Прескочи до съдържание

София


cck

Препоръчани мнения

преди 1 час, Радо каза:

Ще трябва да се ходи в мола:

 

Уникална изложба с изящни експонати от злато и скъпоценни камъни днес се открива в София.  Експозицията е за величието, любовта и живота на Тутанкамон,  египетски фараон от Осемнадесетата фараонска династия. Изложбата е първата сертифицирана от Мнистерство на антиките на Египет.

https://stolica.bg/kultura/ocharovanie-izyashtestvo-i-blyasak-na-izlozhbata-tutankamon-v-sofiya-snimki?fbclid=IwAR1XFYi99esfSrehz4HOCvdVauLvVA_eX63nX4TdBCo7RXf3YLaclXLjCX4

 

В Бургас беше доста бутафорно и много комерс, ако е същата изложба, както твърдят. 

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Същата е.

 @Радо не си губи времето и парите за нещо дето не струва 16 лв. в Бургас май беше 20лв.. 

В Националния Политехнически музей има изложба Пороците-гостуваща изложа на музея от Горна Оряховица и е много интересна.

На 22.02 е без пари . Иначе е 6лв. 

http://polytechnic-museum.com/

https://skif.bg/index.php/stzena/novini/9835-porotzite-ot-gorna-oryahovitza-veche-sa-v-sofiya?fbclid=IwAR3rwBy60PnA2ZcM19XqzdOUI2IepluSFqi5qvq3DXVoS7IeiqxA1NjN0co

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 5 минути , giafil каза:

Същата е.

 @Радо не си губи времето и парите за нещо дето не струва 16 лв. в Бургас май беше 20лв.. 

В Националния Политехнически музей има изложба Пороците-гостуваща изложа на музея от Горна Оряховица и е много интересна.

На 22.02 е без пари . Иначе е 6лв. 

http://polytechnic-museum.com/

https://skif.bg/index.php/stzena/novini/9835-porotzite-ot-gorna-oryahovitza-veche-sa-v-sofiya?fbclid=IwAR3rwBy60PnA2ZcM19XqzdOUI2IepluSFqi5qvq3DXVoS7IeiqxA1NjN0co

 

Хех. Няма. Сутринта видях новината и реших да я пусна тук.

Аз гледам разни неща редовно за Египет, така че вероятно ще го пропусна, най-малкото защото съм я виждал маската на живо преди (доста) години 😉

 

А изложбата за пороците ще я видя 😉

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, Zaro каза:

Софийска загадка - къде се намира тази къща и кой е живял в нея?

Сирак Скитник - писател, художник и директор на радиото от първата полвина на XX век.

Къщата се намира на улица Борова гора, но гората на отсрещната страна е широколистна 😏  

  • Харесвам 6
  • Браво 3
Връзка към коментар
преди 9 минути , домосед каза:

Сирак Скитник - писател, художник и директор на радиото от първата полвина на XX век.

Къщата се намира на улица Борова гора, но гората на отсрещната страна е широколистна 😏  

Кестените, @ven62, @samuraika къде сте? Добре, че е @домосед да ви отсрами. То не е само да ядеш баници на Цар Асен. Къде са софиянците, които помнят Милината, дето вече и таксиджиите не я знаят, сладкарница Роза, Тенекиите, Баядерка? 

 

Замислил съм една пъклена софийска загадка, ама ще е честно да включа и снимка. Тези дни.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 51 минути , Zaro каза:

Кестените, @ven62, @samuraika къде сте? Добре, че е @домосед да ви отсрами. То не е само да ядеш баници на Цар Асен. Къде са софиянците, които помнят Милината, дето вече и таксиджиите не я знаят, сладкарница Роза, Тенекиите, Баядерка?

Е, ти пък! Пак добре, че не си попитал "Млекото" кой го помни.

 

А за Милината, ако говориш за тази дето после стана Спортна Среща, ппосле стана пица Хът, сега кой знае какво е ... сестрата на баба ми живееше над нея. Сградата имаше един стар асаньор "Шиндлер" - цяло приключение е возенето в него. И за тези, които помнят къде беше зоолигеската градина, като бяхме деца - кухнята й гледаше в клетките на маймуните...така и понамирисваше.

А имаше една друга Милина, на паметника Левски - по-малка.

