Прескочи до съдържание

бързи въпроси Южна Америка - бързи въпроси


Георги

Препоръчани мнения

преди 2 часа, lesy каза:

1.За 6 дни дали  може да се направят Ел Чалтен - 2та трека, Перито Морено и  Торес дел Пайне?

2.Заслужава ли си рент-а-кар от летището на Ел Калафате? Редакция - много са високи цените, т.ч. отпада този вариант.

3.В Буенос Айрес къде бихте препоръчали да си оставяме багажа като летим за Игуасу и после до Ел Калафате? Смятаме да летим по вътрешните полети само с ръчен багаж, но до БА ще пътуваме с голям куфар / поради разлики в температурите /.

Аз си бях оставила багажа в мястото, където отсядах. 

Връзка към мнение

Би трябвало да може да се направят за 6 дни, но зависи от логистиката и колко точно време отделяш, аз не съм по препускането ми идва натоварено...

Кола за този маршрут бих взел без да се замислям, но ако цената е убийствена, не знам. То вероятно ще има да се плаща и допълнително заради влизането в друга държава, ако не го показва при търсене да се има предвид.

Връзка към мнение

За смяна на долари за аржентинско песо официално приеха ли преференциалните условия/като на черния пазар/ за смяна легално/до 5000 май/ в банки кеш или не?  Western union си го преобразува по над 2 пъти спрямо официалния. Някой скоро не се ли е завърнал от Аржентина?

Може би това обяснява космическите цени на вътрешните полети, а и гледам цените по настаняването трайно вървят и те нагоре.

Връзка към мнение
преди 1 минута , Kamen каза:

За смяна на долари за аржентинско песо официално приеха ли преференциалните условия/като на черния пазар/ за смяна легално/до 5000 май/ в банки кеш или не?  Western union си го преобразува по над 2 пъти спрямо официалния. Някой скоро не се ли е завърнал от Аржентина?

Може би това обяснява космическите цени на вътрешните полети, а и гледам цените по настаняването трайно вървят и те нагоре.

Приеха го.  До 5000.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , Marisha каза:

Приеха го.  До 5000.

Хм, това обяснява и защо три от резервациите ми/през букинг/ хоста не предлага вече настаняване в платформата и вероятността от канселиране заради "невалидна карта" ще се увеличат драстично заради по-високи цени.

преди 12 минути , Marisha каза:

Приеха го.  До 5000.

Някакъв линк? Има ли срок?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 22 минути , Kamen каза:

Хм, това обяснява и защо три от резервациите ми/през букинг/ хоста не предлага вече настаняване в платформата и вероятността от канселиране заради "невалидна карта" ще се увеличат драстично заради по-високи цени.

Някакъв линк? Има ли срок?

Знам от приятели, които бяха там преди месец.

преди 28 минути , lesy каза:

Т.е. да разбирам, че трябва да носим долари в брой и да ги обменяме в банка?

Обменяха в обменни бюра, не е в банка.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 29 минути , lesy каза:

Т.е. да разбирам, че трябва да носим долари в брой и да ги обменяме в банка?

Да, само кеш, 100 доларови нови банкноти, по-малките купюри се сменят по- неизгодно. Виж за blue dollar в нета. Без плащане с карта, там го превалутира на официалния/два пъти по-нисък/.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Най-изгодни излизало да си пращаш сам на себе си с western union, курса е най-добър, намаляваш риска с измами, проблема е, че имало по-големи опашки/чакане около час/.

Чейндж бюрата/курс на черно/ си функционират отдавна, ставаше въпрос за официална смяна на висок курс през банка, но аз не намирам никъде, че е прието, знам че имаше предложение.

Тоя филм сме го играли навремето и в България дълги години.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Kamen каза:

Най-изгодни излизало да си пращаш сам на себе си с western union, курса е най-добър, намаляваш риска с измами, проблема е, че имало по-големи опашки/чакане около час/.

