Прескочи до съдържание

бързи въпроси Иран - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Иран. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Нужно ли е да носим брачно свидетелство?

- Може ли да се купуват онлайн билети за вътрешните полети?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Коя е най-красивата джамия в Иран?

- Какви са традиционните храни в Иран?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 48 минути , stebal каза:

Милена, много ти благодаря за бързия отговор. Можеш ли да ми кажеш колко време е с ферибот Бандар Аббас - Кешм ? И още един въпрос - какво е ограничението за багаж във вътрешните полети ? Евентуално спомняш ли си някакви цени ...то е ясно, че те вече не са актуални, но все пак дават някаква представа. Благодаря.

Фериботите тръгват на всеки час и са тип бързи лодки, стоиш вътре в салона и не можеш да излизаш на вън, но има добра видимост и е приятно да гледаш морето и залива. Продължителността е около 50 минути, а цената беше символична, примерно-5 евро, но не помня точно. За вътрешните полети не помня точно колко беше ограничението за багажа, но ние пътувахме с по една чанта-раница с размерите допустими за Райън еър, но никой не те проверява в детайли, по-големия багаж оставихме в Шираз, тъй като се върнахме пак там и продължихме за Керман с кола, което беше малко глупаво. Може да се ползва такси между летището фериботния терминал, мисля, че като време беше около 30-40 минути. Бандар Абас изглежда доста европейски морски град, като цяло доста приятен, летището е модерно, въобще това е различен Иран. Островите са страхотни и много самобитни, това беше една от най-вълнуващите части от нашето пътуване. Ако имаш други въпроси, насеща съм!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Причината да няма полети до Кешм мисля е, че там е безмитна зона. Подлежи се на проверки при влизане т.е. когато се качваш на ферибота. После на връщане няма проверки. Разбира се не съм сигурна, но нас с колата на отиване ни разкостиха от въпроси и преснимане на документи, а на обратно нищо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, MayaS каза:

Причината да няма полети до Кешм мисля е, че там е безмитна зона. Подлежи се на проверки при влизане т.е. когато се качваш на ферибота. После на връщане няма проверки. Разбира се не съм сигурна, но нас с колата на отиване ни разкостиха от въпроси и преснимане на документи, а на обратно нищо.

Предполагам, че точно това е причината Мая. Просто си мисля, че тези проверки могат спокойно да ги правят и на летището, но ако си нарушител явно е по лесно да те оставят на брега, отколкото да мислят как да те върнат със самолета обратно. Ще взема ферибот, нямам друга опция, примирих се 😀

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Извинявай, не искам да съм груба , но да си кажа - Външно министерство да си яде ушите. Или да си гледа работата, все някой там  трябва да има капацитета да свърши нещо полезно.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

По повод на предупреждението ва МВнР, бих искала да кажа, че ходихме в Иран миналага година точно по време на протестите, когато нямаше почти никакви туристи. Не сме се натъквали на самите демонстрации, тъй като е логично да ги избягваме, не усетихме никаква опасност, може би леко, подчертавам съвсем леко напрежение в Техерен, но нищо обезпокоително. Хората обаче съжаляваха, че тази информация, колко е страшно в Иран ги лишава от жезненоважен за тях бизнес от всякакво естество, особено по отношение на прехраната за хората от туристическия сектор и бяха тъжни от ситуацията. За нас бонуса беше, че нямаше хора и се насладихме на едни много спокойни забележителности. Бих искала да споделя, че за мен Иран е едно от най-впечатлителните места и смятам да се върна там напролет догодина, независимо от предупрежденията, а такива имаше и преди, както казах. Но това е въпрос на много лична преценка.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

Азимех ми даде цена от 2680 евро за двама човека за 15 дни, включваща кола с шофьор, хотели,  1 самолетен билет до Бандар Абас  и ферита, които реално са евтини. Та въпроса ми е, не е ли тази цена доста висока според вас?

