Прескочи до съдържание

Будапеща за два и половина дни през ноември


lyusi

Препоръчани мнения

Преди 1 час, Росина каза:

Ще трябва да съм на летището в 4:00 сутринта, тези шатъли дали изпълняват нощни курсове?

За кои шатъли иде реч? За тези, които ползвахме ние от/до летището ли?

Мисля, че няма да има проблем. Като кацнете на летището в Будапеща, на излзане, по пода има линия, която ви води до касата, където продават билетите за транфера. На излизане се пада вдясно от изхода. Ние платихме там отиване/връщане, в темата сигурно съм написала колко, че вече не помня.

Като за връщането рекоха, да звъннем от хотела, за да напомним. Така и направихме. Вие , като отидете на тази каса, ще питате и те ще ви обяснят всичко.

 

Връзка към коментар

за да си използваме все пак отменения понеделнишки полет на Уиз от Братислава, преди малко го прехвърлих с месец по-късно  - октомври /неделя/ и взех билети до Будапеща в събота по обяд

 

знам, че тези семпли 24 часа, които ни очакват там, звучат като "анатема!" за подобен град, но все пак... 🙂 какво най-важно и незабравимо да предвидим като стройно планче?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

пак за малко ориентация, моля 🙂 този single ticket от 350 форинта валиден ли е за метрото ? /че гледам има и специален метро билет за 300 форинта 3 спирки 30 минути пътуване/? дали е валиден и за  D14 boat service?

 

а  24-часовата карта, в началото помислих, че е валидна в продължение на 24 часа от валидацията, и ме устройваше чудесно, ама като чета май е от 0:00 до 24:00 часа за конкретен ден, т.е. ако я купя следобяд, ще важи само до полунощ, а не до другия ден следобяд?

Връзка към коментар
На 22.08.2018 г. в 18:52, antea каза:

знам, че тези семпли 24 часа, които ни очакват там, звучат като "анатема!" за подобен град, но все пак... 🙂 какво най-важно и незабравимо да предвидим като стройно планче?

Любимото ми място в този град е площадът на свободата, където са започнали събитията през 1956 г. Парламентът е в съседство, срещу който има монумент в памет на жертвите,  а скулптурата на Имре Наги служи за връзка между едното и другото пространство.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 22.08.2018 г. в 18:52, antea каза:

за да си използваме все пак отменения понеделнишки полет на Уиз от Братислава, преди малко го прехвърлих с месец по-късно  - октомври /неделя/ и взех билети до Будапеща в събота по обяд

 

знам, че тези семпли 24 часа, които ни очакват там, звучат като "анатема!" за подобен град, но все пак... 🙂 какво най-важно и незабравимо да предвидим като стройно планче?

Как какво: да похапнете вкусен гулаш, да пийнете бирица, а може и токайско вино, да се разходите с корабче по реката и да ударите един тегел, дето @Zaro те съветва.

За 24 часа поне да усетите атмосферата на града...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
On 8/22/2018 at 6:52 PM, antea said:

за да си използваме все пак отменения понеделнишки полет на Уиз от Братислава, преди малко го прехвърлих с месец по-късно  - октомври /неделя/ и взех билети до Будапеща в събота по обяд

 

знам, че тези семпли 24 часа, които ни очакват там, звучат като "анатема!" за подобен град, но все пак... 🙂 какво най-важно и незабравимо да предвидим като стройно планче?

Зависи какво ви се прави и как точно разполагате с времето.

Парламентът вътре беше страхотен. Обиколката е 40-50 минути (после има музейна част, в която откарах още към час, но може и да се пропусне). Билети обаче казват, че е добре да се купят предварително онлайн.

На мен доста ми хареса гледката от хълма Гелерт.

Ако не ви се катери толкова, гледката от хълмчето до моста Сечени (районът при двореца и рибарските кули) също е хубава. Качването горе е 5-7 минути пеша. Ако направите фрий тур, той ходи и там и ще излъжа колко време беше целият, но може би към 3 часа.

