Прескочи до съдържание

Швейцария само с влак, юли 2018


Гост

Препоръчани мнения

19 юли, четвъртък (regional pass 6 ден, Brig – Zermatt – half fare) 

Програмата е ОК. Идеята да оставите багажа в Spiez е много добра. Само трябва да внимавате да се качите после в правилната част на влака. Повечето влакове в посока Zweisimmen са половината от влак, тръгнал от Берн, а другата половина продължава към Brig (между другото същото се отнася за влака от Interlaken Ost за Lauterbrunnen и за Grindelwald, който се разделя на Zweilutschinen).  Не знам дали ще се заплеснете в Gstaad. Не е най-великото място. Но е сред най-известните в Швейцария, заради заселването на няколко холивудски звезди (може би поради близостта на едно летище за частни самолети) и тенис турнира. Все пак може да се разходите приятно за около половин час. Според мен няма да имате време да слизате в Kandersteg за лифта и езерото, защото лифтът работи до сравнително рано (мисля, че до 18 часа през лятото), а и защото това място заслужава да му се отдели малко повече време някой друг път.

Kandersteg е световната столица на скаутите. Наоколо има над 300 км маркирани планински пътеки. Kandersteg е в края на долината Kander и е заграден от три страни с високи планини. Пътят за колите свършва и който иска да продължи трябва да качи колата си на влака. Между другото от един от останалите лифтове има страхотна пътека, която води до Leukerbad (един курорт в съседния кантон). Минава се за около 4 часа и е изключително популярна сред жителите на страната.

 

https://www.myswitzerland.com/en/the-classic-among-classics.html

 

Съвсем между другото ако се "маскирате" като скаути пребиваването в Bernese Oberland може да ви излезе много по-евтино. Мисля, че не е нужно да се представя никакъв друг документ при закупуването, както и при пътуването с тези пасове. Все пак да кажа, че не съм пробвал, но съм виждал да проверяват хора с такива пасове. Това е офертата:

 

https://switzerlandtravelcentre.co.uk/offer/kisc-offer-scout-switzerland/#Scout+&+Guide+Transfer+Ticket 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , koliob каза:

19 юли, четвъртък (regional pass 6 ден, Brig – Zermatt – half fare) 

Програмата е ОК. Идеята да оставите багажа в Spiez е много добра. Само трябва да внимавате да се качите после в правилната част на влака.  

 

Според мен няма да имате време да слизате в Kandersteg за лифта и езерото, защото лифтът работи до сравнително рано (мисля, че до 18 часа през лятото), а и защото това място заслужава да му се отдели малко повече време някой друг път. 

Благодаря! Ще внимаваме за влака... Ако е по-добро, можем да зарежем отсечката с Гщаат и да се отдадем на тази околност? 

 

преди 4 минути , koliob каза:

Съвсем между другото ако се "маскирате" като скаути пребиваването в Bernese Oberland може да ви излезе много по-евтино. Мисля, че не е нужно да се представя никакъв друг документ при закупуването, както и при пътуването с тези пасове. Все пак да кажа, че не съм пробвал, но съм виждал да проверяват хора с такива пасове. Това е офертата:

 

https://switzerlandtravelcentre.co.uk/offer/kisc-offer-scout-switzerland/#Scout+&+Guide+Transfer+Ticket 

Просто си представих как се маскираме с @Mary на скаутове и се задавих :blink::biggrin: Жив и здрав да си, благодаря за смеха... хаха

Очаквам съветите ти за Цермат. Ще видим как ще се отблагодаряваме... 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Гост каза:

Благодаря! Ще внимаваме за влака... Ако е по-добро, можем да зарежем отсечката с Гщаат и да се отдадем на тази околност? 

