Прескочи до съдържание

Дипломатическата изолация на Катар и ефект върху пътуващите


mililia

Препоръчани мнения

Ето още няколко последици за пътуващите с катарски паспорт:

 

Цитат

Австралийската авиокомпания Qantas забрани на катарци да се качват на полетите й до Дубай заради дипломатическата криза в Персийския залив, предава Ройтерс.

Цитат

Австралийската авиокомпания обяснява, че Обединените арабски емирства няма до допуснат катарски граждани до летищата в страната дори за трансфери. Превозвачът ще предлага алтернативни маршрути на пътниците с катарски паспорти.

За сравнение, израелски граждани могат да осъществяват трансфери от летището в Дубай в рамките на 24 часа, въпреки че Обединените арабски емирства не поддържа дипломатически отношения с Израел, посочва Ройтерс.

Агенцията все още не е получила коментар от други авиокомпании, които изпълняват полети до Дубай и Абу Даби във връзка с катарските пътници, включително Emirates и Etihad Airways.

http://www.investor.bg/drugi/338/a/transportniiat-haos-v-persiiskiia-zaliv-se-zadylbochava-240731/

Връзка към мнение

Ето, в този руски сайт има практически въпроси, какво да правим, ако имаме билети за предстоящо пътуване:

 

http://www.bbc.com/russian/features-40176328

 

Тук - също:

 

http://www.travel.ru/news/2017/06/05/259230.html

 

От всяка ситуация има изход. Още повече, че тука не е въпрос на живот и смърт, ами - за евентуално пропаднал самолетен билет.

Според мен, не трябва да се нагнетява обстановката излишно. Криза е, така е, ама по- добре ли е да има война, епидемия и пр. страшни събития?

 

 

 

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

След 3 часа летя от Занзибар през Доха за София и ще ви държа в течение какво се случва. Дано само да се отваря сайта в Доха, че на отиване не можах да го заредя.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 1 минута , violeta каза:

След 3 часа летя от Занзибар през Доха за София и ще ви държа в течение какво се случва. Дано само да се отваря сайта в Доха, че на отиване не можах да го заредя.

Хайде, леко и безпроблемно летене насам!:)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, Topfly каза:

Това за мен е фалшиво самоуспокояване. Договорите за въздушното пространство са 100% публични и ако имаше някаква малка вратичка Qatar airways да лети без благословията на съседите си, чието въздушно пространство ги заобикаля, в специализиранети портали вече щяха да опишат тази вратичка! За сега всички са единодушни, че ако Бахрейн решат да си затворят въздушното пространство за самолети на Катар, това ще е нарушение на споразумението, но никой нищо няма да може да им направи. С решението което публикувах по горе в темата те вече го направиха, но явно за сега дават единични разрешения за всеки един самолет.

Доколкото разбрах....Бахрейн управляват въздушното движение над Катар,но едва ли имат пълно влияние върху въздушното им пространство(все пак Катар си имат ВВС ).Би следвало от тук да идват "вратичките".Едва ли го контролират 100 %.Договорите между две страни преди 46 години са договорени с Великобритания ...Бахрейн получава независимост от Лондон на 15 август,Катар на 3 септември. Щом летят с коридори и е ФАКТ,че се случва....значи извън публичната регулация може да има друга,която аз и ти не я знаем или няма да се обясни на "публиката". Има ли контра,има и ре-контра....Емира на Катар отказва среща с Тръмп ,а външния министър отива в Москва. Не е за самоуспокояване ,но е начин да се търси дипломатическо разрешаване на проблема вкл.чрез великите сили.

А колкото до географията,(която може да няма нищо общо с управлението на въздушното пространство),какво пречи ако до сега една държава ти управлява въздушното пространство...утре ТИ да си поемеш нещата в свои ръце ? Е ще има известно неудобство,но 21 век сме...Катар имат милиарди.

 

Връзка към мнение
преди 6 минути , Botko каза:

Доколкото разбрах....Бахрейн управляват въздушното движение над Катар,но едва ли имат пълно влияние върху въздушното им пространство(все пак Катар си имат ВВС ).Би следвало от тук да идват "вратичките".Едва ли го контролират 100 %.Договорите между две страни преди 46 години са договорени с Великобритания ...Бахрейн получава независимост от Лондон на 15 август,Катар на 3 септември. Щом летят с коридори и е ФАКТ,че се случва....значи извън публичната регулация може да има друга,която аз и ти не я знаем или няма да се обясни на "публиката". Има ли контра,има и ре-контра....Емира на Катар отказва среща с Тръмп ,а външния министър отива в Москва. Не е за самоуспокояване ,но е начин да се търси дипломатическо разрешаване на проблема вкл.чрез великите сили.