Имате възможност да направите баня, ама предвид 24-те часа според мен може да пропуснете - но все пак зависи доколко сте фенове на басейнчетата.

Както казва AlexandraKo, тигел по центъра, покрай Дунава... На лодка е готино, но за 24 часа, освен ако не сте големи фенове на лодките, може да я оставите за следващо ходене.

 

Личното ми мнение е, че гледката от Гелерт (или атернативата), Парламентът и разходка по центъра са топ за 24 часа. 🙂

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ще бъдем в Будапеща 3 дни в края на септември. Какво е най-удачно да се разгледа в неделя ( разходка по Дунава отпада защото груповите карти важат само за делнични дни за Д11, съответно и района наоколо отпада като разглеждане) Мисля си тогава да отидем до Зоо-то (ще сме с дете), замъка (само отвън) и от площада на героите да вървим по Андраши до Октагон за ранна вечеря. Искаше ми се като ходим до зоо-то да влезем и в Сечени, но кацаме в 9 сутринта и докато стигнем до хотела и от там до Зоо - то едва ли ще успеем да ги вместим в един ден. Другият ми вариант ( провокиран от мислите, че баните в неделя ще са по препълнени отколкото в понеделник или вторник) е да разглеждаме парламента района на Пеща пешеходно, а разходката с корабчето да е в деня с Буда🙄 Как ви се струва? 

Връзка към коментар
На 4.09.2018 г. в 11:53, Росина каза:

Ще бъдем в Будапеща 3 дни в края на септември. Какво е най-удачно да се разгледа в неделя ( разходка по Дунава отпада защото груповите карти важат само за делнични дни за Д11, съответно и района наоколо отпада като разглеждане) Мисля си тогава да отидем до Зоо-то (ще сме с дете), замъка (само отвън) и от площада на героите да вървим по Андраши до Октагон за ранна вечеря. Искаше ми се като ходим до зоо-то да влезем и в Сечени, но кацаме в 9 сутринта и докато стигнем до хотела и от там до Зоо - то едва ли ще успеем да ги вместим в един ден. Другият ми вариант ( провокиран от мислите, че баните в неделя ще са по препълнени отколкото в понеделник или вторник) е да разглеждаме парламента района на Пеща пешеходно, а разходката с корабчето да е в деня с Буда🙄 Как ви се струва? 

Повдигам въпроса на @Росина. Все някой може да помогне 🙂

Връзка към коментар

Ами не знам дали е помощ, но на нас ЗОО-то ни отне цял ден, плътно. Тръгнахме си със затварянето на зоопарка и имахме сили само да се разходим в парка отсреща и да хапнем в някакво приятно кръчме пак в района на езерото, после метрото и по леглата в хотела т.е. в този ден друго не сме гледали. Ние  бяхме с деца между  3,5 и 7г.  ако вашето е по-голямо, разходката до Октагон ми се струва съвсем постижима. В този ред на мисли това да е неделният план ми се струва ок.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

още се колебая относно въпроса ми по-горе, който тогава не намери отговор

Цитат

а  24-часовата карта, в началото помислих, че е валидна в продължение на 24 часа от валидацията, и ме устройваше чудесно, ама като чета май е от 0:00 до 24:00 часа за конкретен ден, т.е. ако я купя следобяд, ще важи само до полунощ, а не до другия ден следобяд?

на сайта на градския транспорт пише, че е валидна 24 часа от маркирания ден, час и минута - https://bkk.hu/en/budapest-24-hour-travel-card/

Цитат

Valid for 24 hours from the indicated date and time (month, day, hour, minute) for an unlimited number of trips

а пък на този сайт - https://www.budapestbylocals.com/budapest-public-transport.html, че е до 24:00 часа на означения ден

Цитат

24-hour travel card (napijegy: 1 650 HUF) – NOT THE SAME AS THE 24-H BUDAPEST CARD!: valid on all public transport vehicles, incl. D14 boat service, on boat services D11, D12 and D13 only on workdays for an unlimited number of trips from 0:00 to 24:00 of the day indicated on the ticket (you decide on the starting time).

