Прескочи до съдържание

бързи въпроси Иран - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Иран. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Нужно ли е да носим брачно свидетелство?

- Може ли да се купуват онлайн билети за вътрешните полети?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Коя е най-красивата джамия в Иран?

- Какви са традиционните храни в Иран?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 3 часа, tougherty каза:

Агенцията е Persiangates - мацката се казва Pegah. Телефонът й е +98 922 375 7866, писахме си по watsapp. Гидът/шофьор е Yousef - тел. +98 917 109 6987. Той също отговаря по watsapp. 

Много ти благодаря! С кого е по-добре да се комуникира?

Връзка към мнение
Милена Модева
преди 16 часа, tougherty каза:

Ние бяхме в Иран през март тази година. За 11 дни гид/шофьор платихме 650 евро по почти същия маршрут като вашия, само че кацнахме направо в Шираз и си спестихме полета Техеран-Шираз. Минахме и през Язд, който горещо ви препоръчвам, както и през няколко други места. Гидът ни беше направо страхотен - с две висши - магистър по история и доктор по археология, пише научни трудове и е невероятен ерудит с чудесен английски. Персеполис му е стихията. Освен това е и много готин, добър и забавен като човек. Глезеше ни като собствени деца, а в цената бяха включени и всеки ден кафе (нескафе по-точно) и закуски - сладки, ядки, плодове, бисквити. Ако проявявате интерес, мога да ви дам контактите му. 

През март месец платихме по 52 евро за стая в петзвезден хотел в Техеран, но резервирана чрез агенция. Хотелът беше супер - с басейн, много добър ресторант и панорамна гледка към целия град.

Най-скъпият хотел, в който нощувахме, беше в Исфахан - 80 евро на вечер за тройна стая. "Стая" обаче е много трудно да бъде наречено това нещо - преценете сами https://shahsavaran.com/en/room/tajdaran/ . "Стаята" отвън https://shahsavaran.com/wp-content/uploads/2023/02/ezgif.com-gif-maker-4.webp Там се чувствах направо като шаха на Иран и си заслужаваше всяка стотинка.

Другите ни хотели бяха по-скромни традиционни ирански къщи, които обаче в никакъв случай не бяха лоши или неудобни и струваха по ок. 25-30 евро на вечер за двойна стая. Ние бяхме в Иран точно преди тяхната Нова година, когато иранците по принцип пътуват повече. Според гидът ни, тази година пътували по-малко заради икономически затруднения.

Основните неща които искахме да видим, си ги бяхме набелязали ние, но използвахме агенция, която ни намери гида, резервира ни хотелите, които не бяхме резервирали сами и ни донагласи програмата. Агенцията я намерих през tripadvisor, когато на един конкретно зададен от мен въпрос във форума, обственичката на агенцията ми даде най-смислен и обективен отговор. Цената ѝ беше супер, много по-ниска от на Азимех и на другите, от които поисках оферти, а със собственичката - една прогресивна и амбициозна мацка от новото поколение се срещнахме в Техеран и ни заведе на дискотека. Нея също мога да я препоръчам с две ръце - обслужване, комуникация, организация, цена, всичко беше супер.

 

Бях започнал да пиша един пътепис за нашето пътешествие, но за съжаление съм толкова заринат от работа в последно време, че не виждам как ще го довърша в обозримо бъдеще.

Извинете ме за въпроса, моля Ви да уточните 650 евро на човек или общо и за колко човека, аз също планирам второ посещение в Иран и бих искала да направя сравнение.

Връзка към мнение
преди 11 часа, EmoKrastev каза:

Много ти благодаря! С кого е по-добре да се комуникира?

Зависи за какво. Ако ви трябва само гид/шофьор - предполагам той би дал по-добра цена, защото няма да има надценка за агенцията. Предполагам, че би могъл и да ви резервира нощувките, но не съм сигурен. Ако ви трябва покана за виза, различни резервации, помощ с организацията и маршрута, съвети за хотели и т.н. - агенцията.  

