Прескочи до съдържание

Неприета дебитна карта в booking.com


hristoffy

Препоръчани мнения

Здравейте,

изчетох цялата тема два пъти, понеже ми предстои двудневно пътуване до Берлин и мислех да питам въпроси от друго естество като придвижване от летището до хотела и други организациоони такива, но за съжаление получих следния имейл от booking.com:

 

"Уважаеми/а Yordan Hristov,

С нас се свърза Grand City Hotel Berlin East. Имало е проблем с обработването на предоставената от вас кредитна карта, поради което резервацията ви не е била гарантирана.

Моля предприемете едно от следните две действия:

  • Използвайте същата карта отново: Моля свържете се с компанията, която е издала кредитната ви карта, за да потвърдите, че картата е активна, има достатъчно средства по нея и е валидна за международни онлайн транзакции. След това въведете отново данните по картата като кликнете на МоятBooking.
  • Използвайте друга карта: моля въведете данните на другата карта като кликнете на МоятBooking. Моля бъдете сигурни, че картата е активна, има достатъчно средства по нея и е валидна за международни онлайн транзакции."

Картата е дебитна Visa Electron на Уникредит Булбанк, активна е и валидна до 2016 г., има много повече от изискана за нощувки сума от хотела и мога да плащам с нея в търговски обекти в чужбина, но не съм сигурен за онлайн транзакции.

 

Обръщам се към хората с опит тук, какъв е изходът в тази ситуация? Мисля да напиша един мейл до хотела, а също така и да отида до Булбанк утре.

Връзка към мнение

Прегледай тази тема: http://magelanci.com/topic/833-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BC-%D1%81-bookingcom/ (сигурно там ще прехвърля дискусията след време, че не се отнася конкретно за Берлин).

 

Общо взето с определени карти чуждите хотели понякога имат проблеми. И тия electron-и не се оказват толкова гъвкави, за колкото ги разправят. Ако имаш друга карта - най-добре истинска кредитна ще е супер. Ако нямаш, пиши имейл на хотела и те да ти предложат алтернативен метод на плащане, или на доверие да не ти махат резервацията, че в противен случай нямаш избор освен да избереш друг хотел. Предплатена ли беше стаята?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За съжаление нямам кредитна карта. Жена ми има на банка-ДСК, но и тя е виза електрон. Ще пиша на хотела. Стаята е предплатена и се чудя защо просто не си дръпнаха веднага парите, както направиха ийзиджет. В темата от линка става въпрос за Италия, но явно с тези карти от България навсякъде е така.

Редактирано от hristoffy
Връзка към мнение

Да, не е проблем локализиран до конкретна банка или конкретна държава. Пробвай все пак с картата на жена ти, може и да мине. 

Връзка към мнение

Благодаря за съветите, писах вече на хотела и дано отговорят утре до обяд, че в имейла пише че трябва да реагирам до 24 часа. Ако няма отговор до тогава, ще пробвам с картата на жена ми, а ако и тогава не стане не знам.

Връзка към мнение

Ако не става може да потърсиш хотела в други сайтове за резервация където плащането е на момента и там може да стане транзакцията.

Връзка към мнение

Дано си пуснал и едно СС до букинг за всеки случай просто, за да си знаят, че си взел отношение в нужното време и ако има забавяне е от страна на хотела, а не твое.

Връзка към мнение

И тия electron-и не се оказват толкова гъвкави, за колкото ги разправят. 

 

Да, не е проблем локализиран до конкретна банка или конкретна държава.

Тези Visa Electron наистина се оказаха доста безполезни парчета пластика. Не изобщо, а конкретно издадените от която и да е банка в България с български BIC. 

Съвсем различно е положението с VE, издадена от английска банка примерно. Те минават едва ли не направо за кредитни. На моята като и изтече срока, смятам да я ликвидирам. В момента ми върши работа единствено при покупки от easyJet. заради намалената такса при плащане с такава карта. 

А преди 3 години, когато плащането при тях с VE беше изцяло освободено от такси, трябваше да пиша до customer service да ги уверя, че картата е напълно валидна, и издадена от търговска банка, че да почнат да я признават. Форума за помощ на easy е пълен с теми от потребители със същия проблем с VE, издадени от банки от цяла Европа БЕЗ UK - най-вече Португалия, Италия, Румъния, Испания.