А колкото до географията,(която може да няма нищо общо с управлението на въздушното пространство),какво пречи ако до сега една държава ти управлява въздушното пространство...утре ТИ да си поемеш нещата в свои ръце ? Е ще има известно неудобство,но 21 век сме...Катар имат милиарди.

 

Бахрейн управлява не само високото въздушно пространство над Катар, а и въздушното пространство около Катар! Реално няма как да се излети от Катар без да не се мине през въздушното пространство на съседна държава на Катар, която не е в конфлик с тях! Националното въздушно пространство е един вид национална територия! Ако самолетите на Qatar Airways прелетят през тази територия без разрешение това е равносилно на обявяването на война и дава право на дадената държава да използва военна сила за да изгони нарушителя!

 

gulf_airspace.png

Връзка към мнение
На 6/9/2017 в 11:42, AlexandraKo каза:

От всяка ситуация има изход. Още повече, че тука не е въпрос на живот и смърт, ами - за евентуално пропаднал самолетен билет.

Според мен, не трябва да се нагнетява обстановката излишно. Криза е, така е, ама по- добре ли е да има война, епидемия и пр. страшни събития?

За ситуацията в Катар в момента също могат да се вземат преварителни мерки:

 

1. Може да си направим план Б как да се приберем със самолет.

2. Може да си предвидим екстра ликвидност за купуване на самолетен билет и хотел.

3. Може да си вземем повече кеш в долари, ако се окажем блокирани за по дълго време на летището в Доха и плащането с карти е блокирано.

4. Може да отложим в последният момент пътуването ако сме добре информирани за рисковете и те минат нашата търпимост.

 

Всички тези мерки не изискват много усилия, но могат да ни спестят много главоболия!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

So far, so good! Чекираха ни багажа и ни дадоха и бордните карти от и за двата полета - Занзибар-Доха и Доха-София. Никой тук на летището не споменава вероятността за отмяна на полет. 

  • Харесвам 13
Връзка към мнение
5 hours ago, violeta said:

След 3 часа летя от Занзибар през Доха за София и ще ви държа в течение какво се случва. Дано само да се отваря сайта в Доха, че на отиване не можах да го заредя.

Това е от Туитър акаунта на Qatar:

 

If you are experiencing difficulties reaching our website, Please visit the link below to manage your booking

 

https://t.co/NqDqEsy7cp

Редактирано от cybersimo
Връзка към мнение

Topfly, колкото и да съм оптимистично настроен съм съгласен с теб, че трябва да сме реалисти и да се готвим за критични ситуации.


Днес пак хвърлих око на таблото с пристигащи и излитащи полети от и до Доха и ми прави впечатление, че в сравнение с вчера дори много повече полети се появяват с пояснението закъснял. Струва ми се, че буквално половината полети или поне 35-40% от тях закъсняват в момента. 


Вчера початих също с мой бивш колега канадец, който е летял преди 2-3 дни по трасето Найроби-Доха-Монреал. Не се оплака от закъснения, но му направило впечатление, че и при двата му полета, самолетите били почти празни. Това е много лош знак според мен, защото показва, че вече много пътници ги е хванала паниката и отменят масово полетите си с катарците. Ако тази тенденция продължи, самите катарски авиолинии могат да започнат да отменят полети, поради липса на достатъчно пътници, дори да не започне война със Саудитска Арабия скоро. Затова ще следя с интерес информацията от violeta. Интересно ми е, Виолета, какви са твоите наблюдения, имаше ли много свободни места по време на полетите ти? Шашнати ли ти се струваха пътниците?


Не ме разбирайте погрешно, много обичам полупразни самолети. След терористичните актове на 11 септември 2001, през октомври 2001 летях от Ню Йорк JFK Airport до Франкфурт и спах на 3 седалки до Германия. Беше чудесно. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Вече съм си в София. Излетяхме от Занзибар със закъснение от около 15-20 мин. Пилотът каза, че е заради ситуацията, в която се намира Катар. Кацнахме в Доха с около 20-30 мин закъснение. 

И двата полета бяха пълни до горе.

На летището в Доха гледах таблото с излитащи - имаше един единствен полет, за който беше обявено, че ще излети със закъснение. 

За паника въобще не може да се говори на което и да е от летищата, на които бяхме. Ако не бях следяла новините, нямаше въобще да знам, че има казус.

:) 

  • Харесвам 23
Връзка към мнение

E, закъснение трябва да се очаква, предвид, че почти всички полети трябва да обикалят. 

