Прескочи до съдържание

Швейцария само с влак, юли 2018


Гост

Препоръчани мнения

@koliob, дали ако имаш свободно време би сподели с нас как би подредил една седмица в района.

Видно от плана ни - време до тогава имаме достатъчно.

И аз, и Rainy имаме малък опит с Швейцария. :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Mary каза:

@koliob, дали ако имаш свободно време би сподели с нас как би подредил една седмица в района.

Видно от плана ни - време до тогава имаме достатъчно.

И аз, и Rainy имаме малък опит с Швейцария. :) 

Разбира се :-)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Браво и на двете! За идеята, за ентусиазма, за плана :)

В тези части на Швейцария не съм скитала, та мисля здраво "да крада" от програмата ви.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 33 минути , koliob каза:

Разбира се :-)

Много благодаря! Това е смисълът от тези теми :) 

преди 46 минути , Mary каза:

Твоят нос очакваме по-често да се "навира насам". :) 

 

@iaia_mama, и аз така :) 

Връзка към мнение
преди 3 часа, Гост каза:

До 2010 година ВСИЧКИТЕ ми хипотетични пътувания звучаха смехотворно... Ама смях да ти види окото!

 

Само където не се отказах да ги реализирам още в този живот :)

Имам и свободно време имам и пари, но имам и съобразяване със семейството. А то пътува след много, много молби. 

Редактирано от rdd
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , rdd каза:

Имам и свободно време имам и пари, но имам и съобразяване със семейството. 

И аз така! Че даже и ученици около мен има, но съвместяването на ежедневието с мечтите и пътешествията никога не ме спира! :lol:

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , rdd каза:

Имам и свободно време имам и пари, но имам и съобразяване със семейството. А то пътува след много, много молби. 

Явно не съм те разбрала добре. Направо се впечатлих :) Щото аз и в двете съм в сериозен дефицит, но сколасвам и съм благодарна много на малкото (в очите ми).

 

Желая ти хармония и здраве, щом имаш всичко друго. 

Връзка към мнение
преди 2 минути , Гост каза:

Явно не съм те разбрала добре. Направо се впечатлих :) Щото аз и в двете съм в сериозен дефицит, но сколасвам и съм благодарна много на малкото (в очите ми).

 

Желая ти хармония и здраве, щом имаш всичко друго. 

Е за това казах, че ще чакам в другия живот, и първо ще питам: Обичаш ли да пътуваш?

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
На 19.09.2017 г. в 14:44, Mary каза:

@koliob, дали ако имаш свободно време би сподели с нас как би подредил една седмица в района.

Видно от плана ни - време до тогава имаме достатъчно.

И аз, и Rainy имаме малък опит с Швейцария. :) 

Не знам дали наистина ще ви е полезно и дали ще използвате нещо от написаното по-долу, но все пак се постарах. Ето ви една примерна програма за региона Bernese Oberland, която е направена да експлоатира в разумна степен този пас: http://www.regionalpass-berneroberland.ch/en/ и разбира се с идея да се покрие всичко, което наистина си заслужава. Интересна опция е купуването на такъв пас в комбинация с билети за трансфер от летищата за отиване и връщане от този сайт: http://www.swisspasses.com/railpass/swiss-regional-rail-passes/packages/6_bernoberland@specialoffer/ . Цената на комбинацията е горе-долу колкото тази за паса, който сте решили да ползвате, но според мен покрива много повече.

 

14 юли, събота по обяд 
автобус 50 + влак Basel EuroAirport – Interlaken Ost – пътуване между 2:20 – 2:50 часа в зависимост от точния час на тръгването;
Мотаене в Interlaken, или разходка в Spiez (20 минути с влак в едната посока) или в Thun (32 минути със същия влак в едната посока). Влакове има много – поне на час.

