Прескочи до съдържание

бързи въпроси Иран - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Иран. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Нужно ли е да носим брачно свидетелство?

- Може ли да се купуват онлайн билети за вътрешните полети?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Коя е най-красивата джамия в Иран?

- Какви са традиционните храни в Иран?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Боян Димитров
преди 3 минути , Lindt каза:

Инфлацията в Иран не е за подценяване. Поне преди протестите цените, цитирани от хора, посетили страната преди ковид, не бяха постижими за тази есен. Дори цените на майските магеланци не получих от Азимех. 

Сега как е не е ясно. Според мен се спри на някакъв вариант на програма и пусни запитване тук там. После виж дали сам ще подобриш нещо, но междувременно свиквай с тази бюджетна рамка.  Ние както обикновено избягахме от класическата обиколка и въобще не виждам полза от агенция, но при теб може да е друго. 

Сега редя и аз , по-скоро прехвърлям от картата , която си направих преди да си купя билетите и гледам разстояния и време за предвижване. Има си пътуване, малко ще дойдат 2 седмици, особено с амбицията да видим повече природа и да минем през градовете все пак. Иначе колкото и да е скъпо, едва ли ще е по-скъпо от Турция 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Боян Димитров каза:

Сега редя и аз , по-скоро прехвърлям от картата , която си направих преди да си купя билетите и гледам разстояния и време за предвижване. Има си пътуване, малко ще дойдат 2 седмици, особено с амбицията да видим повече природа и да минем през градовете все пак. Иначе колкото и да е скъпо, едва ли ще е по-скъпо от Турция 😉

Не съм ходила в Турция от 8 години и не знам :yes:

Ако си наемете кола, ще си спестите пазаренето и дразнещите цени на трансферите от 60-80 евро. Но няма да можете да съкратите пътуването с полети. 

За кои дати са билетите? Ние сме към края на март за тяхната Нова година, но май ще ходя пак да се пазаря с търкиш да си изтегля пътуването и да не ходим в суматохата.

Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 4 минути , Lindt каза:

Не съм ходила в Турция от 8 години и не знам :yes:

Ако си наемете кола, ще си спестите пазаренето и дразнещите цени на трансферите от 60-80 евро. Но няма да можете да съкратите пътуването с полети. 

За кои дати са билетите? Ние сме към края на март за тяхната Нова година, но май ще ходя пак да се пазаря с търкиш да си изтегля пътуването и да не ходим в суматохата.

В Турция с идея Турция последно стъпих 2013, но тази направихме много добри ходения до Мардин за 10тина дни и черноморска Турция до Ризе за 10тина дни. 

 

В Иран кацаме на 4.03 5:20 и на 18;03 11:20 излитаме. Засега ще ходя с брата. Но обмисляме вариант в последния момент да вземем 1-2 броя жени. Неговата особено проявява сериозно желание, моята пък засега се дърпа, но мотивите й не са свързани с предразсъдъци спрямо Иран. Така че, да видим какво ще излезе накрая.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Боян Димитров каза:

В Турция с идея Турция последно стъпих 2013, но тази направихме много добри ходения до Мардин за 10тина дни и черноморска Турция до Ризе за 10тина дни. 

 

В Иран кацаме на 4.03 5:20 и на 18;03 11:20 излитаме. Засега ще ходя с брата. Но обмисляме вариант в последния момент да вземем 1-2 броя жени. Неговата особено проявява сериозно желание, моята пък засега се дърпа, но мотивите й не са свързани с предразсъдъци спрямо Иран. Така че, да видим какво ще излезе накрая.

Не вярвам, че е спешно да букваш нещо в такъв случай. Аз мисля, че ако не отидем по празници, мога просто да си набележа красиви традиционни къщи и да им звъним 1-2 дни по-рано. Заради ембаргото така или иначе им свалят 3 кожи платформите за резервации. 

 

Гидът, който ще ползваме за пустинята Лут, каза: 

Цитат

Just remember to end before March 21th or start two weeks after 21st as every where is so busy, crowded and full.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 1 час, Lindt каза:

Не вярвам, че е спешно да букваш нещо в такъв случай. Аз мисля, че ако не отидем по празници, мога просто да си набележа красиви традиционни къщи и да им звъним 1-2 дни по-рано. Заради ембаргото така или иначе им свалят 3 кожи платформите за резервации. 

