Прескочи до съдържание

Пътувания заради сцени и декори от любими филми


Препоръчани мнения

Винаги ме е привличала идеята да посещавам места, където са снимани любими филми. Поне на хартия. Отварям една скоба - не съм срещал такава тема във форума и ако няма, нека модератора, ако пожелае да е използва за тази цел дори и да смени заглавието на темата :)

В крайна сметка съм ходил специално до две места - планетата Татуин от Звездни войни в пустинята в Тунис и замъка Ейлиън Донън в Шотландия служил за декор на филма Шотландски боец. На всички други филмови локации съм се оказвал почти случайно. Е, случи ми се да пътувам специално и до трета филмова локация. Умерен фен съм на Хобит и Властелина, повече си харесвам Силмарилион. В тази връзка идеята за посещение на Хобитон, послужил за декор на Хобитово във филмите за Властелина, бе посрещнато от мен с умерен ентусиазъм. Но понеже обичам да отнемам мечтите на някои хора до мен, се впуснах в начинанието неистово.

Билетите за тура бяха закупени онлайн от официалният сайт http://www.hobbitontours.com, цените са малко соленички, но колко пъти човек ходи до Нова Зеландия си мислех!

Използвайки обществен транспорт от Окланд до Матамата е най-икономичният вариант. Автобусът тръгва от автогарата близо до кулата в центъра на Окланд и след два часа човек се озовава в невзрачното градче Матамата. Единственото, което го интересува човек там е да намери Хобитон туристическо-информационния център, откъдето автобус включен в цената на билета за Хобитон те откарва до хобитите. За отбелязване е, че туровете (посещенията на Хобитон) са разпределени по часове, които стриктно се спазват. Та да си призная бях леко скептичен към предстоящото преживяване, очаквах потресаващ комерс, проклинах цената на входния билет, очаквах само две-три псевдо хобитови дупки, орди от крякащи фенове на Властелина, както и накрая да има един магазин за сувенири, където шапката на Гандалф да струва почти колкото билета от София до Нова Зеландия. Познах само последното!

Самият тур е с гайд, върви се стегнато в група, но не се търчи. Самото Хобитово е разпростряно на огромна площ, всичко е отлично поддържано, зеления цвят на тази все още действаща ферма е потресавщо свеж, а хобитовите декори са толкова автентични, че чаках някой Фродо или Гандалф да ми изскочи зад ъгъла. Определено място, което може да ти бръкне освен в джоба, но и в сърцето, а пък за големите фенове на Властелина предполагам, че е култово преживяване!

Турът завършва с посещение на страноприемницата Зеления дракон и дегустация на Хобитов ейл - достоен завършек!

Няма как човек да се размине и с магазина за сувенири накрая - цените са главозамайващи и единственото, което ти се приисква е да си наденеш пръстена на Фродо и той да те пренесе далеч от щандовете с всякакъв властелиново крещящо скъп асортимент :)

Та мили хобитови фенове, това е вашето място! :)

post-299-0-96336100-1488226823_thumb.jpg

post-299-0-18201300-1488226840_thumb.jpg

post-299-0-45892200-1488226852_thumb.jpg

post-299-0-04423400-1488226914_thumb.jpg

post-299-0-26542300-1488226952_thumb.jpg

post-299-0-62004600-1488226988_thumb.jpg

post-299-0-81417100-1488226997_thumb.jpg

post-299-0-91817400-1488227058_thumb.jpg

post-299-0-77198900-1488227069_thumb.jpg

post-299-0-51025900-1488227114_thumb.jpg

post-299-0-15139500-1488227123_thumb.jpg

post-299-0-43806300-1488227163_thumb.jpg

post-299-0-46919300-1488227184_thumb.jpg

post-299-0-13160100-1488227201_thumb.jpg

post-299-0-42130100-1488227215_thumb.jpg

post-299-0-61180300-1488227228_thumb.jpg

post-299-0-00435100-1488227241_thumb.jpg

post-299-0-07023100-1488227288_thumb.jpg

post-299-0-97291000-1488227299_thumb.jpg

post-299-0-06993500-1488227312_thumb.jpg

post-299-0-61472800-1488227326_thumb.jpg

post-299-0-59731600-1488227338_thumb.jpg

post-299-0-62713800-1488227350_thumb.jpg

post-299-0-04733800-1488227365_thumb.jpg

post-299-0-28438200-1488227377_thumb.jpg

post-299-0-48359600-1488227393_thumb.jpg

post-299-0-65903300-1488227406_thumb.jpg

post-299-0-78932300-1488227413_thumb.jpg

Редактирано от Двуцветко
  • Харесвам 29
Връзка към мнение

Уау! .........цените!
Аз не разбрах - хареса ли ти или не? Или цените развалиха настроението.