 

15 юли, неделя
Влакoве Interlaken – Spiez - Erlenbach im Simmental + лифт Erlenbach im Simmental – Chrindi – Stockhorn – общо около 1:40 часа;
На върха има ресторант (http://www.stockhorn.ch/);
Лифт обратно Stockhorn – Chrindi - Erlenbach im Simmental + влак Erlenbach im Simmental – Gstaad – общо около 1:50 часа;
Влак Gstaad – Interlaken Ost – общо около 2 часа.
Пътуването не е малко, но в Швейцария не се усеща много, поради сравнително чистите и комфортни превозни средства, съчетани с уникални гледки. Участъка между Interlaken и Gstaad представлява голяма част от маршрута на т.нар. Golden Pass (http://www.goldenpassline.ch/en/).

 

16 юли, понеделник
Влакове Interlaken - Lauterbrunnen  - Kleine Scheidegg -  Jungfraujoch – общо около 2 часа (тук е единствения допълнителен разход – двупосочен билет за влака от Kleine Scheidegg до  Jungfraujoch, но все пак с 50% намаление - CHF 64.00);
Влакове  Jungfraujoch - Kleine Scheidegg – Lauterbrunnen – общо около 1:40 часа;
Лифт + влак Lauterbrunnen - Mürren BLM – общо 23 минути (тук бих препоръчал мелба в ресторанта на междинната спирка на влакчето Winteregg);
Евентуално финикуляр Mürren – Allmendhubel (Мястото и гледките наистина си заслужават, но след качването на над 3000 м и разредения кислород не всички са достатъчно ентусиазирани) – около 7-8 минути пътува финикуляра в едната посока;
Влакове + Лифт Mürren BLM – Interlaken Ost – общо около 50 минути.
 
17 юли, вторник
Влак Interlaken – Grindelwald – около 35 минути;
Разходка до началната станция на лифта Grindelwald BGF – около 15-20 минути (може и с автобус);
Лифт Grindelwald BGF – First – около 25 минути;
Евентуално приятна разходка до едно малко езеро – 30-40 минути в едната посока;
Обратно от First до гарата в Grindelwald – около 40-45 минути;
Влак от Grindelwald до Grindelwald Grund – около 8 минути;
Лифт от Grindelwald Grund GGM до Männlichen GGM – около 30 минути;
На Männlichen също има ресторант, а за който не е изморен има много прятна разходка (може би около час) до Kleine Scheidegg (и оттам със зъбчатата железница се слиза до Lauterbrunnen за около 50 минути);
Ако не се ползва опцията за разходка може да се ползва гондолата, която се движи между  Männlichen и Wengen за 6 минути;
Евентуално малка разходка из Wengen и после влакове от Wengen до Interlaken Ost – общо около 45 минути.

 

18 юли, сряда 
Качване до Harder Kulm  - около 16 минути в едната посока;
Близо до долната станция има нещо като малка зоологическа градина, населена главно с козички. На горната станция има тераса за наблюдение и ресторант естествено;
Обратно – до Interlaken Ost – 20 минути е до гарата;
Влакове Interlaken Ost – Wilderswil - Schynige Platte – около 1:15 часа;
Пътуването от Wilderswil до Schynige Platte със зъбчатата железница е изключително приятно. А от крайната спирка се открива една от най-добрите гледки към трите върха Еiger Jungfrau и Mönch. Има и много хубава ботаническа градина, чието обикаляне отнема може би около час.
Влак  обратно до Interlaken Ost – около 1:20 часа;
Разходка с корабче по Thunerzee от Interlaken Ost до където ви хареса (крайната спирка е Thun, но може да слезете и на всяка една от останалите и да се върнете с влак или автобус до Interlaken Ost).
 