 

предполагам, че трябва да вярвам на по-официалния сайт, но все пак ще ми е полезно, ако някой потвърди 🙂 @Topfly

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Вероятно и двете цитирани от теб твърдения са верни, доколкото се отнасят до различни карти (което е надлежно отбелязано във втория цитат):

 

budapest-24-oras-jegy-300x195.jpg   vs.  default.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 15 минути , antea каза:

още се колебая относно въпроса ми по-горе, който тогава не намери отговор

Цитат

@antea, имай предвид, че 24-часовата карта не покрива директния автобус 200Е от летището до центъра, а трябва да вземете 100Е и да сменяте транспорт. Ние предпочетохме да вземем директния 200Е, за който билети се купуват отделно и не сме ползвали друг транспорт. Все пак за 24 часа, при положение, че се отива на разходка, не мисля, че е много рентабилно и че бихте ползвали много транспорт. Е... ние бяхме навъртели 30км обиколки пеш тогава, но... вие си решавате. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, antea каза:

още се колебая относно въпроса ми по-горе, който тогава не намери отговор

на сайта на градския транспорт пише, че е валидна 24 часа от маркирания ден, час и минута - https://bkk.hu/en/budapest-24-hour-travel-card/

а пък на този сайт - https://www.budapestbylocals.com/budapest-public-transport.html, че е до 24:00 часа на означения ден

 

предполагам, че трябва да вярвам на по-официалния сайт, но все пак ще ми е полезно, ако някой потвърди 🙂 @Topfly

Разсъждавайки от езикова гледна точка, картата е 24 часова, иначе щеше да бъде дневна.

Другото, което ме навежда на тази мисъл, е посоченото в скоби: you decide on the starting time. След като началото е от значение, значи картата е 24-часова.

Аз взимах точно такава карта по време на престоя ни в Будапеща, и ми се мота нещо за отбелязване на часа. Помня, че бях разпечатал вида билет от унгарската версия на страницата и ходех разпечатката по гишетата, щото лелките много не отбираха от английски, с изключение на тези по ЖП гарите.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, chandni каза:

@antea, имай предвид, че 24-часовата карта не покрива директния автобус 200Е от летището до центъра, а трябва да вземете 100Е и да сменяте транспорт. Ние предпочетохме да вземем директния 200Е, за който билети се купуват отделно и не сме ползвали друг транспорт. Все пак за 24 часа, при положение, че се отива на разходка, не мисля, че е много рентабилно и че бихте ползвали много транспорт. Е... ние бяхме навъртели 30км обиколки пеш тогава, но... вие си решавате. 

не са ли наопаки автобусите, 100Е е директният с отделен билет от 900 форинта, а 200Е е този от градския транспорт, който те докарва до метро? поне от маршрутите в moovit и maps така разбрах аз...

 

със сигурност ще ползваме директния, защото спира до хотела ни, което ще ни даде време стартовият час на картата да започне наистина 24 часа преди крайното ползване на метрото на следващия ден, и щом трима човека освен мен разбират валидността като астрономически 24 часа, вече към уверена, че тази комбинация ще е най-добрата за нашия престой, благодаря ви 🙂

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 минути , antea каза:

не са ли наопаки автобусите, 100Е е директният с отделен билет от 900 форинта, а 200Е е този от градския транспорт, който те докарва до метро? поне от маршрутите в moovit и maps така разбрах аз...

 

със сигурност ще ползваме директния, защото спира до хотела ни, което ще ни даде време стартовият час на картата да започне наистина 24 часа преди крайното ползване на метрото на следващия ден, и щом трима човека освен мен разбират валидността като астрономически 24 часа, вече към уверена, че тази комбинация ще е най-добрата за нашия престой, благодаря ви 🙂

 

Да, извинявай. Разменила съм ги... Наистина е точно обратното. 100Е е директният, а 200Е се покрива от 24-часовия билет, но трябва да сменяш с метро. 🙂

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Снощи купих билети за Будапеща. Изчетох темата, беше ми много полезна, благодаря на всички, които са споделили впечатления. Останах изненадана от един пост в който пишеше, че пенсионери от ЕС над 65 години ползват безплатен градски транспорт в Будапеща. Някой може ли да потвърди тази информация?

