Прескочи до съдържание

дневник Перу, Боливия и Колумбия


Георги Матеев

Препоръчани мнения

Георги Матеев

Уф, малко късно пиша, да ме извинявате. Жоро, аз платих с българска карта. Просто на билинг адреса писах, че съм от Гърция. плащането минава, защото сайтът те прекарва през 3d security-то на Мастъркард/Виза, където въвеждаш допълнителна парола. Гледах след това банковото извлвлечение и наистина сумата за транзакцията е взета успешно.

 

А иначе и за Колумбия и за Мачу Пикчу мога да ти дам съвети, но трябва на бира :) И някой да даде това магеланско знаме!

 

Явно си имал късмет. Аз опитвах да платя 2 пъти - избирах Белгия (като най-близко звучащо до България) и Гърция (като най-близка държава) и всеки път получавах съобщение Payment declined. Работата стана от третия път, но се наложи да се прави едно леко трикче.

 

А съвети за дестинацията определено не бих отказал :)

Връзка към мнение

Едно време живях за 9 месеца в Колумбия и тогава започнах блог - http://blog.popadiyski.com/, в който съм описал някои от приключенията си там. Това ми беше първата далечна дестинация и държавата има специално място в сърцето ми - колумбийците са страхотно гостоприемни, компенсирайки историята около нарко картелите и войната им срещу правителствата през 90те години. Тъмно минало,  което още броди в нашите балкански стереотипи относно тази дестинация. Смятам, че това е едно от най-недооценените места в Латинска Америка, което може да предложи всичко - от пустини, през страхотни плажове, планини, джунгли и кафени плантации. В момента е и доста по-сигурно място, сравнено със съседна Бразилия, където насилието от фавелите е всекидневие.

 

А относно Мачу Пикчу, дълбоко те съветвам да минеш по пътя на инките, който е 4дневен средно уморителен трек в планината. Най-масовите туристи се качват с влакче до Агуас Калиентес, откъдето след 20 минути си на самият Мачу Пикчу и далеч не могат да оценят красотата на това място. А ако вървиш 4 дена с тази цел и успееш да хванеш хубаво време, на изгрев слънце преди да дойдат стотиците туристи от автобусите, гледката е невероятна. 

Редактирано от petko
  • Харесвам 14
Връзка към мнение
Георги Матеев

За съжаление в Колумбия ще имам всичко на всичко 9 часа престой в Богота, та явно ще се огранича с разходка из града.

 

Относно Мачу Пикчу - опасявам се, че в някои отношения по-скоро влизам в понятието 'масов турист'. 4 дневен трек определено не ми е по вкуса.

 

В Перу имам 9 нощувки. Дай идея как да си разпределя времето и освен Лима и Кузко/Мачу Пикчу какви други интересни места има за посещение в страната? По принцип бих се придвижвал с вътрешни полети, не с автобуси / влакове.

Връзка към мнение

малко ти е времето, но дори за толкова можеш да изцедиш много от дестинацията; ще трябва да избираш обаче:
- от лима двудневен трип до балестовите острови + пустинята паракас и линиите на наска;
- от куско ти трябва поне ден за мачу пикчу и още един за свещената долина (ако е уикенд, ще хванеш пазара);
- от куско с нощен бус можеш да стигнеш до езерото титихаха с плаващите острови, и същия ден да продължиш и стигнеш до арекипа - белия град;
- от арекипа можеш да забодеш двудневен трип до колка каньон + кондорите и басейните, подгрявани от вулкани;

имам стар подробен пътепис за перу. да ти пращам ли линк?

Редактирано от maik
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В Перу имам 9 нощувки. Дай идея как да си разпределя времето и освен Лима и Кузко/Мачу Пикчу какви други интересни места има за посещение в страната? По принцип бих се придвижвал с вътрешни полети, не с автобуси / влакове.

 

То и аз не съм голям планинар, но пътят на инките е в списъка на най-забележителните световни трекове. Тогава открих, че прекарвайки няколко дена с хора от целия свят, може да бъде доста забавно и се завързват приятелства. 

