и да се натоварим бус магеланци - фенове на английската природа и архитектура? :) А ние ще върнем жеста. :)

Ако това стане, то се кандидатирам отново, нищо, че вече съм видяла тази красота! :)
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

И аз си мислех същото за юли или август.  

Rainy, може ли да ни организираш едно екскурзионно летуване (едно време така се наричаше) по този маршрут и да се натоварим бус магеланци - фенове на английската природа и архитектура? :) А ние ще върнем жеста. :)

 

Дани, мога :) Дори ще бъде оптимизиран - с още красоти. Обаче - аз имам една особеност. Правя планове само със сериозни хора  :blush: Сакън, не казвам че ти не си, опазил ме Бог! Просто обяснявам защо понякога звуча резервирано с обещания. Просто защото аз ги изпълнявам, а съм се нагледала на обещания само (нямам предвид магеланци...).

 

Кола - реалността е: Мога да направя уикенд за приятели без никакъв проблем. Бус трудно (отделно, че е скъпо), но не е невъзможно. Историяата познава шофиране на 9 местен бус с магеланци :lol: Реалността е: без пари само с моята кола - трима човека комфортно, четирима с натискане  :), или бус (както го казваме) - просто организацията ще е интересна :). Втора кола ще е по-голям дерт... 

 

Настаняване - реалността е: Оптималната бройка е общо с мен 4-ма човека, макар историята да познава и 10 човека в облатта Пулия  :lol: Аз съм много луда и не ми пречи да правя простотии, но в провинцията аз комуникирам по телефони основно и плащам предварително резервациите по банков път, а ние сме свикнали неангажиращ free booking (аз също). Тук е по-различно - и се прави много ранно букване, иначе места се намират много трудно. Освен това си поемам личен ангажимент за гостите - обичам да си ги дондуркам :)

 

Тоест, отговорът е: с удоволствие :) Стига тумбата да има предвид горното... 

Ако това стане, то се кандидатирам отново, нищо, че вече съм видяла тази красота! :)

 

Ти не си кандидат, а лауреат  :lol:  :wub:

Връзка към коментар

Ако има места все още се записвам и аз :wub: 

 

Хахахахахахаха... хахахахахаххахахахаа... хахахахааа... Ще стресна офиса. та се треса тихо  :lol:

П.П. Записване не знам да има, но щом искаш, си в списъка  :wub:

Връзка към коментар

Mary, имаш удивителната способност да разказваш адски увлекателно! Изключително удоволствие е да чете човек. В същото време оценявам, че зад всеки разказ се крие доста часове труд - ровене в интернет за подходяща информация, сортиране, подбор на снимков материал ... И може би поради тази причина пътеописанията ти се получават толкова хубави. А понеже приемам всеки разказ като адресиран към всеки от нас, аз лично ти благодаря за тези усилия! 

Моля те, продължавай!

Иначе, подобно на всички четящи, ти завиждам съвсем искрено. Дори не го крия. Английската провинция е толкова красива и някак спокойна! Как на човек да не му се иска да я посети? Проблемът е, че искам да видя още толкова страхотни места.

Ако организирате "екскурзионно летуване" /по терминологията на Дани/, осъзнавам, че няма да попадна в групата. Аз съм реалист. Това би следвало да бъде споделено пътуване за приятели, а ние не сме /все още :) /.

Но ако няма някакво ноу хау, Rainy, можеш ли да споделиш подходящ маршрут за 2-3 дневно опознаване на английската провинция?

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Mary, имаш удивителната способност да разказваш адски увлекателно! Изключително удоволствие е да чете човек. В същото време оценявам, че зад всеки разказ се крие доста часове труд - ровене в интернет за подходяща информация, сортиране, подбор на снимков материал ... И може би поради тази причина пътеописанията ти се получават толкова хубави. А понеже приемам всеки разказ като адресиран към всеки от нас, аз лично ти благодаря за тези усилия! 

Моля те, продължавай!

Иначе, подобно на всички четящи, ти завиждам съвсем искрено. Дори не го крия. Английската провинция е толкова красива и някак спокойна! Как на човек да не му се иска да я посети? Проблемът е, че искам да видя още толкова страхотни места.

