Прескочи до съдържание

Фалитът на "Алфатур"


Препоръчани мнения

Преди 5 години Алма, сега Алфа... :)

По-интересното е, че през 2012-та МИ са имали "научени уроци" (тогава май нямаше отделно министерство за туризма) и с наредба са повишили застраховките:

 

 

Драстично завишаване на застраховките за туроператорите предвижда проект на наредба на Министерство на икономиката. Промените имат за цел да повишат сигурността на клиентите на туристическите фирми и са в отговор на проблемите, които периодично възникват с тези услуги у нас. Най-големият скандал през миналата година беше с чужди туристи на фирма "Алматур", които с дни прекараха по нашите летища в очакване да се приберат. От 15 хил. на 50 хил. лв. да се повиши долния праг на застраховките за фирмите с годишен оборот до 100 хил. лв.,  предвижда проектът на МИ. Горната граница трябва да се увеличи на 1.4 млн. лв. Тази застраховка ще е за фирми с оборот над 3 млн. лв. на година. Досега най-високата стойност на застраховките беше 200 хил. лв. за фирми с оборот над 1 млн. лв. Новите правила трябва да влязат в сила веднага след обнародването им в "Държавен вестник". Туроператорите пък имат два месеца на разположение, за да анексират застрахователните си договори.

Може би следва да очакваме ново изменение на наредбата и ново повишаване на лимитите? :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Нямам съмнение, че лимитите са били определени от съответното лоби на туроператорите в изпълнителната и законодателна власт преди приемане на съответния нормативен акт. Дали следва да има "таван" и доколко сегашния е разумен като размер нямам идея. За мен по-важно е да се лобира в посока промяна на вида на обезпечителната мярка. Според мен, застрахователната полица не е най-гъвкавото решение поради изброените от мен по-горе причини, които бяха потвърдени и от централните новинарски емисии - застрахователната компания няма да изплати нито лев докато няма влязло в сила съдебно решение за постановена неплатежоспособност на туроператора. Моето предложение (не само в тази сфера) е смесена система - неотменима банкова гаранция (или сума внесена в специална депозитна сметка към регулаторен орган) + застрахователна полица. Това обаче неминуемо ще увеличи разходите на самите туроператори, а както вече споменах и съответното тяхно лоби едва ли ще позволи подобно нещо...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не бих се изненадал ако има още фалити. Това е нормална част от правенето на бизнес. Или се адаптираш към новите условия или загиваш. Пък и един такъв фалит може да е нещо добро за масата хора. Нека сме честни, повечето хора нямат нито времето нито желанието да се занимават сами да си организират пътувания. Да, това може да означава, че ще трябва да платят малко (или не толкова) повече, но всяко нещо си има цена.

 

Лично за мен, всеки лимит оказващ точна сума, в някакъв закон, е пълна глупост. Икономиката се развива твърде бързо, законите се променят твърде бавно. И то често след като хората вече са пострадали. Друг вид ограничения са ОК - процент от оборота, месечен оборот или всяко нещо, което отчита реална икономическа стойност.

 

В конкретния случай едва ли ще последва вдигане на сумата. Застрахователя направи изявление, че сред среща с туроператора са установили точната сума и тя е малко над половината от тия милион и 400 хиляди. На теория, всички трябва да си получат парите.

 

Сега по новините казаха, че след среща с министърката са се разбрали да се опитат да изпратят хората с друг турператор. Което, според мен, е похвално. Повечето хора не биха успели да се организират в такива кратки срокове. Пък и съм убеден, че така застрахователят ще спести доста пари, но пък в края на краищата е по-важно хората да си направят почивката.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Повече от ясно е,че нито събитията в Тунис и Египет през 2012 ,нито събитията в Турция са причина точно вчера и днес агенцията да обяви фалит!!Трябва да си много наивен ,за да повярваш на подобни оправдания:-))).Също така е ясно ,че ако кредиторите на Алфатур успеят да вземат и 10-20% от сумата на застраховката ще е колосален успех:-)).Мисля си ,че счетоводителите и актюерите на Евроинс не са учили да броят и смятат над 300 000 лева.:-)).

