Прескочи до съдържание

бързи въпроси Иран - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Иран. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Нужно ли е да носим брачно свидетелство?

- Може ли да се купуват онлайн билети за вътрешните полети?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Коя е най-красивата джамия в Иран?

- Какви са традиционните храни в Иран?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Навсякъде курса беше 280-292к за евро, друг не съм видял, дори да има такъв на теория. Сменял съм поне 10 пъти на различни места, градове, хотели, хора, бюра.

Ще поучиш това което си писала курса на Бонбаст.

 

Като се замисля само в банка не съм сменял, ама то нямаше начин. Когато съм питал, а имаше такъв случай, са ме отпращали по бюрата.

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 41 минути , tougherty каза:

Включвам се и аз, въпреки че до март месец има още сума време. Аз го мислех точно поетапно - кацане в Шираз и на втория ден там си намираме някой да ни закара до Язд с отбивка през Персеполис и другите руини по пътя. После на втория ден в Язд си намираме някой да ни закара до Исфахан с отбивките по пътя, а после от там до Техеран (през Кашан) с трети човек.  Предполагам че на място няма да е трудно да си намерим шофьори и гидове, а конкуренцията и цените ще са далеч по-благоприятни. Другото, което много ме блазни, е да си вземем кола под наем заради ниските цени и кефа да си независим. Разстоянията обаче са дълги и шофирането предполагам ще ни умори, а и няма да можем да си лафим с местния шофьор, което по принцип обичам да правя.

Между другото, преди време бях пуснал въпрос за Иран във форума на трипадвайзър. Отговориха ми доста хора, като съм убеден, че почти всички организираха пътувания, като дамата, за която говорите по-горе. Даже май един-двама ги баннаха заради прекомерно усилено предлагане на услуги в темата. Но цените можете да проверите и там, просто напишете нещо и те сами ще ви налазят да си предлагат услугите.

Ние всъщност също мислехме поетапно да действаме, писах в едни фейсбук групи и те агресивно започнаха да се надпреварват в пазарлъка, накрая въпросната дама даде тази цена, в района на Кашан имахме друг гид за 3 дни, много ерудиран, научихме страхотни неща от него, но като шофьор хич не го биваше.

IRAN-Your Next Trip Destination | Facebook

Travel To Iran ( Travel Tips,Tourist Guides and....) | Facebook

Ето, ако искаш да пробваш.

Валута обменихме на летището, най-добрият курс беше там, не съм много сигурна, но малко над 300 хил. Чейнджът в на втория етаж, с ескалатора, точно преди да излезеш от летището. Също и най-изгодните сим карти са на летището.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, eloena каза:

Цените на Фатима бяха от май тази година. 40 евро без обяд и спане. Тя се е преместила да живее в Техеран, явно стандартът на живот се е вдигнал. Най- скъпите забележителности бяха на цена 1 млн. реала, по-евтините- 600 хил. Да, в градовете такситата са евтини и няма нужда от шофьор, но не виждам как някой ще дойде от Техеран и ще седи да ви чака в Язд, примерно, без да му плащате 3 дни...вариант е да го измислите поетапно или с обществен транспорт.

Явно, новият натиск на туристи дава отражение като цяло, цените са около 100 % увеличение! Наистина стремглаво увеличение!

  • Шок 1
  • Замислям се 2
Връзка към мнение

Здравейте, искам да попитам, как седят нещата с визите за Иран. Как най лесно може да се изкара виза. Гледам, че се издава VOA на по големите летища. От посолството ми казаха, че трябва покана от местна туристическа компания. Да ме посъветвате, благодаря.

Връзка към мнение

Пишеш на някоя иранска тур агенция да ти прати въпросната покана,  когато я получиш отиваш в посолството със снимка, платена такса, попълнена молба за виза, поканата от иранската агенция и паспорт. Такса 50 евро на човек. Предварително платена в един конкретен банков клон в Студентски град. Този вариант избрах аз. Мисля, че има и VOA, но аз избрах този вариант .

Връзка към мнение

Благодаря, имаш ли някоя конкретна. Пробвах с една, но нещо не мога да се свържа. Не знам сега, как е ситуацията в Иран с тези размирици. По тези дестинаций е практика да блокират интернет достъпа, за да не самоорганизират и да не разбира външният свят какво се случва точно..

Връзка към мнение
преди 20 часа, dealni каза:

Пишеш на някоя иранска тур агенция да ти прати въпросната покана,  когато я получиш отиваш в посолството със снимка, платена такса, попълнена молба за виза, поканата от иранската агенция и паспорт. Такса 50 евро на човек. Предварително платена в един конкретен банков клон в Студентски град. Този вариант избрах аз. Мисля, че има и VOA, но аз избрах този вариант .

извинете може ли линк за молбата за виза?! Необходимо ли е да бъде попълнена ако вече е получено одобрение чрез иранска туристическа агенция?

