Прескочи до съдържание

Швейцария само с влак, юли 2018


Гост

Препоръчани мнения

Здравейте. Планираме една от многобройните ми мечти и имаме нужда от помощта ви. Алпийската част на Швейцария – само с влак :)

Ще използваме един от швейцарските пасовете. 

 

https://www.myswitzerland.com/en-gb/swiss-travel-pass.html

 

Полети: 
14 юли, събота, Лондон/София – Базел 
22 юли, неделя, Милано – Лондон/София

 

Груб план: 

 

14 юли, събота по обяд, влак Basel-Mulhouse-Freiburg - Lauterbrunnen 
Мотаене в Lauterbrunnen
НОЩУВКА Lauterbrunnen 

 

15 юли, неделя
Trümmelbachfälle, Staubbachfall,  
НОЩУВКА Lauterbrunnen


16 юли, понеделник
Kleine Scheidegg, Jungfraujoch 
НОЩУВКА Lauterbrunnen

 

17 юли, вторник

Grütschalp -> Mürren -> Allmendhubel
Следобяд Lauterbrunnen - Interlaken
НОЩУВКА Interlaken

 

П.П. Трите дни – програмата им – могат да се разместват в зависимост от атмосферното време. 

 

18 юли, сряда 

Harder Kulm и околността
НОЩУВКА Interlaken

 

19 юли, четвъртък
Mount Pilatus и околността
НОЩУВКА Interlaken

 

20 юли, петък

Interlaken – Zermat, Около Zermat
НОЩУВКА Zermatt

 

21 юли, събота

Матернхорн
НОЩУВКА Zermatt

 

22 юли, неделя
Около Zermat
Zermat – Domodossa – Milano

Полет вечерта

 

Моля за съвети, корекции и предложения. Пуснете си фантазията на тема лифтове, като се въздържате от идеи с вертикални пешеходни преходи, моля :)

 

Програмата е съвсем индикативна и търпи промени много, само съм споменала основни акценти. Нощувките са скъпи и искаме да фиксираме още от сега програмата, за да резервираме хотелите.

 

Благодаря сърдечно!   
 

Връзка към мнение

Е, щом сте взели билети за отиване, няма връщане :)

Ще следя с интерес, че и на нас ни се заформя нещо частично с влак през Швейцария.

Пък ако многострадалните ми крака можеха да говорят колко са хоризонтални уж хоризонталните преходи в Планината ... :)

 

Редактирано от Светославов
Връзка към мнение

Ако във влакопътуването не ви се слуша японски/китайски/и т.н. избягвайте туристическите капани Glacier/Bernina/какъвто и да е Express с панорамните прозорци. Не се отварят.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , JazzMaster каза:

Ако във влакопътуването не ви се слуша японски/китайски/и т.н. избягвайте туристическите капани Glacier/Bernina/какъвто и да е Express с панорамните прозорци. Не се отварят.

Смятаме да пътуваме с нормални влакове - пасът не покрива така или иначе туристическите капани :) Благодаря!

Връзка към мнение
преди 2 часа, Гост каза:

14 юли, събота по обяд, влак Basel-Mulhouse-Freiburg - Lauterbrunnen 

Мотаене в Lauterbrunnen
НОЩУВКА Lauterbrunnen 

 

15 юли, неделя
Trümmelbachfälle, Staubbachfall,  
НОЩУВКА Lauterbrunnen

В Лаутербрунен е красиво, но няма много възможности за мотаене. Непременно трябва да отидете до Мурен (има две възможности от Лаутербрунен, като и двете са включени в паса). Едни от най-красивите гледки са от влакчето, което свързва горната станция на гондолата и Мурен. Също така цял ден за двата водопада е много време ( Trümmelbachfälle непременно трябва да видите, а Staubbachfall ще го виждате постоянно, докато сте в в Лаутербрунен). Бих ви препоръчал да отидете до Schynige Platte, което е включено в паса.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 1 минута , koliob каза:

В Лаутербрунен е красиво, но няма много възможности за мотаене. Непременно трябва да отидете до Мурен (има две възможности от Лаутербрунен, като и двете са включени в паса). Едни от най-красивите гледки са от влакчето, което свързва горната станция на гондолата и Мурен. Също така цял ден за двата водопада е много време ( Trümmelbachfälle непременно трябва да видите, а Staubbachfall ще го виждате постоянно, докато сте в в Лаутербрунен). Бих ви препоръчал да отидете до Schynige Platte, което е включено в паса.