По назад в темата се споменават някакви цени, но не е ясно на човек ли са или за цялата кола. Отделно сметнах, че хотелите които е предложила струват около 700 евро. Но остатъка до 2680 евро пак си е значителен...

  • Шок 1
Връзка към мнение

Започвам да си мисля, че работещите в иранските туристически агенции съвсем са му изтървали края. На мен за 14 дена ми поискаха цена от 1550 евро, пътувам сама . В крайна сметка след известно смъмряне от страна на съфорумци тотално смених конценцията. Мога да споделя някой цени , дано да са ти от полза . Ще ме чакат на летището в Техеран , трансфер директно до Кашан 70 € . Дамата я намерих през Homestay. Цена на нощувка 10 евро. Ще остана 2 нощи при нея. Предложи да ми купи билет за VIP автобус до Исфахан , за който ми поиска 6 евро като каза, че е закръглили нагоре. Аз искам да видя Абияне и затова иска още 70 евро като ще ме закара директно до Исфахан . Забравих да кажа , че първия трансфер включва спиране в Кум. Отново през същия сайт си намерих нощувки в Исфахан - цена 25 €. Нощувките в Шираз са по 12 € , в процес съм на издирване на стая в Язд. Ще ходя на островите Кешм и Хормуз . Хост там ще ми е Ареф, абсолютно безценен, преди малко писа, , че ми е купил билет Кешм - Техеран за 35 € , предполагам , че също си е сложил някакви парички отгоре. Нощувките при него са по 20 € . Забравих да кажа, че навсякъде са включени закуски  и стаите са самостоятелни .След Исфахан всички трансфери  са VIP автобуси. Хостовете твърдят , че могат да се купят 2- 3 дена предварително и абсолютно всеки от тях предложи да ми помогне.  Самолетен билет от Шираз до Бандар Аббас нямам,за моята дата всичко беше продадено. Изчаквам през туристическа агенция същия Ареф да го купи,  каза , че ще е по скъпо, около 40€.  Опитвам се да кажа, че ако направите някои отстъпки от установения си начин на пътуване ,може да намерите много по евтини варианти за опознаване на Иран. Мен ме е малко страх, защото тотално излизам от зоната си на комфорт, но тези хора независимо един от друг не спират да ми повтарят, че не съм сама в Иран. Аз им вярвам ..

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
преди 1 час, stebal каза:

Започвам да си мисля, че работещите в иранските туристически агенции съвсем са му изтървали края. На мен за 14 дена ми поискаха цена от 1550 евро, пътувам сама . В крайна сметка след известно смъмряне от страна на съфорумци тотално смених конценцията. Мога да споделя някой цени , дано да са ти от полза . Ще ме чакат на летището в Техеран , трансфер директно до Кашан 70 € . Дамата я намерих през Homestay. Цена на нощувка 10 евро. Ще остана 2 нощи при нея. Предложи да ми купи билет за VIP автобус до Исфахан , за който ми поиска 6 евро като каза, че е закръглили нагоре. Аз искам да видя Абияне и затова иска още 70 евро като ще ме закара директно до Исфахан . Забравих да кажа , че първия трансфер включва спиране в Кум. Отново през същия сайт си намерих нощувки в Исфахан - цена 25 €. Нощувките в Шираз са по 12 € , в процес съм на издирване на стая в Язд. Ще ходя на островите Кешм и Хормуз . Хост там ще ми е Ареф, абсолютно безценен, преди малко писа, , че ми е купил билет Кешм - Техеран за 35 € , предполагам , че също си е сложил някакви парички отгоре. Нощувките при него са по 20 € . Забравих да кажа, че навсякъде са включени закуски  и стаите са самостоятелни .След Исфахан всички трансфери  са VIP автобуси. Хостовете твърдят , че могат да се купят 2- 3 дена предварително и абсолютно всеки от тях предложи да ми помогне.  Самолетен билет от Шираз до Бандар Аббас нямам,за моята дата всичко беше продадено. Изчаквам през туристическа агенция същия Ареф да го купи,  каза , че ще е по скъпо, около 40€.  Опитвам се да кажа, че ако направите някои отстъпки от установения си начин на пътуване ,може да намерите много по евтини варианти за опознаване на Иран. Мен ме е малко страх, защото тотално излизам от зоната си на комфорт, но тези хора независимо един от друг не спират да ми повтарят, че не съм сама в Иран. Аз им вярвам ..

