Прескочи до съдържание

Сицилия - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

Днес бяхме в Савока. Не е далеч , от Летояни на десетина километра, там за пръв път срещнахме една българска група- бяха на организирана екскурзия до Савока и Таормина. С водачката им си побъбрихме чудесно в Бар Вители, след като разгледахме градчето. Не зная дали е ставало въпрос, всеки ден в 12 на обяд, след биенето на църковните камбани звучи Аве Мария. Това, съчетано с невероятни гледки е страхотно преживяване. :) Озвучено е цялото градче, но най-добре е да се слуша на площадчето пред Бар Вители, до Копола. :) Като се прибера, ще сложа и снимки.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Привет и от мен в тази прекрасна тема!

Изчетох я надлъж и нашир два-три пъти и все още не ми се е избистрил планът, но поне се ориентирах за посоките. Водила съм си записки за хотели, ресторанти и места.

 

По последни данни ще гледаме да кацнем в Катания, от където да тръгнем първо към Ното, Сиракуза, Модика и т.н. По-нататък Агридженто, Скала деи турки. Стигаме до Трапани, Фавиняна и националния парк Zingaro. Не пропускаме Палермо, Мондиале, Мистрета, Чефалу и се връщаме в Катания. Таормина изрично я пропускаме, гледали сме я като бяхме в Калабрия. За Етна не знам още.

 

Търси се: лежерна почивка от макс. 14 дни с различни бази за спане, но понеже ще е почивка все пак да не се юркаме всеки ден в друг хотел. Правили сме го този номер и някак липсва момента на отпускане като често се стягат дисагите.

 

Въпросите:

Понеже е почивка е желателно да има и плажуване. До тук четох за плажове около Марина до Ното, Марцамеми, около Агридженто (скала деи турки), нагоре при Трапани и Дзингаро, Чефалу. Други предложения и китни заливчета?

 

В първата част знам, че трябва да огледаме бароковата част. Някакси се насочвам към Сиракуза като база, и към Катания, и към Ното и останалите. Мислено заделям 5 дни, но пък там плаж няма май. Други брилянтни идеи за база? Хотелът на Дюк предлага чудесни цени, но след вечерята на Александра, напазарувана от пазара в Сиракуза, се чудя дали да не търся апартамент.

 

Любители сме на скутери и веспи и пърпорене в горещи летни дни. Възможно ли е целия този маршрут да се мине вместо с кола с тротинетка? Мисля си и за някакви комбинации в първата част да сме с кола, а около Трапани да джиткаме с двуколка. Но пък след това и за Палермо ще ни трябва кола.

 

RyanAir летят до Комизо, което си е баш до Джела. Все още не съм сигурна, че това е вариант.

 

Това са ми размислите до тук.

Лека вечер!

Връзка към коментар

Който си го може, го може!

 

Великата Джана Нанини издаде миналата година страхотен клип, кавър на Серджо Ендриго, "Lontano dagli occhi", заснет в Долината на храмовете край Агридженто, както и по плажовете на Скала дей турки и Пунта бланка.

 

Аз продължавам дебело да се учудвам как нЕкой може да си позволи да пропусне Долината на храмовете край Агридженто...

 

Дали става за море? Уф, и още как...

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Привет и от мен в тази прекрасна тема!

Изчетох я надлъж и нашир два-три пъти и все още не ми се е избистрил планът, но поне се ориентирах за посоките. Водила съм си записки за хотели, ресторанти и места.

 

По последни данни ще гледаме да кацнем в Катания, от където да тръгнем първо към Ното, Сиракуза, Модика и т.н. По-нататък Агридженто, Скала деи турки. Стигаме до Трапани, Фавиняна и националния парк Zingaro. Не пропускаме Палермо, Мондиале, Мистрета, Чефалу и се връщаме в Катания. Таормина изрично я пропускаме, гледали сме я като бяхме в Калабрия. За Етна не знам още.

