Прескочи до съдържание

40 карти, които обясняват света


Препоръчани мнения

преди 25 минути , Rainy каза:

Прочете ми мислите...

Явно са се разработили ниши с висока принадена стойност. Лично аз се сещам за няколко сериозни IT централи там (Google), и не само. 

От друга страна, заплатите като цяло не са високи (получавала съм предложения и знам). Не говоря за изключения.

От трета страна, никак не евтина държава! 

От n-та страна, ирландците продължават да си мигрират в UK.

Интересен казус...

Ирландия е в топ 10 на държавите, които са "данъчен рай". В ЕС Ирландия е с най-ниски данъци и затова големите компании си местят централите там. Аз от магеланска гледна точка веднага се сещам, че airbnb също са регистрирани в Ирландия, вероятно и доста други подобни. За такива страни БВП на глава от населението няма смисъл да се прилага като показател, понеже дава изключително изкривена представа за качеството на живота. 

 

Уикипедия казва следното по въпроса:

In 2017, Ireland's economic data became so distorted by U.S. multinational tax avoidance strategies (see leprechaun economics), also known as BEPS actions, that Ireland effectively abandoned GDP (and GNP) statistics as credible measures of its economy, and created a replacement statistic called Modified gross national income (or GNI*). Ireland is one of the world's largest corporate tax havens.

Ireland has, more or less, stopped using GDP to measure its own economy. And on current trends [because Irish GDP is distorting EU-28 aggregate data], the eurozone taken as a whole may need to consider something similar.

— Brad Setser, Council on Foreign Relations, "Ireland exports its Leprechaun", 25 April 2018
Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
25 minutes ago, Rainy said:

От друга страна, заплатите като цяло не са високи (получавала съм предложения и знам). Не говоря за изключения.

От трета страна, никак не евтина държава! 

От n-та страна, ирландците продължават да си мигрират в UK.

Според Уикипедия и в номинално изражение и в покупателна способност средната заплата в Ирландия е по висока от тази във Великобритания цък

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , master_of_germs каза:

Ирландия е в топ 10 на държавите, които са "данъчен рай". В ЕС Ирландия е с най-ниски данъци и затова големите компании си местят централите там. Аз от магеланска гледна точка веднага се сещам, че airbnb също са регистрирани в Ирландия, вероятно и доста други подобни. За такива страни БВП на глава от населението няма смисъл да се прилага като показател, понеже дава изключително изкривена представа за качеството на живота. 

Ъъъъъ... 

 

There are, of course, great similarities between the tax regimes in both jurisdictions, with Irish schemes very often largely mirroring their UK equivalents. There are some worthy reliefs for business in Irish tax law and in some cases the Irish treatment is more favourable than in the UK.

In comparing the two jurisdictions, however, it is hard to escape the conclusion that in recent years we have fallen behind the UK in this area. In addition to significant cuts to UK Corporation Tax (with the promise of more to come) blunting the competitive advantage of the 12.5pc Irish rate, the UK has a particular edge in areas such as:

  • Tax rates on income and capital gains;
  • Tax treatment of shareholder dividends;
  • Share-based remuneration;
  • Entrepreneur Relief on the sale of a business;
  • Close Company Rules;
  • Treatment of the Self-employed under the National Insurance system.

и т.н. 

 

https://www.independent.ie/business/irish/ireland-versus-uk-how-taxes-compare-for-business-and-workers-37176102.html

преди 3 минути , Topfly каза:

Според Уикипедия и в номинално изражение и в покупателна способност средната заплата в Ирландия е по висока от тази във Великобритания цък

А, може, може... Аз ти казвам как стои въпроса от страна на един работник - или поне стоеше, защото преди време обмислях сериозно да се преместя там, но статистиката сигурно е права. А и паундът все пак падна сериозно, това също може да се е отразило. Сега ще ме караш пак да гледам 😄 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Много хора с добро образование, добра бизнес среда с малко регулации, благоприятни  (ниски) данъци,  по-ниски нива на социални разходи и въобще по-малко държавни разходи, навлизане на големи мултинационални компании, доста субсидии от Европейския съюз в началото ...

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
16 minutes ago, Фичо said:

Много хора с добро образование, добра бизнес среда с малко регулации, благоприятни  (ниски) данъци,  по-ниски нива на социални разходи и въобще по-малко държавни разходи, навлизане на големи мултинационални компании, доста субсидии от Европейския съюз в началото ...

Има и един друг фактор! Голямата емиграция в САЩ и Великобритания от проблем, стана предимство. След като се подобриха условията за бизнес през 80-те години много емигранти се върнаха с ноу хау и контакти, като представители на мултинационални фирми в Ирландия. Емиграцията може да се превърне в много ценен капитал за дадена държава, ако има добри условия за това. В България също се забелязва тенденцията много мултинационални фирми да навлизат чрез българи работили в чужбина...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 час, Topfly каза:

В България също се забелязва тенденцията много мултинационални фирми да навлизат чрез българи работили в чужбина...