Според мен e по-красиво в Kandersteg и винаги бих го предпочел пред Gstaad, но това си е субективно.  Освен ресторанта до долната станция на лифта (той не е много скъп като за там) за езерото мога да препоръчам и един гурме ресторант:

https://www.doldenhorn-ruedihus.ch/doldenhorn/en/speis-trank/

Малко е скъпичък, но е добър. Също така и хотела е много добър, може би най-добрия в който съм бил в Швейцария. Допълнителни екстри са, че собственика е бивш кмет на селото, управителят на ресторанта е сърбин, а бармана е варненец. :-)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , koliob каза:

Според мен e по-красиво в Kandersteg и винаги бих го предпочел пред Gstaad, но това си е субективно.  Освен ресторанта до долната станция на лифта (той не е много скъп като за там) за езерото мога да препоръчам и един гурме ресторант:

https://www.doldenhorn-ruedihus.ch/doldenhorn/en/speis-trank/

Малко е скъпичък, но е добър. Също така и хотела е много добър, може би най-добрия в който съм бил в Швейцария. Допълнителни екстри са, че собственика е бивш кмет на селото, управителят на ресторанта е сърбин, а бармана е варненец. :-)

Това беше моят първоначален вариант - само около Kandersteg - ама голяма уста "гладен"... Благодаря ти за съвета!

Докато се маскирам като скаут, чакам Цермат.. ххххххаххххххххххх

Връзка към мнение

Значи се връщаме на варианта със закупуване на тридневен Adventure pass.

 

20 юли, петък (Adventure pass – 1 ден)
Matterhorn -> Gornergrat bahn – 38 минути в едната посока. Мисля, че за това пътуване трябва да се отделят около 4 часа за да може да се слиза на спирките, които ви харесват и/или да се поразходите на последната спирка, където има хотел и ресторант. Цената за отиване и връщане е CHF 47 с намалението, но обикновено могат да се купят по-евтини билети онлайн. Supersaver Ticket се купува от сайта:

https://www.sbb.ch/en/ и струват CHF 33.20. Мисля, че го бях написал, но ще го повторя - точно за този влак конкретните часове, за които сте намерили евтини билети нямат особено значение, тъй като ще ви дадат други карти без час, така че може да си купите евтини билети не точно за вашия час, стига да отидете по-рано.

Имате време да видите най-известния швейцарски връх и от друг ъгъл и място. Има два варианта:

 1. Zermatt ZBAG-lz -> Furi -> Trockener Steg -> Klein Matterhorn - 25 минути в едната посока + 15 минути пеш от центъра до Zermatt ZBAG-lz (всъшност зависи къде ви е хотела). Цената за двупосочното пътуване е CHF 58. Това е опцията, която дава най-близката наблюдателна точка, но за мен не е най-добрата. 

 2. Zermatt ZBAG-zsb -> Sunnegga ZBAG-zsb -> Blauherd ZBAG-lsu -> Rothorn VS - 16 минути в едната посока + 10 минути от центъра до Zermatt ZBAG-zsb. Цената за двупосочното пътуване е CHF 33.50. Това е опцията, която дава най-далечната от точките за наблюдение на Матерхорн. 

Общо взето мисля, че Gornergrat bahn е напълно достатъчен за да се види добре Матерхорн, но тъй като искате да имате три нощувки в Zermatt реших, че представлява специален интерес за вас.

 

21 юли, събота, (Adventure pass – 2 ден)
Предлагам три варианта:

Вариант 1:

влак + автобус Zermatt -> Stalden-Saas -> Saas-Fee - около 1:45 часа в едната посока

Пътуване с Metro Alpin до Mittelallalin - най-високия финикуляр в света (връх висок 3500 m над съседната долина до Zermatt). Горе има въртящ се ресторант и страхотни гледки при хубаво време. Цената за двупосочното пътуване е CHF 37.50.

http://www.saas-fee.ch/en/drehrestaurant/

Вариант 2:

влакове Zermatt -> Brig -> Fiesch - около 2:20 часа в едната посока

Лифт Fiesch FE -> Eggishorn - около 22 минути + 7-8 минути от гарата. Може би най-доброто място за наблюдение на най-големия алпийски ледник. Цената за двупосочното пътуване е CHF 22.50.