Чейндж бюрата/курс на черно/ си функционират отдавна, ставаше въпрос за официална смяна на висок курс през банка, но аз не намирам никъде, че е прието, знам че имаше предложение.

Тоя филм сме го играли навремето и в България дълги години.

Сменяли са в официални чейнж бюра по курс blue dollar. Не говорим за нелегални бюра.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Western Union нямат ли кожодерски комисионни , както обичайно работят ?

Преди доста време се сменяше направо от дилъри ,които подвикваха по улицата и после влизахме в разни доста апокрифни чейндж бюра. Сменял съм няколко пъти и не са ме мамили. Извън Буенос Айрес курса беше по-неизгоден.В Ел Kaлафате после  съм сменял в чейндж бюра ,но това беше по време на стабилното песо ,когато за известен период нямаше неофициален и официален курс.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това с 5000 долара е нещо ново, имаха ограничения за местните, но аз не съм имал проблеми, бях преди 2 месеца там. Като съм сменял и в чейнж бюра и на черно при близо двоен на официалния курс. Имайте предвид, че на малките доларови банкноти не се кефят и ги сменят по-неизгодно, както е споменал @Kamen

 

С western union звучи доста логично и достоверно да си функционира окей превод на себе си. Единствено предполагам недостатък би бил някаква малка комисионна и ако има опашки.

 

В БА мога да потвърдя, че всичко е минавало окей и на близо двоен на официалния курс в следните бюра:

Berlin Cambio Av. Santa Fe 784, C1059 CABA, Argentina https://goo.gl/maps/5J91YjTjeGnjdbvw9

CAMBIO POSADAS Posadas 1562, 1112 CABA, Argentina https://goo.gl/maps/x2TqDEWsqcAURFN69

 

Спомням си че ми се наложи тъй като едното не му хванах работното време един път и трябваше да търся друго. Не съм сменял много долари, понеже не исках да ми остават песос, защото обратната смяна към долар съм чувал, че може да е проблемна/неизгодна. 

 

Гледал съм да минимизирам и почти изключа плащания с карта заради неизгодния курс. Друго, избягвайте петък вечер смяна, тъй като курсът е по-неизгоден. Един път ми се наложи да сменям уикенд и тъй като нямаше чейндж бюра отворени и сменях и на черно от една жена, като нямах проблем и в случая всичко си мина окей 🙂   

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 9 часа, settler каза:

Това с 5000 долара е нещо ново, имаха ограничения за местните, но аз не съм имал проблеми, бях преди 2 месеца там. Като съм сменял и в чейнж бюра и на черно при близо двоен на официалния курс. Имайте предвид, че на малките доларови банкноти не се кефят и ги сменят по-неизгодно, както е споменал @Kamen

 

С western union звучи доста логично и достоверно да си функционира окей превод на себе си. Единствено предполагам недостатък би бил някаква малка комисионна и ако има опашки.

 

В БА мога да потвърдя, че всичко е минавало окей и на близо двоен на официалния курс в следните бюра:

Berlin Cambio Av. Santa Fe 784, C1059 CABA, Argentina https://goo.gl/maps/5J91YjTjeGnjdbvw9

CAMBIO POSADAS Posadas 1562, 1112 CABA, Argentina https://goo.gl/maps/x2TqDEWsqcAURFN69

 

Спомням си че ми се наложи тъй като едното не му хванах работното време един път и трябваше да търся друго. Не съм сменял много долари, понеже не исках да ми остават песос, защото обратната смяна към долар съм чувал, че може да е проблемна/неизгодна. 

 

Гледал съм да минимизирам и почти изключа плащания с карта заради неизгодния курс. Друго, избягвайте петък вечер смяна, тъй като курсът е по-неизгоден. Един път ми се наложи да сменям уикенд и тъй като нямаше чейндж бюра отворени и сменях и на черно от една жена, като нямах проблем и в случая всичко си мина окей 🙂   

1. В хотелите как плаща, в долари или песо? Надали ще минава да се плаща в песо, но все пак.