 

Търси се: лежерна почивка от макс. 14 дни с различни бази за спане, но понеже ще е почивка все пак да не се юркаме всеки ден в друг хотел. Правили сме го този номер и някак липсва момента на отпускане като често се стягат дисагите.

 

Въпросите:

Понеже е почивка е желателно да има и плажуване. До тук четох за плажове около Марина до Ното, Марцамеми, около Агридженто (скала деи турки), нагоре при Трапани и Дзингаро, Чефалу. Други предложения и китни заливчета?

 

В първата част знам, че трябва да огледаме бароковата част. Някакси се насочвам към Сиракуза като база, и към Катания, и към Ното и останалите. Мислено заделям 5 дни, но пък там плаж няма май. Други брилянтни идеи за база? Хотелът на Дюк предлага чудесни цени, но след вечерята на Александра, напазарувана от пазара в Сиракуза, се чудя дали да не търся апартамент.

 

Любители сме на скутери и веспи и пърпорене в горещи летни дни. Възможно ли е целия този маршрут да се мине вместо с кола с тротинетка? Мисля си и за някакви комбинации в първата част да сме с кола, а около Трапани да джиткаме с двуколка. Но пък след това и за Палермо ще ни трябва кола.

 

RyanAir летят до Комизо, което си е баш до Джела. Все още не съм сигурна, че това е вариант.

 

Това са ми размислите до тук.

Лека вечер!

Според мен, най-хубавите плажове са в южната част. След няколко години обикаляне на острова, стигнахме до извода, че най-хубавото за нас място за почивка е в Лидо ди Ното. Златен, ситен пясък, кристално чисти  и топли води, няма много народ, защото не е чак толкова урбанизирано и туристическо. Само в неделя плажът се пълни, че идват и много местни хора. И около Чефалу, и около Таормина и Летояни са чакъли и камънак. Много ни харесва и на Пунта Сека / селото на комисаре Монталбано, но плажът там не е толкова хубав.

Така изглежда плажът на Лидо ди Ното:

 

page_p9056360.jpg

 

Базирайте се в Лидо ди Ното, за няколко дни, или в началото, или в края на пътуването, плажът е върховен, ама ви трябва кола, че няма транспорт. Най- хубава кръчма / това е проучено в италианските сайтове и лично проверено две поредни години/ е тази:

 

http://www.ristorantiitaliani.it/strutture/locale/27970/Noto-%28SR%29/ristorante-le-tre-caravelle.html

 

Има вили, има апартаменти, има избор. Ама пак зависи какво търсите - ако ви трябва нощен живот, там няма - там е за плаж и почивка. Ние вечер ходехме в Ното.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Само да допълня, че не препоръчвам обикаляне на острова на веспа. Пътищата са двулентови с доста планински участъци, а разстоянията макар и малки на хартия, се изминават сравнително бавно при натоварен трафик. Подкрепям мнението по-горе да се базирате в Лидо ди Ното за обиколка на южната част на острова. После преход до Долината на храмовете и поне две нощувки в хотела край Скала дей турки, който съм препоръчал по-горе. Там също има чудесен плаж, безлюден и леко мръсен, което навява спомени за плажовете по българското черноморие преди тридесет години. Останалото време разпределете в останалата част на острова и задължително се качете с колата на Етна, както и обиколете вулкана с посещение на Бронте, например...

Връзка към коментар

Благодаря за отзивите!

От веспата се отказах и аз, след като четох снощи екстремни преживявания на туристи.

Засега планът е следният:
11.7 - 16.7 Катания и околоностите
Тук все още не мога да намеря баланс между мястото за спане. Тегли ме към Сиракуза, но ми се иска и нещо по-отпускарско. Все още не съм намерила хубав хотел, пансион или масерия около Лидо ди Ното. Повечето са навътре към Модика и Рагуса. Така не знам дали си струва да прекараме 2 дни в Сиракуза и да се местим за още 3 на друго място, което и без това не е близо до морето.

16.7 - 18.7 Агридженто и околностите
Избрах си B&B Mammaliturchi за база.