Полета до Сао Пауло сега има ("временно") спирка в Атина за зареждане, но сигурно не продават билети от Атина.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Твоето съобщение внесе малко спокойствие в мене. Ще имам София-Доха-Сингапур на 20 юли и после обратно на 31 юли. За мене това е рядка възможност. Вече понаизустих Чикагското спорразумение и инфо от разни източници. надявам се да се осъществи пътуването. Надявам се и на други Магеланци с инфо за кацане и излитане от Доха!

1.JPG

Редактирано от Valentina
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Виолета, благодаря ти, много обнадеждаваща информация!


Валентина, аз ще летя по почти твоя маршрут като теб на 9 юли Мадрид-Доха-Сингапур и после на 16 юли имам Сингапур-Доха-Мадрид, така че ще пиша тук как са минали полетите. Наистина не трябва да правим драми засега поне, но закъснения можем да очакваме наистина.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Вчера реших да проследя един полет като моя, в същите часове - София-Доха_Сингапур. Ето и резултатът - София-Доха излетя навреме и кацна навреме. Доха-Сингапур излетя с 1 час закъснение и си кацна с един час закъснение. За тази ситуация - повече от нормално, гледайки как полетите имат един коридор за излитане през Иран.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Последен опит темата да бъде "спасена".

 

Допустими дискусии:

 

- Как вървят текущо полетите на катарците - закъснения, затовареност, може да пускате и чужди връзки освен информация от първо лице

- Връзки към официални изявления на Qatar Airways

- Връзки с новини от авиационни портали с информация за текущо разрешените коридори, допълнително блокирани такива и т.н.

- Как най-добре да се подсигурим и какви стъпки да предприемем, ако евентуално полетът ни е отменен. 

 

Недопустими дискусии:

 

- "Аз мисля, че ще стане еди какво си" - всякакви спекулации са излишни. Външнополитическите анализатори също не са категорични, а региона отдавна е доста сложен за разбиране. Единственото, което знаем, е че днес е по-голям шанса да имате потенциални проблеми с полети на Qatar Airways, от колкото миналата седмица. Точно колко е по-голям този шанс никой не знае, апелирам да се четат само официални източници и от там да си вадите изводите. Запомнете, на хората на които им предстои пътуване ги интересува само фактология, а не вашите лични теории какво би станало и какво не. Нямаме голям опит с подобни ситуации, за това както нагнетяването на напрежението, така и свръх успокояването е излишно. 

-Теми несвързани с полети на Qatar Airways, прекачвания в Доха и евентуално кратките екскурзии в периода на транзит. Глобалната политическа ситуация в региона не се коментира, темата съществува само за да е от полза за пътуващите с Qatar Airways. 

 

 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Току що говорих с колегата, който се прибира от София към Индия в събота. Полета му е минал без никакви проблеми. Изглежда, поне за сега, нещата си вървят нормално. Дано да продължи така и за в бъдеще, че имам грандиозни планове :).

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Бахрейн са променили правилата и вече има по-малко рестрикции: https://blog.flightradar24.com/blog/flight-ban-for-qatar-flights-in-uae-saudi-arabia-bahrain-and-egypt/

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Много хубаво интервю с изпълнителния директор на Qatar Airways.  "На мястото на затворените дестинации в СА, ОАЕ, Бахрейн и Египет ще отворим нови в други страни. Света не е само  тези четири държави".

 

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Вече съм в Банкок и полетите минаха безпроблемно. Самолетите не бяха много пълни, но пък това си е голям плюс. Дано всичко се нормализира, че иначе доста дестинации стават труднодостъпни.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 13 часа, FlyTraveler каза:

Много хубаво интервю с изпълнителния директор на Qatar Airways.  "На мястото на затворените дестинации в СА, ОАЕ, Бахрейн и Египет ще отворим нови в други страни. Света не е само  тези четири държави".

 

Много добре го е казал.

 

Аз пък в знак на съпорт към авиокомпанията мисля тея дни да си взема билети от новата им промоция. Не смятам, че за в бъдеще ще се стига до отмяна на полети.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Тъкмо прочетох една статия във FAZ. Катарците заобикалят забрана за полети между Доха и другите големи градове на персийския полуостров чрез Oman Air, така че освен малки закъснения по част от полетите няма да има друг ефект за пасажерите, поне за сега.

Но за намаление на цените по техните дестинации не бих се надявал, тъй като в същата статия се споменава, че ако се задържи блокадата по-дълго ще доведе до намаляване на годишния им оборот с около 30%.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

След прекратяването на дипломатическите отношения между Саудитска Арабия и Катар, саудитците са внесли изменение в законодателството, съгласно което е забрането да се носят фланелки с реклама на авиокомпанията Qatar Airways.

 

Феновете на Барселона да внимават, ако смятат да ходят в Саудитска Арабия, тоест ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.