 

2. В резервациите пише за приспадане на ддс-то им от чужди туристи/21% май беше/, това възможно ли беше при теб?

Връзка към мнение
преди 4 часа, Kamen каза:

1. В хотелите как плаща, в долари или песо? Надали ще минава да се плаща в песо, но все пак.

 

2. В резервациите пише за приспадане на ддс-то им от чужди туристи/21% май беше/, това възможно ли беше при теб?

Резервацията в случая 1 месец в airbnb я бях платил предварително през онлайн системата. Всички ресторанти, покупки и пазари задължително в кеш с песо. Ако е с карта ще е при официалния курс, който е близо 2 пъти по-неизгоден, така че всячески съм избягвал картови разплащания. Вземете достатъчно кеш евро или по-добре долари (и двете валути ще са доволни да ви ги обменят) и по-добре да ви остане кеш, отколкото да ви излиза всичко 2 пъти по-скъпо според мен. 

 

Относно преспадане на ддс за туристи не знам как стои въпросът, не съм имал приспадане или по-скоро дори не съм знаел, че е възможно, ако е възможно въобще, за да се възползвам. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ако вземем кола от Ел Калафате / кацаме в 9,00ч. сутринта /, след това разгледаме Перито Морено и около 16ч. тръгнем към границата с Чили за Торес дел Пайне, нощуваме там, на другия ден до парка, няколко часа там и към 16ч. наобратно, дали е постижимо? Ние пътуваме доста експедитивно. В Торес дел Пайне без дълги трекове,  колко време ще трябва?

Връзка към мнение
преди 43 минути , lesy каза:

 В Торес дел Пайне без дълги трекове,  колко време ще трябва?

не знам доколко ще съм ти полезна защото ние спахме в парка и качвахме до Mirador base de las Torres, но мисля че с колата за един ден може да завъртите до Mirador Salto Grande и да повървите до  Mirador Cuernos...  погледни на картата нарисуваното с розовкото... само си предвиди време че има официално влизане и поне нас ни инструктираха, подписахме разни декларанции, платихме и чак след това ни допуснаха в парка

Мисля че  @lyusi правеха и тур с лодка до ледника Грей... но дано да се включи с подробности 🤔

721390355_Screenshot2022-10-04144742.jpg.c39182d9ee798fef906f9aa173ff27ad.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 часа, lesy каза:

Ако вземем кола от Ел Калафате / кацаме в 9,00ч. сутринта /, след това разгледаме Перито Морено и около 16ч. тръгнем към границата с Чили за Торес дел Пайне, нощуваме там, на другия ден до парка, няколко часа там и към 16ч. наобратно, дали е постижимо? Ние пътуваме доста експедитивно. В Торес дел Пайне без дълги трекове,  колко време ще трябва?

Вижда ми се рисковано, имайте предвид че граничният пункт има работно време, като гледам в момента е до 19:00 https://www.argentina.gob.ar/seguridad/pasosinternacionales/detalle/ruta/63/Río-Don-Guillermo. Трябва да си проверите и работното време на пропусквателните пунктове за самия парк...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 20 часа, lesy каза:

Ако вземем кола от Ел Калафате / кацаме в 9,00ч. сутринта /, след това разгледаме Перито Морено и около 16ч. тръгнем към границата с Чили за Торес дел Пайне, нощуваме там, на другия ден до парка, няколко часа там и към 16ч. наобратно, дали е постижимо? Ние пътуваме доста експедитивно. В Торес дел Пайне без дълги трекове,  колко време ще трябва?

Ние бяхме с тур до Торес дел Пайне. Взеха ни от Пуерто Наталес към 7.30 ч. сутринта и приключихме към 16 ч. Единственото спиране за по-дълго беше при езерото Грей - за обяд и самото езеро. Има малък трек от паркинга до самото езеро, но разходка с лодка не сме правили, нямаше време за това. Пропуснахме и трека до Салто гранде заради силен вятър. С две думи, за Торес дел Пайне колкото време имаш, толкова неща ще видиш. За пътя между Чили и Аржентина обаче не знам дали ще е постижимо. Погледни за ориентир разписанията на автобусите между Пуерто Наталес и Ел Калафате, за да се ориентираш колко време залагат за път между двете точки /по спомени беше нещо около 3 часа и повече/. Границите и работното време на граничните пунктове също са проблем.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ние бяхме с кола в Торес дел Пайне.

