Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси - Куба


si111
rik4o
Съобщението е добавено от rik4o

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Куба. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли урагани в Куба?

- Какъв е обменния курс на CUC и CUP?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Заслужават ли си ол инклузивите във Варадеро?

- Къде е най-хубавото гмуркане?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

От къде в Хавана или Варадеро могат да се купят хубави и изгодни пури? Като цени как е, до колко се пазари?

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте, много полезно инфо за тази  любима моя дестинация, за която все нямам смелост да се реша...Миналата година бяхме на гости у приятелско семейство канадци и те споделиха, че от 8г не са пропускали ваканция в Куба..толкова им е харесало там. Иска ми се да попитам как стои въпросът с безопасността? (мисля че не срещнах подобни коментари). Чета доста негативни писания за престъпността в латиноамериканските страни и това е единственото, което ме възпира, макар че не би трябвало (тя  Индия  е не по-малко опасна)...И още: какъв е духът на страната към днешна дата - дали е запазена онази автентична кубинска "жар", плам, пъстрота и традиции, (също какво е отношението на кубинците към европейците)  или тя се е комерсиализирала покрай потока от туристи...

Редактирано от Bandit Queen
Връзка към мнение
преди 18 минути , Bandit Queen каза:

Чета доста негативни писания за престъпността в латиноамериканските страни и това е единственото, което ме възпира, макар че не би трябвало (тя  Индия  е не по-малко опасна)...И още: какъв е духът на страната към днешна дата - дали е запазена онази автентична кубинска "жар", плам, пъстрота и традиции, (също какво е отношението на кубинците към европейците)  или тя се е комерсиализирала покрай потока от туристи...

За престъпността мога да отговоря, че това е най-безопасната страна в Латинска Америка. Няма от какво да се притесняваш - купувай билетите (препоръчвам ти да е в периода декември-март и не на пакетна почивка), стягай багажа и заминавай. Има ветини варианти за полети дотам.

Относно духа: това е субективно. 

Има известна комерсиализация, но все още не е толкова отблъскваща, че да те спре да посетиш страната.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Прекрасно...! Надявах се да чуя точно това 🙂 Аз никак не съм привърженичка на всякакви "пакетирани почивки" 🙂  (макар че за определени дестинации са най-удачният вариант), но специално за Куба  мога да разчитам на лични приятелски насоки и сега също на вас, така че мисля да сме абсолютно фрий стайл...януари-февруари ще е идеалното време за мен. Скоро ще започвам да се поразровя за билети.  Засега съм на вълна обогатяване с темитете и пътеписите ви за страната. Благодаря, Childish!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 минути , Bandit Queen каза:

 Засега съм на вълна обогатяване с темитете и пътеписите ви за страната. Благодаря, Childish!

@Bandit Queen, препоръчвам ти това писание - ама много горещо: 

 

и малко нескромно - ето това 🙂 

 

 

 

 

Връзка към мнение

Потвърждавам, никаква опасност, дори нощно време. Хората са мили, изобщо не са агресивни, напротив. Най-безопасната страна в Америка, и по-безопасна дори от някои европейски столици. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ехх, ама как те обичам, Дъждовна! Синхрон..мдаамм..Вселената деликатно ме "подбутва" към мечтаната дестинация! Започвам да чета усилено.

Калоян - оценявам включването ти. Благодаря ви! Почти си подплатих крилете  вече 🙂 И съм много щастлива от факта.

П.С. Установих, че в определено отношение представата ми за Куба доста е куцала..Радвам се, че реалността ме опровергава. 

Редактирано от Bandit Queen
Връзка към мнение

Когато пристигнах следобяд/вечерта и видях летището и улиците ми се стори много подредено и красиво. След като влязохме с шофьора в Хавана, буквално тръпки ме побиха. Както се казва не бях сигурен дали искам да излизам от еърбнб-то. Улиците бяха разбити, сградите в развалини, местните ми изглежда странно. В крайна сметка излязох и така ми започна най-добрата екскурзия, която съм правил някога. Първото ми впечатление беше грешно, така че дори да те притесни нещо в началото, не се притеснявай.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Граф Вронски

Здравейте, в процес съм на търсене на самолетни билети до Куба (за Коледа и Нова Година). Освен TUI fly и Turkish Airlines бихте ли сподели други компании, които да следя? Благодарско. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Граф Вронски каза:

Здравейте, в процес съм на търсене на самолетни билети до Куба (за Коледа и Нова Година). Освен TUI fly и Turkish Airlines бихте ли сподели други компании, които да следя? Благодарско. 