Вариант 3:

влакове Zermatt -> Visp -> Andermatt - около 3:40 часа в едната посока. Това го пиша само за вариант при лошо време. Става въпрос за голяма част от маршрута на Glacier Express.

Вариантите 1, 2 и 3, както и прибирането на следващия ден биха били много по-удобни и с около 1 час на посока по-малки ако сте настанени в Brig. Освен това би останало и време за разходка в Андермат, което никак не е лошо. 

 

22 юли, неделя (Adventure pass – 3 ден)

Тук съм сменил само първата и втората връзка, но имай предвид, че разписанието догодина може да е с една идея по-различно.

Zermat – Brig 
8:13 AM - 09:37 AM
Brig – Domodossola
10:18 AM (Sunday) - 12:00 AM (това е автобус 631, който минава през прохода Симплон)
Domodossola – Milano
12:53 PM (Sunday) - 2:31 PM
Разходка през площада
4 pm Milano Linate
6pm Milano Linate – London

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мога да споделя още няколко идеи, които не е невъзможно да са от полза докато подреждате програмата. Вариантите са без закупуване на тридневен Adventure pass.
 1.    Първият ден, когато е трансфера може да се движите по доста по-различен маршрут и съответно да видите други неща:
Автобус + влак - Basel EuroAirport -> Basel, Bahnhof SBB -> Luzern – около 1:40 часа – цената на билета с намаление е CHF 19.20, а ако решите да рискувате със Supersaver Ticket пада до CHF 11.60. Може да си оставите багажа на гарата, която е изключително удобно централно разположена и да се поразходите из центъра на града. Моето мнение, е че това е най-красивия швейцарски град (от големите) и въпреки, че заслужава да му се отдели повече време (мисля, че и седмица не е достатъчна за местата, които могат да се видят в района) – една разходка за около 2 часа може да е много добро начало на пътуването. 
След това се качвате във влак без прекачване по отсечката от Luzern до Interlaken Ost, който е включен в регионалния пас. Пътуването е около 1:50 часа. Това е първата част от Golden Pass.
https://www.zentralbahn.ch/en/panorama
Превозвачът предлага и приложение за мобилни телефони и таблети, създадено специално за тази линия, което ви показва и при желание от ваша страна дори разказва докато пътувате откъде минавате. Нещо като аудиогайд е.
https://www.zentralbahn.ch/en/node/322
Пътуването става малко по-дълго, но е интересна възможност.
 2.    Единият ден, когато сте в Zermatt вместо да използвате една от трите опции, които ви предложих може да отидете до едно от най-красивите места в Швейцария, което е сравнително отдалечено от Zermatt, но транспортно е сравнително ок оттам. Става въпрос за Rochers de Naye над Montreux. Пътуването от Montreux до Rochers-de-Naye е със зъбчата железница, която докато се изкачва открива разнообразни и уникални гледки. Горе има ресторант, ботаническа градина, приятна съвсем кратка разходка, едни от най-добрите гледки към Женевското езеро, както и към Алпийските върхове в останалите посоки (при хубаво време). Също така има няколко заградени пространства, където може да видите отблизо мармоти от всички континенти.
Влакове Zermatt -> Visp -> Montreux -> Rochers-de-Naye - около 3:50 часа в едната посока - цената на билета с намаление в двете посоки е CHF 109, а ако решите да ползвате Supersaver Ticket пада до CHF 87.20.
Ако все пак нощувките са в Brig става още по-постижимо и като време и като цена:
Влакове Brig ->  Montreux -> Rochers-de-Naye - около 2:40 часа в едната посока - цената на билета с намаление в двете посоки е CHF 75, а ако решите да ползвате Supersaver Ticket пада до CHF 56.40. При това намалено време за пътуване би останало време и за една много приятна пешеходна разходка по променадата от Montreux до една от най-известните и посещавани забележителности на Швейцария -  Chateau de Chillon (естествено ако не сте били вече там). Разходката е около половин час, а може да влезете и да разгледате. Мисля, че е сравнително интересно. Входа е CHF 12.50.
https://www.chillon.ch/en/
Ако решите да се възползвате от това предложение може да обмислите и вариант за една нощувка в Montreux за сметка на една от трите в Zermatt. Допълнителен бонус е, че така ще минете и последния участък на Golden Pass (между Gstaad и Montreux), който също има уникално красиви гледки. В такъв случай допълнителните транспортни разходи ще са:
Влак  Gstaad -> Montreux - цена на билета с намаление CHF 13.50;
На другия ден влак Montreux <-> Rochers-de-Naye - цена на двупосочния билет с намаление CHF 35;
Влак Montreux -> Zermatt - цена на билета с намаление CHF 37, а ако решите да ползвате Supersaver Ticket пада до CHF 28.
 3.    Може да помислите и като вариант да си купите не 6-дневен, а 8-дневен регионален пас. Разбира се, след като Zermatt е задължителен – това автоматично го редуцира до използваем 7-дневен (при платен 8-дневен), но разликата е само CHF 30, което трябва да оправдава покупката ако решите да видите повече неща от Bernese Oberland за сметка на тези от Valais.
 Идеите ми при конкретните ограничения, както и времето ми се поизчерпаха, но мисля, че вече имате достатъчно материал за размисъл.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 минути , koliob каза:

