Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси - Куба


si111
rik4o
Съобщението е добавено от rik4o

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Куба. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли урагани в Куба?

- Какъв е обменния курс на CUC и CUP?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Заслужават ли си ол инклузивите във Варадеро?

- Къде е най-хубавото гмуркане?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 30 минути , muchachote каза:

Оф, разубедихте ме. Май скоро Куба няма да е първостепенна цел на пътешествията ми.😪

На мен Куба много ми хареса.

Не е евтина дестинация, не е и за ден-два. Трябва са време, да излезеш от Хавана и да се насладиш на истинската Куба.

Обещала съм си, че ще отида пак след години - да видя как се е променила с времето.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 11 часа, aladinoplus каза:

Ние бяхме през Април. В първите дни беше кофти - мислихме, че всеки иска да ни излъже навсякъде, без да ни краде и обира пряко - културен шок. Престъпност не видях. Сприятеляваш се с хора, говориш си и после усещаш, по колко елементарен начин те работят и са те завели в "доверен бар", в който цените са x4 на тези от Флоридита примерно.

На втория ден се примирихме и отворихме сърцата си за Куба. Започнахме ние да ги работим и навсякъде получавахме - европейци - само се пазарят и знаят цените и се отнасят грубо с натрапниците.

Моите 5 цента ако сте самостоятелно и без агенция:

1во не сменяйте в официалните бюра - в старата Хавана навсякъде курс 1 EUR=100 до 120 CUP. Ако ви е страх да броите пачки на улицата - просто поискайте да ви сменят в ресторанта, в който ядете;

2ро не сменяйте на летището, независими дали кацате късно - такситo е в EUR - пазарете се за него - свалихме 5 EUR;

3то ако сте в безизходица и се чудите дали ще ви отрежат главата не се чудете. Ще го направят - справка залепване на спукана гума - 20 EUR;

4то не всички са лоши, но подхождайте с подозрение към всеки;

5то с храната и най-вече с водата е АД. Ако сте на ресторант поръчвайте вода и за вкъщи и то доста.

6то за туристи е скъпо, но ако искате да е много евтино - има много начини -ресторанти, където ядат кубинци, местата с опашките и чакането по 2-3 часа и т.н.

7мо идете само с евро, но може и с дребни долари, бонбони, сапуни и т.н. за бакшиши. Те се чакат;

8мо ако сте с rent-a-car - скъпо, но безценно. Проучете пътя - Хавана-Винялес, който е покрай морето наподобява Върбишкия проход в България, а от Синфуегос до Тринидат има море от раци на пътя, които пукат гуми през Април;

9то Сипването на бензин е предизвикателство и изисква доста време да се намери /това към Април/;

10то за бара на последния етаж Focsa Havana се иска 24 часа резервация. Там е готино и евтино.

Препоръка за хотел, за трансфер от летище Хавана, за агенция за турове в Хавана?

Връзка към мнение
преди 16 часа, Дани Магелани каза:

Препоръка за хотел, за трансфер от летище Хавана, за агенция за турове в Хавана?

Не мога да дам. Ние се самоорганизирахме. В Хавана взехме два апартамента през AIRBNB - и на двата случихме - отвън мизерия - вътре лукс, както в снонесн хотел в България. Опитахме в центъра /при мизерията/ и после във Vedado /при аристокрацията/. И двете локации имат предимства и недостатъци. Взехме си Hop on/Hop off автобус, но не пропуснахме и разходката със стара кола. Спирахме всякакви таксита, но предварително се разбирахме за цена. Накрая дори ходихме по отдалечени места в Хавана като Fusterlandia - вдигаш ръката и спираш всяка кола. Старата част се разглежда и научава бързо. Интересно/куриозно  в Куба е как гледат жена да шофира, че на много места има безалкохолно, но вода не се предлага, че каубоите яздещи сами в полето са с маска, домакините те разцелуват и прегръщат като роднина. Интересно е да гледаш, че се дава предимство на месните пред туристите и ако като мен сте свикнали на нормална закуска и не е включена в пакета - не си губете времето да търсите ресторант със закуска в Хавана. Отидете за 5 евро в хотел Насионал примерно.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте, имате ли представа дали в Куба е разрешено да се снима с дрон?

Простете- намерих информация и ако някой го интересува - не само, че е забранено, а дажв не може да се внесе. 

Редактирано от Насам_натам
Връзка към мнение
преди 4 минути , Насам_натам каза:

Здравейте, имате ли представа дали в Куба е разрешено да се снима с дрон?

Простете- намерих информация и ако някой го интересува - не само, че е забранено, а дажв не може да се внесе. 