А сега едни таксиджии са се навъдили - "къде е па таа църква" - в отговор на "За свети Седмочисленици съм, църквата" (за да не се обърка с улицата).

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 11 часа, Zaro каза:

Кестените, @ven62, @samuraika къде сте? Добре, че е @домосед да ви отсрами. То не е само да ядеш баници на Цар Асен. Къде са софиянците, които помнят Милината, дето вече и таксиджиите не я знаят, сладкарница Роза, Тенекиите, Баядерка? 

 

Замислил съм една пъклена софийска загадка, ама ще е честно да включа и снимка. Тези дни.

@Zaro, винаги ме е дразнело как емблематични места в София се променят/заличават.

Роза след няколко преобразувания пак е ... е,не баш сладкарница, но обществено заведение.

За съжаление безвъзратно изчезнаха такива като аптеките на Витошка и Патриарха, под МЗ срещу църквата Св. Неделя, да не говорим за Кравай и Кристал.

преди 10 часа, samuraika каза:

...

А сега едни таксиджии са се навъдили - "къде е па таа църква" - в отговор на "За свети Седмочисленици съм, църквата" (за да не се обърка с улицата).

В повечето големи градове за да си таксиджия полагаш изпит. Трябва да познаваш града. Така е във Виена. Сигурен съм, че и в Токио е нещо подобно.

Сегашните ни таксиджии в най-добрия случай са от някое Ново село, в смисъл село в което има няколко стоин души и това им е дало някакъв хоризонт.

Освен, че не познават града са и най-калпавите шофьори. 

-------

Сега да не ме "нападне" някой как обиждам цяла професия.

Не, просто за всяко нещо което се работи следва да се изискват необходими познания и умения.

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 9 часа, ven62 каза:

@Zaro, винаги ме е дразнело как емблематични места в София се променят/заличават.

Роза след няколко преобразувания пак е ... е,не баш сладкарница, но обществено заведение.

За съжаление безвъзратно изчезнаха такива като аптеките на Витошка и Патриарха, под МЗ срещу църквата Св. Неделя, да не говорим за Кравай и Кристал.

В повечето големи градове за да си таксиджия полагаш изпит. Трябва да познаваш града. Така е във Виена. Сигурен съм, че и в Токио е нещо подобно.

Сегашните ни таксиджии в най-добрия случай са от някое Ново село, в смисъл село в което има няколко стоин души и това им е дало някакъв хоризонт.

Освен, че не познават града са и най-калпавите шофьори. 

-------

Сега да не ме "нападне" някой как обиждам цяла професия.

Не, просто за всяко нещо което се работи следва да се изискват необходими познания и умения.

 

Сещам се за случка от преди 10-на години. Качвам се в такси и казвам “Театър София”. Никакво разбиране. На указанието “файтона” тръгна веднага (заведение в сградата на БСД). Ужас.

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 11 часа, ven62 каза:

@Zaro, винаги ме е дразнело как емблематични места в София се променят/заличават.

Роза след няколко преобразувания пак е ... е,не баш сладкарница, но обществено заведение.

За съжаление безвъзратно изчезнаха такива като аптеките на Витошка и Патриарха, под МЗ срещу църквата Св. Неделя, да не говорим за Кравай и Кристал.

Е, всичко се променя, неизбежно е. На мен ми е интересно да наблюдавам промяната. Едни емблематични места се заенят с други, жаргона се мени, навиците на хората се менят.

Смятай колко малко заведения е имало по наше време, щом сме си правели срещи на Милината, Кравай и Кимбо - не знам помниш ли го - едно от първите барчета по Патриарха (от Аптека като тръгнеш към Попа се пада някъде по средата).. Беше си дупка по сегашните стандарти (че и по тогавашните, като се замисля), ама събота вечер се събираше толкова народ отпред, че спираха тролеите...И на Кравай беше същото, нищо че продаваше боза😀 (в буквалния смисъл хора, не в преносния). А в Кристал ми беше сватбата...последно беше станало стейк хаус, не знам сега какво е. Но със сигурност е нещо красиво и приятно. 

Като се замисля, за относително кратко време София се промени много. Носталгията сие  носталгия, но промените са към добро, това ме радва.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , samuraika каза:

Едни емблематични места се заенят с други, жаргона се мени, навиците на хората се менят.