 Идеите ми при конкретните ограничения, както и времето ми се поизчерпаха, но мисля, че вече имате достатъчно материал за размисъл.

Дай-Боже всички да имаме такава 'изчерпаемост'! :) Много ти благодаря за отделеното време и прекрасните идеи. Питието от мен някога и някъде :) 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,преди месец се завърнаха от моето Швейцарско приключение.Като вас започнах да си събирам информация за полети,хотели,влакове и всичко каквото излезеш докато търсех.В един момент попаднах на българска туристическа агенция която работи от своя страна с Switzerland travel centre.Те имаха няколко маршрута но не ме удовлетворяваха.Направих си сама маршрута и го предложих на агенцията да го представи пред швейцарците и да ми дадат цена Това включваше влаковите трансфери/ пасът,резервациите на хотели със закуска- всичките на около 4,-5 мин.от гарата, запазените места в панорамните влакове,и ваучери за три екскурзии.Цената ме удовлетвори и така на 16.09. с полет от Лондон до Цюрих започна Алпийското ми приключение.А сега маршрутът ми.

1 ден от Цюрих до Цермат влак

Две нощувки в Цермат-хотелTesta Grigia много добър .

2 ден Изкачване на Клайн Матерхорн 3.883 м с лифтове или както се казва Матерхорн Гледчер Парадайс.С билета може да влезете и в един Гледчер.Красиво е има фигури изработени от лед.Това сутринта.След обяд Горнергат най високата железница в Европа..Изкачваш се на 3.100 м.Там се намира вторият по големина гледчер в Алпите вижда се също и най високият в страната връх Дюфур,аааа също така и най- високо построеният хотел Кулмхотел.

3 ден Гледчер експрес от Цермат до Сент Мориц нощувка в хотел Eden

4 ден Бернина експрес от Сент Мориц до Тирано с влак и от там с Бернина експрес автобус до Лугано покрай езерото Комо нощувка в хотел Континентал парк хотел.

5 ден Готард панорама експрес от Лугано до Люцерн като от Флюелен пътуването до Люцерн е с парен кораб който прекосява цялото езерото.  2 нощувки в хотел Des Alpes.

6 ден Goldenround trip Pilatus.Билетът включва пътуване с корабче ,зъбчата железница най стръмната,Red dragon гондола лифт и обикновен лифт до Криенс и от там с автобус до Люцерн.

7 ден с влак до Цюрих и полет до Лондон.

Толкова засега , някой ако се интересува са пита.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не не минава през Бриг там е Гледчер експрес

Готард тръгва от Лугано през Белиндоза до Флюелен и от там до Люцерн с корабче.

Редактирано от veselushka
Правописна грешка
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@veselushka, благодаря! Ние няма да използваме туристическите влакове, защото ще си вземем пас за нормалните железници, но с удоволствие ще се възползваме от маршрутите им :) 

Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...

