Прескочи до съдържание

40 карти, които обясняват света


Препоръчани мнения

преди 2 часа, Венелин каза:

Интересно как все ми се случва да попадна на 20-те процента, дето не знаят езици

Явно с теб сме срещали едни и същи хора... :laugh1: И в Гърция, и в Италия просто сме се виждали в приключение да намерим англоговорящ... 

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Тази класация съм я виждал и друг път, любопитна е. В Балтика наистина са добре с чуждите езици. По-възрастните балтийци, родени в СССР, говорят и руски, а всички по-млади, вкл. тийнейджъри говорят и английски. Поне такива са ми впечатленията от Литва, както и от естонците, с които съм разговарял.
За Испания имам силни съмнения за това 51%. Единственият начин да го докарат до 51% е ако всички езикови малцинства броят каталонският, баският и галисийският като родни езици, а испанският като чужд.


Колкото до България, ако броим северномакедонският като чужд език, ке бидеме сите, 100% полиглоти во Бугариja. Сега сериозно, мисля, че има огромна разлика между големите градове и такива по-малки, но с развит туризъм, където са концентрирани езикови училища и паралелки и много обслужващ персонал в туризма и населени места от сорта на Павликени, Полски Тръмбеш и Каспичан. Освен това, да, в България нивото на английски език е учудващо ниско дори сред по-новите поколения. Миналото лято бях свидетел как във Варна млади хора, които продават царевица или сладолед на една от главните улици в града Княз Борис, пълна с туристи не могат да дадат елементарни указания на туристи как да стигнат до Операта. Обясненията бяха от сорта - ъъъъ, гоу он, ъъъъ, гоу райт, ноу ъъъ го стрейт енд ъъъъ, ю лук, ъъъ ю сии фонтан райт и ъъъъ опера лефт, ред опера. Не се сдръжах и аз се включих в обясненията. И пак така обясняваха къде е обществената тоалетна на едни французи в центъра. Пак се включих, че французите изглеждаха доста отчаяни. А, по-възрастните поколения като че ли са по-добре с руския, но има и доста с ниво "я разбираю руски хорошо." Да, и това чух миналото лято в Пловдив. А, иначе е ясно, че ако интервюират само магеланци от нашия форум, ще ги впечатлим.

  • Харесвам 7
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Фичо каза:

В Дания, Швеция и Холандия ми е падала шапката от отличното владеене на английски, при това от хора на различна възраст, с различни професии и социален статус.

Така е. Според мен голяма част от германците също знаят добре английски,  както и французите, но  последните просто не харесват да го ползват. 

Интересно ми е в тая класация къде се намират държави,  като САЩ,  Канада,  Австралия ?  Пред тях езиковата бариера е много по-малка и просто не им се налага да знаят друг език,  освен английски и разбира се немалко сигурно говорят родния си език,  поне тези които са първо,  второ поколение  емигранти 

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@neuromancer, според Британския съвет 38% от британците твърдят, че говорят друг език освен родния си.
И докато сме на езикова вълна, ето още карти и от мен по въпроса.

http://esol.britishcouncil.org/content/learners/skills/reading/british-worst-learning-languages

 

 

 

sFsiXY3AD87pxYY4t9_DI8g_PvABsFMBVxVP4Aa6gZE.png

ezoq1lphxesufz1bvxpi.png

Other.png

Most spoken languages.jpg

Language-Difficulties.png

Редактирано от Crazy Horse
  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, Crazy Horse каза:

но има и доста с ниво "я разбираю руски хорошо."

Аз съм на следващото ниво - „вы сефте в Москве?“ 😉

Преди 1 час, Crazy Horse каза:

И докато сме на езикова вълна, ето още карти и от мен по въпроса.

http://esol.britishcouncil.org/content/learners/skills/reading/british-worst-learning-languages

 

sFsiXY3AD87pxYY4t9_DI8g_PvABsFMBVxVP4Aa6gZE.png

 

sFsiXY3AD87pxYY4t9_DI8g_PvABsFMBVxVP4Aa6gZE.png

Само на мен ли така ми се струва, или наистина в Швеция най-изучаваният език е шведски (в Duolingo)?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За мен е любопитно разпространението на виетнамския в Щатите.
Какво може да е обяснението?  Дали покрай виетнамската война много виетнамки са се омъжили за американци? Или пък след войната и в последните десетилетия освен за филипинки  (гледам че тагалог е трети език в Калифорния и Невада) много американци се женят и за виетнамки? 
А дали в Илинойс четвъртият език не е вече български? 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@Goal & Boss, , единственото обяснение според мен е, че на доста имигранти им се налага да понаучат шведски. Все пак не забравяй, че след Германия най-много Швеция пострада от мощната мигрантска вълна през 2015 г.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Това с езиците наистина може да се влияе от интересни феномени. Един норвежец ми беше казал, че всички норвежци говорят шведски, а много малко шведи говорят норвежки. Причината? В много дълги години в Норвегия са имали само една скучна държавна телевизия (малко като нас 🙂) и норвежците масово са гледали шведски канали, от там знаят и езика. Обратното никога не е било необходимост за швеЦите. 

 

Това с дублажа и субтитрите може би също е сериозен фактор. Мога за себе си да твърдя, че анлийския със сигурност го научих от гледане на американски филми с английски субтитри. 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Не ми е ясно как в САЩ има само 14 небостъргачи, като само в Ню Йорк са над 250 броя.А да, тук броят тези над 200м, въпреки че класическата дефиниция е 40 етажа и/или височина над 150м . В Хонконг са над 350 броя.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
4 minutes ago, stanislavpp said:

Не ми е ясно как в САЩ има само 14 небостъргачи, като само в Ню Йорк са над 250 броя.А да, тук броят тези над 200м, въпреки че класическата дефиниция е 40 етажа и/или височина над 150м . В Хонконг са над 350 броя.

Става дума за построените през 2018-та година.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Населението на Китай по бързо ще остарее от колкото ще забогатее... Явно прекалено добре сработи програмата за ограничаване на раждаемостта...

 

51987049_1966759566966305_49158953178926

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Topfly каза:

Населението на Китай по бързо ще остарее от колкото ще забогатее... Явно прекалено добре сработи програмата за ограничаване на раждаемостта...

 

А в Индия кога

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
На 26.01.2019 г. в 15:58, Фичо каза:

За мен е любопитно разпространението на виетнамския в Щатите.
Какво може да е обяснението?  Дали покрай виетнамската война много виетнамки са се омъжили за американци? Или пък след войната и в последните десетилетия освен за филипинки  (гледам че тагалог е трети език в Калифорния и Невада) много американци се женят и за виетнамки?

Всъщност обяснението е много просто - към днешна има около един милион и половина виетнамци в Щатите. Първата емигрантска вълна е непосредствено след обединението на Виетнам през 1975, когато предателите, били се на страната на окупаторите по време на Войната, получават възможност да емигрират зад океана и повечето от тях се възползват на драго сърце (доколкото съм чувал, всеки поканен е имал право да вземе до един близък роднина). По този начин близо четвърт милион се пренасят в "обетованата земя". Втората вълна е през 80-те, когато избягалите виетнамци си дърпат де що могат останалата рода. На базата на тези исторически причини в днешно време Щатите са най-предпочитаната дестинация за емигриране за виетнамците, със значителна преднина пред следващите в списъка - Франция и Австралия.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.