 

Така че проблема не е в банката, а в държавата, а може и в двете заедно - италианска банка с български BIC...и аз да съм, и аз бих се усъмнил. И с картата на жена ти  VE от БДСК (тя пък е унгарска банка с български BIC, пак леко смущаващо), едва ли ще имаш успех, различен от този с твоята карта. Но не пречи да пробваш. :)

С кредитна е най-сигурно. МС и VISA работят безотказно където и да е по света. Ако се притесняваш от измами и кражби, ползвай я само за онлайн покупки в проверени сайтове. При тях доказването на евентуална измама е много по-лесно и сигурно. Риск има най-вече ако я пъхаш насам-натам из банкомати в България и Европа, и копирането на данните е технически елементарно упражнение. А и по принцип теглене на кеш от банкомат с кредитна карта не се препоръчва от никой и заради високата такса.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Категорично ВЕ на ПИБ я виждат като КК. По спомени на Булбанк също. Супер рядко съм имал грижи честно казано. Надали е до държавата... Нашата държава е изключително на ниво технологично откъм карти, мерки за сигурност и т.н. Както и да е, тва е оффтопик.

 

Напълно съм съгласен с последния абзац. Както и преди съм казвал, две КК (една Виза, една Мастъркард) от различни банки са си задължителни за всеки, който пътешества - хем по-лесно, хем по-евтино. Жалко, че нямаме КК към някоя от ФФ програмите (бгаир не се брои хахаха)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само да вмъкна, че с моята VE, издадена в България, съм пазарувал от сайтове, които ИЗРИЧНО предупреждават, че приемат само кредитни. В същото време, когато имах проблеми с онлайн разплащане с дебитната, не ме оправи и кредитната, издадена в България. Толкова до тази легенда - едва ли не, сменяш дебитната с кредитна и излиташ в космоса... 

Връзка към мнение

Само да вмъкна, че с моята VE, издадена в България, съм пазарувал от сайтове, които ИЗРИЧНО предупреждават, че приемат само кредитни. В същото време, когато имах проблеми с онлайн разплащане с дебитната, не ме оправи и кредитната, издадена в България. Толкова до тази легенда - едва ли не, сменяш дебитната с кредитна и излиташ в космоса... 

 

Много кредитни в България са някаква Visa Classic, които уж се водят кредитни, ама не съвсем. Чуеш ли: моята е кредитна, ама преди да платя трябва да я заредя с пари, значи работата е съмнителна. С което не отричам, че проблеми са възможни, просто от личен опит са главоломно по-малко отколкото с електроните. И не е само мой опит. За това и се препоръчва поне две карти :)

 

Ако не се лъжа първите 4 цифри от картата са много важни, за да я определят каква е точно. 

Връзка към мнение

Категорично ВЕ на ПИБ я виждат като КК. По спомени на Булбанк също. Супер рядко съм имал грижи честно казано. Надали е до държавата... Нашата държава е изключително на ниво технологично откъм карти, мерки за сигурност и т.н. Както и да е, тва е оффтопик.

Е точно с ВЕ на ПИБ редовно имам проблеми при плащане в английски сайтове. Иначе като цяло върши работа, но конкретно  английските търговци не само че не я виждат като КК, ами май изобщо не я виждат като никаква карта.  :rolleyes:

 

Жалко, че нямаме КК към някоя от ФФ програмите (бгаир не се брои хахаха)

Към някоя от ФФ програмите нямаме, както изглежда няма и да имаме скоро. Но пък имахме към на Цеко лифтовете на Боровец. Малко ли е?  :lol:

 

Забравих да посоча още едно преимущество на кредитните карти. Ползваш автоматична застраховка в цял свят, като условието за активирането и е да си извършил покупка в чужбина чрез картата. По този начин една обикновена резервация в хотел, та даже и в хостел, автоматично те застрахова срещу инциденти и злополуки. Това не е също за пренебрегване.

Всякакви електрони, випей, маестро пейпас, уейв и незнам си какво, не ползват такава застраховка.

 

 

Ако не се лъжа първите 4 цифри от картата са много важни, за да я определят каква е точно. 

Хич не се лъжеш ;) Те са определящите за това една карта кредитна ли е, или дебитна от който и да е друг модел.

Гледам сега ПИБ са изкарали поредната карта - Debit MasterCard, на която първите цифри не знам дали са като на кредитна, но ни уверяват, че напълно замества истинска кредитна. ...сигурно докато пак някъде засече. Каквото и да говорим с нормална и истинска кредитна (не само на думи) от българска банка,  не знам да е отказано някъде плащане. На Meidj кредитната явно е единствения случай, поне за който аз знам.