Трябва ли предварително да се купят билети или на място?


:)

Връзка към мнение

Определено ми хареса, но човек поне малко трябва да си пада по творчество на Толкин, за да оцени мястото подобаващо.

Билети е добре да се купят предварително онлайн, за да няма изненади. Понякога се изсипват круизи и го карат на конвейер и може да са изчерпани повечето от слотовете за даден ден.

А, цените. Споко, това са NZD, а не USD :)

Редактирано от Двуцветко
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

(Y) спокоен съм... до онзи ден си мислих че Петра е най-скъпата забележителност... А колко време е пътят до Оукланд?

Връзка към мнение

С автобус е под 2 часа и половина, с кола предполагам ще се вземе за под два часа. За дейтрип от Окланд става чудно.

Тези излизат с добри оферти за автобусни билети

https://nakedbus.com/nz/bus/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Колко трае тура ? И къде е по- добре да се отиде за началото му- в Матамата или направо в Хобитон мууви сайт? В сайта има две опции.

Връзка към мнение

По спомени около час, час и половина. Сложи го два часа с взимането на автобуса от инфо-туристическия център в Матамата (снимка 2). Предполагам, ако сте с кола директно отивате на Хобитон мууви сайт. Ако нямате собствен транспорт ви взима автобусче от Матамата, който влиза в цената на билета (или си го плащаш допълнително, не помня вече), но транспорт е осигурен. Защото самата ферма/ Хобитон е на около 15 минути път от Матамата с превозно средство из кънтрисайда :)

Редактирано от Двуцветко
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Винаги ме е привличала идеята да посещавам места, където са снимани любими филми.  :)

 

Щото и мен :) И на първо място в листата ми е Скелиг Майкъл, където е снимана финалната сцена от последния Стар Уорс. Направо се влюбих от пръв поглед! :)

 

 DSC_0746.jpg

 

Докато ровех за снимка, попаднах на следния интересен информативен пътепис: http://www.adventurouskate.com/skellig-michael-irelands-most-striking-destination

 

Не го дочетох целия, за да не си развалям изненадата, ама по няколкото бегло пробягали сумички по екрана останах с впечатлението, че и там вилнее цифроманията... :mellow: Но ако е 50 евро за индивидуален транспорт с люшкана от вълните лодка с максимум още двама-трима ценители и гъвкавост при посещението, бих ги прежалил на драго сърце. Но ако ще има някакво туристическо стълпотворение, разни навиращи се гидове и посещения под график, направо се отвращавам още преди да съм тръгнал...  :mellow:

 

 

п.п. Айде, темата вече е обработена за преименуване и преместване :blush:

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Жалко, че няма бутон "обожавам", вместо "харесвам" :).

Вкъщи сме фенове на творчеството на Толкин, а аз ежегодно препрочитам поне една от книгите му.

Ако някой ден стигнем до Нова Зеландия (по възможност преди съвсем да сме грохнали с Роцев :lol: ), маршрутът ще е от Хобитово до Мордор, през равнините на Рохан и Гондор :).

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Жалко, че няма бутон "обожавам", вместо "харесвам" :).

 

Баш същото си помислих и аз  :lol: Много ценителска тема! Благодарности на колегата Двуцветко за ненадейната порция вдъхновение, която ни поднесе в студената февруарска вечер!  :)

 

Иначе за тези, на които Нова Зеландия им е далече - Бай Добри беше споделил координатите на едно "хобитско" селище в сърцето на Словакия: http://magelanci.com/topic/6718-любопитни-но-непопулярни-места-разкази-и-снимк/?p=184769 ;)

Редактирано от Meidj
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Жалко, че няма бутон "обожавам", вместо "харесвам" :).

Вкъщи сме фенове на творчеството на Толкин, а аз ежегодно препрочитам поне една от книгите му.

Ако някой ден стигнем до Нова Зеландия (по възможност преди съвсем да сме грохнали с Роцев :lol: ), маршрутът ще е от Хобитово до Мордор, през равнините на Рохан и Гондор :).

А ако може от Рохан до Гондор не през равнините, а през върховете на Белите планини, по линията на сигналните клади (поне според мене паленето на сигналните клади е едно от най-добрите режисьорски решения във филмите). Да не забравяме и "великата река" Андуин (всъщност - "великият фиорд" Милфорд Саунд)  и с въображение - портата на Кралете - Аргонат- и водопада Раурос, а над тях - непристъпният Тол Брандир (Mitre peak).