19 юли, четвъртък
Влак Interlaken Ost – Brienz – около 20 минути;
Зъбчата железница с парен локомотив Brienz - Brienzer Rothorn – около 1 час в едната посока;
Това е култово пътуване, което не бива да се пропуска. Бих препоръчал и връщане със същото влакче до Brienz, но няма да пропусна да спомена и другата опция за слизане – има гондола, която ви сваля от другата страна на планината до Sörenberg-Schönenboden и оттам има много приятно пътуване до Giswil (тази опция е по-добре да остане за друг път, защото автобуса не е включен в предложения по-долу пас, а е на 50%);
Връщане до Brienz със зъбчатата железница – още около 1 час;
Влак Brienz – Meiringen – около 13 минути;
Лифтове Meiringen (Luftseilbahn) - Hasliberg Reuti (Gondelbahn) – Mägisalp – Planplatten – около 48 минути;
Вместо това може да се отиде на Reichenbachfall с финикуляра от другата страна на реката, но това е свързано с допълнителни разходи, макар и не големи. Ако сте фенове на Шерлок Холмс – това е лобното му място ;
Обратно с влака Meiringen – Interlaken Ost – около 35 минути.
 
20 юли, петък
Автобус 21 от Interlaken Ost до Beatenbucht – около 30 минути;
Финикуляр и Лифт Beatenbucht (Beatenbergbahn) – Beatenberg – Niederhorn – около 25 минути в едната посока;
Горе отново има хубави гледки, кула и ресторант;
Обратно до Beatenbucht – около 25 минути;
Автобус 21 от Beatenbucht до Thun – около 30 минути;
Влак от Thun до Bern – 20 минути;
Мотаене из Берн – Стария град, Розовата градина и т.н. (след природните красоти градовете изглеждат малко тъпо, но все пак..);
Влак от Bern до Interlaken Ost – около 55 минути.
 
21 юли, събота
Влакове Interlaken – Spiez – Kandersteg – между 1:20 и 1:40 часа. Участъка между Spiez и Kandersteg е голямата и по-красивата част от маршрута на LÖTSCHBERGER EXPRESS;
Лифт от Kandersteg до Oeschinen – около 7-8 минути и после разходка до Oeschinenzee (сравнително малко, красиво езеро) – около 30 минути в едната посока. За който се измори – има електрическо микробусче ;
Точно до станцията на лифта има много приятен ресторант (на хотел Ermitage);
 Ако има достатъчно време и желание на връщане (или на отиване) има още две много интересни опции:
1.    По линията от Kandersteg до Spiez  aко слезете от влака на гарата Reichenbach i.K. може да хванете автобуса за Griesalp. Някои хора казват, че това е най-хубавото пътуване с автобус в Алпите. Не съм сигурен, че е така, но мога да потвърдя, че е много красиво (https://www.postauto.ch/de/ausflugstipps/kiental%E2%80%93griesalp-linie). Пътуването в едната посока е около 50 минути и автобусите не са много на често.
2.    По линията от Kandersteg до Spiez  aко слезете от влака на гарата Mülenen – може да се качите с финикуляра до Niesen Kulm (https://www.niesen.ch/en/gallery/mountainlodge/?oid=1824&lang=en). Пътуването е 32 минути в едната посока и гледките от върха са страхотни. Разбира се има и ресторант.
Връщането като време е съответно:
От Kandersteg до Interlaken – 1:15 часа;
От Mülenen до Interlaken – 50 минути;
От Reichenbach i.K.  до Interlaken – 55 минути.

 

22 юли, неделя
Влак Interlaken Ost – Domodossola – Milano – около 3:30 часа (Ако се пътува през Милано се налага още един допълнителен разход за влака от Домодосола до Милано, но ако полета е от Базел, Женева или Цюрих – този разход липсва)

 