Едни злонамерени типове мятат разни слухове в пространството ,че шефовете на Алфатур от 4-5 години са се хвърлили здраво в бизнеса със строежи на хотели,вили за гости.....и така.

Май за фалита няма да са виновни нито ген.Сиси,нито Ердоган ,нито президента Марзауки:-)) ,а лакомията човешка(втори смъртен грях)...-)))))).

Като се замисля, май и следващата  година няма да използвам услугите на тур-оператор-))). Не ,че някога съм го правил де!!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Няма застраховател в света, който да плаща лесно. Той целият им бизнес се крепи на това :).

 

Мен ме изненада това с Тунис и Египет, тия неща бяха преди години, а аз даже ходих с Алфатур в Тунис малко след революцията. При това бяхме два самолета хора за Нова година. Същото беше положението и за Египет. Нещата там не са спрели изведнъж. За изминалите години е трябвало да се адаптират.

 

Виж, за Турция са по-други нещата. Това наистина може да ги е ударило здравата, особено ако не са били в цветущо състояние. Няма да влизам в спекулациите дали шефовете са строили или не. Ако информацията е вярна, тия 700 хиляди не са достатъчно пари, за да си затриват успешния бизнес. Ама те си знаят де.

 

Пък понеже ще разбера от първа ръка колко бързо се вземат пари от застрахователя, ще споделя като се получи.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Няма застраховател в света, който да плаща лесно. Той целият им бизнес се крепи на това :).

 

Мен ме изненада това с Тунис и Египет, тия неща бяха преди години, а аз даже ходих с Алфатур в Тунис малко след революцията. При това бяхме два самолета хора за Нова година. Същото беше положението и за Египет. Нещата там не са спрели изведнъж. За изминалите години е трябвало да се адаптират.

 

Виж, за Турция са по-други нещата. Това наистина може да ги е ударило здравата, особено ако не са били в цветущо състояние. Няма да влизам в спекулациите дали шефовете са строили или не. Ако информацията е вярна, тия 700 хиляди не са достатъчно пари, за да си затриват успешния бизнес. Ама те си знаят де.

 

Пък понеже ще разбера от първа ръка колко бързо се вземат пари от застрахователя, ще споделя като се получи.

 

Успех!!Дано не си затънал много....То в такива случаи и 20 лева горчат ,какво остава за доста повече!!

Разбира се ,че Египет, Тунис и Турция нямат нищо общо с предколедния фалит!!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Успех!!Дано не си затънал много....То в такива случаи и 20 лева горчат ,какво остава за доста повече!!

Разбира се ,че Египет, Тунис и Турция нямат нищо общо с предколедния фалит!!

 

Пари като шума, както казва дядо ми ;). Важното е, че имах достатъчно да си купя самолетни билети и да си резервирам апартамент. Че цялото нещо е заради майка ми и баща ми. Пък парите ще ги изкарам пак.

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Пари като шума, както казва дядо ми ;). Важното е, че имах достатъчно да си купя самолетни билети и да си резервирам апартамент. Че цялото нещо е заради майка ми и баща ми. Пък парите ще ги изкарам пак.

 

Здраве да има. Майка ти баща ти да са здрави-догодина самостоятелно да ходят:-))).

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз, поради мързел, реших да си организирам новата година с тях. Даже им предплатих всичко.

...

През това време аз спешно си спасих плановете и си организирах сам пътуването. Сега ми остава само да опитам да си взема парите от застрахователя.

 

Парен каша духа.

 

Да си член на тази общност и да ползваш туроператор, че и да предплатиш всичко. Това е нарушение на основни правила 1 и 2 за пътуванията. Глобен си от всички магеланци по едно любимо питие. B)

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Дано не се окаже,че фалитът е предизвикан от невъзможност за плащане по договор за маркетингово проучване на тур.пазар в Гана.Договорът е за примерно 3 милиона евро и е сключен с фирма регистрирана на Каймановите острови и т.н.Преди няколко години наши клиенти се опитаха да изиграят много местни фирми за над 1,2млн.лв. по тая схема.