Днес рових за нещо друго и се сетих, че може да ви е полезен един дребен трик. Евентуално може да спестите някой лев ако още не сте си купили карти и билети и в случай, че това изобщо ви върши работа при вече направения план за закупуването им. Билетът за влака от Базел до Интерлакен (както между другото и от Базел до много други населени места в Швейцария) може да се купи за EUR 20 без използване на никакви други карти за намаления. На сайта на германските железници

https://www.bahn.com/en/view/index.shtml

трябва да напишете начална гара Freiburg(Breisgau) Hbf, а крайната например Interlaken Ost. 

 

image.png.342f468622c185593b9b9a381f56b503.png

 

Никой не се интересува от това, че ще се качите в Базел, а не във Фрайбург. Евтините билети трябва да се купят поне две седмици преди пътуването (понякога има и 3 дни преди пътуването, но по-често не остават). На Show details се вижда и разписанието за ориентир.

 

image.png.884a7a1e8c0533656ed097381a760228.png

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Така е. Аз трябваше да купувам билети Карлсруе - Милано и през DB цената е 59,90€. Понеже минава през Швейцария (точно ECE 151), реших да погледна и швейцарските цени (там евтино няма) за всеки случай по отсечки. Тройна беше цената. 🙂

train.jpg

Редактирано от aleksandrina
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Гост и @Mary, доколкото чета- пътуването ви тепърва предстои. Със SWISS TRAVEL PASS (този за 8 дни) се качихме на GoldenPass Classic без да доплащаме нищо. Питахме- казаха: Качвайте се, няма проблем. Качихме се в Цвайзимен (Zweisimmen) до Монтрьо. От Бриг до Цермат вече не помня какъв влак ползвахме- май Glacier Express като си гледам снимките. Но то ние и от влаковете не слезнахме 🙂 . Пасовете си избиха цената отвсякъде.  Та ако ще сте с пас, питайте и се качвайте и на експресите. Гледките са незабравими.

 

ps Сега ще чета темата, бързах да пиша (като чукча и аз 😉 )

Редактирано от aleksandrina
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 23 минути , aleksandrina каза:

ps Сега ще чета темата, бързах да пиша (като чукча и аз 😉 )

Чети си и се изказвай на воля! 🙂  Колкото повече идеи, толкова по-добре!

 

Преди 1 час, koliob каза:

ако още не сте си купили карти

Не сме купили карти все още, но близките дни ще се заемем с този въпрос. Благодаря за идеята! 🙂 

Връзка към мнение

В една друга тема днес писах:

6 hours ago, aleksandrina said:

Относно Swiss Travel Pass- повярвайте- скъпи са, но супер изгодни, ако обикаляте. За 8 дни беше 360CHF (сега май е по- скъп), като това е за 1 възрастен и към него семейно може до 5 деца, които са фри. Една проста сметка направих след това- за 2 паса дадохме 720 CHF, а ако бяхме се возили с редовни билети, сумата наближаваше 2400 CHF, без да слагам корабчетата, които са като градски транспорт. Отделно влизането по музеи също е безплатно (Олимпийския музей в Женева, в Цермат и т.н.) Влакчето до Горнерграт (срещу Матернхорн) излезе 1/3 от цената заради паса.

Карти за отстъпка има само за швейцарците. Те са годишни и им дават намаление на цените на влакове, но заплащат и самата карта.

Има и тагескарти, но те са малко бройки и се изкупуват дни напред.

Сега цената за 8 дневен пас е 398 CHF или 350€.

 

През сайта на raileurope цената е 346€

Редактирано от aleksandrina
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Давам си сметка, че най-вероятно няма да имате излишно време, но ще добавя още нещо. Друго доста интересно място близо до Интерлакен е Ballenberg, Swiss Open-Air Museum. Там на сравнително доста голяма площ са пренесени характерни оригинални къщи от различни райони в Швейцария и са сглобени отново на място.

https://www.ballenberg.ch/en/

До там се стига с автобус от Brienz. Има две спирки, които са удобни за музея на открито. Добре е на отиване да се слезе на западния вход, а на връщане да се тръгне от източния. Крайната спирка на автобуса е на източния вход. 