Това разбира се е примерна програма, която предполага всички нощувки да са в Interlaken. Не виждам никакъв проблем нощувките да са където и да било в региона, като въпреки, че Interlaken изглежда най-удобна база – ако се разделят между две места и се оптимизира съдържанието по дни може дори да се получи по-удачно. Може би могат да се намерят по-евтини нощувки  във Венген, Гринденвалд и особено през Airbnb в и около Brienz. Голям проблем възниква при лошо време, тъй като почти всичко е на открито и при дъжд и ниска облачност от високите места не се вижда нищо. Опциите не са много, но все пак:
http://www.truemmelbachfaelle.ch/

https://www.aareschlucht.ch/en/Angebot/The_Aare_Gorge_#.WcLLbtSLTUI
http://www.schlossthun.ch/en/
https://www.thunerseeschloesser.ch/en/castle-spiez/
http://www.beatushoehlen.swiss/en/
както и разходки и посещения на забележителности в Люцерн и Берн (например има безплатна обиколка с гид на парламента в Берн без английски, а само на местните езици).
Извън включеното в паса има още няколко неща които си заслужават (например Piz Gloria ), но не съм ги включил, защото не са покрити.
 

Редактирано от koliob
  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
На 19.09.2017 г. в 16:14, rdd каза:

Е за това казах, че ще чакам в другия живот, и първо ще питам: Обичаш ли да пътуваш?

А ако няма такъв?

Я си попътувай, дори сама ако трябва!

Ако се окаже, че има друг живот, все ще намериш непосетени интересни места.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Гост по темата ти мога да споделя,че трябва възможно най-рано да се фокусираш върху намирането на подслон,че той е твърде,твърде скъпо удоволствие.Далеч по-скъпо от всички пасове,безпасове,изхранване и каквото се сетиш.

Другото,което мога да ти предложа,като информация е,че има карта на швейцарските и германски Алпи(обща).Ако в деня в който я видях,не беше дежурен стиснатия близнак, щях да я имам и съответно да я дам за сбъдване на мечта,но в момента имам само обща карта на Алпите.Не е проблем @Mary да я разгледа и наснима, или да я проучи по-основно.

Каквото и да избереш да видиш,все ще бъдеш предоволна,а аз вече чакам да чета как сте се справили без Каката:lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 26 минути , patilana каза:

@Гост по темата ти мога да споделя,че трябва възможно най-рано да се фокусираш върху намирането на подслон,че той е твърде,твърде скъпо удоволствие.Далеч по-скъпо от всички пасове,безпасове,изхранване и каквото се сетиш.

Другото,което мога да ти предложа,като информация е,че има карта на швейцарските и германски Алпи(обща).Ако в деня в който я видях,не беше дежурен стиснатия близнак, щях да я имам и съответно да я дам за сбъдване на мечта,но в момента имам само обща карта на Алпите.Не е проблем @Mary да я разгледа и наснима, или да я проучи по-основно.

Каквото и да избереш да видиш,все ще бъдеш предоволна,а аз вече чакам да чета как сте се справили без Каката:lol:

Хахахаха... ще бъде купон! :lol:

 

Да, наясно сме за нощувките и не случайно сега пуснахме темата - за да сме наясно къде какво да резервираме и то веднага... Благодаря ти!

Връзка към мнение

@koliob, докато Mary хвърчи във въздуха, аз тук си потя мозъка (с удволствие!) по твоите предложениq :lol: - ]е споделим после какви сме ги изкъдрили... - iскам да помоля за още един съвет.

 

Смятам, че няма да се откажем от Zermat или поне аз не искам, а доколкото мисля - и Mary. Тоест, от събота до четвъртък ще изстискаме максимално от предложенията ти - в момента съм се закеркенечила на маршрутите и хотелите :) За целта 6 дневният регионален пас (събота - четвъртък, CHF 310) ще бъде перфектен. 

 

Петък - смятам да чопна идеята ти -> Interlaken – Spiez – Kandersteg – между 1:20 и 1:40 часа. Участъка между Spiez и Kandersteg е голямата и по-красивата част от маршрута на LÖTSCHBERGER EXPRESS; Лифт от Kandersteg до Oeschinen – около 7-8 минути и после разходка до Oeschinenzee (сравнително малко, красиво езеро) – около 30 минути в едната посока

-> и после продължаваме към Zermat. 

 

Въпросът: какъв 3-дневен pass е най-удобен за маршрута Interlaken – Spiez – Kandersteg - Zermat (две нощувки) - Brig - Domodossa с минимални разходи и максимално обикаляне? Ако можеш да дадеш идея, разбира се :) 

 

Благодаря!