 

Връзка към коментар
Преди 1 час, taniamoutafi каза:

Снощи купих билети за Будапеща. Изчетох темата, беше ми много полезна, благодаря на всички, които са споделили впечатления. Останах изненадана от един пост в който пишеше, че пенсионери от ЕС над 65 години ползват безплатен градски транспорт в Будапеща. Някой може ли да потвърди тази информация?

 

https://bkk.hu/apps/docs/ertekesites/helyi_kedvezmenyek_en.pdf

 

Връзка към коментар
преди 12 часа, stanislavpp каза:

Изглежда Да , пише го в официалният сайт https://www.budapest.com/travel/getting_around/public_transport.en.html

Благодаря за линка. Да, безплатно е, НО за унгарски граждани.

 

Връзка към коментар
преди 4 минути , taniamoutafi каза:

Благодаря за линка. Да, безплатно е, НО за унгарски граждани.

 

не само и за граждани на EC е безплатно ...вижте линка https://bkk.hu/apps/docs/ertekesites/helyi_kedvezmenyek_en.pdf

Връзка към коментар
Преди 1 час, taniamoutafi каза:

Благодаря за линка. Да, безплатно е, НО за унгарски граждани.

 

Ясно е написано в превод за унгарски граждани и граждани на ЕС.

Връзка към коментар
преди 5 часа, giafil каза:

не само и за граждани на EC е безплатно ...вижте линка https://bkk.hu/apps/docs/ertekesites/helyi_kedvezmenyek_en.pdf

преди 18 часа, stanislavpp каза:

Изглежда Да , пише го в официалният сайт https://www.budapest.com/travel/getting_around/public_transport.en.html

Имате право, не прочетох внимателно, още повече, че ми се струваше почти невероятно.

 

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте! До началото на нашето семейно пътуване остава по - малко от седмица. Благодарение на форума подготовката върви добре.

Имам няколко питанки ...

1. С билетите на градския транспорт - лодки D11, D12, ли е най - евтино да да се направи круиз по Дунав? Коя е началната им точка? Плават ли в тъмната част на денонощието?

2. Има ли баня, която да предлага престой за половин ден (съответно по - ниска цена) ?

Благодаря предварително за отговорите и насоките!

Връзка към коментар
преди 37 минути , boncho18 каза:

Здравейте! До началото на нашето семейно пътуване остава по - малко от седмица. Благодарение на форума подготовката върви добре.

Имам няколко питанки ...

1. С билетите на градския транспорт - лодки D11, D12, ли е най - евтино да да се направи круиз по Дунав? Коя е началната им точка? Плават ли в тъмната част на денонощието?

2. Има ли баня, която да предлага престой за половин ден (съответно по - ниска цена) ?

Благодаря предварително за отговорите и насоките!

за транспорта не мога да помогна. мо мисля че баните са само целодневни. За всеки случай разгледай сайтовете им, върти ми се нещо из главата, че имаше по-ниски цени, но не помня достатъчно 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
46 minutes ago, boncho18 said:

Здравейте! До началото на нашето семейно пътуване остава по - малко от седмица. Благодарение на форума подготовката върви добре.

Имам няколко питанки ...

1. С билетите на градския транспорт - лодки D11, D12, ли е най - евтино да да се направи круиз по Дунав? Коя е началната им точка? Плават ли в тъмната част на денонощието?

2. Има ли баня, която да предлага престой за половин ден (съответно по - ниска цена) ?

Благодаря предварително за отговорите и насоките!

Да, с корабчета е най-евтино. Те си имат спирки, тоест те са си част от градския транспорт, и можеш да се возиш от най-удобната ти спирка. Мисля, че бяха до следобяда, нямаше ги вечерта.

Да, баните имат и за половин ден. Даже имаше някои, които бяха за по 3-4 часа, гъвкави са. 

http://en.lukacsfurdo.hu/prices

Ето цените в баня Лукач, ние нея посетихме, добре е.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.