Подобни музеи съм виждал само в Стокхолм и в Кардиф, но този според мен е по-интересен и от двата взети заедно.

http://www.skansen.se/en/

https://museum.wales/stfagans/

Освен къщите има много животни (главно домашни), както и автентично представяне на традиционни занаяти (малко наподобява Етъра).

Редактирано от koliob
  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, aleksandrina каза:

Та ако ще сте с пас, питайте и се качвайте и на експресите. Гледките са незабравими.

 

Swiss Travel Pass наистина важи за експресите, но въпреки това има някои немаловажни особености:

 

1. Пътуването с Glacier Express изисква предварително направена задължителна резервация, която струва около CHF 55 на пътник допълнително;

 

2. Пътуването с Bernina Express изисква предварително направена задължителна резервация, която струва около CHF 21 на пътник допълнително;

 

3. Пътуването с Gotthard Panorama Express изисква предварително направена задължителна резервация, която струва или CHF 17 или CHF 28 на пътник допълнително в зависимост от участъка;

 

4. Пътуването с Golden Pass не изисква резервация (иначе резервацията струва CHF 18 на пътник).

 

Останалите влакове в Швейцария, в т.ч. и тези, чието име завършва с Express не изискват резервации и допълнителни разходи, когато пътника разполага с валиден Swiss Travel Pass (или друг Pass, който покрива конкретния маршрут). Цените са от сайта www.happyrail.com.  

 

P.S. Разбира се има и други изключения, но единственото по-популярно от тях е влака от Kleine Scheidegg до Jungfraujoch, който сам по себе си е специален случай.

Редактирано от koliob
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Не съм много сигурна. Едно пише, пък те качват и возят... Поне където сме се возили, все е било с питане на място. Има си и там трикове. 😉

Корабите също са фри (или фрай) с пасовете, без панорамните. 

Редактирано от aleksandrina
Връзка към мнение

Ееми, дами, пропуснах овреме (есента) да ви последвам темата (сега й кликнах, амаа...)  та, ви изтървах и забравих, че ще ходите двенките по тези места.
А аз ще съм в района на Интерлакен, Люцерн и Берн  4-12 юли включително и от Люцерн  се връщам в Милано после. Искам да кажа, че ако не бях ви изгубила темата от поглед, можеше да си направя програмата така, че да се засечем за ден поне там някъде. Но, друг път, евентуално.

 Апропо, щот' съм инатлив телец, де, та да докажа, че няма навъзможни неща, има "искам-мога" 🙂 та мисля да се опитам да направя бюджетно пътуване, пък да видим какво ще излезе накрая, Швейцария е все пак 🙂 Т.е. глася се да съм само с Бернезе Оберланд пас и района да го ошушкам максимално с колкото може по-малко пари. Мисия невъзможна или? ШЪ видим накрая като сложа чертата, колко цифри ще излязат 🙂

Понеже преди, за съжаление, само съм минавала почти на тъгъдъг през Интерлакен и Тун. Този път ще е по-подробно. И открих, че с този пас и обществен транспорт може да се стигне от Мейринген до прохода Гримсел  като преди него от Хандег до Гелмерзее се намира най-стръмният открит фуникуляр в Европа, а при долната станция на фуникуляра има висящ, тип "непалски", мост над каньона. Ми пък, като ще е гарга, да е барем рошава... Фуникулярът само дето не влиза в паса, но  двупосочен е 32 франка. Другите ми "заплюти" лифтове, зъбчати железници, корабчета и фуникуляри влизат. Освен това, аз твърдо съм решила да мина и през каньона на река Ааре при Инерткирхен, който всъщност е доста облагороден, доколкото виждам от снимки, и не е труден за минаване, но ми е интересно да го видя. Той влиза в паса. С две думи, дами, имате още време за изменения и допълнения, ако харесате нещо още. 
И само информативно, моята база ще е хотел Еделвайс-Алпенроза във Вилдерсвил, на 200м от гарата, но скоро видях, че и един друг, по-голям хотел във Вилдерсвил - х-л Хеймат, също даваше много приемливи цени, също ВВ и опция за вечеря, но е малко по-далеч, може би на 15 мин от гарата. Просто според мен Вилдерсвил е по-добра база за лъчево ходене из района, има автобуси до Интерлакен (Ост и Вест) и влакове, има си и голям супермаркет 🙂