Ареф е супер, потвърждавам! Много скромен, свестен и приятен! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, EmoKrastev каза:

По информация на сина на мой приятел който работи в Иран цените от март месец досега са се вдигнали с около 50%

По принцип, поради някаква незнайна причина инфлацията расте по-бързо от обезценяването на цената на реала къв еврото или долара и това води до доста голямо увеличаване на цените. Според мен, това, което вдига неимоверно цените са 2 основни неща: 1. наличието на инфлацията, както казах и 2. стремежът на агенциите на надуят цените към всички бели. Също така правят следното: оферират само шофьор, който уж говори ангийски или малко го говори, но той не играе ролята на гайд. Ако искаш гайд отделно още толкова. Обаче ако откажеш гайд, се оказва, че всъщност шофьора го играе гайд. Така че цената много зависи от конфигурацията на продукта. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 часа, dealni каза:

Азимех ми даде цена от 2680 евро за двама човека за 15 дни, включваща кола с шофьор, хотели,  1 самолетен билет до Бандар Абас  и ферита, които реално са евтини. Та въпроса ми е, не е ли тази цена доста висока според вас?

По назад в темата се споменават някакви цени, но не е ясно на човек ли са или за цялата кола. Отделно сметнах, че хотелите които е предложила струват около 700 евро. Но остатъка до 2680 евро пак си е значителен...

Бих искала да дам съвет, предложете ваш избор на хотели, които да свалят цената, ако това ви устройва, както и откажете гид, ако е включен в цената и пазарене. Stebal  е посочила наистина реални цени, но те отговарят на реален живот там, т.е. ако човек иска да има гид, трябва да е готов да плати отговоре някаква сума дори и на място да наеме такъв, иначе гледаш някакви забележителности, без да имаш необходимата информация и леко се луташ, което губи някакво време. Но цената на Азимех е наистина висока, дори и да приемем високата инфлация. На мен също ми предстои да получа оферта от нея,  но не съм потвърдила маршрута, а мналата година като я ползвах се опитах и намалих цената, като направих реорганизация на условията: по нисък клас хотели и кола без гид. Но цените бяха доста по-ниски.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ние букнахме от Азимех отсечки между градовете и всеки път бяхме с различен шофьор, който беше и гид, не са ни калкулирали спането на шофьора. Хотелите сами ги букнахме, ферибота също, а самолетния билет Кешм - Техеран ни го купи хазяина в Кешм, без да има сигурност дали наистина ще отидем до острова. Хазяина в Шираз ни купи автобусния билет до Бандар Абас. Най - скъпия ни хотел беше 20 евро и беше много хубав, не ми се излизаше от градината. Ходила съм 2019 , като цялата логистика беше 210 евро и направо не мога да повярвам за какви цени се говори през 2023. Едно момиче от нашата група се отказа да ходи до Персеполис( разделихме се) и тъй като заради някакъв техен празник нямало места за автобус, от Исфахан до Шираз се придвижи с такси за някакви смешни пари. 
 