18.7 - 22.7 Скопело е базата, ако имам късмет с местата в пансион Tranchina.
От там се надявам, че ще ни е близко за разходки до Трапани, Фавиняна и Дзингаро.

22.7 - 25/26.7 Палермо, Чефалу и околностите
Харесах си едно Б&Б http://www.tripadvisor.de/Hotel_Review-g608930-d2101282-Reviews-Terre_Di_Himera-Termini_Imerese_Province_of_Palermo_Sicily.html, което обаче не е нито в Палермо, нито в Чефалу. Продължавам да търся за алтернатива по-близо до Палермо.

Ако полетът е ранен, ще се наложи нощувка в Катания. Иначе цепим директно от Палермо.

Връзка към коментар

Ние сме били в този хотел:

 

http://www.hotelnotomarina.it/foto.html

 

Хубав е, има паркинг, тихо е, големи стаи. Само се пресича пътя и си на плажа. В стаята имаше и приличен хладилник - не като за мини-бар.

Връзка към коментар

Благодаря!
Остана разпределението на дните в отделните хотели.
За Сиракуза и сие оставям 4 дни.
Резервирах 2 дни за Агридженто, но все повече си мисля, че и една нощувка стига. Не си падаме много по гръцки разкопки, дори и да е грехота.
Започвам да се чудя дали ми трябват нощувки (3 засега) в Скопело, или мога от Мондело (също 3 нощувки) да разглеждам и Трапани, и Фавиняна.
Ще трябва да вместя и Катания за поне една нощ заради ранния полет. Мислех и варианта последната спирка за 2 нощи да е някъде в подножието на Етна, да върнем колата и хотелът да има трансфер до летището.
Човек да си каже, че 14 дни са достатъчно, но все отнякъде малеят.

Връзка към коментар

Благодаря!

Остана разпределението на дните в отделните хотели.

За Сиракуза и сие оставям 4 дни.

Резервирах 2 дни за Агридженто, но все повече си мисля, че и една нощувка стига. Не си падаме много по гръцки разкопки, дори и да е грехота.

Започвам да се чудя дали ми трябват нощувки (3 засега) в Скопело, или мога от Мондело (също 3 нощувки) да разглеждам и Трапани, и Фавиняна.

Ще трябва да вместя и Катания за поне една нощ заради ранния полет. Мислех и варианта последната спирка за 2 нощи да е някъде в подножието на Етна, да върнем колата и хотелът да има трансфер до летището.

Човек да си каже, че 14 дни са достатъчно, но все отнякъде малеят.

В Западна Сицилия се намира град Ериче. Не го виждам в програмата ви. Ако сте го посетили вече ок, но иначе не го изпускайте. Този град е една от перлите на Сицилия.

Връзка към коментар

Само да вметна:

В предвид, че уизеър летят от софия до чампино до 24.10.2015, никак не е зле да прегледате дали пък варианта

уизеър : SOF-CIA-SOF
раянеър : CIA-TPS-CIA

не е по-изгодният финансово вариант.

Разбира се,  ако държите да е Катаня, според мен това е добрият вариант.

уизеър :SOF-BRI_SOF 
волотеа : BRI-CTA-BRI 
 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря, Бат Галин, но ние летим от Германия. Едната половина ще лети от Мюнхен, другата от Франкфурт и трябва полетите да съвпадат във времето. До тук Катания е най-изгодна и пасва времево, освен ако не искаме да си причиним РайънЕър до Комисо за малка разлика в цената.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте,

 