Ако организирате "екскурзионно летуване" /по терминологията на Дани/, осъзнавам, че няма да попадна в групата. Аз съм реалист. Това би следвало да бъде споделено пътуване за приятели, а ние не сме /все още :) /.

Но ако няма някакво ноу хау, Rainy, можеш ли да споделиш подходящ маршрут за 2-3 дневно опознаване на английската провинция?

 

Щом аз чета с ококорени очи какви ги пише Мари, смятай  :blink:  :)

 

Относно приятелството - идея си нямаш колко бързо се сдушаваме. Такъв ни е гена - магелански. Смятай, че аз живея на 2500 км, а вече доста съм поскитала с разни хора :)

 

Относно маршрутите - разбира се! Аз съм започнала да ги правя - колкото време имам... Приоритизирала съм първо такива без кола, защото огромната част от магеланци не се движат с кола в Англия - леко стресиращо е, леко скъпо е. И за кола ще напиша. Защото пък без кола в провинцията просто не става. Съобразявам ги с евтините нискотарифни билети. Идва зима, време само за писане :)

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Днес ми е ден за писане, затова продължавам по ... пътченцата! :)

На кратко разстояние от Malmesbury е Little Somerford - малко селце, в която Rainy беше резервирала и платила предварително нощувката.

Аз нямах никаква представа къде ще нощуваме. Не ми е особено важно, стига да е чисто.

 

Зададохме посоката на каката(навигацията) и те ни заведе до селото... ама там адреси трудно се намират. :)

Добре, че Rainy имаше предварителни упътвания от мястото за спане - та четем ... след завоя, има кофа за боклук и до нея метална врата... :lol:  Хм, вратата почти не се виждаше, но беше там и се отвори пред нас, като пещерата на Аладин. ;)

Рейниииии, страхотна си, щом по тези описания ме заведе на точното място! :wub:

 

Влизаме в двора и какво да видя голям двор и в него къща - не знам дали е правилно да кажа къща, ферма, селска къща или къща във ферма... Аз ще я наричам - къща. :)

 

Аз се оглеждам и не мигам - ама много хубаво тук бреееееее! Двора - изряден! Всичко поддържано, оформено, помислено за всичко! Браво но хората, които се стараят да живеят на красиво място!

 

1.JPG

 

2.JPG

 

3.JPG

 

Докато паркираме колата(мн. число е за благозвучие), си мислим дали стигнахме навреме? Имаше час до който ще ни очакват, а дали не го преминахме - ще е доста грубо при прословутата английска точност..  

 

Почукваме на вратата и се показва милата домакиня на къщата - Пат. Много любезна, усмихната и лъчезарна!

Още с влизането в къщата, разбрах, че това не е обикновено място за спане!

Да го кажа ли пак?! Казвам: Благодаря Rainy, за прекрасния избор! 

 

Почувствах се като да спя в миналото! Ама наистина в миналото - да усетя това, за което съм чела само по книгите...

Къщата датира от 16-ти век.

Вътре е пълна с всякакви съкровища - да не се разбира в буквално - пълна е с вещите на хората, които и сега живеят там, но едно такова уютно ... идва ти да им погостуваш по-дълго! :)

 

Та ето стаята ни:

 

5.JPG

 

Банята беше също много красива, чиста и ... женствена. На пода имаше ... мокет или килим - нещо такова, в което краката ти потъват и стъпваш на меко, топло и приятно. Ето я:

 

6.jpg

 

Показвам и два микса от интериора на къщата:

 

7.jpg

 

8.jpg

 

Метнахме багажа, освежихме се и ... време е за кръчма!

Имахме резервация за  Somerford Arms  - чудна селска кръчма, в която има истинска английска бира и традиционни храни. 

 

9.JPG

 

10.JPG

 

11.JPG

 

Може да е английска кръчмата, може да пият основно бира в нея, но ние след този прекрасен ден искахме да отбележим вечерята с чаша шампанско. Готово, ето го на масата ни:

 

12.JPG

 

Насладихме му се напълно!

Последваха го предястията. Ммм ... дали си спомням как се казваха? Неее, не си спомням, но бяха вкусни!!! Вижте ги и вие:

 

13.JPG

 

14.JPG

 

14-1.JPG

 

Хапване, пийване, приказки и дойде време да вечеряме.