За половин/адин ден могат да се обиколят доста места/вюпойнтове с колата.

Правихме и разходката с лодка по езерото Грей - след Перито Морено ще е напълно излишно.

 

Както каза Кари, по-важното е кога ще минете границата и къде ще нощувате.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте. Дайте ми идея как най-лесно да стигна от El Calafate до Calama или Uyuini. В  оставащи 8 дни след Патагония искам да се придвижа на север и да обиколя Атакама и Уюни и се върна до Сантяго. Просто не виждам никакъв вариант. Гледах полет и през Салта , но всичко струва много време, което го няма ...

Връзка към мнение
преди 3 минути , rumiana georgiew каза:

Здравейте. Дайте ми идея как най-лесно да стигна от El Calafate до Calama или Uyuini. В  оставащи 8 дни след Патагония искам да се придвижа на север и да обиколя Атакама и Уюни и се върна до Сантяго. Просто не виждам никакъв вариант. Гледах полет и през Салта , но всичко струва много време, което го няма ...

8 дни , за тях трябва да се придвижиш от Ел Калафате то Калама / Боливия , да имаш време за Уюни и Атакама , малко ми се стурва времето. Аз съм бил 6 дни в Атакама , ако бях по малко нямаше да ми е достатъчно, поне на мен де, не ти знам стила на пътуване и какво искаш да видиш . Това което ми идва на ум е автобус от Ел Калафате до Пуерто Наталес,  и от там вече или директен полед до Сантяго или свързващ до Калама. Много е сложно мен ако питаш. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , rumiana georgiew каза:

Здравейте. Дайте ми идея как най-лесно да стигна от El Calafate до Calama или Uyuini. В  оставащи 8 дни след Патагония искам да се придвижа на север и да обиколя Атакама и Уюни и се върна до Сантяго. Просто не виждам никакъв вариант. Гледах полет и през Салта , но всичко струва много време, което го няма ...

Най-евтиният и бърз вариант е от столицата Сантяго. През 2019 билетите бяха с фиксирана цена от 20 €, но сега предполагам, че са поскъпнали. Иначе във вашия случай - Ел Калафате - Пунта Аренас / Пунта Аренас - Сантяго / Сантяго - Калама. Имайте предвид, че полетите са над 3 часа. Тук съм описал за престоя ми в Сан Педро де Атакама и авиокомпаниите, които извършват превози: https://oneticketjustgo.com/3-days-in-san-pedro-de-atacama-chile/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Guinness каза:

Най-евтиният и бърз вариант е от столицата Сантяго. През 2019 билетите бяха с фиксирана цена от 20 €, но сега предполагам, че са поскъпнали. Иначе във вашия случай - Ел Калафате - Пунта Аренас / Пунта Аренас - Сантяго / Сантяго - Калама. Имайте предвид, че полетите са над 3 часа. Тук съм описал за престоя ми в Сан Педро де Атакама и авиокомпаниите, които извършват превози: https://oneticketjustgo.com/3-days-in-san-pedro-de-atacama-chile/

Въпросът е, че ние летим от Сантяго до Пунта Аренас, следват Порто Наталес, Торрес дел Пайне, Ел Чалтен, Ел Калафате и от там не ми се иска да се връщам назад, а нагоре да продължа. 

Връзка към мнение

Ние ви разбираме ,но както вече сте забелязали цената за това което искате не е никак малка. Може да се върнете в Пунта Аренас , да платите цената за полети от Ел Калафате , или да си намерите нещо друго за тия 8 дни.

Няма бърз и евтин вариант.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.