За първи път пиша и след като изчетох доста неща доста и се обърках :). Накратко - пътуваме на 26.09 с чартър на Мистрал Еър като предварително сме си запазили хотел и самолет през туроператор - хотела е http://sikaniaresort.edenhotels.it/index.html- близо до град Ликата и град Гела. 1ви проблем - екскурзиите на туроператора са от порядъка на 50-60 евро на човек което ми се струва доста скъпо за двамата да дадем от порядъка на 300 евро, и то само за 3. Ние желаем хем да прекарваме време в хотела но и да се разнообразим с някой с пътувания из острова, тъй като сме за 7 нощувки. 2ри проблем - доколкото разбирам сме отдалечени и не много близо до градовете, но това беше най-приемливия хубав хотел на нормална цена и то със собствен плаж, който хич не е за изпускане..но нямам желание да прекарам всеки ден на него. 3ти проблем - да си вземем ли рент а кар и само с кредитна карта ли става? И двамата имаме дебитни, но не и кредитни а на никой не му се иска да си изкарва. След това.. дори и някой от нас да си изкара, а мъжа ми е твърдо против, затова трябва да съм аз :/.. рентакара от летището в Катаня ми излиза около 250лв за целия престой което много ме зарадва, но доколкото виждам застраховката е още толкова..то си става същото като с екскурзиите. А и все пак да не забравяме горивото, което ще платим..Прочетох във много форуми, че автобусният транспорт е много подходящ за придвижване, но незнам дали от нашия хотел можем да хващаме разни автобусчета до различни дестинации, а незнам и как да проверя - според мен туроператора няма да е много услужлив, зашото ще предпочете да си продаде екскурзиите вместо да ни помогне. Засега въпросите са ми главно тези с транспорта ни там за да знам какви планове за екскурзии да си правя... Много ще съм благодарна за всякакви съвети. След като реша проблема с транспорта вече ще се съветвам и за дестинациите. Очаквам близките 2-3 седмици да реша този проблем, за да може да си запазя навреме рент а кар (ако въобще ще има).

 

Мерси :)

Връзка към коментар

 3ти проблем - да си вземем ли рент а кар и само с кредитна карта ли става? И двамата имаме дебитни, но не и кредитни а на никой не му се иска да си изкарва. След това.. дори и някой от нас да си изкара, а мъжа ми е твърдо против, затова трябва да съм аз :/.. рентакара от летището в Катаня ми излиза около 250лв за целия престой което много ме зарадва, но доколкото виждам застраховката е още толкова..то си става същото като с екскурзиите. А и все пак да не забравяме горивото, което ще платим..

 

За дебитната карта задължително изричен имейл до фирмата, от която ще вземете, и то до конкретния офис в Сицилия. Иначе може да стане, може и да не стане, но не искате да го разбирате на място според мен :) Дъвкали сме го това много във форума, просто няма друг начин да се гарантира, че картата ще мине със сигурност. Дори да изкарате кредитна, често изискването е да е на името на шофьора, така че преценявай дали да си ти или мъжа ти :)

 

Въпроса не е и само финансов обаче. На организираните екскурзии сигурно ще научите повече, но ще се движите с общото темпо на групата, а свободата да спирате, където и колкото си поискате без да спазвате стриктен график е неоценима. А знанията може да ги наваксате с малко по-сериозно предварително проучване тук от България :)

Връзка към коментар

Тъй като спорът ни е главно за кредитната карта и рент а кара (аз съм за рент а кара :D) съм склонна да се откажа, но при условие, че хотелът ни не е толкова забутан колкото казват и че наистина наблизо има някакви рейсчета, които да използваме до някъде. Склонна съм да платя някой екскурзии от туроператора а пък други да си ги направим сами.. нещо от този сорт. Но незнам къде и как да го разбера това. Идеята ни е за тези 7 дена поне 4-5 да отидем до някъде /дори и не за цял ден/, а през останалите да си мързелуваме на плажчето при хотела.

Връзка към коментар

Аз бих предложил малко по друг подход.

Така или иначе сте си запазили хотела и имате транспорт до Сицилия. Т.е. имате си база :) и трябва да нагласиш съответната програма според предпочитанията.

Наблизо са ти Agrigento, Racusa, Noto, Gela - всички си заслужават. Има автобуси, които минават до избрания от теб курорт.