 

Гидът, който ще ползваме за пустинята Лут, каза: 

 

Лут дезърт ни излиза около 14-15-16, май сме си наред. Може ли да дадеш контакт на гида

Връзка към мнение
преди 6 минути , Боян Димитров каза:

Лут дезърт ни излиза около 14-15-16, май сме си наред. Може ли да дадеш контакт на гида

 

Mansour Sadeghizadeh

https://www.facebook.com/mansour.sadeghizadeh

http://irankalut.com/?fbclid=IwAR3AfSIIRl7DRyYOV_Sbr55i1OGgFYr8oBHxGkkssquLIEsF4wibdNwuEyY

 

Не мога да ти кажа дали е по-скъп от други варианти за района, но Botko ми го препоръча като много приятен човек, с чудесно семейство и отношение и с добре преценен и организиран тур. Аз хич не съм от топлите хора, но се разбираме добре с него. Пишем си в месинджър, но може да избереш друг канал по твой избор. 

Връзка към мнение

Както е написано по-горе, Азимех е жена, който управлява агенция. Цените, които тя ми даде за пакетно пътуване: спане за 14 нощувки, самолетни билети до островите  и трансфери за една седица между градовете с включен гид Хасан, който може да се наеме и самостоятелно, беше по-евтина, отколкото ако се букват директно местата за настаняване. Самолетни билети без агенция в Иран, не стават. Посетихме, доста места, които са извън обичайния път на големите градове, които се правят от туристическите агенции в България. Считам, че трансфери под 70 евро на ден за превоз с кола (частен трансфер) е нереалистично. Може да се използват като много по-евтин вариант -автобусите.  Цените на всичко там са дзавишени, инфлацията  е доста висока и не се покрива от курсовите разлики- процентът на инфлацията разсте с по-големи темпове от увеличаването на валутния курс -евро към местни пари. Има проблем с кеша и гидовете могат да бъдат много полезни, за да се купи валута. По мое мнение, Агенцията там, може да даде много по-евтина цена за настаняване, както и да гарантира резервацията. Силно препоръчително е да се купи местна сим-карта и VPN от там, тъй като иначе няма никаква комуникация. Тъй като отсъствах от страната доста време, сега вече мога да отговарям на по-конкретни въпроси в кратки срокове.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Имам билети за Иран на 15.02,23 за две седмици с "Turkish Airlines" . Поради разни семейни причини не мога да пътувам в този период . Да се знае, че в офиса им смениха билетите без никакво доплащане , като ми предложиха да сменя и дестинацията ако искам. Това било заради усложнената обстановка в страната. Не съм сигурна дали не трябваше да пиша в темата за "Turkish Airlines".

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Не е въпрос, по-скоро сега разбрах и да отбележа, че в Иран/Техеран се намира най-големият мол в света Ако на някой му е интересно може да го посети. Изглежда вътре има каквото се сетиш по много 🙂 Жалко, че като пътувахме натам не знаех за това 🙂

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Сега позачетох темата и искам да ви обърна внимание на нещо. От 21.03.2023г. започва не само персийската нова година, но и Рамадан. Когато купувах билетите през пролетта се поинтересувах за Рамадан, включително и с въпроси към иранците и се оказа, че Рамадан е крайно неудачно време за пътуване. Забраната за хранене през светлата част на деня се приема много сериозно, като дори имало бити с камшик заради това, че си хапвали сандвич в колата. Не знам покрай сегашните събития дали нещата са се поотпуснали, но като гледам че вече има издадени (и изпълнени) смъртни присъди на протестиращи, не бих разчитал на облекчаване на режима. Та с две думи, помислете си добре за пътуване точно по това време. Нашето нарочно го букнах да свършва на 20.03.2023г. Все още не сме се отказали от пътуването, надявам се обстановката в Иран да го позволява.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Рамадан не е най-доброто време за пътуване в никоя мюсюлманска държава, освен ако не сте мюсюлмани разбира се

 

 

Дойче Веле

"Досега Иран е издал две смъртни присъди срещу участници в протестите в страната, които продължават вече четвърти месец. Осъдени са двама мъже на около 20 години - Мохсен Шекари и Маджид Реза Рахнавард. Според Революционния съд Рахнавард е убил с нож двама представители на силите за сигурност и е ранил други четирима. Шекари пък е обвинен, че е ранил с нож член на паравоенните милиции "Басидж" и е блокирал път."