 

За Скелиг Майкъл трудно би станало без рестрикции и гидове, че там е защитена зона заради гнезденето на птиците. Покрай снимките на филма е трябвало да се платят много солени глоби, понеже на няколко пъти кацнали с хеликоптер и изпочупили сума ти яйца.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Супер темичка, Двуцветковец! Приятна, радваща око и фантазия на поклонници и любители (аз съм от вторите, умерен аматьор в жанра). Кога ще стигна до Нова Зеландия не знам, но поне много полезна информация трупам. Наскоро четох, че след последното земетресение, новозеландци си имат нова забележителност не толкова хобитска, но по-скоро великанска :)  The Rocky Wall - разлом, на който са почнали да ходят туристи като атракция:
 
nz-earthquake-wall-66.jpg
 

 

Иначе за тези, на които Нова Зеландия им е далече - Бай Добри беше споделил координатите на едно "хобитско" селище в сърцето на Словакия: http://magelanci.com/topic/6718-любопитни-но-непопулярни-места-разкази-и-снимк/?p=184769  ;)

 

Аз и за Скелиг, 12-те монаха и кошерите писах (те дори го произнасят Скелиг Михил) отделна тема, която Георги ми стовари със ЗИЛ-а в моята за Любопитни, но непопулярни - http://magelanci.com/topic/6718-любопитни-но-непопулярни-места-разкази-и-снимк/?p=111956 , но явно, че и е дошло времето да си бъде самостоятелна, подобна на тази. Домосед има много какво да каже тук. Аз за съжаление не стигнах, поради много кофти обстоятелства тогава, но планът си седи. Яд ме е, че сега стана доста по-комерс мястото. А гледам да изпреварвам филмите с откриването на такива места. Поне за Исландия и Game of Thrones - успях.

 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

(...) гледам да изпреварвам филмите с откриването на такива места. 

 

Eто едно подобно място, за което сигурно си чувал, ама все пак да го отбележа като тематично - Ейлса Крейг:

 

600px-Ailsa_Craig_from_Waverley.jpg

 

Ако ви харесва, можете да си го купите. Поне доскоро законният му собственик го беше изложил за продан на цената от 1,5 млн. паунда :)

 

Иначе островът се намира на около 15-ина километра от шотландския бряг и е най-известен като обиталище на различни видове птици, заради което преди време получава статут на защитена зона. Друго любопитно нещо е, че там се добива най-високочаственият гранит, от който се изработват камъните за кърлинг. И тъй като островът е защитена зона, то само една местна компания с вековни традиции в изработката на кърлинг камъни (Kays of Scotland) има специално разрешение да добива материал - при строг контрол, без взривове и всякакви стресиращи птиците дейности - само каквото се събере като отчупени блокове в рамките на едно денонощие на всеки 10+ години. Каквото си "наберат" за 24 часа - това е. Следващия път след 10 години :)

 

Държа специално да отбележа, че си запазвам пълното морално право първи да развея магеланското знаме на това фотогенично парче гранит насред морето :)

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

И аз много благодаря на Двуцветко за темата и за споделените снимки, за мен това е едно от малкото места, за които наистина си мечтая  :)

 

Жалко, че няма бутон "обожавам", вместо "харесвам" :).

Вкъщи сме фенове на творчеството на Толкин, а аз ежегодно препрочитам поне една от книгите му.

Ако някой ден стигнем до Нова Зеландия (по възможност преди съвсем да сме грохнали с Роцев :lol: ), маршрутът ще е от Хобитово до Мордор, през равнините на Рохан и Гондор :).

 

Хубаво е, че има и други като мен, които всяка година препрочитат каквото има от Толкин. Тази година чакаме "Берен и Лутиен"  ;)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

С автобус е под 2 часа и половина, с кола предполагам ще се вземе за под два часа. За дейтрип от Окланд става чудно.

Тези излизат с добри оферти за автобусни билети

https://nakedbus.com/nz/bus/

Но трябва да се види в какъв ден ще се пътува. Ние  бяхме с кола и местен гид и се връщахме от там до Окланд повече от 5 часа, такива километрични задръствания имаше по пътя. Но беше неделя след обяд.

 

Ако човек не си е купил билети он-лайн, в инфоцентъра продават.

Ето, това е информационният  хобитонски център, няколко снимки и от мен. Автобусите тръгват оттук.

 

post-1504-0-90075700-1488269203_thumb.jpg

 

post-1504-0-57667300-1488269215_thumb.jpg

 

post-1504-0-53638900-1488269253_thumb.jpg

 

post-1504-0-87881100-1488269263_thumb.jpg

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Ауу, 5 часа е убийствено много. Помня, че с автобус го взех за 2 часа и половина, но си беше делничен ден наистина.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А ако може от Рохан до Гондор не през равнините, а през върховете на Белите планини, по линията на сигналните клади (поне според мене паленето на сигналните клади е едно от най-добрите режисьорски решения във филмите).