преди 6 часа, Милена Модева каза:

Извинете ме за въпроса, моля Ви да уточните 650 евро на човек или общо и за колко човека, аз също планирам второ посещение в Иран и бих искала да направя сравнение.

650 евро общо за всички. Ние бяхме трима, с гида - четирима и ни беше удобно в колата. Предполагам че за повече хора ще трябва по-голям автомобил - миниван/бус и вероятно цената ще е по-висока.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Три въпроса и от мен: Кое е най-подходящото време за посещение, какъв полет или авиокомпания бихте ми препоръчали и задължително ли е в изискването за виза да приложите номер или връзка на местен гид?

Връзка към мнение

Обикновено се избягват топлите месеци. Най - подходящо е пролетта и есента. Октомври месец ми предстои пътуване, смятам , че времето няма да е много горещо. Ако пътуваш на юг към Персийския залив очаквай по високи температури . От София най - удобния полет е с Turkish Airways , летиш София - Истанбул и от там избираш крайна точка Техеран , Шираз , Тебриз….. За по икономичен вариант от Истанбул с Пегасус можеш да летиш до Техеран. Трябва обаче да се добереш до Истанбул с автобус, кола или влак . Предполагам , че има и други авиокомпании с прекачвания , които можеш да ползваш. За последния ти въпрос , мисля, че е задължително. Аз реших да си извадя виза при пристигане и не съм запозната с предварителните изисквания за такава , ако кандидатстваш предварително. 

Връзка към мнение
Боян Димитров
На 7.08.2023 г. в 20:48, EmoKrastev каза:

Въпрос към тези които са ползвали услугите на Азимех - свързах се с нея тъй като купих билети от промото на Пегасус - за седем дни маршрут Техеран - Шираз - Персеполис - Исфахан - Кашан - Техеран, за кола с гид + хотели 4* B/B + самолетни билети Техеран - Шираз цената която ми обяви е 1830 евро. Вижда ми се скъпо. Поисках разбивка - 770 евро хотели и самолетни билети, 1060 евро кола с шофьор гид. Читав 4* хотел е от 35 до 50 долара за двойна стая, писах директно на два хотела и това ми отговориха. Който е ползвал услугите и - прави ли се пазарлък за цената? Или да търся друга туристическа агенция? 

Този март с брат ми за самолети, хотели (да се има впредви, че сме делили стая само 2 вечери, където не можахме да си намерим втора на едно й също място), кола под наем, бензин, сим и платен впн, гид локлно на места, където чуствахме, че има нужда, ескурзии, храна без ограничение, визи, покупки за вкъщи и прочие платихме заедно към 5000 лева за 16 дена обиколка (от техеран (метро и такси),  Кум, Язд, Керман(гид), през пустинята(самостоятелна екскурзия с гид 2 дена), до Хормоз(мотор) и Кешм и наобратно Шира, Исфахан (гид), Абиане, единствено пропуснахме Кашан, но реално ние решихме, че градската част ни е достатъчна). На нас също ни беше препоръчана въпросната дама, но се отказахме от нея заради цената. Цялостна разбивка не мога да ти дам , но самолетните билети ни бяха по около 450 лева отиване и връщане на човек с Търкиш от промоцията 2022. Аз си купих и разни неща за към 200 лева, които ми спестяват към 200-300 лева, ако ги бях закупил в България, но това въобще не го вкарвам в сметката. В шофирането няма нищо плашещо.

 

Като цяло най-големия проблем на гида , дори не са екстра парите , които ще дадете, а невъзможността да си наредите преходите и реорганизирате програмата в движение. Ние го правихме на няколко пъти. Така една вечер спахме в Джирофт, което всъщност ни показа доста повече за съвремен Иран, отколкото Шира да речем.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Цените на гидовете са смешни-високи да се разбира. За 1000евро ще се вземе кола под наем  за 1,5 месеца и ще се обиколят 5-6к км или повече..