Eurowings, Condor, Iberia, Air France, KLM, Virgin Atlantic...

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Граф Вронски каза:

Здравейте, в процес съм на търсене на самолетни билети до Куба (за Коледа и Нова Година). Освен TUI fly и Turkish Airlines бихте ли сподели други компании, които да следя? Благодарско. 

Air Europa от Мадрид: можеш да направиш връзка с Ryanair Sofia - Madrid и след това Madrid - Havana с Air Europa

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
1 hour ago, Граф Вронски said:

Здравейте, в процес съм на търсене на самолетни билети до Куба (за Коледа и Нова Година). Освен TUI fly и Turkish Airlines бихте ли сподели други компании, които да следя? Благодарско. 

Преглеждай и сайта на Thomas Cook  за промоции на пакетните им почивки или полети до там. Обикновено от Манчестър пускат най-ниските цени .

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...
  • 5 месеца по-късно ...

Може ли някой да ми помогне с отговор на следните въпроси:

1. Може ли да се теглят пари от банкомат в Куба с Револют и по-изгодно ли е от това да се сменят пари ? Става въпрос за летището във Варадеро? Какъв е курса в бюрото за обмяна на летището евро- кук? 

2. Някой ползвал ли е организирана дневна екскурзия от Варадеро до Хавана? Ще пращам майка ми с 2 приятелки на почивка във Варадеро и искам от тук да им организирам еднодневна обиколка на Хавана. Видях, че с автобус няма как да стане в рамките на деня, защото първия автобус е в 12 наобед.  В момента търся да проверя каква ще бъде цената за такъв тур, ако ползвам кола с шофьор през платформата YoTeLlevo. Имате ли други предложения? Знаете ли по колко върви такава екскурзия в местните бюра по хотелите? 

 

Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

1. Някой да има актуална информация за цената на кола с шофьор? И евентуално мейл, телефон за контакт с човек или фирма които предоставят такива услуги? Пътуваме 4 човека, средата на месец Март. 

Писах на Ернесто който е посочен във форума, а също така и на един сайт който намерих но засега няма отговор

2. За Винялес един ден стига ли?

Връзка към мнение
преди 6 минути , EmoKrastev каза:

2. За Винялес един ден стига ли?

Зависи какво ще гледате, но като цяло стига. Освен класическото посещение на плантация, Cueva del Indio и праисторическите рисунки (пълен майтап) препоръчвам и Cueva de santo Tomas и мирадора над Винялес (до хотел Horizontes Los Jasmines). Има опция и за Cayo Jutias, но за там трябва време.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
На 12.12.2017 г. в 22:28, Oldkozel каза:

Ето ти курса на централната банка на Куба (приемат и австралийски долари) - http://www.bc.gob.cu/English/exchange_rate.asp

 

А ето ти снимка на чейндж бюрото на летището на Варадеро:

 

IMG_1719.JPG.0d283a55257f213d8729c02c2ecab852.JPG

Само на мен ли ми изглежданещо много сбъркано с тези курсове?

Ако по- евтините валути от usd са над единица, например cad 1,4, как тогава и по-скъпите валути като gbp са пак над единица?

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
преди 2 часа, Oshko каза:

YoTeLlevo Надежден сайт ли е за кола с шофьор?

