Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси - Куба


si111
rik4o
Съобщението е добавено от rik4o

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Куба. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли урагани в Куба?

- Какъв е обменния курс на CUC и CUP?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Заслужават ли си ол инклузивите във Варадеро?

- Къде е най-хубавото гмуркане?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Според мъжа ми това било рая за шофьора, нямаше почти никакви коли по улиците с изключение в Хавана, но и там беше сравнително спокойно движението.  Трябва да карате с ограниченията, тъй като има на много често полицаи и за 5 км. от горе режели книжките (това ни го казаха местните), на магистралата си позволявахме и малко повече, ама това е друг въпрос. Единственото за което трябва да внимавате по пътищата са каручки, рикши и колелета, но те си карат от открая. Имайте в предвид че вечер тези рикши и каруци, нямат светлоотразители и никакви светлини. Вечер карахме, но с повишено внимание.  Няма такси за пътищата им и може да си карате с нашата си шофьорска книжка. Полицаи ще ви спират, изключено е поне два три пъти да не ви спрат, ще ви се усмихнат с 24 каратова усивка ще си пъхнат ръката при вас и ще ви поздравят, така както никой до сега не го е правил супер щастливи че ви виждат тук в тяхната страна, ще ви проверят паспорта, ще ви кажат фамилията няколко пъти отново суперр щастливи и ще ви пожелаят да си изкарате незабравимо в Куба, е някой път могат да ви разкажат това онова за движението в Куба и за това, че да си пускате светлините при залез не е редно, защото имат недостиг на крушки, а трябва когато е напълно тъмно и след това разбира се най - готиното довиждане което някога сме чували 🙂 

По въпроса с паркирането, вече не ти казват задължително вечер да си на паркинг, през повечето пъти сме си оставяли колата пред касата ни, само на две места имаха техен гараж и за да не стои на улицата я вкарвахме там срещу 1 - 2 кук. Дори в Хавана пред касата ни стоя паркирана цяла вечер.

Връщането на колата очаквах да е доста сложно и да гледат колата под лупа, а те дори не я погледнаха, само се заядоха за въпросните дати, защото техния служител в Хавана написал, че трябва да я върнем предния ден, а в резервацията ни пише друго, та там се позаяждахме известно време, защото нямат никакви компютри и реално нямат дори бележка от Хавана, само онази която ние носим, а тя беше оригинала. Така че ако случайно и направите още някой драскотина да си знаете попълнте си я на оригинала и си я занесете, никой нищо няма да разбере, защото те нямат копието от другия град. Да не кажа че и датите може да си променяте и да си я карате още някой ден, ама ние не сме такива хора, но принципно и това става 😄  при условие че я взимате от един град и я връщате в друг.

 

Станааа многооо дълъг пост, но се надявам да съм полезна на хората които са се запътили на там. Обещавам скоро и пътеписа да започна 🙂 

 

Като заключение за мен Куба е една невероятна страна и страшно много ми хареса. Много бих искала да се върна отново там, но  за съжаление надали ще стане, тъй като има още толкова много непосетени страни..но все пак се надявам хоарата там да съхранят добротата и щастието в себе си и аз някой ден отново да го видя! 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Какво може да не ви хареса в Куба от пръв поглед

 

    https://pochivka.blitz.bg/narachnik/kakvo-mozhe-da-ne-vi-kharesa-v-kuba-ot-prv-pogled

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Хотели за Хавана и Варадеро през кои сайтове са на добри цени? Прави ми впечатление, че повечето големи сайтове като Booking.com не предлагат  настаняване в Куба изобщо, вероятно заради американски санкции.

Връзка към мнение
На 14.01.2022 г. в 20:57, dorida каза:

Хотели за Хавана и Варадеро през кои сайтове са на добри цени? Прави ми впечатление, че повечето големи сайтове като Booking.com не предлагат  настаняване в Куба изобщо, вероятно заради американски санкции.

Здравей, ние си резервирахме през Airbnb, на доста добри цени има нощувки. 

Връзка към мнение

Благодаря, но аз търся само хотели, а не апартаменти или подобни места за настаняване, които принципно Airbnb предлага. Моля, някой, който е резервирал хотели да сподели опита си! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Xxx или dertour.de (на втория цените бяха една идея по-добри май) - хотели има, и в Хавана, и във Варадеро ама @ivailo_radev е прав - най-вероятно ще има разочарования. И аз бих посъветвал casa particular, мога да препоръчам и конкретна за Хавана която лично на нас доста ни хареса

Редактирано от Mary
Агенция
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Хотел в Хавана съм резервирал през Orbitz (Expedia), но наистина беше разочароващ. 