Връзка към мнение
преди 33 минути , tougherty каза:

Забраната за хранене през светлата част на деня се приема много сериозно, като дори имало бити с камшик заради това, че си хапвали сандвич в колата. 

Едва ли ще бият туристи с камшик, защото хапват по време на рамазан, но все пак не е хубаво да се прави от уважение към местните. В Иран са много толерантни към туристите и най-много някой минувач да ги гледа странно, но определено си е проблем Рамазана, защото през деня трудно ще си намират храна.

Има разни ресторантчета, които нелегално работят и през деня и може да си хапнеш, но трябва някой местен да ти ги каже. На нас така в Исфахан ни посочиха един доста голям и прекрасен ресторант, където няма как отвън да познаеш какво е, пък и вратата се отваря само....за познати. Като влезнахме вътре си имаше доста хора 🙂 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз по принцип не съм от плашливите, а и боят с камшик наистина е крайна мярка, но точно в момента нещата са много наелектризирани в Иран и според мен изобщо не е добра идея да се тества границата на толерантността им. Сигурно няма да те набият с камшик, но има достатъчно други неща, които могат да ти се случат и да ти развалят преживяването в тази иначе прекрасна държава. И то не защото си чужденец или друговерец, а защото точно въпросът за религиозните забрани и догми е ябълката на раздора в момента. Едните искат отслабване на ограниченията, другите са твърдо решени да ги отстояват. В най-свещеното за тях време, просто мисля че ние нямаме работа там. 

Връзка към мнение

@tougherty, благодаря! Досега винаги съм свързвала Рамадан с майските празници и даже не съм погледнала кога започва. 

Определено няма да пътуваме по тези дати, надявам се търкиш да продължат да са отзивчиви за смените и през януари-февруари.

 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Винаги ли навсякъде сериозно съветват хората да ползват гид за Иран и да не се мотаят след залез навън или е сега заради протестите? 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
  • 5 месеца по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...

Въпрос към тези които са ползвали услугите на Азимех - свързах се с нея тъй като купих билети от промото на Пегасус - за седем дни маршрут Техеран - Шираз - Персеполис - Исфахан - Кашан - Техеран, за кола с гид + хотели 4* B/B + самолетни билети Техеран - Шираз цената която ми обяви е 1830 евро. Вижда ми се скъпо. Поисках разбивка - 770 евро хотели и самолетни билети, 1060 евро кола с шофьор гид. Читав 4* хотел е от 35 до 50 долара за двойна стая, писах директно на два хотела и това ми отговориха. Който е ползвал услугите и - прави ли се пазарлък за цената? Или да търся друга туристическа агенция? 

Връзка към мнение

Ние пътувахме 2019 и цената на Азимех беше в пъти по - малка от тази на другите агенции, на които писах, аз профилактично се пазарих и смъкна още малко. Но все пак според мен пишете и на други агенции. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Милена Модева
преди 15 часа, EmoKrastev каза:

Въпрос към тези които са ползвали услугите на Азимех - свързах се с нея тъй като купих билети от промото на Пегасус - за седем дни маршрут Техеран - Шираз - Персеполис - Исфахан - Кашан - Техеран, за кола с гид + хотели 4* B/B + самолетни билети Техеран - Шираз цената която ми обяви е 1830 евро. Вижда ми се скъпо. Поисках разбивка - 770 евро хотели и самолетни билети, 1060 евро кола с шофьор гид. Читав 4* хотел е от 35 до 50 долара за двойна стая, писах директно на два хотела и това ми отговориха. Който е ползвал услугите и - прави ли се пазарлък за цената? Или да търся друга туристическа агенция? 