Тъкмоях да ви пиша, че ми изглежда абсурдно  да може, имайки в предвид че интернет нямаш навсякъде ии ще видите като посетите страната за какво ви говоря 🙂

Връзка към мнение
преди 1 час, zvezda9001 каза:

Тъкмоях да ви пиша, че ми изглежда абсурдно  да може, имайки в предвид че интернет нямаш навсякъде ии ще видите като посетите страната за какво ви говоря 🙂

Все си мисля, че би трябвало да има допирни с Мексико, но колкото повече ровя из форума, май ще има културен шок 🙂

Връзка към мнение

Допирни точки с Мексико, освен испанския… не точно. Културен шок - да, ще има някакъв. Но е прекрасно и ви пожелавам страхотно да си изкарате там! 🤗

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Имам намерение да наема кола през havanautos.com и се разписах в мейли. Още от други теми бях подготвена, че сайтовете се оперират от агенции. Както и да е. Въпросът ми е някой плащал ли е през техния сайт с дебитна карта? И като цяло съм доста объркана с цялата им схема

Връзка към мнение
Преди 1 час, Насам_натам каза:

Имам намерение да наема кола през havanautos.com и се разписах в мейли. Още от други теми бях подготвена, че сайтовете се оперират от агенции. Както и да е. Въпросът ми е някой плащал ли е през техния сайт с дебитна карта? И като цяло съм доста объркана с цялата им схема

Виж тази тема за колите

 

havanautos.com не се споменава, а havanautos.es, но като нищо е същото нещо

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Пътувахме до Куба от САЩ и обратно, завърнахме се миналата седмица в България. Много ни хареса Куба. Намерихме контакт с гид на български, много приятна жена (наполовин кубинка, наполовин българка). Ако някой пътува в тази посока и има нужда, я препоръчвам с две ръце и мога да дам контакта и. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 24.08.2023 г. в 23:40, Olia каза:

Пътувахме до Куба от САЩ и обратно, завърнахме се миналата седмица в България. Много ни хареса Куба. Намерихме контакт с гид на български, много приятна жена (наполовин кубинка, наполовин българка). Ако някой пътува в тази посока и има нужда, я препоръчвам с две ръце и мога да дам контакта и. 

Дали би могла да разкажеш с няколко думи как е там сега

Връзка към мнение
преди 4 часа, Kalina Ivanova каза:

Дали би могла да разкажеш с няколко думи как е там сега

На нас много ни хареса. Бяхме 3 нощувки в Хавана, 2 в Сиенфуегос, 2 във Винялес и последната пак в Хавана. Бяхме 8 човека и ползвахме за транспорт между градовете бус с шофьор, не взехме коли под наем, защото има недостиг за бензин и решихме да не рискуваме. Плащахме навсякъде където може в песо, защото беше по-изгодно. Сменяхме пари с хазяите - долари беше най-добре като курс за нас. Храната беше прекрасна навсякъде. Хубаво е да си носите мокри кърпички, малко пластмасови чашки, найлонови торбички, носни кърпички ( в повечето тоалетни няма т. Хартия и сапун). Поръчахме карти за телефон предварително и трябваше да ги вземем от летището в Хавана като кацнем, това отне 3 часа 😁. Като цяло сме много доволни, хората са мили, храната е супер и вече мислим кога да се върнем 🏝

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 24.08.2023 г. в 23:40, Olia каза:

Пътувахме до Куба от САЩ и обратно, завърнахме се миналата седмица в България. Много ни хареса Куба. Намерихме контакт с гид на български, много приятна жена (наполовин кубинка, наполовин българка). Ако някой пътува в тази посока и има нужда, я препоръчвам с две ръце и мога да дам контакта и. 

Здравейте, бихте ли дали повече информация относно туровете и цени? Днес видяхме оферта за полети 380€ двупосочно от Мадрид през ноември и обсъждаме в момента какво да правим. 😁

Благодарим предварително! 😇✈️🤩

Връзка към мнение
Преди 1 час, r_nikolov1 каза:

Здравейте, бихте ли дали повече информация относно туровете и цени? Днес видяхме оферта за полети 380€ двупосочно от Мадрид през ноември и обсъждаме в момента какво да правим. 😁

