Прескочи до съдържание

Южна Америка - бързи въпроси


Георги

Препоръчани мнения

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Южна Америка. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва градския транспорт между летището и центъра на Буенос Айрес?

- Какви са средните температури в Сантяго през юни?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- От къде се открива най-красивата гледка в Торес дел Пайне?

- Безопасно ли е в Колумбия?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 11 месеца по-късно ...

Ето моите, че наскоро ще пътувам:

 

- октомври някой ходил ли е в Колумбия, наистина ли вали през повечето време?

 

- От 6 дни за Богота и Меделин, как бихте ги разпределили?

 

- Ако хвана самолет за Кито (от Бог или Мед) , ще ми стигнат ли два дни за града? 

Редактирано от Worldismine
Връзка към коментар

Мога да отговоря на втория и третия въпрос. 6 дни са много, в Богота 2 дни. Меделин също, виж нещо в околностите, например Гуатапе не е за пропускане. За Кито два дни ще ти стигнат.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 минути , slujitel каза:

Мога да отговоря на втория и третия въпрос. 6 дни са много, в Богота 2 дни. Меделин също, виж нещо в околностите, например Гуатапе не е за пропускане. За Кито два дни ще ти стигнат.

Красиви места за хайкинг до Меделин? 

Връзка към коментар
преди 43 минути , lesy каза:

За Гуатапе колко време? Трябва ли нощувка или ден стига за района?

Ние нощувахме, за ден, зависи как ще го организирате, ако сте с кола може и да стане, но ако трябва да отидете до автогарата, да хванете маршрутка и да слезете на скалата, после до селото, и то е много интересно, не е невъзможно, но ще е доста препускане.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Въпрос относно допълнителна такса VAT от 21% в Аржентина. 

Преди малко букнах хостел в Аржентина и платих 10% от стойността на общата сума. След това получих потвърждение на мейла видях, че сумата, която трябва да доплатя на място е по-висока. Направих справка и видях, че са начислили VAT към крайна сума. Оказа се, че всъщност чужденците на трябва да я плащат при условие, че платят с чуждестранна карта и предоставят паспорт по време на плащане. Сега по-интересното е, че от много хостелите приемат плащане само КЕШ или излизат с номер, че ПОС терминала не функционира. В други случаи ти казват, че няма как да се плати без да се начислят тези 21%. 

Какво бихте ме посъветвали да направя, за да избегна тази такса? Има ли някаква допълнителна такса, ако все пак е възможно да се плати с карта?

Редактирано от Guinness
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ами обикновено си я плащаш. VAT е ДДС. Цените на хотелите в букинг обикновено ги дават без ДДС и си пише, че ДДС-то не е включено.

Само някой, който е в сивата икономика, ти предлага, че ако платиш в брой, е изгодно и за двамата. Или пък ти каже, че приема само в брой, не ти даде бележка или ти даде някаква, която явно не е за пред данъчните. Но не се случва често.

Също таксите за теглене от банкомат са високи. Някои банкомати предупреждават. При други после го виждаш в извлечението.

Аржентина си е скъпа дестинация. 🙂

Връзка към коментар

Едно кафе по-късно се сетих, че е възможно.

Когато бяхме в Puerto Madryn миналия декември собственичката на хотела ни поиска паспортните данни, за да ги въведе в някаква система, за да не ни удържи ДДС.

Сетих се, че възроптах, че ми записва данните на картата на някакво хвърчащо листче.

@nomad може би помни по-добре и ще има възможност да потърси информация. По-късно и аз ще потърся, в момента нямам възможност.

Редактирано от Childish
Връзка към коментар

Не знам за Аржентина, преди десетина години беше така в Чили. При плащане кеш с долари не се плащаше ДДС, както и с карта на ПОС. Не навсякъде обаче, но обикновено ставаше.

Връзка към коментар

Ами това е друго, neuromancer.

Явно е мярка за привличане на туристи и за увеличаване на заетостта в сектора. За плащане на нощувка (и закуска, ако в включена) с кредитна или дебитна карта за чужденци не се дължи ДДС.

Източници тук и тук (на испански).

Ние сме се възползвали явно - поне в този случай в Пуерто Мардрин, но макар това е по моята част от организацията на пътуването, а аз не обръщам внимание много какво плащам и не си правя много сметката, та не ми е останало в главата. Помня обаче, че имаше хотели, които отказваха плащане с карта и искаха да платиш само в брой.

Връзка към коментар
преди 3 часа, Childish каза:

На първо четене това ми се струва достатъчно официално:

 

VAT reimbursement for foreign tourists

Именно това гледах аз. Официално е!

преди 2 часа, Childish каза:

Помня обаче, че имаше хотели, които отказваха плащане с карта и искаха да платиш само в брой.

Точно в този случай не знам какво да правя, когато искат да платя само и единствено в брой. Защото в съобщението, което получих пише, че останалата сума трябва да се плати в брой на място в местна валута. 