Мотаене съм написала само за първия ден, защото ще пристигнем късния следобяд и да се усети атмосферата не са нужни планове...

 

Лаутербрунен  е просто база, както и останалите градчета. Оттам влакчета, лифтове и каквото може още.

 

Благодаря за идеите, давай още! :) 

Връзка към мнение
преди 2 часа, Гост каза:

21 юли, събота

Матернхорн
НОЩУВКА Zermatt

 

Не знам какво имаш предвид като пишеш Матерхорн, но и тук има две възможности да стигнеш близо до върха. Едната е с лифт до Клайне Матерхорн, а другата е с влак до Горнерграт. Аз лично бих предпочел влака по две причини. Можеш да слизаш и да се качваш на няколко спирки, като почти всяка от тях предлага нещо интересно като гледка или разходка, а освен това можеш да си купиш суперсейвър билет от сайта на sbb. Паса ти дава 50% отстъпка, а суперсейвъра дава още малко отгоре. Дори можеш да си вземеш за по-късен час и като отидеш по-рано на касата ще ти дадат карта да се возиш веднага (системата там е такава - заменяш билета си за определен час за карта, която ползваш на вратичките на всички спирки).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Гост каза:

19 юли, четвъртък

Mount Pilatus и околността
НОЩУВКА Interlaken

Не знам дали има смисъл да ходите до Люцерн, когато базата ви е в Интерлакен (пътуването не е много малко), но ако все пак сте решили - може да смените Пилатус с Риги Кулм. Не, че Пилатус не си заслужава, но там има обикновено много повече туристи, освен това пътуването с парахода до Vitznau е много приятно, а и не на последно място всичко до Риги Кулм ви е включено в паса.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 19 минути , koliob каза:

Не знам какво имаш предвид като пишеш Матерхорн, но и тук има две възможности да стигнеш близо до върха. Едната е с лифт до Клайне Матерхорн, а другата е с влак до Горнерграт. Аз лично бих предпочел влака по две причини. Можеш да слизаш и да се качваш на няколко спирки, като почти всяка от тях предлага нещо интересно като гледка или разходка, а освен това можеш да си купиш суперсейвър билет от сайта на sbb. Паса ти дава 50% отстъпка, а суперсейвъра дава още малко отгоре. Дори можеш да си вземеш за по-късен час и като отидеш по-рано на касата ще ти дадат карта да се возиш веднага (системата там е такава - заменяш билета си за определен час за карта, която ползваш на вратичките на всички спирки).

Който и да е от двата варианта - а може и двата :) не съм уточнявала, за да дам свобода на идеите ви. Благодаря! 

преди 8 минути , koliob каза:

Не знам дали има смисъл да ходите до Люцерн, когато базата ви е в Интерлакен (пътуването не е много малко), но ако все пак сте решили - може да смените Пилатус с Риги Кулм. Не, че Пилатус не си заслужава, но там има обикновено много повече туристи, освен това пътуването с парахода до Vitznau е много приятно, а и не на последно място всичко до Риги Кулм ви е включено в паса.

Ама разбира се - нали затова съм пуснала питанките :) Иначе съм написала в програмата Harder Kulm - не знам дали е едно и също... 

Връзка към мнение
преди 9 минути , Гост каза:

Който и да е от двата варианта - а може и двата :) не съм уточнявала, за да дам свобода на идеите ви. Благодаря! 

Ама разбира се - нали затова съм пуснала питанките :) Иначе съм написала в програмата Harder Kulm - не знам дали е едно и също... 

Не е едно и също. Harder Kulm е връх точно над Интерлакен. Началната спирка на финикуляра е почти в центъра на града, или поне много близо до едната гара, докато Риги е планина близо до Люцерн. Всъшност около Интерлакен има много възможности - Beatenberg, Grindelwald (First), Wengen (Mannlichen), Niesen Kulm, Stockhorn, Kandersteg (Oeschinensee) и още другу. Навсякъде си заслужава според мен. Просто аи изберете според времето, с което разполагате.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 23 минути , koliob каза:

Не е едно и също. Harder Kulm е връх точно над Интерлакен. Началната спирка на финикуляра е почти в центъра на града, или поне много близо до едната гара, докато Риги е планина близо до Люцерн. Всъшност около Интерлакен има много възможности - Beatenberg, Grindelwald (First), Wengen (Mannlichen), Niesen Kulm, Stockhorn, Kandersteg (Oeschinensee) и още другу. Навсякъде си заслужава според мен. Просто аи изберете според времето, с което разполагате.