Аз бих си букнала хотелите сама, на място през 2019 можеше да се намери кой да те закара до друг град по твой маршрут, но сега с всичката тази информация, не смея да давам съвети. 
p.a сега проверих - платили сме 180 евро за кола за общо 4 трансфера, някои доста дълги. И тези 180 евро си ги разделихме между нас. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Еми това е, с носталгия само може да се сещаш за тези цени вече 🙂...аз реших да откажа на Азимех и сега се пазаря с един от препоръчаните тук Yusef , но и той си иска 100 евро на ден, просто няма да го наемаме за всички дни и така. Освен това иска допълнително по още 70 евро за първия и последния ден. Хотелите такива по-джиджени среден клас почват от 30 евро и стигат до 80 евро на вечер.

Ще се опитам да избягвам публични транспорти, освен до островите, защото нямаме време за губене, искам максимално неща за малко време,  без кола ще е трудно. Мислех и за варианта рентакар,  но заради особеностите на страната не знам как се приемат жените шофьорки. 

Връзка към мнение

Имам въпрос - въпросния Yousef с когото и ние си говорим ни иска капаро 1000 евро /4 човека сме/, да сме го преведели на някаква негова братовчедка в Австрия, а тя по човек щяла да му ги прати. Чудя се нормална практика ли е? На някой искали ли са му капаро? И плащане по подобен начин? 

Връзка към мнение

Никой не ми е искал пари предварително и съответно не съм пращала/ плащала. На мен това, което описваш ми изглежда доста съмнително. Ще пратиш едни пари някъде , на някого…

Връзка към мнение
преди 8 часа, EmoKrastev каза:

Имам въпрос - въпросния Yousef с когото и ние си говорим ни иска капаро 1000 евро /4 човека сме/, да сме го преведели на някаква негова братовчедка в Австрия, а тя по човек щяла да му ги прати. Чудя се нормална практика ли е? На някой искали ли са му капаро? И плащане по подобен начин? 

На мен Азимех ми поиска - 50 %, които аз платих, тъй като агенцията беше проверена, през някакъв сайт за плащане и не съм имали никакви проблеми. Вашата схема ми изглежда малко по-странна, но предполагам защото не е фирма. Имат огромен проблем с кеша и работят с виртуални пари, някакси си зареждат картите и работят с VPN и оф лайн приложения, за да не ги засичат властите, така че е възможно тази схема да е заради ограниченията там, а не за да ви измамят. Като цяло повечето хора там са много почтени и честни, но никога няма 100 % гаранция.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , Милена Модева каза:

На мен Азимех ми поиска - 50 %, които аз платих, тъй като агенцията беше проверена, през някакъв сайт за плащане и не съм имали никакви проблеми. Вашата схема ми изглежда малко по-странна, но предполагам защото не е фирма. Имат огромен проблем с кеша и работят с виртуални пари, някакси си зареждат картите и работят с VPN и оф лайн приложения, за да не ги засичат властите, така че е възможно тази схема да е заради ограниченията там, а не за да ви измамят. Като цяло повечето хора там са много почтени и честни, но никога няма 100 % гаранция.

Надявам се да е така, като цяло ме усъмни това че поиска да предплатим и хотела в техеран защото щяла да се анулира резервацията. А с хотела директно си пиша и от там категорично писаха че нямат нужда от предплата и резервацията е потвърдена

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Имам питане за островите. Декември ще бъда в Дубай и ми се ще да отскочи до Ормуз и Кашм. Някой беше писал , че има лодки или фери от Дубай. Мисля,че беше Ботко.

На кое пристанище трябва да ги търся.  Пристигайки там задължително ли трябва да наема гид. Той Ормуз е 30 км мисля. Набелязала съм най основните неща Rainbow valley, Rainbow cave, Valley of the status, Red beach, Saint mountain. Два - три дни ми е замисъла и Кешм да включа. Сами бихме ли се справили, в смисъл колко е опасно да се разхожда сам човек, естествено, че ще имаме нужда от кола със шофьор, да наема по отсечките. Знам, че мн хора бяхте ползвали  шофьор по тези места. Може ли координати плийз. Обърнете ми внимание на някой неща, ако пропускам или ако има нещо специфично. 

Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Здравейте, пътешественици! Позволявам си да дам малък ъпдейт за Иран, тъй като се прибирам преди няколко дни оттам. Пътувахме двамата със съпругата ми като ползвахме услугите на известната тук във форума Азимех. В началото на годината планът ни беше да отидем в Иран с малка група от България, но датите когато можеше да се случи бяха невъзможни за нас. По тази причина имахме 2 опции - или да зачеркнем Иран и да не ходим, или да си направим индивидуално пътешествие. Определено смятаме, че това беше най-доброто място на което да се случи, защото Иран трябва да се изживее. а понякога като си в група с други хора не можеш съвсем да се отпуснеш. Ние имахме доста ясен план какво искаме да включим и точно как да си подредим градовете и местата за посещение. Свързах се с Азимех и офертата, която тя ни даде поне за нас беше ок - само с шофьор без гид (по наше желание). Имахме общо 12 нощувки в Иран и полетите и двата ни бяха до/от Техеран. Ако някой иска допълнителна информация ще се радвам да споделя максимално подробно за всичко по програмата - нека драсне коментар или лично съобщение.

По-важното, което исках да споделя е свързано със самата държава - абсолютно никакви проблеми, ситуации или напрежение не сме изпитали дори и за миг. Позволявахме си да бъдем до полунощ в почти всички градове, без да сме придружавани от никой местен. Компания винаги си намирахме дори и да не искаме, тъй като иранците са изключително мили и любознателни хора. Надявам се, който има колебания дали да отиде или не, да разсее съмненията и смело да се впусне в тази държава дори и самостоятелно. Разбира се, събитията в някои сравнително близки до тях държави не са приятни и за местните хора също будят притеснения, но извън това изобщо не се усеща нито полицейско присъствие, нито лоши погледи към дамите, нито напрежение, което често може да изпиташ по нощите в някои европейски градове. Валутата в момента им е изключително слаба и за нас е евтино. Летяхме с турските авиолинии от Истанбул и препоръчвам ако се доверявате на тях да имате предвид, че може да сменяват часовете на полетите (имат по 4-5 полета в посока на ден и могат да решат да отменят няколко от тях). Относно хотели също мога да дам някои съвети ако има нужда. Реално при по-добра организация бихте могли и сами да си резервирате хотели през homestay, но аз мога да кажа само положителни отзиви за Азимех и агенцията й, защото изцяло доброволно без допълнително заплащане включиха неща, които нямаше как да се сетим да направим. В това число шофьорът ни си беше много необходимата свръзка да ни показва всички скрити места и ресторанти по градовете. Английския е доста рядко срещан и трудно може да се ориентираш без да имаш някой помощник. 

Ще се радвам ако мога да бъда от полза, когато имате нужда, така че не се колебайте да ми пишете. Надявам се Иран да се измъкне от трудната ситуация, защото хората които живеят там наистина са най-ценното и уникално нещо на държавата и заслужават повече мир и спокойствие.

  • Харесвам 13
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
На 28.10.2023 г. в 22:47, Благовест каза:

Здравейте, пътешественици! Позволявам си да дам малък ъпдейт за Иран, тъй като се прибирам преди няколко дни оттам. Пътувахме двамата със съпругата ми като ползвахме услугите на известната тук във форума Азимех. В началото на годината планът ни беше да отидем в Иран с малка група от България, но датите когато можеше да се случи бяха невъзможни за нас. По тази причина имахме 2 опции - или да зачеркнем Иран и да не ходим, или да си направим индивидуално пътешествие. Определено смятаме, че това беше най-доброто място на което да се случи, защото Иран трябва да се изживее. а понякога като си в група с други хора не можеш съвсем да се отпуснеш. Ние имахме доста ясен план какво искаме да включим и точно как да си подредим градовете и местата за посещение. Свързах се с Азимех и офертата, която тя ни даде поне за нас беше ок - само с шофьор без гид (по наше желание). Имахме общо 12 нощувки в Иран и полетите и двата ни бяха до/от Техеран. Ако някой иска допълнителна информация ще се радвам да споделя максимално подробно за всичко по програмата - нека драсне коментар или лично съобщение.