Здравейте, 

Азимех е много точнна и бяхме доволни от нейните услуги. Имайте предвид,че и там всичко поскъпва, 50 евро за четизвезден хотел ми се струва нереална цена (мисля, че е ниска). миналата година октомври 20-30 евро за приличен хотел на стая беше цената при нас. Според мен можете да се пазарите и да поискате варианти за услугата, по-нисък клас хотели, драйвър без гид и т.н. Имайте предвид, че драйвъра играе много добре роята на гид, когато знае английски. Поддържам мнението, че може да пробвате и други агенции, както и един гид, който работи самостоятелно, но аз съм много доволна от него Хасан. Посочила съм неговите координати по горе в постовете ми. Ако се свържете с него, моля да му кажете, че имате координатите му от мен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 18 часа, EmoKrastev каза:

Въпрос към тези които са ползвали услугите на Азимех - свързах се с нея тъй като купих билети от промото на Пегасус - за седем дни маршрут Техеран - Шираз - Персеполис - Исфахан - Кашан - Техеран, за кола с гид + хотели 4* B/B + самолетни билети Техеран - Шираз цената която ми обяви е 1830 евро. Вижда ми се скъпо. Поисках разбивка - 770 евро хотели и самолетни билети, 1060 евро кола с шофьор гид. Читав 4* хотел е от 35 до 50 долара за двойна стая, писах директно на два хотела и това ми отговориха. Който е ползвал услугите и - прави ли се пазарлък за цената? Или да търся друга туристическа агенция? 

Ние бяхме в Иран през март тази година. За 11 дни гид/шофьор платихме 650 евро по почти същия маршрут като вашия, само че кацнахме направо в Шираз и си спестихме полета Техеран-Шираз. Минахме и през Язд, който горещо ви препоръчвам, както и през няколко други места. Гидът ни беше направо страхотен - с две висши - магистър по история и доктор по археология, пише научни трудове и е невероятен ерудит с чудесен английски. Персеполис му е стихията. Освен това е и много готин, добър и забавен като човек. Глезеше ни като собствени деца, а в цената бяха включени и всеки ден кафе (нескафе по-точно) и закуски - сладки, ядки, плодове, бисквити. Ако проявявате интерес, мога да ви дам контактите му. 

През март месец платихме по 52 евро за стая в петзвезден хотел в Техеран, но резервирана чрез агенция. Хотелът беше супер - с басейн, много добър ресторант и панорамна гледка към целия град.

Най-скъпият хотел, в който нощувахме, беше в Исфахан - 80 евро на вечер за тройна стая. "Стая" обаче е много трудно да бъде наречено това нещо - преценете сами https://shahsavaran.com/en/room/tajdaran/ . "Стаята" отвън https://shahsavaran.com/wp-content/uploads/2023/02/ezgif.com-gif-maker-4.webp Там се чувствах направо като шаха на Иран и си заслужаваше всяка стотинка.

Другите ни хотели бяха по-скромни традиционни ирански къщи, които обаче в никакъв случай не бяха лоши или неудобни и струваха по ок. 25-30 евро на вечер за двойна стая. Ние бяхме в Иран точно преди тяхната Нова година, когато иранците по принцип пътуват повече. Според гидът ни, тази година пътували по-малко заради икономически затруднения.

Основните неща които искахме да видим, си ги бяхме набелязали ние, но използвахме агенция, която ни намери гида, резервира ни хотелите, които не бяхме резервирали сами и ни донагласи програмата. Агенцията я намерих през tripadvisor, когато на един конкретно зададен от мен въпрос във форума, обственичката на агенцията ми даде най-смислен и обективен отговор. Цената ѝ беше супер, много по-ниска от на Азимех и на другите, от които поисках оферти, а със собственичката - една прогресивна и амбициозна мацка от новото поколение се срещнахме в Техеран и ни заведе на дискотека. Нея също мога да я препоръчам с две ръце - обслужване, комуникация, организация, цена, всичко беше супер.

 

Бях започнал да пиша един пътепис за нашето пътешествие, но за съжаление съм толкова заринат от работа в последно време, че не виждам как ще го довърша в обозримо бъдеще.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 7 часа, deyan каза:

А би ли споделил името и контактите на агенцията? 

И аз имам същия въпрос

 

преди 7 часа, tougherty каза:

Ако проявявате интерес, мога да ви дам контактите му. 

Проявявам, би ли ги споделил

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.