Ама ето това искаме :) Идеи и препоръки... Благодаря ти! 

 

@koliobДа разбирам ли, че нощувките и местата са добре подбрани - и ако не, какво да се промени (в рамките на периода)?

Връзка към мнение
преди 7 минути , rdd каза:

Колко хубаво! И аз искам, но в някой друг живот.

До 2010 година ВСИЧКИТЕ ми хипотетични пътувания звучаха смехотворно... Ама смях да ти види окото!

 

Само където не се отказах да ги реализирам още в този живот :)

Връзка към мнение

Rainy, ама толкова искрено ти се възхищавам на ентусиазма и чувството за планиране! Няма да казвам, че все избираш страхотни местенца и пааак ти завиждам! И не че не вярвам в мечтите си. Дори напротив, преследвам ги и ги постигам. Ама какво да правя, като са толкова много? И не знам докъде ще ми стигне животът. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 59 минути , Гост каза:

 

@koliobДа разбирам ли, че нощувките и местата са добре подбрани - и ако не, какво да се промени (в рамките на периода)?

За това, което искате да видите всичко е ок.  Швейцария е малка страна с отлично организирана транспортна система. Все пак не е лошо да обмислите дали да не се спрете само на един регион. Например ако сте само в Бернезе Оберланд може да пътувате само с регионалния пас и да видите повече неща за по-малко пари, но ще отпадне Матерхорн.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Пропуснах да отбележа, че докато сте в Интерлакен е хубаво да отидете до Brienzer Rothorn. Влакчето тръгва от Brientz и според мен е едно от най-хубавите пътувания в страната. Малко е скъпичко, но не и колкото до Jungfraujoch.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 13 минути , koliob каза:

За това, което искате да видите всичко е ок.  Швейцария е малка страна с отлично организирана транспортна система. Все пак не е лошо да обмислите дали да не се спрете само на един регион. Например ако сте само в Бернезе Оберланд може да пътувате само с регионалния пас и да видите повече неща за по-малко пари, но ще отпадне Матерхорн.

Сигурно си прав, но понеже имаме толкова много планове пред нас, че дори не можем да ги вместим в графика, та сме ненаситни и искаме да видим колкото може повече. :) 

 

@Rainy, Piz Gloria ще я бъде ли? :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 25 минути , koliob каза:

За това, което искате да видите всичко е ок.  Швейцария е малка страна с отлично организирана транспортна система. Все пак не е лошо да обмислите дали да не се спрете само на един регион. Например ако сте само в Бернезе Оберланд може да пътувате само с регионалния пас и да видите повече неща за по-малко пари, но ще отпадне Матерхорн.

Матерхорн не се пипа :biggrin:

 

Ние пак сме се ограничили, да ти кажа (първият ми план отпреди години - с кола - включваше и Монблан... хаххахахаа) 

 

Компромисите в детайлите са неизбежни, затова и искаме съвети.  Благодаря за които! 

преди 31 минути , pamela каза:

Rainy, ама толкова искрено ти се възхищавам на ентусиазма и чувството за планиране! Няма да казвам, че все избираш страхотни местенца и пааак ти завиждам! И не че не вярвам в мечтите си. Дори напротив, преследвам ги и ги постигам. Ама какво да правя, като са толкова много? И не знам докъде ще ми стигне животът. 

Ти ако знаеш на колко хора аз завиждам :biggrin: 

Ами докъдето а докараме с плановете... хаха... важното е да не спираме да дърпаме напред. Благодаря ти за хубавите думи!!! 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 5 часа, Гост каза:

Здравейте. Планираме една от многобройните ми мечти и имаме нужда от помощта ви. Алпийската част на Швейцария – само с влак :)

Ще използваме един от швейцарските пасовете. 