Редактирано от wilks
Връзка към мнение

За цифрите на кредитните карти и алгоритъма на Лун ;)

 

http://brokensecrets.com/2011/02/07/the-meaning-of-the-digits-on-your-credit-card/

 

http://www.cardbenefit.com/credit-education/credit-card-numbering.htm

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Последно плащах на easyJet с VE на ПИБ преди около два месеца. Никога преди , нито сега не съм имал проблем с тази карта при easy.

За онлайн пазаруване и резервации ползвам кредитна карта и не знам как е там.

Връзка към мнение

Я да споделя малко информация, която аз имам, да видим дали ще внесе яснота.

 

Първо да кажа, Банка ДСК кредитни Visa Electron не издава, всички с този бранд са дебитни. Има банки, които издават кредитни карти с логото на Visa Electron, но БДСК не е от тях. От Visa Classic бранда издава и дебитни, и кредитни, виртуалните също са Visa Classic.

 

Според правилата на международните картови организации, никоя банка няма право да дискриминира картодържателите на териториален признак, т.е. виртуалните ПОС-ове на банката трябва да приемат всички карти от дадения бранд, който са обявили, независимо от коя държава са. Всяка банка, която го прави, може да бъде докладвана на картовите организации, че нарушава compliance правилата и ще понесе санкции, стига това да може да бъде доказано.

 

Съвсем примерно, може отделът за сигурност в някоя банка да реши, че картите от Афганистан няма да ги приема на своите виртуални ПОС-ове, защото са високорискови и да ги отреже. Може да прецени да пусне само карти на банки, които са част от голяма банкова група и се предполага, че като такaва, може сама да се погрижи за защитата на издаваните от нея карти, отказвайки съмнителни транзакции.

 

Ограничението за приемане на определени карти обаче, се задава не само във fraud системата на банката, чийто е виртуалния ПОС, но може и да е в тази на търговеца (ако той си има отделна). Т.е. търговецът може самосиндикално да реши да наложи определени ограничения в приемането на карти от различни държави, независимо от банката. Да не говорим, че някои фрод системи могат да ограничават и по IP.

 

Има и друг случай, в който всичко може да е наред и търговецът да не е ограничил карти от съответната държава, но да търси авторизация срещу кредитна сметка, а зад вашата карта да стои дебитна сметка. По принцип трябва да се даде възможност това да го избере картодържателя, тъй като може зад картата му да стоят и дебитна, и кредитна сметка (т. нар. combo карти), както на банкомат като теглите как избирате вида сметка - картова, кредитна, спестовна. Обаче то става скрито за картодържателя.

 

В общия случай, когато някой търговец откаже да ви приеме картата, първо се свържете с контактния център на вашата банка, за да провери има ли опит за транзакция и запис в картовата система. Може да се окаже изтекъл срок, недостатъчна наличност, блокирана по някаква причина карта, запитване за кредитна сметка при насрещна дебитна... но ако търговецът е решил да не приема карти от българия, транзакцията изобщо няма да е стигнала до картовата система на банката ви и няма да се види нищо. Това прави трудно доказването, че търговецът нарушава правилата на картовите организации.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Здравейте,

да разясня ситуацията до момента. Както вече писах снощи изпратих мейл до хотела, а също така и тази сутрин до booking.com. И от двете места до сега нямам отговор. Днес звънях и на Булбанк, като от там ми казаха, че е имало неуспешен опит за транзакция от хотела и е неуспешна, защото търговеца и опитал да ползва картата ми през обикновен ПОС терминал, а не виртуален такъв, какъвто имали повечето търговци. Ако някой ми обясни, как може да се изтеглят пари от карта на ПОС терминал, след като картата физически не е там ще съм му много благодарен.  :)

След това последва телефонен разговор с хотела, и от там отговора беше, че приемат само кредитни карти и никакви други начини за заплащане. Въпреки това пробвах с на жена ми картата, но шанса е почти нулев да се получи. Сега ще чакам.

Връзка към мнение

Има и друг случай, в който всичко може да е наред и търговецът да не е ограничил карти от съответната държава, но да търси авторизация срещу кредитна сметка, а зад вашата карта да стои дебитна сметка. По принцип трябва да се даде възможност това да го избере картодържателя, тъй като може зад картата му да стоят и дебитна, и кредитна сметка (т. нар. combo карти), както на банкомат като теглите как избирате вида сметка - картова, кредитна, спестовна. Обаче то става скрито за картодържателя.