Аз испански не говоря и трудно ще се разберем, но със сигурност няма да си платя това ДДС, пък ако ще да викат полиция. Разпечатвам си официалното становище на испански и ще им го предоставям. 

Редактирано от Guinness
Връзка към коментар

Да де ама в официалните източници пише само при плащане с кредитна карта или банков трансфер, доколкото видях...

Ако ти кажат, че приемат само кеш нямам представа какво може да направиш, освен да им кажеш, че ще идеш другаде

 

 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...

Безопасно ли е да се пътува с раница 60 + 5 литра тип бакпакърска из Бразилия и Аржентина, ако бъде чекирана? Обмислям в нея да държа по-дебелите дрехи и обувки, които ще са ми необходими за Патагония. Всичко ценно ще бъде с мен в малка раничка в кабинния багаж. Притесненията ми идват от евентуално кражба от раницата или подмятане на забранени вещества - наркотици. Не съм запознат колко стриктни са по летищата и кога минава проверката на големия багаж, но се сетих за случая с Гълъбин Боевски. Има ли място за тревога и да търся ли куфар, който мога да заключа?

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Обикалял съм доста из Южна Америка, включително Аржентина и Боливия. На последните пътувания бях точно с 60л раница, която чекирах. Вероятността, някой да сложи кокаин в багажа на случаен турист, без негово знание, клони към нула. Гълъбин със сигурност е бил наясно че пренася нещо, поел е риск и са го хванали.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Здравейте, реших да използвам темата, за да си задам въпроса впредвид предстоящото ни пътуване за Чили и Аржентина в края на този месец.

 

И въпросът е относно валутата. Според вас в БГ ли да обменя повечето пари в чилийски или да обменя в USD? Също така някои държави имат изискване за американските долари да са след еди-коя-си година. В Чили и Аржентина има ли такова изискване?

 

И последно, бях чела някъде за черен курс на чилийската валута, ако може някаква по-актуална информация колко е той и къде се обменя.

Връзка към коментар
преди 12 часа, Salsam каза:

Привет,

 

какви най-ниски цени на полети сте виждали от Европа до Сантиаго (Чили)? Моля за съвет относно авиокомпании, промоции и тн.

От Рим това лято купих за 370 евро двупосочен с KLM. Юни месец с Иберия имаше за около 500.

Връзка към коментар
Преди 1 час, saved_ каза:

Здравейте, реших да използвам темата, за да си задам въпроса впредвид предстоящото ни пътуване за Чили и Аржентина в края на този месец.

 

И въпросът е относно валутата. Според вас в БГ ли да обменя повечето пари в чилийски или да обменя в USD? Също така някои държави имат изискване за американските долари да са след еди-коя-си година. В Чили и Аржентина има ли такова изискване?

 

И последно, бях чела някъде за черен курс на чилийската валута, ако може някаква по-актуална информация колко е той и къде се обменя.

По-нагоре в темата сме говорили за валутите.

 

Няма такова нещо като черен курс на чилийското песо. Имаше blue rate на аржентинското, но вече го няма. Също по-горе можеш да прочетеш, че в Аржентина, ако плащаш ношувка / нощувка със закуска с карта ти се опрощава ДДС-то.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 27 минути , Childish каза:

По-нагоре в темата сме говорили за валутите.

 

Няма такова нещо като черен курс на чилийското песо. Имаше blue rate на аржентинското, но вече го няма. Също по-горе можеш да прочетеш, че в Аржентина, ако плащаш ношувка / нощувка със закуска с карта ти се опрощава ДДС-то.

Хм, явна съм чел стара информация. Някъде мернах в TripAdvisor, че през пролетта на 2018 година пак е имало. Значи в момента аржентинското песо може да се закупи и в банка или чейнджбюро на същия курс, какъвто е при уличните сарафи, така ли? 

Връзка към коментар

Преди 2015 разликата в курса идваше от това, че управляващите тогава(популисти), бяха наложили ограничения за аржентинците да купуват свободно валута. Съответно, силното търсене на долари, било за пътуване в чужбина, било като инвестиция водеше до съществуването на неофициален курс, понякога дори с 50% по-добър от наложеният изкуствено от правителството. Новият президент Макри, като дойде на власт през 2015 премахна рестрикциите за купуване на долари и остави пазара да определя реалният обменен курс. Това доведе до силно обезценяване на песото, но вече липсват предпоставки за съществени разлики между официалният курс и уличния. Все още на улицата или в определена cueva(нерегламентирано чейндж бюро), може да постигнеш до 1-2% по-добър курс от официалният за деня, но не е толкова лесно, зависи от сумата която сменяш, от стойността на банкнотите(предпочитани са едрите) и тяхното състояние(по-добре нови). Като цяло за 1% не си струва разправиите. Още повече че почти навсякъде приемат карти и плащаш по реален курс, а не както преди 2015, когато при плащане с карта се овътряш жестоко.

Редактирано от nomad
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.