 

Аз имах по-малко време. Може би седмица. Бях отделил 4 нощувки за Куско (три нощувки по време на трека до Мачу Пикчу и една обиколка на околните забележителности) и 2 дена за Пуно - градът на брега на езерото Титиката. (със среднощен автобус от Куско). Мястото е доста мърляво, но езерото си заслужава. Ходих до остров Текиле, който има доста забележителна местна култура, защитена от Юнеско - комунизъм, където жените работят, а мъжете плетат чорапки и уж никой не заключва къщите си, защото вярват в колективността. Но всичко ми се стори малко като за пред туристи. На връщане с лодката успях да си уредя спане на плаващите острови, които са другата забележителност там. Когато всички лодки с туристи си заминат, се оказа страхотно място за отдих и почивка. Заваля лек дъжд и бях свидетел на нещо, което не бях виждал до този момент - тройна дъга, простираща се от край до край на хоризонта. А залезът и вечерята със семейството, в чиято къща спях беше кулминация в моето пътуване. 

 

Не знам дали ще успееш да намериш време, но от другата страна на пътя е пътят на смъртта в Боливия. Ако имах повече време, бих се възползвал и минал оттам. А после може да прехвръчиш обратно от Ла Пас до Лима 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Георги Матеев

малко ти е времето, но дори за толкова можеш да изцедиш много от дестинацията; ще трябва да избираш обаче:

- от лима двудневен трип до балестовите острови + пустинята паракас и линиите на наска;

- от куско ти трябва поне ден за мачу пикчу и още един за свещената долина (ако е уикенд, ще хванеш пазара);

- от куско с можеш да стигнете до езерото титихаха с плаващите острови, и същия ден да продължиш и стигнеш до арекипа - белия град;

- от арекипа можеш да забодеш двудневен трип до колка каньон + кондорите и басейните, подгрявани от вулкани;

имам стар подробен пътепис за перу. да ти пращам ли линк?

 

Да, ще се наложи да избирам. Не държа да посетя абсолютно всичко на всяка цена, особено препускайки без почти никаква почивка. По-добре по-малко места, но добре разгледани.

 

Титикака ми изглежда доста интересно. Предполагам до там се стига само с автобус, колко време отнема?

 

Да, моля те прати линк - ще мога да придобия далеч по-добра представа след като прочета пътеписа.

 

То и аз не съм голям планинар, но пътят на инките е в списъка на най-забележителните световни трекове. Тогава открих, че прекарвайки няколко дена с хора от целия свят, може да бъде доста забавно и се завързват приятелства. 

 

Не знам дали ще успееш да намериш време, но от другата страна на пътя е пътят на смъртта в Боливия. Ако имах повече време, бих се възползвал и минал оттам. А после може да прехвръчиш обратно от Ла Пас до Лима 

 

Дори и така, но 4 дни трек е доста повече, отколкото бих искал да направя. Ще се метна на влака до Мачу Пикчу.

 

Пътят на смъртта в Боливия... Зарибяващо. Ще го проуча обстойно и може да го включа в плана. Знаеш ли дали има лоу кост полети от Ла Пас до Лима?

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Куско до Пуно отнемаше около 8 часа, като бях толкова уморен, че дори успях да спя в рейса. Тръгнеш ли в 9-10 вечерта, ще може да хванеш туровете на сутринта и да посетиш островите. 

Уви, през 2008 нямаше още Лоу кост авиолинии. Пътувах с ЛАН тогава. Едно нещо ме шашардиса - на летището като си тръгваш с международен полет има изходна такса, която не е платена от билета ти. Един вид да ти вземат и последното песос за на добър път. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Куско до Пуно отнемаше около 8 часа, като бях толкова уморен, че дори успях да спя в рейса. Тръгнеш ли в 9-10 вечерта, ще може да хванеш туровете на сутринта и да посетиш островите. 

Уви, през 2008 нямаше още Лоу кост авиолинии. Пътувах с ЛАН тогава. Едно нещо ме шашардиса - на летището като си тръгваш с международен полет има изходна такса, която не е платена от билета ти. Един вид да ти вземат и последното песос за на добър път. 

 

За съжаление и сега няма явно. Линията от La Paz до Lima се държи от LAN и Avianca, а цените са неприлично високи.

 

Страничен въпрос. Чета, че за Боливия трябва виза. Лесно ли се вади по принцип и откъде?

Връзка към мнение

Вади се на границата без проблем. По принцип паспортът трябва да не изтича следващите 6 месеца, но един приятел беше минал през Титикака с няколко песос подкуп. 

Връзка към мнение
Георги Матеев

Това 100% сигурно ли е, и то конкретно за сухопътния граничен пункт при Титикака? На сайта на МНВР не се споменава опцията за вадене на виза на границата.