На мен вече един ми отговори- около 3 дни за 400$

Като имаш предвид че в момента имало криза за гориво /така ми казаха/ цената е много добра

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, като завърнали се след 11 дена в Куба с кола под наем преди два дена, мога да ви кажа че криза за гориво няма в Куба и цената за 3 дни с шофьор е скъпа.  Кола под наем в Куба е 100 евро с включена пълна застраховка, блокирват ви 150 евро в брой ви ги блокирват и си карате на воля. Цената на горивото е фиксирана от държавата за туристи 1,20 CUC (малко по - малко от 1,20 евро на литър) Пътищата в Куба като цяло са перфектни вече, казвам вече тъй като бях чела какви ли не коментари, но за минали 2000 километра в Куба казвам, че пътищата са си супер, много рядко има дупки. Куба е перфектната дестинация за кола под наем, защото по пътищата няма почти коли и с офлайн  режима на gоogle си е супер. Може да си спирате където решите, а вярвайте ми за разглеждане и снимане има многооо места 🙂  По сигурна в друга страна не съм се чувствала (имайки в предвид че в Хавана бяхме отседнали в старата част на улица пълна само с африканци и месняци), насладете се на прекрасна Куба, за мен това е една много красива и пъстра страна. Ако имате някакви други въпроси може да ми пишете не се притеснявайте.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, zvezda9001 каза:

Здравейте, като завърнали се след 11 дена в Куба с кола под наем преди два дена, мога да ви кажа че криза за гориво няма в Куба и цената за 3 дни с шофьор е скъпа.  Кола под наем в Куба е 100 евро с включена пълна застраховка, блокирват ви 150 евро в брой ви ги блокирват и си карате на воля. Цената на горивото е фиксирана от държавата за туристи 1,20 CUC (малко по - малко от 1,20 евро на литър) Пътищата в Куба като цяло са перфектни вече, казвам вече тъй като бях чела какви ли не коментари, но за минали 2000 километра в Куба казвам, че пътищата са си супер, много рядко има дупки. Куба е перфектната дестинация за кола под наем, защото по пътищата няма почти коли и с офлайн  режима на gоogle си е супер. Може да си спирате където решите, а вярвайте ми за разглеждане и снимане има многооо места 🙂  По сигурна в друга страна не съм се чувствала (имайки в предвид че в Хавана бяхме отседнали в старата част на улица пълна само с африканци и месняци), насладете се на прекрасна Куба, за мен това е една много красива и пъстра страна. Ако имате някакви други въпроси може да ми пишете не се притеснявайте.

Може ли да помоля за линк към фирма за рент-а-кар? и имаше ли по-големи автомобили че сме 5 човека?

Връзка към мнение
преди 5 минути , EmoKrastev каза:

Може ли да помоля за линк към фирма за рент-а-кар? и имаше ли по-големи автомобили че сме 5 човека?

ето през този сайт сме резервирали, както и повечето магеланци, всичко беше наред с резервацията и вземането на колата. Обещавам да напиша довечера подробности за колата под наем и нейното наемане. https://www.cubatravelnetwork.com/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте, обещах по подробно да опиша вземането на кола под наем от Куба. Та ето и моя съвсем скорошен опит с колата. 

Наехме колата през ето този сайт https://www.cubatravelnetwork.com/ , като се плаща всичко предваритевлно за 7 дена цената ни излезе 694,14 евро това е с фирма Havanautos, взимаме колата от Летище Хавана Jose Marti и я връщаме на летище Варадеро Juan Gualberto Gomez. В тази цена освен наема на автомобила за 7 дена с включена и пълна застраховка на колата, пълна пълна не баш единствено не покрива 150 евро, които ти ги вземат при депозит и след това ти ги връщат. Вземат ти депозита в БРОЙ в КУК!!!не може с карта вече, поне така ни казаха. Да имате в предвид, че на място вземат задължителна такса за вземане от летището в нашия случай платихме 20кук на хаванското летище и за оставяне на колата на варадерското летище още 25 кук, този ценоразпис го имате в една таблица в резервацията ви и в зависимост на кое летище има различна такса. Та това са таксите друго не давате, ако няма някакви проблеми.