Да, но какво да изберем. Решихме да се огледаме какво ядат хората около нас. Колкото и невероятно да звучи, повечето ядяха ... бургери. Добре, решено е вече - и ние ще опитаме тези селски бургери. Е, не съм вярвала, ще ми се опре някакъв си бургер, но ... този беше огромен. :) Показвам:

 

15.JPG

 

Вече имахме и бира. :)

 

16.JPG

 

16-1.JPG

 

Ядохме, пихме и се веселихме, но други снимки няма - оставям го на въображението ви...  

Не сбъркахме пътя за къщата ни, нито банята, нито леглата! ;)

Легнахме и спахме точно там, където трябваше. А леглата бяха удобни, меки, пухени.

 

Така приключи и този ден.

 

През нощта ми беше леко топло и се чудех дали не съм препила?! Сутринта видях, че просто е работило парното. :blush:  Явно е нормално и през лятото да работи отоплението...

 

Като казах сутринта, да кажа, че станахме навреме. Стегнахме багажа, че план имаме! ;)

Слизаме за закуска и ни посреща любезната ни домакиня. Досега не беше имала гости от България, а ние с Rainy се постарахме да научи нещо за родината ни и да остане с добри впечатления за хората.

 

Та, дойде ред да покажа кухнята:

 

17.JPG

 

18.JPG

 

19.JPG

 

20.JPG

 

Показвам ви и стопанката на къщата, която собственоръчно приготви закуската ни:

 

21.JPG

 

Мъка, мъкаааа, след снощното ядене се наложи и да закусваме, но кой да устои на това:

 

22.JPG

 

Да ни изпратят дойдоха и още двама от обитателите на стопанството:

 

4.JPG

 

Багажа вече е в колата, а любезната ни домакиня ни маха от прага на старата си, но красива и добре поддържана къща:

 

24.JPG

 

Накъде поехме ли? Ще научите скоро!

Следва...

 

ПП Извинявам се за огромното количество снимки в този пост, но не можах да избера кои да махна...

  • Харесвам 31
  • Шок 1
  • Браво 2
Връзка към коментар

О, не се съмнявам, че ще направиш страхотни маршрути, Rainy. И с кола, и без кола - за всекиго по нещо. Зима идва наистина - при теб може би не толкова студена, но все е приятно да седнеш вкъщи на топло, да вземеш чаша вино и да се отдадеш на работа за общото благо магеланско. :)

Понякога, когато ми е нещо криво, влизам в твоята тема за Шотландия. Пооплаквам очите с готини снимки, попрочитам отново описанието, помечтавам си малко - и ето, че настроението ми се е оправило.

А що се отнася до приятелството, отново съм съгласна с теб. Разстоянието винаги е фактор, но не е определящ.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Дани, мога :) Дори ще бъде оптимизиран - с още красоти. Обаче - аз имам една особеност. Правя планове само със сериозни хора  :blush:

 

Така и трябва. Казваш периода, който ти е удобен, маршрута, приблизителната сума на човек и банкова сметка (на лични), на която да се преведе. В края на пътуването изравняваме сметката. Превел си, значи участваш. И така се вижда кой е сериозен. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Днес е един чудесен ден, затова ще ви "заведа" на едно чудесно място - Bibury.

 

Мислите ли, че ще пропусна да ви разкажа нещо и за него? Няма да пропусна!

Разказвам...

 

Bibury е малко селце, разположено на приток на Темза.

Казват за него, че е ... чудите ли се какво? Хм, най-красивото село в Англия, разбира се. :)

Поне за няколко от селцата, които видяхме в това пътуване се казва същото.

Къде е истината ли?

Всички те са прекрасни!!!

 

Та за Bibury и художникът Уилям Морис го е казал същото през 19-ти век.

Освен него, също и Fox News в своя статия казва, че е едно от най-живописните села в света.