Връзка към мнение

Ето тук има по-официална информация (колкото може да бъде официална уикипедия):
 

http://www.wikiwand.com/en/Visa_policy_of_Bolivia

 

Ние сме от жълтите държави - с виза on arrival.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Ще проверя по-обстойно, че да не стане фал. В някои държави visa on arrival дават само на летищата, но не и при влизане през сухопътна граница.

 

Твоят приятел дето е влезнал в Боливия през Титикака - с български паспорт ли е бил?

Редактирано от Георги Матеев
Връзка към мнение

доколкото аз знам (четено по пътеписи, нямам личен опит) можеш да извадиш виза на границата за $50 или в консулство (в Пуно примерно) безплатно, но се губи време

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Твоят приятел дето е влезнал в Боливия през Титикака - с български паспорт ли е бил?

 

Български паспорт. Боливия има стандартна политика, типична за по-бедните държави - визите са да накарат туристите да плащат, а не да ограничават притока на имигранти (които май няма откъде да дойдат).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще проверя по-обстойно, че да не стане фал. В някои държави visa on arrival дават само на летищата, но не и при влизане през сухопътна граница.

 

Твоят приятел дето е влезнал в Боливия през Титикака - с български паспорт ли е бил?

Аз съм влизал от Перу в Боливия през Титикака. Никакъв проблем срещу 50 долара. Не се притеснявай. Нямаш грижи “

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Георги Матеев, не знам на практика, но в една много интересна книга на Николай Генов и Румяна Николова "Звезди под Южния Кръст" пишеше, че са имали доста неприятности при получаване на виза за Боливия при влизане по суша + че са ги излъгали здраво при смяната на валута за визата.  

Връзка към мнение

Георги Матеев, не знам на практика, но в една много интересна книга на Николай Генов и Румяна Николова "Звезди под Южния Кръст" пишеше, че са имали доста неприятности при получаване на виза за Боливия при влизане по суша + че са ги излъгали здраво при смяната на валута за визата.  

Имали са неприятности, защото са искали безплатна виза, а тя е 50 долара. По закон е безплатна, ама не става номера. Плащаш и не се занимаваш повече с простотии. Де навсякъде да беше така...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Аз съм влизал от Перу в Боливия през Титикака. Никакъв проблем срещу 50 долара. Не се притеснявай. Нямаш грижи “

 

Звучи чудесно. Сега само остава да намеря вариант за летене от Ла Паз до Лима, който да не струва кажи-речи колкото полета от Европа до Перу.

 

LAN и Avianca са бая скъпички...

Редактирано от Георги Матеев
Връзка към мнение

Моят съвет е:

- Лима - 1 ден ми е достатъчен. Центъра, с Плаза де Армас. Във всеки град това е центъра.

- Оттам - Ойантайтамбо, със самолет до Куско и такси до селцето, нощувка в един хостел, препоръчан от магеланци. Готин е. Половин до един ден за обиколка. Страхотно място. Надморска височина 2800, добро начало за аклиматизация.

- С влак до Агуас Калиентес. Трека може да е готин, ако си подготвен планинар и най-вече ако си свикнал с надморската височина. А това става след минимум 3-4 дена престой. Ти ги нямаш, затова не ти го препоръчвам. Ще ти се иска да умреш, умората съчетана с височинната болест е адско изпитание. Аз ходех като ония космонавти на Луната, дето още не е ясно там ли са ходили или в пустинята Невада. Агуас Калиентес също е готино селце за полудневна разходка.

- Мачу Пикчу - един ден. Уникално. Не знам дали бих качил пак Уайна-та. Яко изпитание на цялото боди е...вярно, гледката е оттам си заслужава, но от другата страна на самото Мачу има пак хубава панорама, само дето не се катериш 1 час като магаре. Там дивите ягоди ги ядеш катерейки се, няма нужда да се навеждаш, те са ти до устата :). Ти си преценяй, от една страна да отидеш до там и да не го посетиш - не върви, от друга пък по-добре се отдай изцяло на невроятното място, отколкото да пръхтиш и потиш...

- Следва влак до Куско - за там препоръчвам 2 дена максимум, с екскурзийка до СаксайУоман. Да не се разбира като СексиУоман. Над града е, 3800 метра. В Куско вече слагаш кислородните бутилки. Не се оглеждай назад, не си закачил нищо и не влачиш автобус зад себе се, просто така си ходиш, на 33 оборота.

- Дневен рейс Куско-Пуно. Препоръчвам www.inkaexpress.com, ВИП рейс, с екскурзовод, спира на 4 интересни местенца, включен обяд, абе страхотно трипче. Стига до 4250 метра височина, като пътя е равен навсякъде, няма баири. Плато да го е.а...