Ето и картата на валидност на Бернезе Оберланд Пас, ако някой го интересува.
 П.П. Дано само да не стане баш тогава гадно времето - нямам против и да валне дъждец, ама да не се задръсти съвсем и да ми скапе трипа.

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, aleksandrina каза:

В една друга тема днес писах:

Сега цената за 8 дневен пас е 398 CHF или 350€.

 

През сайта на raileurope цената е 346€

 

преди 13 часа, aleksandrina каза:

@Гост и @Mary, доколкото чета- пътуването ви тепърва предстои. Със SWISS TRAVEL PASS (този за 8 дни) се качихме на GoldenPass Classic без да доплащаме нищо. Питахме- казаха: Качвайте се, няма проблем. Качихме се в Цвайзимен (Zweisimmen) до Монтрьо. От Бриг до Цермат вече не помня какъв влак ползвахме- май Glacier Express като си гледам снимките. Но то ние и от влаковете не слезнахме 🙂 . Пасовете си избиха цената отвсякъде.  Та ако ще сте с пас, питайте и се качвайте и на експресите. Гледките са незабравими.

 

ps Сега ще чета темата, бързах да пиша (като чукча и аз 😉 )

@aleksandrina, много навременно включване - благодаря ти! 🙂 На нас цената за Swiss Pass всъщност ще ни струва малко по-различна сума. Благодарение на нашият гуру @koliob ще купим първо, 

Swiss Half Fare Card -> CHF 120,  

после с нея цената наполовина на 

Regional Pass Bernese Oberland 6 days -> CHF 235 и 

Adventure Card 3 days -> CHF 75. 

 

Билетът Basel аерогара – Bern – Thun със Swiss Half Fare Card ни е EUR 23, както и всички допълнителни "забавления", извън безплатния транспорт - а той е огромната част от пътуването.

 

Абе Остап Бендер ряпа да яде - направилa съм една Excel таблица - на към програмиране направо отива 😁 и следвам като кудук ментора... хахаххахаа

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Ееми, дами, пропуснах овреме (есента) да ви последвам темата (сега й кликнах, амаа...)  та, ви изтървах и забравих, че ще ходите двенките по тези места.

Ех, шматка такава! Дължим се значи едно скитане в Алпите заедно, и знам точно къде 🙂 

 

Апропо, щот' съм инатлив телец, де, та да докажа, че няма навъзможни неща, има "искам-мога" 🙂 та мисля да се опитам да направя бюджетно пътуване, пък да видим какво ще излезе накрая, Швейцария е все пак 🙂 Т.е. глася се да съм само с Бернезе Оберланд пас и района да го ошушкам максимално с колкото може по-малко пари. Мисия невъзможна или? ШЪ видим накрая като сложа чертата, колко цифри ще излязат.

Ние сме теглили предварително чертата - засега Швейцария се очертава единствената държава, която ще пропусна откъм кръчма 😁 Иначе и ние така с пасовете, както и хотелите не са най-евтините - тоест, малко по-скъпи от най-евтините - за да си угодим на атмосфера и гледки. Пикли! 🙂 

 

преди 3 часа, iaia_mama каза:

И само информативно, моята база ще е хотел Еделвайс-Алпенроза във Вилдерсвил, на 200м от гарата, Просто според мен Вилдерсвил е по-добра база за лъчево ходене из района, има автобуси до Интерлакен (Ост и Вест) и влакове, има си и голям супермаркет
 П.П. Дано само да не стане баш тогава гадно времето - нямам против и да валне дъждец, ама да не се задръсти съвсем и да ми скапе трипа.