 

Сега, ако няма книжка някой е друг въпрос, но пак не бих платил такива суми.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Явно доста е поскъпнало, въпросната дама която @tougherty препоръча ми обяви цена 1850 евро за 7 дена за 4 човека /микробус toyota hiace с гид, не лек автомобил/, това без хотелите. От другите агенции цените са почти същите +/- 100 евро. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, EmoKrastev каза:

Явно доста е поскъпнало, въпросната дама която @tougherty препоръча ми обяви цена 1850 евро за 7 дена за 4 човека /микробус toyota hiace с гид, не лек автомобил/, това без хотелите. От другите агенции цените са почти същите +/- 100 евро. 

Аз ще пътувам сама началото на октомври , но за 2 седмици.  Чакам оферта от същата дама . Да видим какво ще предложи, но явно трябва да съм подготвена за солена сума. Казах и да включи всичко - транспорт, настаняване и вътрешни полети . Леко се обезкуражавам . Вие кога пътувате и в крайна сметка какво решихте, ще приемете ли офертата и или мислите нещо алтернативно? 

Връзка към мнение

Явно се вдигат за туристи и хора искащи да ги возят.

 

В момента в сайта на компанията за коли под наем от която взех кола-saadatrent.com, цените са идентични както преди 2 години,  20-25 долара на ден.

 

 

199616053__2023-08-27_140440517.png.a727fd9739e6838b38da504aa9c9877c.png

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Сама съм и нямам особен избор. Не мога да си купя и самолетните билети от Техеран до Кешм и Кешм - Шираз. Така че , не виждам полезен ход от моя страна. Ако имаш друго предложение , моля те - сподели.

Връзка към мнение
преди 4 часа, stebal каза:

Аз ще пътувам сама началото на октомври , но за 2 седмици.  Чакам оферта от същата дама . Да видим какво ще предложи, но явно трябва да съм подготвена за солена сума. Казах и да включи всичко - транспорт, настаняване и вътрешни полети . Леко се обезкуражавам . Вие кога пътувате и в крайна сметка какво решихте, ще приемете ли офертата и или мислите нещо алтернативно? 

Ние сме от 19 до 26 октомври. Тази сутрин ни прати офертата, ще я мислим утре. 

Връзка към мнение

Пробвайте да се свалите цената с пазарлък - тази цена ви е висока, другаде ви предлагат по-евтино и вижте дали няма да свали. Пробвайте и оферта директно от гида, който Ви препоръчах.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 52 минути , tougherty каза:

Пробвайте да се свалите цената с пазарлък - тази цена ви е висока, другаде ви предлагат по-евтино и вижте дали няма да свали. Пробвайте и оферта директно от гида, който Ви препоръчах.

👍 Вече си говорим и с него. Тя категорично отказа да свали цената, каза че това може да предложи ако искаме да си търсим друг вариант. Явно има повишение на цените но мисля че офертите са много високи. Остава и вариант рент а кар ама той ми е последен в списъка

Връзка към мнение

Аз бих потърсил контакти  и отзиви за възможно повече агенции,  не само тук , но и в TripAdvisor , руски травъл форуми , тематични за Иран ФБ групи и т.н. 

Нормално е, когато жената е затрупана със запитвания и клиентски интерес да държи високи цени.

Разбираемо е когато някой е доволен да я препоръчва , но колко хора са посещавали Иран повече от веднъж за да направят разлика между една и друга агенция ?

Сещам се за Буда в Индонезия , който направи цяла кариера покрай магеланци.

Мислете и планирайте по-разчупено.

  • Харесвам 2
  • Браво 3
Връзка към мнение

Не знам дали е пускано във форума и дали България ще е сред тези 60 държави :

 

Tehran considers waiving tourist visa requirements for 60 countries

 

https://www.tehrantimes.com/news/486790/Tehran-considers-waiving-tourist-visa-requirements-for-60-countries

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 часа, stanimir каза:

Аз бих потърсил контакти  и отзиви за възможно повече агенции,  не само тук , но и в TripAdvisor , руски травъл форуми , тематични за Иран ФБ групи и т.н. 