Всеки път настръхвам, като го гледам :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Да споделя пресни впечатления от Хобитон. Първо да кажа - не съм почитател на Толкин, филмите ги гледах 2 седмици преди самото ни пътуване за НЗ, но мястото суууууупер много ме изкефи. :)

Благодарение на Двуцветко и Стефан Русев разбрах откъде да букна тура. Както е писал и Двуцветко, вариантите са от Matamata I-site или от Shire`s rest. Цената е еднаква и от двете места - 79 NZD. По-удобно ни се стори да тръгнем от Shire`s rest, защото от там туровете са на по-често - през 15-20 мин. Продължителност - 2 часа  Бяхме ги букнали предварително, защото видяхме, че на сайта има скорошни дати с часове, които са изцяло изчерпани. Закъсняхме и по телефона се обадихме да ни преместят за следващия свободен час и нямаше проблеми. Като пристигнахме на място, групата за нашия час вече тръгваше и отново нямаше проблеми да ни преместят за следващия свободен час, който беше след 15 мин. Всичко е много добре организирано. До самия Хобитон се стига с тяхно автобусче за 10 мин.:

post-1179-0-69784200-1489261118_thumb.jpg

Ако се случи да ходите няколко човека и не всички да искат да правят тура, те могат да останах да хапнат в Shire`s rest, мястото е направено  много приятно. Там има и паркинг.

Като цяло Хобитон много ми хареса, а завършекът беше най-готин - в Green Dragon Inn черпят по избор 2 вида бира, ябълков сайдер или джинджифилова бира. Понеже не пия бира, избрах последното и много ми допадна.

Green Dragon Inn:

post-1179-0-82162100-1489261555_thumb.jpgpost-1179-0-74702900-1489261570_thumb.jpg

Редактирано от Яничка
  • Харесвам 14
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Добра статия (и гайд) на Lonely Planet за места послужили за декор на известни филми - http://media.lonelyplanet.com/shop/pdfs/A Spotters Guide to Film and TV Locations 1 Preview.pdf

 

 

 

 

 

 

Редактирано от Двуцветко
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Надявам се Двуцветко няма против да преквалифицираме темата в изцяло посветена на филмовите декори и сцени от любими филми. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз не съм ходил целенасочено някъде, където е сниман известен филм. Може би най-популярното място беше Дубровник миналата година, където знаете се снима Game of Thrones. Беше пълно с американци с гайдове, който бяха дошли специално заради това и обикаляха градчето с разпечатани снимки от сериала.

 

Лятото ми предстои Исландия, друга Game of Thrones дестинация (и не само).

За феновете на българското кино - Барселона (Васко да Гама от село Рупча). :lol:  Други не се сещам засега, а сигурно има.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 47 минути , Георги каза:

Надявам се Двуцветко няма против да преквалифицираме темата в изцяло посветена на филмовите декори и сцени от любими филми. 

 

Да, добра идея! Точно това и аз бях предложил в първия си пост. Нека пътуването по филмите да започне сега!

Редактирано от Двуцветко
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз засега имам в актива само Перон 9 3/4  на Кинг'с Крос, Диагон али, Нотинг Хил (;) ) и някои филмови локации из Париж (напр. църквата Сен Сюлпис от "Шифъра на Леонардо").

Но планове имам един тон - като започнем с Ирландия  (Роцев е фен на  GoT), Ню Йорк и Katz's Delicatessen ( "Когато Хари срещна Сали"), Нова Зеландия, заради "Властелина на пръстените "...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

и аз съм от феновете на GoT

Ходил съм на места, снимани в Малта и Испания (В Севиля още преди да снимат там и миналата година в Жирона, в Жирона обясняваха в информационното бюро по картата кое къде са снимали)

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами направо може да се организира едно магеланско пътуване с цел фентъзи локации :) Аз съм била на тези от GoT в Исландия и Малта, също преди да гледам сериала, но искам много да отида в Ирландия, Севиля и Дубровник. А Нова Зеландия ми е най-голямата мечта точно заради LOTR и много се радвам на споделените тук снимки от Hobbiton. Друга локация на филм, която много ме впечатли (може би и защото самият филм ми хареса), е крайбрежието на Баренцово море (област Мурманск), където е сниман "Левиатан" от 2014 (но до там ходенето май не е по-лесно от това до Нова Зеландия :)):

 

58e4ba08a89f5_voyage-dans-l-insaisissable-russie-du-leviathan-d-andrei-zviaguintsevM169865.thumb.jpg.ff6f91e08f24c9bb9c65900d378a9124.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.