Благодарим предварително! 😇✈️🤩

Като тур правихме във Винялес яздене на кончета, с посещение на ферма за пури, кафе и ром. Цената беше 5 долара на час, като тура отнема между 4 и 5 часа. Тези, които не могат или не искат да яздят могат да се возят в каручка 🙂 В Хавана имахме обиколка с гид на български, като цената беше 15 долара на човек, но не знам дали зависи от броят на хората. Транспорта е скъп, ние ползвахме от Хавана до Тринидад, разгледахме Тринидад за 2 часа (просто беше ужасно топло) като буса ни изчака и после ни закара до Сиенфуегос. На другият ден от Сиенфуегос до делфинариума ( най добре е да се плаща в песо защото е държавен и калкулират доларите на официален курс което е кофти, ако ще плуваш с делфините входа се връзва 30 долара, и абсолютно си заслужава) и обратно, и на следващия ден от Сиенфуегос до Винялес, и финално от Винялес до Хавана, тотал беше 1050 долара. В Хавана ползвахме ретро кола за обиколка на града, за 2 коли за 1 час беше по 30 долара на кола. Посетихме Тропикана, беше прекрасно, билети взехме от официалния сайт, таксито ни струваше 15 долара в посока, като се разбрахме с шофьора къде да ни чака след края на шоуто. 
Искам само да вметна, че в Сиенфуегос спахме в къщата, препоръчана тук във форума - Casa Los Delfines, и останахме много разочаровани. Няма да коментирам цените и качеството на закуската и вечерята ( сока беше прокиснал, за закуска имаше едно яйце и едно парче сладко от гуава за 7 долара),но най дразнещо беше че хазяйката непрекъснато ходи с един тефтер и пише и калкулира все едно няма да си го платиш, някак много недружелюбно и комерсиално беше.

Ако нещо друго те интересува, питай 🙂 Още ми е прясно 🙂

  • Харесвам 2
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Чудим се дали да не отидем до Куба за 5 дни. Получихме тази оферта: 

 

Според вас заслужава ли си или да си го организираме сами? 5 човека сме.

Редактирано от neuromancer
Тур агенция
Връзка към мнение
преди 51 минути , r_nikolov1 каза:

Къде резервирате трансферите в Куба? Започвам да проучвам как можем да си организираме краткото пътуване в Куба...

Ако не си се информирал предварително, за Куба се иска виза от посолството им в София. Не е просто ей така, купуваш си билета и айде в Куба.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Насам_натам
Преди 1 час, r_nikolov1 каза:

Къде резервирате трансферите в Куба? Започвам да проучвам как можем да си организираме краткото пътуване в Куба...

От Хавана до Варадеро пътувахме с колективо (споделено такси), което ни бе организирано от хоста на airbnb-то ни, (около 25 долара по спомен) а от Варадеро до Хавана си хванахме автобус като си купихме билета ден-два предварително от самата гара. (под 10 долара) 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Правителството на Куба заяви, че ще трябва или да вдигне цената на бензина и тока или да съкрати дажбите, давани по  продоволствените картони.  След двудневно заседание е решено да се направи и едното и другото.

 

 

От 1ви февруари 2024 година цените на бензина се повишават  от 25 песо (1 долар) за литър  на 132 песо (5,5 долара),  на бензин  премиум клас от 30 песо (1,25 долара) на 156 песо (6,5 долара)  и на дизела от 27,50 песо (1,10 долара) на 150 песо  (6 долара).  Тоест увеличението е с 500%.

 

 

 

  • Шок 4
Връзка към мнение

Така е, ама не съвсем…

Може да  си преведете това за повече яснота  


El precio cobra diferentes significados de acuerdo con la tasa de cambio que se use para su equivalencia en dólares, o sea si se multiplica por los 24 pesos -el cambio oficial- el litro costaría poco más de 6,00 dólares, pero por 120 pesos -la tasa que el propio Estado ofrece a los particulares cuando entregan efectivo- será 1,3 dólares.


Más aún si se toma monto de cambio en el mercado negro -el que realmente usan los cubanos cotidianamente- de 270 pesos por dólar, el costo para un litro de gasolina alcanzaría los 0,5 centavos de dólar.

 

 

 

източник 

https://www.clarin.com/mundo/combustibles-aumentan-500-cuba-teme-inflacion-golpe-bolsillos-incrementa-malestar_0_M9zjTw4mOO.html

Връзка към мнение
На 2.11.2022 г. в 14:16, Насам_натам каза:

Здравейте, имате ли представа дали в Куба е разрешено да се снима с дрон?

Простете- намерих информация и ако някой го интересува - не само, че е забранено, а дажв не може да се внесе. 

и слава богу, кубинците поне малко здрав мозък имат....

Връзка към мнение
Преди 1 час, Alexander каза:

Така е, ама не съвсем…

Това, че номинално се  увеличава с 500% е вярно.  Това,  че в долари  реално  увеличението не е голямо, също е вярно.  Вярно е също, че  ние  сме далечни наблюдатели, а хората на място получават заплата си  в песо и не всички имат възможност за легален или нелегален доход в долари.  За мен важен показател е  колко литра бензин може да се купи с една средна  заплата. Ако условно приемем, че в  някаква западноевропейска страна  средната заплата е 1800 евро и литър бензин струва, например 1,80  евро  значи една средна заплата се равнвва на 1000 литра бензин. В  Източна Европа, разбира се,  една заплата се равнява на 600 - 700 литра. А в Куба колко ли е? 

Връзка към мнение

И какво общо има всичко изписано от теб??

 

Не е ли по-важно колко ще струва на някой магеланеца реално бензина?

 

 


В България 70-те години е било както е сега в Куба или 10% имат  коли и за тях е без особено  значение колко е бензина.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.