- Нощувка, на другия ден разходка до Урус остров на Титикака. Не препоръчвам Текиле! 2:30 мин в миризливо корабче, за да отидеш до Тасос например (без да обиждам Тасос, обичам си го).

- оттам нататък - Арекипе, Колка каньон и острова на пингвините не съм ходил, други да споделят.

 

Препоръчвам медикаментите, вземи си оттук, Сорочи-то там е като злато, бая солено излиза.

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Трудно ми е да разбера хората, които смятат един трек от 4 дена за непосилен, пък бил той и на високо. Каква височинна болест на 4200 метра надморска височина, и то при положение, че на тази височина стоиш 1-2 часа, защото после пак се слиза надолу?! Вървенето е като за пенсионери, по не-повече от 5-6 часа на ден, с умерен ход. Дъвчиш си листата от кока и се забавляваш, изпитвайки известно усилие. Но наградата да видиш Мачу Пикчу накрая е доста по-удовлетворяваща, отколкото ако си се качил с влака за застаряващи туристи. Към трека покрай палатките  са включени безплатно(!) и по-задълбочени разговори отколкото "откъде си, къде ще ходиш", а ако случиш на хубав гайд, ще разбереш и нещо интересно за Перуанската култура днес.

 

Георги каза, че не е по трековете, но ако някой чете тази тема, да не си помисли, че трябва да се е подготвил да тича маратони, за да измине 43 километра за 4 дни.

 

Разбира се, има и генна зависимост дали ти понасят височините. Но това няма как да го разбереш преди да опиташ.

Редактирано от petko
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Боливийската виза наистина е безплатна за българи, според мен тези 50$ са някакъв рушвет.

Така е, но иначе не става.   Защо не беше така и с други държави, какви ли не рушвети бихме дали...

Връзка към мнение

Трудно ми е да разбера хората, които смятат един трек от 4 дена за непосилен, пък бил той и на високо. Каква височинна болест на 4200 метра надморска височина, и то при положение, че на тази височина стоиш 1-2 часа, защото после пак се слиза надолу?! Вървенето е като за пенсионери, по не-повече от 5-6 часа на ден, с умерен ход. Дъвчиш си листата от кока и се забавляваш, изпитвайки известно усилие. Но наградата да видиш Мачу Пикчу накрая е доста по-удовлетворяваща, отколкото ако си се качил с влака за застаряващи туристи. Към трека покрай палатките  са включени безплатно(!) и по-задълбочени разговори отколкото "откъде си, къде ще ходиш", а ако случиш на хубав гайд, ще разбереш и нещо интересно за Перуанската култура днес.

 

Георги каза, че не е по трековете, но ако някой чете тази тема, да не си помисли, че трябва да се е подготвил да тича маратони, за да измине 43 километра за 4 дни.

 

 

Разбира се, има и генна зависимост дали ти понасят височините. Но това няма как да го разбереш преди да опиташ.

Явно ти си извън общата извадка. На няколко места гидовете ни препоръчваха да не правим трекинг, ако не сме подготвени, не само за похода, а за височините. И разправяха забавни случки за туристи с големи претенции в издръжливостта, а на се по-поизложили в трекинга. И се смееха на техен гръб и ги имитираха. Аз съ спортна натура, бивш тренирал здрави натоварвания - тичане и т.н., но в Перу бях като флегма, нямах сила. И това е нормално да е така, поне с повечето хора...

Връзка към мнение

Явно ти си извън общата извадка. На няколко места гидовете ни препоръчваха да не правим трекинг, ако не сме подготвени, не само за похода, а за височините. И разправяха забавни случки за туристи с големи претенции в издръжливостта, а на се по-поизложили в трекинга. И се смееха на техен гръб и ги имитираха. Аз съ спортна натура, бивш тренирал здрави натоварвания - тичане и т.н., но в Перу бях като флегма, нямах сила. И това е нормално да е така, поне с повечето хора...

И аз да добавя.  Качвал съм Аконкагуа, Елбрус, Килиманджаро и други височини, но мисля, че  ИНКА ТРЕЙЛ е напълно безсмислено. Два пъти съм ходил на Мачу Пикчу и не съм го правил, не защото не мога, а защото не ми е интересно. Това са четири дни неоправдано блъскане по камънаците... А социални контакти могат да се завързват и по по-различен начин....

:забележка (уважавам мнението на Петко)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.