Бих си резервирал на място в хотела кола или две моторчета, ако цената ми хареса. Почти съм сигурен, че и самия хотел предлага сходни турове, така че за турове преди това на туроператора не бих предплащал.

 

P.S. Хвърли поглед  и на темата в TripAdvisor за самия хотел, като не обръщаш внимание на неговоренето на английски на персонала - английския няма да ти трябва :)

Връзка към коментар

Хотелът е много хубав, храната - също, но е на средата на нищото. :) Тоест, отдалечен е от всичко. Там се ходи, за да се лежи и да се яде. :( Задължително трябва рент-а-кар, ако искаш да видиш нещо, иначе си е мъка голяма, ако чакаш на някакъв транспорт. Организираните екскурзии са хубави, но са много скъпи. Кола може да се вземе и в хотела, но е двойно, че и тройно по.скъпа, отколкото от летището през нета. Поне така беше преди три години.

На последното ни ходене на Сицилия тази година рент-а-кар за 7 дни и около 800-900 км ни излезе около 530 евро - в тази цена влизат: пълна застраховка, наем, гориво и около 100Е пътни такси, паркинг в хотела и платени паркинги, където сме ходили. Когато ходим на Сицилия, винаги до към 12 часа ходим някъде, за да видим нещо ново и след обяд - на плаж. Тоест - всеки ден сме ходили някъде. Като имаш тези цени за колата, сравни с организираните екскурзии, където искаш да отидеш и ще прецениш кое ти е по- изгодно. :)

Връзка към коментар

Цените за екскурзии са потресаващи. "Товарна гара", макар че всеки е свободен да си продава екскурзиите на каквато цена си ще и, разбира се, на каквато пазарът "поеме".

 

Ако не изберете рентакар, обществения транспорт не е толкова лош. Като начало къмплексът се намира в провинция Калтанисета, близо до град Бутера, в морската й част - Марина ди Бутера. В това разписание (http://www.regione.sicilia.it/turismo/trasporti/arcautolinee/orari_bus/autolinee.htm ) има доста връзки от Butera към други части на Сицилия. Със железницата е по-тегаво.

 

Тъй че при търсене, съм сигурен, че има добър автобусен транспорт било към Агридженто, било към примамливата Югоизточна Сицилия.

 

Айде, да си родите едно сицилианче. Традицията зове първото да е момче...

Връзка към коментар

Ха-ха Благодаря за пожеланията, но първото на сватбата се падна момиче..дай Боже всеки му. Но все пак това ни е меденият месец (в случая седмица), така че ще бъде добре дошло.

 

Айде, да си родите едно сицилианче. Традицията зове първото да е момче...

 

 

Екскурзиите, които сме си избрали са следните : Етна и Таормина, Сиракуза и Ното, Катания и Калтаджироне, Долината на храмовете в Агридженто и Скала дей Турки - общо за двамата около 400 евро и май ще си останем на екскурзиите. Допълнително ще имаме и разходка в Ликата от самия хотел. До тук станаха 5 места и не излизат повече от рент а кара и май няма да си усложняваме допълнително живота.

 

Вече ако вземем че разберем за някой автобус преминаващ и спиращ покрай нас добре дошло.. Лошото е, че аз като всяка уважаваща себе си жена в Италия искам да си накупя и дрешки, било то маркови или някоя реплика и си харесах едно местенце от вашите предишни дискусии - http://www.siciliaoutletvillage.it/en, до което не виждам как ще стигнем без собствен транспорт. Няма шатъл преминаващ близо до хотела ни.. Но ако ми кажете че по градчетата има откъде да си купувам не много скъпи джунджурии съм склонна  и него да го прежаля :)

Връзка към коментар

Ха-ха Благодаря за пожеланията, но първото на сватбата се падна момиче..дай Боже всеки му. Но все пак това ни е меденият месец (в случая седмица), така че ще бъде добре дошло.

 

 

 

Екскурзиите, които сме си избрали са следните : Етна и Таормина, Сиракуза и Ното, Катания и Калтаджироне, Долината на храмовете в Агридженто и Скала дей Турки - общо за двамата около 400 евро и май ще си останем на екскурзиите.