Ахахахахахаха... и ние сме в този хотел! Много ми хареса и @Mary ми угоди. 😁 Ама преди него сме три вечери в Hotel Staubbach  Lauterbrunen, после 2 вечери в Edelweiss Lodge, и накрая три вечери в Hotel Cheminee, Zermatt. 🙂 

 

Времето... просто ще се молим да не вали, там само Господ знае 🙂 

преди 12 часа, koliob каза:

Давам си сметка, че най-вероятно няма да имате излишно време, но ще добавя още нещо. Друго доста интересно място близо до Интерлакен е Ballenberg, Swiss Open-Air Museum. Там на сравнително доста голяма площ са пренесени характерни оригинални къщи от различни райони в Швейцария и са сглобени отново на място.

https://www.ballenberg.ch/en/

До там се стига с автобус от Brienz. Има две спирки, които са удобни за музея на открито. Добре е на отиване да се слезе на западния вход, а на връщане да се тръгне от източния. Крайната спирка на автобуса е на източния вход. 

Подобни музеи съм виждал само в Стокхолм и в Кардиф, но този според мен е по-интересен и от двата взети заедно.

http://www.skansen.se/en/

https://museum.wales/stfagans/

Освен къщите има много животни (главно домашни), както и автентично представяне на традиционни занаяти (малко наподобява Етъра).

Много ти благодаря! Съвсем навреме. Другата седмица ще финализираме маршрутите с @Mary и ще купуваме пасовете. Непременно ще го обмислим.

П.П. Била съм в музея в Кардиф 🙂 

Връзка към мнение
преди 3 часа, iaia_mama каза:

Понеже преди, за съжаление, само съм минавала почти на тъгъдъг през Интерлакен и Тун. Този път ще е по-подробно. И открих, че с този пас и обществен транспорт може да се стигне от Мейринген до прохода Гримсел  като преди него от Хандег до Гелмерзее се намира най-стръмният открит фуникуляр в Европа, а при долната станция на фуникуляра има висящ, тип "непалски", мост над каньона. Ми пък, като ще е гарга, да е барем рошава... Фуникулярът само дето не влиза в паса, но  двупосочен е 32 франка. Другите ми "заплюти" лифтове, зъбчати железници, корабчета и фуникуляри влизат. Освен това, аз твърдо съм решила да мина и през каньона на река Ааре при Инерткирхен, който всъщност е доста облагороден, доколкото виждам от снимки, и не е труден за минаване, но ми е интересно да го видя. Той влиза в паса. С две думи, дами, имате още време за изменения и допълнения, ако харесате нещо още. 

Да, този пас дава огромни безплатни опции. Сега гледам малко тъпо какво ми пишеш, но ще се заровим с @Mary и ще сравним плановете ни с твоите 🙂Хеле пък ако и по-подробно ги разпишеш... хах

Благодаря!

Връзка към мнение
2 hours ago, Гост said:

Swiss Half Fare Card -> CHF 120,  

после с нея цената наполовина на 

Regional Pass Bernese Oberland 6 days -> CHF 235 и 

Adventure Card 3 days -> CHF 75. 

 

120+233+75 = 428 CHF + още 23€ + ...

Защо ще купувате по тази начин, като излиза по- скъпо? Или аз не схващам нещо?! 🤔

Връзка към мнение
преди 11 часа, koliob каза:

Пътуването с Bernina Express изисква предварително направена задължителна резервация, която струва около CHF 21 на пътник допълнително;

 

Когато правех пътуване с Бернина експрес, си бях взела билети за втора класа, регионален влак. Последните два вагона бяха вагоните на въпросния експрес. Маршрута е един и същ, влака е един и същ, съобщенията по уредбата през кои места се минава са едни и същи, вярно вагоните са различни 🙂

Но за мен, това беше предимство - прозорците се отварят и може да си вееш косите, и не се блъскаш с японските групи 🙂

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.