Нормално е, когато жената е затрупана със запитвания и клиентски интерес да държи високи цени.

Разбираемо е когато някой е доволен да я препоръчва , но колко хора са посещавали Иран повече от веднъж за да направят разлика между една и друга агенция ?

Сещам се за Буда в Индонезия , който направи цяла кариера покрай магеланци.

Мислете и планирайте по-разчупено.

Точно това си мислих и аз да напиша. Тук от форума доста хора се изтърсихме точно на тая женица и сигурно всеки е споделил, че е от България, че е чел във форум и е имало добри отзиви за нея и тя нормално да си вдигне цените, защото вече има самочувствие.

Търсене на конкуренция винаги помага в такива случаи.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Публикувам контактите на още два гида за Иран, с които си писах по Уотсап, без в крайна сметка да ползвам услугите им. Единият (по-скоро едната) е Ели от Шираз +98 936 500 1507. Направи ми много добро впечатление и бе много любезна, но не се спрях на нея, защото тя е само гид, а шофьор е мъжът ѝ. Тъй като ние бяхме трима, това означаваше да сме пет човека в колата, което според мен нямаше да е много комфортно. Другият е Реза от Язд +98 913 853 3380. Той ми бе препоръчан от един грък като много читав и свестен човек. Проблемът при него бе, че не беше свободен за цялото ни пътешествие и ни предложи негов приятел да ни поеме в края, но аз исках да имаме само един водач през цялото време. Иначе колата му беше по-лъскава, съответно и цената малко по-висока.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение

Леле, какви цени коментирате. 2019 четирима души с кола под наем, която сами си карахме, за 18 дни ни излезе за всичко по 850 евро на човек това е и със самолетните билети, които бяха по 250 евро на човек.

Връзка към мнение

Някой да знае как мога да проверя има ли полет между Шираз и Кешм? През Homestay намерих една дама , която ми помага с букването на билети , но упорито твърди , че няма полети между двата града , който и да е ден от седмицата , по което и да е време, с която и да е от иранските компании.  Което , да си призная ми се струва малко вероятно. Някой от форума да е летял тази отсечка ? Някакви идеи как да процедирам в случая ? Къде бих могла да търся подобна информация на английски , защото очевадно фарси не ми е силната страна🙂? За протокола да кажа, че предложи полет до Бандар Аббас и от там феробот до Кешм. За полета от Кешм до Техеран потвърди, че няма проблем . Благодаря .

Връзка към мнение
Преди 1 час, stebal каза:

Някой да знае как мога да проверя има ли полет между Шираз и Кешм? През Homestay намерих една дама , която ми помага с букването на билети , но упорито твърди , че няма полети между двата града , който и да е ден от седмицата , по което и да е време, с която и да е от иранските компании.  Което , да си призная ми се струва малко вероятно. Някой от форума да е летял тази отсечка ? Някакви идеи как да процедирам в случая ? Къде бих могла да търся подобна информация на английски , защото очевадно фарси не ми е силната страна🙂? За протокола да кажа, че предложи полет до Бандар Аббас и от там феробот до Кешм. За полета от Кешм до Техеран потвърди, че няма проблем . Благодаря .

Потвърждам, че от Шираз няма полети до остров Кешм, летяхме до Бандар Абас и от там с ферибот, с който беше бързо и удобно!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Милена Модева каза:

Потвърждам, че от Шираз няма полети до остров Кешм, летяхме до Бандар Абас и от там с ферибот, с който беше бързо и удобно!

Милена, много ти благодаря за бързия отговор. Можеш ли да ми кажеш колко време е с ферибот Бандар Аббас - Кешм ? И още един въпрос - какво е ограничението за багаж във вътрешните полети ? Евентуално спомняш ли си някакви цени ...то е ясно, че те вече не са актуални, но все пак дават някаква представа. Благодаря.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.