 

Всеки уважаващ се магеланец би направил горните екскурзии за под 200 евро на новобрачната двойка, а другите 200 би ги инвестирал в дрешки, парцалки и много "манджаре".

 

От друга страна, ако човек не е сигурен в планирането на екскурзиите си, защо пък да не се вози като куфар.

 

От трета страна, автобусният транспорт е много добре уреден и човек може, ей така, за спорта, поне някоя от екскурзиите да си я "самонаправи".

 

Buon viaggio!

Връзка към коментар

Забравих да спомена - екскурзиите, които смятаме да пропуснем са - Модика и Шикли и Пиаца Армерина – Вила дел Казале.

Според вас правилен избор ли сме направили :) И относно Етна - искам да отидем възможно най-нависоко. Прочетох някъде, че изборът е между лифт и джип.. Кое е по удачното? А и предимството на екскурзиите е, че няма да мислим за паркирания, загубвания, магистрални такси и т.н.

Връзка към коментар

Да, ясно ми е че са прекалено скъпи. Но при положение, че само рент а кара ще е около 400 евро - за същите пари ще са ни наготово. Друг е въпроса, че при проучване на транспорта има шанс една две да си ги самонаправим..но това ще стане чак септември, когато наближи датата. Мерси все пак за помощта и съветите.

 

П.С. - първоначалния ни замисъл беше с ферибот през Гърция до Бари и наша кола и много обикаляне със собствен транспорт, но при цена 600 - 700 евро само за ферибот бързо се отказахме. Затова минахме на този план. Не сме типичните "ол инклузив туристи". В противен случай нямаше да търся всевъзможни начини за обикаляне :) Лошото е, че всичко опира до тез пусти зелени хартийки...

Връзка към коментар

Забравих да спомена - екскурзиите, които смятаме да пропуснем са - Модика и Шикли и Пиаца Армерина – Вила дел Казале.

Според вас правилен избор ли сме направили :) И относно Етна - искам да отидем възможно най-нависоко. Прочетох някъде, че изборът е между лифт и джип.. Кое е по удачното? А и предимството на екскурзиите е, че няма да мислим за паркирания, загубвания, магистрални такси и т.н.

За съжаление не може да се види всичко, но според мен Модика и Пиаца Армерина – Вила дел Казале в никакъв случай не пропускайте. Имате още време и можете да поразровите относно обществения транспорт, който е перфектен. За десетина  дни и ползване само на обществен транспорт ми се случи да изчакам 9-10 минути автобуса Катания-Таормина. 

Скъпички са наистина екскурзиите и фирмите злоупотребяват с това, че предлаганите почивки в хотелските комплекси са доста отдалечени от основните пътни артерии и градове, но не се лишавайте и вижте повече неща :)

Аз не съобразих и не си организирах пътуване до 1-2 градчета и вече 2 месеца след завръщането си от Сицилия се ядосвам за несъобразителността си. Но нали пък човек трябва да се върне на мястото, което толкова много му е харесало! А аз се влюбих в Сицилия :)

Buon viaggio e bella vacanza! :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Екскурзиите, които сме си избрали са следните : Етна и Таормина, Сиракуза и Ното, Катания и Калтаджироне, Долината на храмовете в Агридженто и Скала дей Турки - общо за двамата около 400 евро и май ще си останем на екскурзиите. Допълнително ще имаме и разходка в Ликата от самия хотел. До тук станаха 5 места и не излизат повече от рент а кара и май няма да си усложняваме допълнително живота.

Добре сте направили. Няма нужда от по-сгъстена програма.

 

Забравих да спомена - екскурзиите, които смятаме да пропуснем са - Модика и Шикли и Пиаца Армерина – Вила дел Казале.

Според вас правилен избор ли сме направили :)

И тук е правилен изборът, според мен. И аз бих ги пропуснала, особено при първо пътуване до Сицилия.

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.