Ама дойде ми на волле! 

Всички са чували за БИАД - известно място за прекомерна употреба на ... салфетки. А всъщност БИАД означава Българско инженерно-архитектурно дружество. Че даже и плоча си има с тази информация, точно срещу ... кафе-сладкарница "Прага".:rofl:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 7 минути , Zaro каза:

Ама дойде ми на волле!

Е ти ме застреля от упор направо!!!!

Майка ми цял живот работеше в НТС (ти си вещ по абревиатурите, но за незнаещите - "Научно-Технически Съюз"), така се казва сградата, в която е БИАД и това им беше нещо като клубче. Уби всичко детско в мен...сега каво, някаква чалготека ли е?

от тази тема се чуствам като динозавър

Връзка към коментар
преди 12 часа, DryGuy каза:

Сещам се за случка от преди 10-на години. Качвам се в такси и казвам “Театър София”. Никакво разбиране. На указанието “файтона” тръгна веднага (заведение в сградата на БСД). Ужас.

A от кого бакшиша е научил за "файтона"? От клиентите естествено. Ако клиентите ходиха на театър,сигурно щеше да научи и къде е Театър София.....

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

То добре, че е Биад, та да се ориентира по-бързо таксиметровият шофьор до кой театър в района искаш да те закара. "Зад Биад" е Сатирата, "Малко  преди Биад" е Армията, Сълза и смях - пак същото, но с допълнение"на такси стоянката" или Театър 199 "след такси стоянката"🤣

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 19.02.2021 г. в 23:04, samuraika каза:

Е, всичко се променя, неизбежно е. На мен ми е интересно да наблюдавам промяната. Едни емблематични места се заенят с други, жаргона се мени, навиците на хората се менят.

Смятай колко малко заведения е имало по наше време, щом сме си правели срещи на Милината, Кравай и Кимбо - не знам помниш ли го - едно от първите барчета по Патриарха (от Аптека като тръгнеш към Попа се пада някъде по средата).. Беше си дупка по сегашните стандарти (че и по тогавашните, като се замисля), ама събота вечер се събираше толкова народ отпред, че спираха тролеите...И на Кравай беше същото, нищо че продаваше боза😀 (в буквалния смисъл хора, не в преносния). А в Кристал ми беше сватбата...последно беше станало стейк хаус, не знам сега какво е. Но със сигурност е нещо красиво и приятно. 

Като се замисля, за относително кратко време София се промени много. Носталгията сие  носталгия, но промените са към добро, това ме радва.

Кимбо не го помня. Но помня сладкарниците Преспа и Ну-погоди на Графа, както и снек-бара на пл. Славейков.

И как да не помня. В продължение на 3 години всеки ден от СМГ до сладкарница Преспа носех ученическата чанта на жена ми. Там по една кола и една саралия и пак пеша, през парка, до ж.к. Червена звезда/Изгрев - д а я изпратя до вкъщи. :biggrin:

 

Да, всичко се променя - в някои случаи за съжаление.

На мен ми се искаше да имаме малко повече устойчивост, традиции,...

Сещам се за кафе Греко в Рим, сладкарницата на хотел Sacher във Виена или пък кафенето Landtman срещу кметството на Виена, любимо на Фройд, но и на "нашия" Фердинанд или ...

Да не се отплесвам ... 

"Видяла жабата , че подковават коня и тя вдигнала крак"
Връзка към коментар

Да, за някои неща си прав. Мен за ресторант "България" ми е мъчно. Емблематичен просто, описан в не едно литературно произведение ("Тютюн" на прима виста). Сега май пак е ресторант, но с друго име, друга визия...Да, хубаво щеше да е да има останали неща от стара София. Пловдив е по-хубав в това, а и в много други отношения.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Да остане нещо непроменено в годините ми се струва мисия невъзможна. Но има заведения, които под друго име и друга клиентела продължават да си работят, докато други места често сменят и собственика и  предназначението си и никое не продължава особено дълго.  За мен може би "Под липите" е такъв пример на кръчма, устояла през годините. 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 10 часа, samuraika каза:

Пловдив е по-хубав в това, а и в много други отношения.