Връзка към мнение

Ако си искала през агенцията да вземеш визата в Иран, не се занимаваш с нищо повече в България.

Ако си искала взимане от тук, се ходи в посолството и там на място попълваш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , Милена Модева каза:

Здравейте, някой да има достоверна информация от първа ръка относно сигурността в Иран във връзка с демонстрациите?!

В момента приятел е в Ирак  на границата с Иран .

Заедно с неговото семейство имаме билети за Иран за 28.10.

Препоръката от контактите му в Иран ( работни) към момента е да не се пътува, защото "изкарали са армията по пътищата" и случващото се там е непредсказуемо.

 

Ние специално ще променим резервацията за пролетта на 2023

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Във връзка със сигурността в Иран, поставям отговора на агенцията, с която уреждам пътуването за сведение, на който му трябва. Разбира се вероятно има някакъв субективизъм в мнението , но мисля, че е е честно!

 

The reality is that the protests after the killing of a 22-year-old girl are continuing in many cities of Iran.

But we have a tour during these days and the group hasn't faced the protests at all. because it isn't in all the hours of the day, in every street and every city.

So, I think you shouldn't worry about traveling to Iran.

You shouldn't worry about what you wear in Iran too. Because the rules never were strict for tourists. Just long pants, long sleeve blouse, and a shawl even if it doesn't cover the whole hair is acceptable for tourists. These days regard to what happened and the anger of women, we wear even lighter clothes and many ladies don't cover their hair at all and society has started to accept it too.

So don't worry.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 20 минути , Милена Модева каза:

Пак, аз, адресът на иранското посолство в е този в   София, бул. Симеоновско шосе 55, нали ?

Да този е

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Има ли някой, който да пътува към Иран в момента или в началото на октомври? 

Или някой, който има по-непосредствена информация за ситуацията там?  

Връзка към мнение
На 3.10.2022 г. в 10:37, deyan каза:

Има ли някой, който да пътува към Иран в момента или в началото на октомври? 

Или някой, който има по-непосредствена информация за ситуацията там?  

Здрвейте, вижте моите постове по-нагоре. В четвъртък ходихме в посолството за визи и получих уверения, че по отноение на туристите всичко е о.к. и не трябва да се притесняваме. Моите връзки в Иран, с които улеждам пътуването казват, че има протести, но не е притеснително положението от гл.т. на туристите! Ние пътуваме на 14 октомври, поне засега!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, и аз получих същия отговор, но ми се струва заучен и това ме разколебава.

А и надали посолството би казало, че има проблем, или пък тур-агентът би се отказал от парите, които може да изкара.

Все пак Вие пътувате преди мен, така че ще се надяваме на лична и обективна информация

Връзка към мнение
преди 4 часа, deyan каза:

Да, и аз получих същия отговор, но ми се струва заучен и това ме разколебава.

А и надали посолството би казало, че има проблем, или пък тур-агентът би се отказал от парите, които може да изкара.

Все пак Вие пътувате преди мен, така че ще се надяваме на лична и обективна информация

Да, ще пиша незабавно от там, но информацията от посолството я имам на лична основа, така че я приемам за обективна, поне така се надявам!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Споделям и преки наблюдения от пътуването ми през април тази година. Не препоръчвам да се пътува там без организирана туристическа екскурзия с по-голяма група. Задържат чуждестранни туристи за нищо. Мой познат беше "изчезнал" и се появи след 40 дни от затвор. Задържан е защото е намерена "американска литература" в хотелската му стая. Докато бях там бяха задържали и двойка финландци за някаква брутална глупост. Хората се прекрасни, природа, архитектура, храна - всичко, но режима прави цялата история ужасна. Аз носих през цялото време със себе си Цар Плъх на Клавел. Запалих си свещ като се прибрах 😄

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Замислям се 2
Връзка към мнение

Хора изчезват постоянно и навсякъде.

Някои хорат ходят само организирано, затова има агенции.

 

Иран е много много далеч от опасна дестинация, ако поне малко от малко  се съобразяваш с определено неща.

всеки може да изкара 1 седмица без книгите си, алкохол и другите забранени за там неща 

  • Харесвам 7
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 21 часа, Salsam каза:

Споделям и преки наблюдения от пътуването ми през април тази година. Не препоръчвам да се пътува там без организирана туристическа екскурзия с по-голяма група. Задържат чуждестранни туристи за нищо. Мой познат беше "изчезнал" и се появи след 40 дни от затвор. Задържан е защото е намерена "американска литература" в хотелската му стая. Докато бях там бяха задържали и двойка финландци за някаква брутална глупост. Хората се прекрасни, природа, архитектура, храна - всичко, но режима прави цялата история ужасна. Аз носих през цялото време със себе си Цар Плъх на Клавел. Запалих си свещ като се прибрах 😄