Иначе бях от щастливците в Анталия по време на фалита на Алма тур.В интерес на истината ние нямахме проблеми,но доста хора в самолета от други хотели имаха сериозни проблеми.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искам само да отбележа, че сигурно сега много агенции ще се навъдят да спасяват хората, на които са им пропаднали почивките. В какво точно се състои спасяването, дали ще се плаща, колко ще се плаща, как ще се плаща, и какъв е ситния шрифт, не ми се проучва, не ми е и работа. Мисълта ми е, че все още режима за тур агенциите тук е стриктен, така че предложенията на живите агенции не са допустими за обсъждане. 

Връзка към коментар

В какво точно се състои спасяването, дали ще се плаща, колко ще се плаща, как ще се плаща, и какъв е ситния шрифт, не ми се проучва, не ми е и работа.

 

Реклама и заявяване на пазарен дял. Дори и временно на загуба,

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Много неприятна ситуация и то идваща в момент, когато всички са се настроили за почивка, пуснали са отпуските и са дали парите. Тук не е въпрос само до връщането на парите в някакъв неясен период, но и нервите, стреса и притеснението, които ще заместят мечтаната почивка. За мен лично дните отпуска са най-ценния ресурс и в подобна ситуация, макар да мога да преглътна някаква финансова загуба, то да изгубя отпуска ще бъде много по-голям удар. Плюс разочарованието от провалени планове.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

В България е по лесно да източих пари от народа и то в колосални количества от колкото да си платиш данъка например.

поне имаме още една причина хората да се убедят, че е безмислено да ползваш услуги на посредник освен , ако не си неграмотен.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

За Магеланец пътуването с туроператор е “разрешено“ единствено ако туроператорът се е набутал с много предварително резервирани места в чартер и хотели и на ласт минит ги предлага със значителна отстъпка спрямо реалната цена. Аз така бях веднъж за 400 евро в Тайланд, като цената включваше самолетен билет, хотел 4 звезди за 10 дни, пълен пансион и екскурзии. На подобен ласт минит бях и в Йордания, като за самолетен билет и хотел 4 звезди за една седмица платих 200 евро ;) При такива цени приемам компромиса да ме натикат в един автобус с масовата публика и да слушам оплакванията как никой не ги е предупредил, че в Йордания ще бъде толкова горещо, а арабите не могат да готвят нищо което можело да се яде и т.н. ;)

 

В нормалния случай обаче самостоятелното резервиране на самолетни билети, хотели и т.н. е за предпочитане, защото хем е по евтино, хем не поемаш риска на туроператора, а от отзивите на другите пътуващи имаш представа какво те очаква и времето за резервация е доста по малко спрямо физическата разходка до туроператора.


Пътуването с туроператор е “разрешено“ и когато самостоятелното пътуване е трудно осъществимо, много по скъпо или опасно. Например круизите, екскурзии в пустинята, на Антарктида, в саваната и т.н. В този случай обаче обикновено не си струва да ползваш местен посредник на чужд туроператор, а е най-добре директно да се свържеш с крайния организатор.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 25
Връзка към коментар

За Магеланец пътуването с туроператор е “разрешено“ единствено ако туроператорът се е набутал с много предварително резервирани места в чартер и хотели и на ласт минит ги предлага със значителна отстъпка спрямо реалната цена. Аз така бях веднъж за 400 евро в Тайланд, като цената включваше самолетен билет, хотел 4 звезди за 10 дни, пълен пансион и екскурзии. На подобен ласт минит бях и в Йордания, като за самолетен билет и хотел 4 звезди за една седмица платих 200 евро ;) При такива цени приемам компромиса да ме натикат в един автобус с масовата публика и да слушам оплакванията как никой не ги е предупредил, че в Йордания ще бъде толкова горещо, а арабите не могат да готвят нищо което можело да се яде и т.н. ;)

 

В нормалния случай обаче самостоятелното резервиране на самолетни билети, хотели и т.н. е за предпочитане, защото хем е по евтино, хем не поемаш риска на туроператора, а от отзивите на другите пътуващи имаш представа какво те очаква и времето за резервация е доста по малко спрямо физическата разходка до туроператора.