А пък чуждестранните инвестиции намаляват 🙃

Връзка към коментар
On 1/12/2019 at 4:47 PM, tch said:

А пък чуждестранните инвестиции намаляват 🙃

Краткосрочните конюктурни процеси, нямат нищо общо с горното. Ако няма добри вътрешни и външни условия за навлизане на чуждестранните инвеститори, никакви емигранти не могат да обърнат този процес. Освен това статистиката за чуждестранните инвестиции в България, не винаги е реално мерило за интереса на чужденците. Значителна част от статистически чуждестранните инвестиции в България реално не са такива, а са инвестиции на местни бизнемени през офшорки и т.н. Ако изчистиш статистиката от този фактор, ще видиш едни коренно различни данни.

Връзка към коментар
На 12.01.2019 г. в 13:20, Topfly каза:

Картата на Европа променена според размера на БВП на глава от населението.

 

49948266_1950706311904964_68408358410408

 

 

Извинявам се, ако е дискутирано другаде - а какво е станало с Лихтенщайн?

Връзка към коментар
преди 7 часа, Topfly каза:

Ако няма добри вътрешни и външни условия за навлизане на чуждестранните инвеститори, никакви емигранти не могат да обърнат този процес

Да де, точно, няма добри условия в страната за навлизане на чуждестранни инвеститори. Външната конюктура до 2018 беше много добра.

Връзка към коментар

image.png.e1079fa91bc6f01955142d5cec896912.png

 

"Всички пътища водят към Рим". Повече от древна деривация, почти можем да говорим за установена истина: това се демонстрира от лабораторията Moovel, изследователска лаборатория, базирана в Щутгарт, Германия, която се занимава с градската мобилност. В рамките на проекта „Пътища към Рим“ изследователите първоначално картографират и след това дигитално илюстрират всички пътища в Европа, които се приближават към италианската столица.
За да създадат картата, дизайнерите Бенедикт Грос и Филип Шмит работят с географа Рафаел Рейман: анализирайки мрежа от 26,503,452 квадратни километра повърхност на европейския континент, изследователите идентифицират 486 713 изходни точки, разпръснати по територията, от която да достигнат Рим. Впоследствие триото разработва алгоритъм, който може да изчисли най-кратките маршрути, които водят от гореспоменатите точки до Вечния град.

 

източник: https://forbes.it/2018/05/08/mappa-tutte-strade-portano-roma/?fbclid=IwAR2vFQMXjGz7dlfytIIKMcOd-FxuuU8L47sqocEZ75oxhHkJdF4S52qhPwo

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

@Topfly мен са ме питали точно този въпрос - Ама вие ОЩЕ ли ползвате руската азбука? Не, не ме пита американец, канадец беше, но беше много тъп (наистина си беше много глупаво момчето, сам си го признаваше).

  • Смея се 7
Връзка към коментар
преди 47 минути , chandni каза:

Еееее... Веднъж да има някой, който да е по-зле от нас... :laugh1: Макар, че резултатите са толкова близки, че не е ясно дали са меродавни...

Мен доста ме изненадват в много отношения. Унгарците с техния шантав език би трябвало в много по-голяма степен от нас да говорят чужди. А и си мислех, че ние сме доста по-напред в тази класация. Най-малкото румънският е доста по-близък до западните езици и стимулът да учат примерно италиански би трябвало да е по-малък (макар че от друга гледна точка, ще им е по-лесно), а на нас за да прескочим каквато и да е езикова бариера със Западна Европа ни трябва поне един. Т.е. нашето последно място е дори още по-зле предвид обстоятелствата.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
8 minutes ago, Брани said:

Мен доста ме изненадват в много отношения. Унгарците с техния шантав език би трябвало в много по-голяма степен от нас да говорят чужди. А и си мислех, че ние сме доста по-напред в тази класация. Най-малкото румънският е доста по-близък до западните езици и стимулът да учат примерно италиански би трябвало да е по-малък (макар че от друга гледна точка, ще им е по-лесно), а на нас за да прескочим каквато и да е езикова бариера със Западна Европа ни трябва поне един. Т.е. нашето последно място е дори още по-зле предвид обстоятелствата.

В Унгария е много зле говоренето на чужди езици, защото всички филми са с дублаж на унгарски. Друга причина за лошата позиция на Унгария е липсата на многочислени малцинства. Българските турци вероятно подобряват с 8-10% броя на хората говорещи чужд език в България. Много добрите резултати на Прибалтийските републики също вероятно се обясняват със значителното руско малцинство там.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Just now, neuromancer said:

то за чужд не се ли счита "различен от майчиния"? Че така тая Белгия не знам как да я разбирам ...

За български турци чужд може да е българския, но от гледна точка на статистиката, това няма значение.. За Белгия не знам, но във Франция съм чувал, че също не са модерни субтитрите и всичко върви с дублаж на френски. Вероятно френско говорящите белгийци също не говорят много чужди езици...

Връзка към коментар
Преди 1 час, Брани каза:

Най-малкото румънският е доста по-близък до западните езици 

На румънския немалка част от лексиката е българска. Малко изкуствено създаден език. А като вдигнат телефона и кажат "ало, да"... толкова западно звучи че...

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Данните са за самообявено знание на чужди езици - мисля, че немалко от вас ще потвърдят, че например в Румъния, Италия, Франция или Полша процентите звучат доста завишено. Както и в почти всички западни страни от списъка, де.
Аз ако съм румънец, който знае френски или испански, като ме заговорят на английски, няма да мълча като риба, а ще питам туриста дали не говори друг език. Интересно как все ми се случва да попадна на 20-те процента, дето не знаят езици 🙂

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.