След десетилетия на насилствено унищожаване на традициите е трудно да се възпита култура на запазване на такива места. Пловдив пък загуби Бумбарника. 

А за архитектурни шедьоври като аптека Марица не ми се отваря дума.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

За много места ми е мъчно. За трамвая по "Витошка", които според мен беше емблема на столицата, за старите кина, от които почти никое не остана действащо, за клуб "703" на Шишман, където се правихме на пораснали 🙂

 

Но времето тече, обитателите се сменят/променят/увеличават, променят начина си на живот и това налага промяна и на околната среда. Колкото и носталгично да сме настроени, не може да отречем, че 90те и началото на 20век, София беше доста занемарена. Спомняме си за култовите места, защото те разнообразяваха сивата среда. Откакто започнаха да идват пари от Европа, столицата започна да прилича на европейски град. Загуби се част от чара, но това може би е през нашите очи, защото сме свикнали на нещо друго и то ни се струва по-хубаво. Мен лично, много ме дразни начина по-който преустроиха Витошка. С тези плочки и заведения прилича на селски мегдан. Но на някои хора им харесва.

Преди 1 час, Zaro каза:

След десетилетия на насилствено унищожаване на традициите е трудно да се възпита култура на запазване на такива места.

Толкова точно казано. Запазването на места с историческа и архитектурна стойност може да бъде приоритет, само когато е предавано от поколение на поколение. В тази връзка, преди доста години, посрещахме НГ в заведението на гърба на Двореца, сегашната НХГ, тогава се казваше Taba&co май. Когато отидохме да капарираме кувертите, бармана ни каза, че места в предната част на заведението няма, но може да запазиме такива  "отзад в параклиса". Решихме, че "параклиса" е някаква форма на жаргон, като"маймунарника" например.Отивайки вечерта на 31 декември,  разбрахме, че това реално е Параклисът на Двореца, който преди '44 е действал като такъв. За съжаление, неангажираността на режима и влагата бяха съсипали до голяма степен стенописите, а новото време го беше оставило на саморазрушение. Не ми се коментира идеята, че собственика на Табако е имал нужда от повече пространство за празнуващите и никой не го е спрял да отвори такова място за целта. Но това беше и нашият шанс да го видим. Все пак, май някой се усети на време и  бързо спряха използването му като част от заведението. Но не знам да е имало и идея за реновирането му като параклис, през годините.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 3 часа, Мари Николова каза:

, за старите кина, от които почти никое не остана действащо

Май само "Влайкова" ... :unsure:

 

 

преди 15 часа, ven62 каза:

или пък кафенето Landtman срещу кметството на Виена, любимо на Фройд, но и на "нашия" Фердинанд или ...

Като почна да изреждаш всички с "Ф" ... :grin: 
И не че би ми хрумнало да се сравнявам с Фройд или Фердинанд   ...

20190428_142159.jpg.1d66652ece1579b1b55ac900cc2c65a3.jpg


Всъщност, първия път посетих кафенето точно поради връзката му с българската история. Винаги ми е интересно, когато пътувам в чужбина и съм на място, където се е случило някакво историческо събитие, да си представя хората, които са участвали, атмосферата, епохата ... еtc. 
 

  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 11 минути , Фил каза:

Май само "Влайкова" ... :unsure:

 

 

Като почна да изреждаш всички с "Ф" ... :grin: 
И не че би ми хрумнало да се сравнявам с Фройд или Фердинанд   ...

20190428_142159.jpg.1d66652ece1579b1b55ac900cc2c65a3.jpg


Всъщност, първия път посетих кафенето точно поради връзката му с българската история. Винаги ми е интересно, когато пътувам в чужбина и съм на място, където се е случило някакво историческо събитие, да си представя хората, които са участвали, атмосферата, епохата ... еtc. 
 

А, то тогава във Виена е било...

 

_67042455_vienna_map624.jpg

 

 

За „Влайкова“ Тони Николов преди време разказа интересни неща.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Това е предложението за щандове - библиотеки на площад "Славейков ". Хубаво е накрая да си ни върнат книгите там.  Сега имам чувството, че съм на хокейно игрище без хокеисти .

 

orig.jpg.7105144510fdac3a34c061cd02a86846.jpg

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • Граф Вронски
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.