 

Във Варадеро гледам, че съм резервирал хотел през Амома, но те пък фалираха вече. Иначе беше приличен. 

Връзка към мнение

Xxx или dertour.de - @Mary имаше ли смисъл да се махне българския сайт а да се остави немския? Той е на същата агенция. Фирмата зад двата е една и съща. Защо да не си използваме родния език и от комисионната която така или иначе се плаща да не спечелят и от българския офис на съответната фирма? 

Връзка към мнение

Аз бях в Куба за Нова година и честно казано бих препоръчал пакет. Ние ползвахме https://www.dominicanatours.eu/ . Полетите са от Мадрид до Хавана, от там до Варадеро е с организиран трансфер имат и комбиниран вариант. Полетите са на World2Fly, които летят с нов А350 в конфигурация само икономична класа. Самолета беше пълен (430 места) и понеже беше преди НГ имаше 70% местни с по 8 куфара и 16 торби и какво ли още не....като изживяване много се доближаваше до полет София-Дортмунд с Уизз или едно време полета до Малмьо....но иначе всичко е точно и съм много доволен. За разлика от други страни в Куба на мен ми се видя много скъпо за самоорганизирана почивка и не бих посъветвал някой да го прави. В момента са в голяма криза, песото им е яко обезценено и поради малкото туристи режат глави с цени за дневни екскурзии и транспорт. Всичко е държавно и пазарене няма много. Понеже полета навръщане е късен в 21:30 ние си платихме за дневен самостоятелен тур до Хавана с уговорката да ни оставят после на летището за да си спестим дългия трансфер 2 пъти излишно. Пътуването е бавно към 3 часа е Хавана летище- Варадеро. Много хотели са затворени за реновация. Ние бяхме в Sol Varadero beach -Adults only.. Извадихме страшен късмет, защото е наскоро реновиран и страшно много ни хареса.  Тези дни срещах много евтини пакети от Амстердам с Tui.nl , които летят директно до Варадеро. От Англия не ги предлагам, въпреки, че имат добри оферти, защото преминаването е трудно да не кажа невъзможно с тези рестрикции . Ако имаш въпроси питай. 

Връзка към мнение
В момента, EmoKrastev каза:

Xxx или dertour.de - @Mary имаше ли смисъл да се махне българския сайт а да се остави немския? Той е на същата агенция. Фирмата зад двата е една и съща. Защо да не си използваме родния език и от комисионната която така или иначе се плаща да не спечелят и от българския офис на съответната фирма? 

Има правила, които вече толкова години спазваме. 
Оставих достатъчно, за който го интересува. 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Mary каза:

Има правила, които вече толкова години спазваме. 
Оставих достатъчно, за който го интересува. 

Не съм ги чел правилата но излиза че да се цитират чужди сайтове може но не и такива които са на български? 

Връзка към мнение
преди 4 минути , EmoKrastev каза:

Не съм ги чел правилата но излиза че да се цитират чужди сайтове може но не и такива които са на български? 

Български агенции не е позволено да се цитират и споменават. 

Връзка към мнение

Ние сме купували няколко пъти оттук: https://www.ab-in-den-urlaub.de

Изкачаха доста добри цени. Не само за Куба.

 

Също и оттук: https://reisen.tchibo.de/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте, един бърз въпрос: Имаме полет от Мадрид до Хавана с авиокомпания Air Europa, в билетите дали е включена и визата за Куба? Има ли visa on arrival при пристигането или трябва да си минем през посолството?

Връзка към мнение
На 19.01.2022 г. в 21:48, Megi каза:

Здравейте, един бърз въпрос: Имаме полет от Мадрид до Хавана с авиокомпания Air Europa, в билетите дали е включена и визата за Куба? Има ли visa on arrival при пристигането или трябва да си минем през посолството?

Може би го пише някъде в разбивката на цената, но по-скоро няма да е включена, според мен. Най-добре минете през посолството, става бързо.

Връзка към мнение
На 19.01.2022 г. в 21:48, Megi каза:

Здравейте, един бърз въпрос: Имаме полет от Мадрид до Хавана с авиокомпания Air Europa, в билетите дали е включена и визата за Куба? Има ли visa on arrival при пристигането или трябва да си минем през посолството?