Също да добавя, че има и вариант при който кредитният лимит на картата може да се увеличава посредством внасяне на сума по картовата сметка, като в резултат кредитния лимит е равен на сбора от отпуснатия по картата лимит плюс наличната сума по сметката към съответния момент.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Също да добавя, че има и вариант при който кредитният лимит на картата може да се увеличава посредством внасяне на сума по картовата сметка, като в резултат кредитния лимит е равен на сумата от отпуснатия по картата лимит плюс наличната сума по сметката към съответния момент.

 

 

Точно преди седмица зададох въпрос за това в ПИБ  и ми обясниха , че теоретично е възможно , но на практика картовия им отдел създавал някакви проблеми и силно не се препоръчва ...Не задълбах повече , но казаха по-добре да не опитвам по този начин.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

убеди швабите от този хотел ,че ще си там на 100%  и ще платиш на място,. в много от случайте става., ако не вземи от някой комшия кредитна и готово, а и не е единствен хотел в берлин.

 

ти за кои дати си там и каква цена снася букинг? прати инфо на лично.

Връзка към мнение

Точно преди седмица зададох въпрос за това в ПИБ  и ми обясниха , че теоретично е възможно , но на практика картовия им отдел създавал някакви проблеми и силно не се препоръчва ...Не задълбах повече , но казаха по-добре да не опитвам по този начин.

 

При Тимаджийската банка си е официална опция ...

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Зависи и какъв е размерът на кредитния лимит. Повечето клиенти на ПИБ в началото получават до 3000 евро кредитен лимит. Преди време от банката ми се обадиха, за да ме информират, че увеличават кредитния ми лимит до 4000 евро. Предполагам защото съм много стриктен при плащане на вноските и на практика досега не съм платил нито един евроцент на ПИБ под формата на лихва, а напротив само изстисквам бонус точки и ползвам отложеното им плащане...  :lol: 

Връзка към мнение

Зависи и какъв е размерът на кредитния лимит. Повечето клиенти на ПИБ в началото получават до 3000 евро кредитен лимит. Преди време от банката ми се обадиха, за да ме информират, че увеличават кредитния ми лимит до 4000 евро. Предполагам защото съм много стриктен при плащане на вноските и на практика досега не съм платил нито един евроцент на ПИБ под формата на лихва, а напротив само изстисквам бонус точки и ползвам отложеното им плащане...  :lol:

E те точно такива като теб (и аз съм същия), банките ама изобщо не ги обичат. 

 

Имам един познат с инвестиции в много сфери, на който постоянно му трябва свеж капитал, и е редовен клиент на много банки за заеми на големи суми обикновено по няколко стотин хиляди лева/евро. В началото много му се радваха като на нов сериозен клиент. Но понеже бизнеса му е успешен, и отделно си има свои сметки с пари, които могат да покрият всичките му заеми (знаете как е, по-лесно е на кредит, а и има игра с лихви и данъци, отделна тема), погасява текущите винаги в срок без едно евро наказателна лихва. Но постепенно банките започнаха да му отказват заеми. И той много се учуди каква е причината, при положение че винаги е изряден, и кредитната му история е повече от перфектна. Докато един друг познат, работещ в банка не даде отговора, че банките нямат никаква сметка от такива безупречни клиенти - един вид им затваряш техния капитал за даден срок, твоят личния си е свободен и оборотен, а те в замяна не получават нищо. На банките далаверата от тези заеми (освен лихвата), е най вече наказателните проценти, особено на по-големи и приятни суми. ;)

При кредитните карти картинката е друга - там ти увеличават кредитния лимит като си изряден, вероятно с надеждата един слънчев ден да се увлечеш, да го издумкаш, и да не можеш да го покриеш в срок. Тогава да отворят голямата уста, и да се понахранят доволно. Или пък те "коткат" с такива жестове да си отвориш или прехвърлиш ако имаш депозити и сметки от други банки в тяхната. Все тая каква е причината, важното е, че във всички случаи гледат своята полза и интереси, но се стараят да си мислим, че уж ние сме печелившата страна. :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Каквото и да говорим с нормална и истинска кредитна (не само на думи) от българска банка,  не знам да е отказано някъде плащане. На Meidj кредитната явно е единствения случай, поне за който аз знам.

 

Съвсем "нормална и истинска" си беше кредитната карта. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.