 

https://www.myswitzerland.com/en-gb/swiss-travel-pass.html

 

Полети: 
14 юли, събота, Лондон/София – Базел 
22 юли, неделя, Милано – Лондон/София

 

Груб план: 

 

14 юли, събота по обяд, влак Basel-Mulhouse-Freiburg - Lauterbrunnen 
Мотаене в Lauterbrunnen
НОЩУВКА Lauterbrunnen 

 

15 юли, неделя
Trümmelbachfälle, Staubbachfall,  
НОЩУВКА Lauterbrunnen


16 юли, понеделник
Kleine Scheidegg, Jungfraujoch 
НОЩУВКА Lauterbrunnen

 

17 юли, вторник

Grütschalp -> Mürren -> Allmendhubel
Следобяд Lauterbrunnen - Interlaken
НОЩУВКА Interlaken

 

П.П. Трите дни – програмата им – могат да се разместват в зависимост от атмосферното време. 

 

18 юли, сряда 

Harder Kulm и околността
НОЩУВКА Interlaken

 

19 юли, четвъртък
Mount Pilatus и околността
НОЩУВКА Interlaken

 

20 юли, петък

Interlaken – Zermat, Около Zermat
НОЩУВКА Zermatt

 

21 юли, събота

Матернхорн
НОЩУВКА Zermatt

 

22 юли, неделя
Около Zermat
Zermat – Domodossa – Milano

Полет вечерта

 

Моля за съвети, корекции и предложения. Пуснете си фантазията на тема лифтове, като се въздържате от идеи с вертикални пешеходни преходи, моля :)

 

Програмата е съвсем индикативна и търпи промени много, само съм споменала основни акценти. Нощувките са скъпи и искаме да фиксираме още от сега програмата, за да резервираме хотелите.

 

Благодаря сърдечно!   
 

Аааа,страхотна програма!Любимите ми очарователни местенца,браво!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 минути , Mary каза:

 

@Rainy, Piz Gloria ще я бъде ли? :lol:

@Mary, ухаааааааааа... и питаш!!! :wub: (Eiger е легенда. Моят съавтор нали алпинист и колкото съм изчела за Северната страна преди време...) 

Връзка към мнение
В момента, Гост каза:

@Mary, ухаааааааааа... и питаш!!! :wub: (Eiger е легенда. Моят съавтор нали алпинист и колкото съм изчела за Северната страна преди време...) 

Не за друго, ама си мисля, че трябва да направим традиция местенцата на Деймс Бонд. ;) :lol:

  • Браво 1
Връзка към мнение

Да си навра и аз носа в темата :)
Предложения за около Интерлакен:

= Beatus Hohlen - на брега на ез. Тун - пещера, музей (вход 6фр), ресторант, супер гледка; Пеша от Интерлакен (алеята е покрай брега) е към 2,5ч; Има и бус до там

= Aare River Gorge - каньона на река Ааре. С влак до гаричката Aareschlucht Ost MIB, пеша през каньона, излизате от другата страна на каньона, вървите пеша още 1км до гаричката Aareschlucht West и от там с влака обратно. Вариант е с влака или автобуса до Бриенц и оттам с корабче по езерото до Интерлакен

= каскадата от водопади Giessbachfälle - с корабче от Интерлакен по ез. Бриенц до Giessbach See. Слизате, качвате се до хотела (Grandhotel Giessbach - само един хотел е там, малко прилича на замък) - ходите покрай водопадите, кефите се, надвиквате се с тях, връщате се по обратния път. За разкош може да пиете и по едно "златно" кафе на терасата на хотела :)

= за замъците по брега на ез. Тун вероятно няма да имате време, пък и те бледнеят леко на фона на красотите природни наоколо
 

Нещо не успявам да видя къде да кликна, за да следя темата, че ми е интересно как ще нагласите програмата накрая :) 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 минути , iaia_mama каза:

Да си навра и аз носа в темата :)

Твоят нос очакваме по-често да се "навира насам". :) 

 

преди 3 минути , iaia_mama каза:

Нещо не успявам да видя къде да кликна, за да следя темата, че ми е интересно как ще нагласите програмата накрая :) 

Предполагам - горе в дясно "Следвай".

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ако правилно разбирам сте решили да се качвате на Schilthorn и на Jungfraujoch. В никакъв случай не искам да ви разубеждавам (мисля, че и двете места са супер), но за да не сте разочаровани имайте предвид, че гледката е почти една и съща, а пътуването и до двете места не е от най-приятните в сравнение с други в района.  Освен това в някои часове е трудно да се разминавате с китайците и индийците наоколо.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.