По-важното, което исках да споделя е свързано със самата държава - абсолютно никакви проблеми, ситуации или напрежение не сме изпитали дори и за миг. Позволявахме си да бъдем до полунощ в почти всички градове, без да сме придружавани от никой местен. Компания винаги си намирахме дори и да не искаме, тъй като иранците са изключително мили и любознателни хора. Надявам се, който има колебания дали да отиде или не, да разсее съмненията и смело да се впусне в тази държава дори и самостоятелно. Разбира се, събитията в някои сравнително близки до тях държави не са приятни и за местните хора също будят притеснения, но извън това изобщо не се усеща нито полицейско присъствие, нито лоши погледи към дамите, нито напрежение, което често може да изпиташ по нощите в някои европейски градове. Валутата в момента им е изключително слаба и за нас е евтино. Летяхме с турските авиолинии от Истанбул и препоръчвам ако се доверявате на тях да имате предвид, че може да сменяват часовете на полетите (имат по 4-5 полета в посока на ден и могат да решат да отменят няколко от тях). Относно хотели също мога да дам някои съвети ако има нужда. Реално при по-добра организация бихте могли и сами да си резервирате хотели през homestay, но аз мога да кажа само положителни отзиви за Азимех и агенцията й, защото изцяло доброволно без допълнително заплащане включиха неща, които нямаше как да се сетим да направим. В това число шофьорът ни си беше много необходимата свръзка да ни показва всички скрити места и ресторанти по градовете. Английския е доста рядко срещан и трудно може да се ориентираш без да имаш някой помощник. 

Ще се радвам ако мога да бъда от полза, когато имате нужда, така че не се колебайте да ми пишете. Надявам се Иран да се измъкне от трудната ситуация, защото хората които живеят там наистина са най-ценното и уникално нещо на държавата и заслужават повече мир и спокойствие.

Здравей Благовест, планирам догодина март, второ посещение на Иран, но от предишното ми пътуване октомври 2022 година, цените вървят нагоре значително. Моля те за информация за средна цена на хотел на вечер, както и дай твоя маршрут, ние планираме за това пътуване северно-западната част на страната, по неизследвани маршрути. Но все пак информацията ти би била от полза. Как се казваше вашия гид? Предварително ти благодаря!

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Преди 2 седмици се прибрахме от Иран. 16 дни обикаляне класическа обиколка + островите Кешм и Хормуз  и пустинята Лут. Без севера. Използвахме услугите на препоръчания по напред в темата Yousef , от който като цяло сме много доволни,  той е археолог, интелигентен и говори добър английски. Истината е, че много се стараеше и ни помагаше с обмяна на пари на добър курс, даде ни сим карта и банкова карта, която ползвахме само ние. Освен това ни свърза с негов приятел на о-в Кешм, Мохамад, който също се оказа много добро попадение - морски биолог и дайвър. Който иска да вземе сертификат за гмуркане, там е мястото,  по-евтино е и курса е 4 дни. Общо взето Yousef  се представи много добре. Единствено накрая последната вечер, когато му плащахме се нацупи, защото според него трябвало да му дадем и бакшиш. Аз съм искала шофьор, пък той бил и гид, и така...  но като цяло, пътуването мина много добре,  с нетърпение искам да се върнем и да обиколим и северозапада + Машхад. И отново на Кешм, за са изкарам курса за дайвинг, но това като набера смелост 😀. Относно цените- хотелите ни струваха средно около 60 $ . Имаше гестхауси по 30 $, а други луксозни за по 100. Но като цяло има и доста ниско бюджетни варианти и без проблем може да влезнеш в бюджет 30-40 на вечер за двойна стая . Аз бях помолила Юсеф да запази всички хотели, освен един луксозен в Исфахан, който сама си запазих оттук.  