Дали да им повярвате? По-добре идете и вижте сами! ;)

 

Едно от основните туристически места в селото е Arlington Row, група от стари къщи със стръмно наклонени покриви, датиращи от 14-ти век. Първоначално са били монашески магазини за вълна, а в 17-ти век са приспособени като помещения за тъкане на платове, които били изпращани в Arlington Mill за допълнителна обработка. Arlington Mill в последствие приютява музейна сбирка, но към днешна дата музеят вече е преместен, а къщата частна собственост.

 

Мисля, че снимка Arlington Row е една от най-притежаваните от поданиците на кралицата. :)

През 2010г., след подмяната на паспортите им, на гърба на корицата на паспорта е поставена именно снимка на Arlington Row.

 

31.jpg

Източник на снимката: Daily Mail 

 

Освен мен и Rainy, в Bibury срещнахме и групи ... японци. Не, че ми е чудно, ама пък точно в това малко селце... Обаче то си имало обяснение: Bibury е предпочитано място за посещение от японски туристи, защото един от техните любими императори - Хирохито - го е посетил и останал дълбоко впечатлен, по време на европейската си обиколка в първата половина на 20-ти век.  Впоследствие той става ревностен защитник на района.

 

Разбира се, че и киното не е подминало тази красота... Тук са снимани Stardust и Bridget Jones's Diary.  

 

Стига толкова разкази, да преминем към снимковия материал.

Паркирахме, излизаме от колата и виждаме това:

 

1.JPG

 

Правим две крачки и следва тази зеленина. Какво ли се крие там?

 

2.JPG

 

Рози и къща:

 

3.JPG

 

Добре поддържан двор:

 

4.JPG

 

Аааа, какво е това на вратата? Хм ... гледайте, но не влизайте! Запитах се, колко ли народ е влезнал в двора на хората без покана, за да поставят тези табелки собствениците?!

 

5.JPG

 

Хайде да погледнем рекичката. В едната посока:

 

6.JPG

 

И в другата посока:

 

7.JPG

 

И по средата:

 

10.JPG

 

В тази красива тема, не бива да ви занимавам с естествените нужди, но тук и те са приютени в красива постройка:

 

8.JPG

 

9.JPG

 

Дрескод има и за патиците в Bibury - окраската, трябва да наподобява цвета на къщите! :)

 

11.JPG

 

Ето я и нея - най сниманата улица тук - Arlington Row:

 

12.JPG

 

Да погледнем къщите и отблизо. От едната посока:

 

13.JPG

 

И от другата посока:

 

14.JPG

 

Arlington Mill:

 

14-1.JPG

 

И още малко къщи:

 

15.JPG

 

16.JPG

 

17.JPG

 

Тръгваме обратно по мостчето, но не може без да хвърлим още един поглед към тези красиво подредени къщи:

 

19.JPG

 

Хайде и по второто мостче за да стигнем до паркинга:

 

20.JPG

 

Докато разглеждахме(основно аз) магазинчето за сувенири и други красоти, дъжда най-накрая се показа. Всички се разбягаха, наизваждаха чадъри, а на мен ми е хубавооо, без чадър, без нищо - ей така под дъжда си вървя, че даже и снимам:

 

21.JPG

 

И тръгваме отново по малките пътчета: 

 

22.JPG

 

И аз на глас си мечтая да видя още от тази английска провинция, да видя точно такива места, които съм гледала по снимките - с много зелени поляни, с животни по тях, с цветя ... ама да не са обикновени цветя ... макове да са!

Е, при това пътуване, всичките ми мечти се сбъднаха.

Вижте и вие това, което аз мечтаех да видя...

Поляните:

 

23.JPG

 

Животните:

 

24.JPG

 

25.JPG

 

26.JPG

 

И накрая маковете!!! Няма нужда да питате дали се наврях в тях... Направих го с голямо удоволствие. :)

 

27.JPG

 

28.JPG

 

29.JPG

 

30.JPG

 

Rainy, благодаря ти и за този прекрасен ден!

 

Това беше за днес. Надявам се, че и Bibury ви хареса! :)

 

Ще продължа разходката скоро.

Следва...

  • Харесвам 37
  • Браво 1
Връзка към коментар

Еех, много хубав разказ, много красива тая провинциална Англия! За снимките да не говорим и както винаги на

най- интересното.....следва продължение, ще го чакам с нетърпение!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.