А вие откъде имате тази информация? Защото така поставени нещата, не звучат сериозно. 
Не се заяждам, просто казвам, че след като пишете подобни неща, е нормално да дадете доста повече контекст относно съответните случки.
Аз бях в Иран края на 2019, пътувах сам две седмици и не съм чул, нито видял нищо подобно на това, което казвате тук.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
На 6.10.2022 г. в 19:17, Ou7law каза:

А вие откъде имате тази информация? Защото така поставени нещата, не звучат сериозно. 
Не се заяждам, просто казвам, че след като пишете подобни неща, е нормално да дадете доста повече контекст относно съответните случки.
Аз бях в Иран края на 2019, пътувах сам две седмици и не съм чул, нито видял нищо подобно на това, което казвате тук.

Коя информация откъде имам, че не успявам да разбера? За това, което се случва в момента в страната или за моето пътуване преди няколко месеца? Точно затова съм написал, че не е ок да се пътува самостоятелно. В крайна сметка всеки сам решава. Споделям ви какво видях за 17 дни там. ЕГН и имена ли искате да ви цитирам? Вие сте били 2019 днес сме 2022 г., ако смятате, че всичко е същото, особено като виждате какво се случва по улиците там ок. И пак пиша - хората са прекрасни, но нещата с властите не са ок и затова не препоръчвам за самостоятелно пътуващи. 

Връзка към мнение

И аз бях точно преди няколко месеца, както теб.

И казах и пак повтарям, че това са пълни глупости, особено идеята, че трябва да се пътува само организирано!

Какво точно ще те спаси или стопли, когато си с агенция? Или властите, спират само самостоятелните пътуващи?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
1 hour ago, Salsam said:

Коя информация откъде имам, че не успявам да разбера? За това, което се случва в момента в страната или за моето пътуване преди няколко месеца? Точно затова съм написал, че не е ок да се пътува самостоятелно. В крайна сметка всеки сам решава. Споделям ви какво видях за 17 дни там. ЕГН и имена ли искате да ви цитирам? Вие сте били 2019 днес сме 2022 г., ако смятате, че всичко е същото, особено като виждате какво се случва по улиците там ок. И пак пиша - хората са прекрасни, но нещата с властите не са ок и затова не препоръчвам за самостоятелно пътуващи. 

Няма нужда от имена и ЕГН.

Просто конкретизирайте основанията с които вашите познати са били задържани.Така ще се елиминира усещането за ЕЖК и най-вече ще е полезно за хората , които тепърва ще пътуват.Все някаква причина властите са посочили.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Изчетох доста от темата и доколкото разбирам съвсем спокойно може да се пътува без виза и тя да се издаде на място на летището без предварително да се прави нищо - ако някой скоро е минал така, ще съм благодарен за актуално инфо. А при чекиране за полета до там (в случая от София през Истанбул) не искат ли виза? Пробвах онлайн, но няма мейл с потвърждение вече 5 дни, може пък да дойде поне някакъв отговор, но не разчитам много като чета коментарите. Та няма да се ползват посредници, надявам се на летището всичко да е наред. Там може ли да има драма с предишни пътувания в "неприятелски държави" САЩ, Израел и т.н. ? За САЩ имам няколко стари печата в паспорта, добре че поне вече не слагат от известно време.

Връзка към мнение
преди 4 часа, lyubo21 каза:

Изчетох доста от темата и доколкото разбирам съвсем спокойно може да се пътува без виза и тя да се издаде на място на летището без предварително да се прави нищо - ако някой скоро е минал така, ще съм благодарен за актуално инфо. А при чекиране за полета до там (в случая от София през Истанбул) не искат ли виза? Пробвах онлайн, но няма мейл с потвърждение вече 5 дни, може пък да дойде поне някакъв отговор, но не разчитам много като чета коментарите. Та няма да се ползват посредници, надявам се на летището всичко да е наред. Там може ли да има драма с предишни пътувания в "неприятелски държави" САЩ, Израел и т.н. ? За САЩ имам няколко стари печата в паспорта, добре че поне вече не слагат от известно време.

Аз си взех визата на летището в Иран, но предварително си подадох документи през агенция.

На летището в София авиокомпанията ми поиска виза за Иран (и документ за ваксинация, тогава имаше такова изискване за сега не знам кака е), но документа от агенцията беше потвърждение, че ще получа визата си на летището в Техеран и това беше достатъчно, за да ме качат на самолета.

Не съм убеден, че ако видят в паспорта печати от Израел или САЩ няма да откажат влизане в страната. @Alexander си спомням, че заради визата за САЩ ходи да си сменя паспорта преди да подаде документи за виза в Иран.

Това беше май месец тази година.

И мога с две ръце силно и гръмко да потвърдя, че да се пътува самостоятелно в Иран е напълно сигурно и безопасно. Разбира се като се спазват техните закони и норми.

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.