Храната не ми се стори скъпа, една идея по-евтино от България.  

Хората са изключително мили и добронамерени. Не сме усетили напрежение никъде, разхождахме се сами по тъмно. 

В големите градове много млади момичета не носят хиджаб, видях стотици с открити коси по улиците.

Решихме умишлено да избегнем Техеран и го заместихме с Кашан последната вечер.  

Въобще Иран е страна, която не може да не обикнеш, когато я опознаеш, толкова красиви места видяхме - пустинята уникална, островите са неземни. Планината, старите изоставени градове,  замъци,  история отвсякъде те залива...дори по магистралата си караш и хоп кервансарай на 500 години отстрани. Но при нас много помогна и факта, че бяхме с местен, който знаеше къде да ни води. Да не споменавам онези уникални свещенни джамии с огледалните стени и тавани, особено в Шираз видяхме няколко, които са трудни за описване, това иска виждане. 😀

  • Харесвам 20
Връзка към мнение
На 7.12.2023 г. в 20:38, dealni каза:

Преди 2 седмици се прибрахме от Иран. 16 дни обикаляне класическа обиколка + островите Кешм и Хормуз  и пустинята Лут. Без севера. Използвахме услугите на препоръчания по напред в темата Yousef , от който като цяло сме много доволни,  той е археолог, интелигентен и говори добър английски. Истината е, че много се стараеше и ни помагаше с обмяна на пари на добър курс, даде ни сим карта и банкова карта, която ползвахме само ние. Освен това ни свърза с негов приятел на о-в Кешм, Мохамад, който също се оказа много добро попадение - морски биолог и дайвър. Който иска да вземе сертификат за гмуркане, там е мястото,  по-евтино е и курса е 4 дни. Общо взето Yousef  се представи много добре. Единствено накрая последната вечер, когато му плащахме се нацупи, защото според него трябвало да му дадем и бакшиш. Аз съм искала шофьор, пък той бил и гид, и така...  но като цяло, пътуването мина много добре,  с нетърпение искам да се върнем и да обиколим и северозапада + Машхад. И отново на Кешм, за са изкарам курса за дайвинг, но това като набера смелост 😀. Относно цените- хотелите ни струваха средно около 60 $ . Имаше гестхауси по 30 $, а други луксозни за по 100. Но като цяло има и доста ниско бюджетни варианти и без проблем може да влезнеш в бюджет 30-40 на вечер за двойна стая . Аз бях помолила Юсеф да запази всички хотели, освен един луксозен в Исфахан, който сама си запазих оттук.  

Храната не ми се стори скъпа, една идея по-евтино от България.  

Хората са изключително мили и добронамерени. Не сме усетили напрежение никъде, разхождахме се сами по тъмно. 

В големите градове много млади момичета не носят хиджаб, видях стотици с открити коси по улиците.

Решихме умишлено да избегнем Техеран и го заместихме с Кашан последната вечер.  

Въобще Иран е страна, която не може да не обикнеш, когато я опознаеш, толкова красиви места видяхме - пустинята уникална, островите са неземни. Планината, старите изоставени градове,  замъци,  история отвсякъде те залива...дори по магистралата си караш и хоп кервансарай на 500 години отстрани. Но при нас много помогна и факта, че бяхме с местен, който знаеше къде да ни води. Да не споменавам онези уникални свещенни джамии с огледалните стени и тавани, особено в Шираз видяхме няколко, които са трудни за описване, това иска виждане. 😀

Би ли споделила контакт на Мохамад - търся дайвинг център на остров Кешм за Януари/Февруари. 

 

Връзка към мнение
преди 1 час, EmoKrastev каза:

Би ли споделила контакт на Мохамад - търся дайвинг център на остров Кешм за Януари/Февруари. 

 

Разбира се,  ще ти го пратя на лични.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.