Отиваме на летището в Хавана по - рано, абе около един час по - рано отидохме, че ме бяха наплашили, че се чакало два часа и не знам си какво. Та отиваме в 8 часа, резервацията ни е от 9, хората още кафенцето си пиеха и не бяха изобщо събудени, най - вероятно от снощния салса купон(това всяка вечер се случва) 😄  показахме си документите и ни казаха да поизчакаме, познайте защо не че имаше някой друг, ами за да си изпият кафенцето 😄  Сравнително бързо го изпиха десет минути и мъжа ми влиза да се обяснява вътре. Попълниха един лист на ръка, състоящ се от 4 реда, хартията е химизирана има три екземпляра: попълват се имена, от коя до коя дата (МОЛЯ ГЛЕДАЙТЕ внимателно датите и часовете не като нас!!!!), каква кола си наел, номера и една картинка на кола, която сам си я рисува нашия човек и след това драска върху нея къде има и няма щети. Отидохме на оглед, колата ни беше Рено Сандеро на 50000 километра цялото изподрано 😄 отдалеч не си личи, но от близо няма празно, нашия човек надраска цялата кола всичко по "рисунката си" . Ние по инструкция на магеланци правим видео и снимки на колата, да не кажат после това вие сте го направили или това ви липсва платете го и ей такива неща. Готови сме с документите за има няма 25 минути бреййй викам тука нещата са се подобрили. Ааа забравих да кажа, колата беше многоо мръсна, нямали време да я изчистят и ако сме искали трябвало да почакаме 1 час, ааа не благодаря ще си я караме мръсна. Не че са нямали време ами май топличко им е било и ги е домързяло, ама карай това да ни е проблема. Натоварваме багажа, а аз още невярващо оглеждам колата, как така всичко толкос бързо мина и виждам задната гума леко спаднала, май не беше толкос леко, айде пак викаме нашия човек, той вика няма проблеми, абе как ше няма бе я я напомпи, готово лениво докара помпата след малко сме готови, викаме му я дай тази помпа, ако се наложи да помпим, той не не нямало проблеми, еми няма няма какво да правим, поне видяхме че имаме резервна гума с крик за тази кола. По едно време гледам отзад капе масло от ауспуха, викам на мъжо я погледни има ли тази кола масло, че капе отзад - отваряме масло има, но антифриз никакъв, хайде пак последва викането на нашия човек, той гледа и вика проблем няма - последва е как няма кола без антифриз върви ли бе, добре де ще викаме техника 😄 Идва един среднощен салсаджия гледа и вика проблем няма, на испански всичко става, ама ние знаем 100 думи на испански и перфектно ги позлваме хахахах другия му вика абе сипи да мирнат тези и да тръгват, ония кимва едно леко раздразнено, че го събуждаме за някакъв си антифриз, отиде до чешмата наля вода в едно шише от спрайт и сипа две шишета в съда за антифриз, затвори го ухили се и вика давайте 😄 Мъжа вика, ааа значи като свърши сипваме спрайт, той се хили и вика може и  Тукола(това е кубинско производсто кола). Еми щом може сега няма да спорим с кубинския майстор на коли, явно тукашните коли вървят на друго 😄 Тази процедура отне около 10 минути. Ааа забравих да кажа, че колата имаше гориво за 6 кук, което си заплатихме, защото трябвало на 0 да ни го дадат, ама не могли да го източат 😄  и трябва да върнем колата на 0, което разбира се няма как да се случи, ама те не ти връщат парите като го върнеш на повече. Та с тази малка подробност потегляме към безниностанцията, цената на безнина еспешъл от този задължително трябва да се зарежда колата е фиксирана за туристи 1,20 кук(горе долу 1,20 евро) на литър. 

Как се зарежда кола в Куба?

Не е толкоз просто и направихме леко задръстване 😄 Искаме пълен резервоар спираме, сам си зареждаш, ама не пуска гориво. Един местен ни обяснява цялата процедура на испански, което с нашия испански отне 15 минути хахахах. Значи спираш до колонката където е еспешъла, отиваш редиш се на опашка на касата, казваш на коя колона си и на испански че искаш до горе да заредиш или пък съответно колко литра или за колко кук. След това отиваш до колата вече имаме разрешително от вътре и ни пускат горивото, зареждаме като един следи да не избягаш след това и да не платиш и като заредиш, пак се редиш на опашката и плащаш. На всички бензиностанции е еднаква процедурата. Недостиг на гориво към този момент в Куба няма нито за местни нито за туристи. 

 

За навигация използвахме само и единствено офлайн картите на google и нямахме проблеми, стига да гледате през какви пътища изчислява да се мине, да не стане да минете по някой черен, жълтите пътища на картата са страхотни, нямат никакви дупки и големите бели също са ок само от време на време има по някой дупка, но да ви кажа в България има доста повече.

 

 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.