Здравейте,

 

и ние сме с тях и търся същите отговори за Air Europa до Куба. Ние платихме 285 EUR /Барселона/Мадрид/Хавана и Хавана/Мадрид/Франкфурт/+още малко да стоим заедно на дългите полети през Април. Кога летите? Ще се радвам да споделите по-пресни впечетления след като се върнете.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

При Air Europa туристическата карта/виза не е включена в цената и не се продава на чек-ин. Трябва да я имате предварително , в противен случай няма да ви издадат бординг пас.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Като цяло, Куба евтина страна ли е? Веднъж пристигнал там, с долари или с местната им валута, песо, мога да се разплащам и да се придвижвам във вътрешността? Всъщност, тук ако обменя левове направо за кубинско песо има ли проблем? 

Връзка към мнение

Куба е евтина страна като за остров, основно заради сериозната липса на вносни стоки.

Долари не са добър вариант - преди ~5 години имаше 10% наказателна такса при обмяна на щатски долари. Евро е сравнително добър вариант, с уговорката, че курсовете са априори дървени.
Преди около година май махнаха CUC и остана само една валута, така че имайте едно наум - не бих се учудил, ако някой се опита да ви пробута (вече) невалидни банкноти.

Връзка към мнение

Както всичко е евтино така просто няма какво да си купиш, та файда няма. Хората се редят на опашки за стоки, кризата в началото на годината беше жестока, сега не мога да си и представя колко се е задълбочила. Такситата и трансферите са мега скъпи за туристи, дерат яко чужденците. В заведенията е същото поне на туристическите места, не сме обикаляли много. Местна валута няма смисъл да обменяш, а и не съм убеден, че ще намериш такава от тук. На място курса в бюрата е дървен, на черно е в пъти по-добър, но не съм обменял, защото не ни трябваха.... Ние отидохме на Почивка във Варадеро и 1 ден ходихме с шофьор до Хавана бяхме там по Нова година. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@Stanislav Dimitrov, мисля беше там сравнително скоро ,а той не е точно по ол-инклузивите та предполагам ще даде по-практично инфо.

А иначе CUC (конвертируемото песо) вече не съществува и остана само CUP. Курсът е фиксиран 24 CUP = 1 USD.

Черният пазар може би дава по-добър курс.От България и аз не мисля , че има откъде да си купиш,а и ще е безмислено.

За чужденци цените преди години бяха съпоставими със западноевропейските, но можеха да се купуват и неща по цени за местни , ако не си особено претенциозен. Все пак и местните  хора с нещо се хранят ,пият и т.н.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ние бяхме през Април. В първите дни беше кофти - мислихме, че всеки иска да ни излъже навсякъде, без да ни краде и обира пряко - културен шок. Престъпност не видях. Сприятеляваш се с хора, говориш си и после усещаш, по колко елементарен начин те работят и са те завели в "доверен бар", в който цените са x4 на тези от Флоридита примерно.

На втория ден се примирихме и отворихме сърцата си за Куба. Започнахме ние да ги работим и навсякъде получавахме - европейци - само се пазарят и знаят цените и се отнасят грубо с натрапниците.

Моите 5 цента ако сте самостоятелно и без агенция:

1во не сменяйте в официалните бюра - в старата Хавана навсякъде курс 1 EUR=100 до 120 CUP. Ако ви е страх да броите пачки на улицата - просто поискайте да ви сменят в ресторанта, в който ядете;

2ро не сменяйте на летището, независими дали кацате късно - такситo е в EUR - пазарете се за него - свалихме 5 EUR;

3то ако сте в безизходица и се чудите дали ще ви отрежат главата не се чудете. Ще го направят - справка залепване на спукана гума - 20 EUR;

4то не всички са лоши, но подхождайте с подозрение към всеки;

5то с храната и най-вече с водата е АД. Ако сте на ресторант поръчвайте вода и за вкъщи и то доста.

6то за туристи е скъпо, но ако искате да е много евтино - има много начини -ресторанти, където ядат кубинци, местата с опашките и чакането по 2-3 часа и т.н.

7мо идете само с евро, но може и с дребни долари, бонбони, сапуни и т.н. за бакшиши. Те се чакат;

8мо ако сте с rent-a-car - скъпо, но безценно. Проучете пътя - Хавана-Винялес, който е покрай морето наподобява Върбишкия проход в България, а от Синфуегос до Тринидат има море от раци на пътя, които пукат гуми през Април;

9то Сипването на бензин е предизвикателство и изисква доста време да се намери /това към Април/;

10то за бара на последния етаж Focsa Havana се иска 24 часа резервация. Там е готино и евтино.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , muchachote каза:

Оф, разубедихте ме. Май скоро Куба няма да е първостепенна цел на пътешествията ми.😪

Ти ще ходиш скоро в Мексико, нали? Вземи си полет от Канкун до Хавана, стой там 2-3 дни и всичко ще е ОК. Аз така направих. Не забравяй да прочетеш и моя пътепис за Хавана 😉

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.