Пътуването с туроператор е “разрешено“ и когато самостоятелното пътуване е трудно осъществимо, много по скъпо или опасно. Например круизите, екскурзии в пустинята, на Антарктида, в саваната и т.н. В този случай обаче обикновено не си струва да ползваш местен посредник на чужд туроператор, а е най-добре директно да се свържеш с крайния организатор.

 

Много добра оферта, ако е била с български туроператор. такива цени по принцип излизат само с "Пиратите" . Но никога не ми е било ясно как се процедира при тях, ако си чужденец.

Връзка към коментар

Един паразитиращ посредник по-малко. Дано не е последният.

 

Относно прецаканите клиенти - като не искат по лесния, сега да научат по трудния начин, че с агенция нито е по-уредено, нито по-сигурно.  ;)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Натъжих се като разбрах за фалита на Алфатур, защото съм пътувала с тях до Египет за колосалната сума от 200 евро включваща полет и 7 нощувки в 4-зведен хотел на база Ол Инклузив - как да устоиш. И винаги си спомням за тях и Червено море с едно умиление... Майтапа настрана, но впечатлението ми от тях беше много добро - любезни, коректни, всичко беше много точно с почивката.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз също съм от доволните клиенти на Алфатур. Ползвали сме "в последната минута" страхотни оферти, с плащане едва ли не, само на самолетния билет. Били сме с тях в Тунис, Мароко, Малта,  по няколко пъти в Испания, Египет, всички хубави  турски курорти, на чудесни почивки, в луксозни хотели, за цени, които никога не могат да се постигнат самостоятелно. :)

Миналото лято почивахме на Сицилия пак през тях, защото цената на полет+хотел+ол инклузив ми беше точно на половина, за двама от тази, която можех да постигна сама. И която постигах предишните години. :(

Вземам си от тях пакет, който ми е изгоден, буквам си рент-а-кар на летището и не ползвам нищо друго по програмата.

За това лято пак съм си букнала през тях почивката на миналогодишното място в Сицилия,. Но го направих много рано и депозитът ми е преведен на ххх - титулярът за тези почивки. Така че, нямам проблем.

Извод - , когато е по- изгодно, човек може да си пътува сам.

Но, когато става въпрос за пакети, е видно и със сто диоптъра, че техните цени са по- добри.Едно е да букваш една стая през Букинг, друго е да договориш сто директно с хотела.

Ето и ТУИ, и Некерман, и Дер тур и кой ли не още. Цените през тях са едни, индивидуално - съвсем други.

Редактирано от Георги
премахнато име на бг агенция
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

чудесни почивки, в луксозни хотели, за цени, които никога не могат да се постигнат самостоятелно. 

 

(...)

 

Но, когато става въпрос за пакети, е видно и със сто диоптъра, че техните цени са по- добри.

 

И със сто преференции, отстъпки и икономии от мащаба да се ползват тъй наречените оборотни агенции а ла Алфатур, никога не могат да бият едно добре планирано самостоятелно пътуване - ако не като чисто нетна цена, то поне като съотношение цена/качество (при цялата разтегливост на понятието "качество"). Ни-ко-га!!! 

 

Една агенция може да си спечели известно, бих го нарекъл изкуствено, предимство само ако е във вид на специализиран оператор с монополна позиция, действащ в области и райони, в които самостоятелното пътуване е силно възпрепятствано заради политически, икономически, административни и други причини. Оборотна екскурзия до някоя банална туристическа дестинация, да речем Париж, да ти излезе по-изгодно с агенция - никакъв шанс! ;)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Малко се изроди темата. Стана на "за и против" тур-операторите. Всеки сам си преценява. Да, в 90% от случаите си организирам пътуванията сам, но не съм принципно против агенциите. Много от причините човек да избере тур оператор бяха изредени по-горе. Понякога човек просто не разполага с времето необходимо за организация. Организирането на "пакет" е възможно но отнема време и усилие, с което хората не винаги разполагат.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.