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 9 часа, Гост каза:

@koliob

Въпросът: какъв 3-дневен pass е най-удобен за маршрута Interlaken – Spiez – Kandersteg - Zermat (две нощувки) - Brig - Domodossa с минимални разходи и максимално обикаляне? 

Отговорът на така зададения въпрос според мен е Adventure Pass + Supersaver Ticket от Interlaken до Kandersteg.

http://erlebniscard.ch/index.php/en/

От друга страна като се вземе предвид цялата програма е възможно това да не е оптималното решение. Ако си забодете задължителните неща вероятно ще мога да помогна повече.

Връзка към мнение
преди 3 минути , koliob каза:

Отговорът на така зададения въпрос според мен е Adventure Pass + Supersaver Ticket от Interlaken до Kandersteg.

http://erlebniscard.ch/index.php/en/

От друга страна като се вземе предвид цялата програма е възможно това да не е оптималното решение. Ако си забодете задължителните неща вероятно ще мога да помогна повече.

Много ти благодаря! Аз ще съставя програма максимум на база твоите чудесни препоръки, като ще включа и Zermat накрая, ще я обсъдя с @Mary, като се върне след няколко дни от Ливан, ще я коригираме според нейните предпочитания също, след което ще я споделим с молба за финални съвети и ефективност. 

Поздрави сърдечни :)

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 11 часа, Гост каза:

Много ти благодаря! Аз ще съставя програма максимум на база твоите чудесни препоръки, като ще включа и Zermat накрая, ще я обсъдя с @Mary, като се върне след няколко дни от Ливан, ще я коригираме според нейните предпочитания също, след което ще я споделим с молба за финални съвети и ефективност. 

Поздрави сърдечни :)

За да ти е по-лесно да съставиш програмата и като предполагам, че Цермат (съответно някакъв подход към Матерхорн) са задължителни ще се опитам да ти дам още малко информация. В долната таблица съм обобщил част от транспортните разходи на едно оптимално решение (или поне близко до оптималното от финансова гледна точка):

 

Swiss Half Fare Card 120
Regional Pass Bernese Oberland 6 days 235
Adventure Card 3 days 75
Basel EuroAirport to Bern 22,7
Total 452,7


Цените са в CHF на човек. Предложението включва закупуване на Swiss Half Fare Card, която служи за намаляване на всички други цени (не винаги с 50%). Така останалите пасове, както и трансфера от  Basel EuroAirport до Bern (не, че крайната точка ще е Берн, но за по-нататък - където и да е в Бернезе Оберланд служи Regional Pass Bernese Oberland, който както разбрах от предния ти пост искаш да важи от ден първи) намаляват цената си до показаните в таблицата. Между другото Adventure Card включва пътуване с автобус от Brig до Domodossola, което може да се използва за обратния трансфер. Пътуването е по-бавно от това с влака, но предлага много хубави гледки (минава през прохода Симплон и през едноименното селище, където на хотела има плоча, че е спал самия Наполеон). Проблем е само, че не е на често, но за обратен трансфер става идеално, още повече, че не генерира допълнителен разход.

Ако сте решили да разгледате за 2-3 дни кантона Valais и най-вече Zermatt моят съвет е да се настаните в Brig или някъде наоколо, където намерите добри цени. Ето едно много подходящо решение (цените са доста бюджетни по швейцарските стандарти):

 

https://www.booking.com/hotel/ch/schlosshotel-art-furrer.bg.html?aid=339530;label=350_logo_350base;sid=161a052fb8c0cbc94cea410c00d0575b;all_sr_blocks=24415502_89031111_0_2_0;checkin=2018-07-18;checkout=2018-07-22;dest_id=-2551394;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;hapos=1;highlighted_blocks=24415502_89031111_0_2_0;hpos=1;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srepoch=1506098537;srfid=e260044c0b829598b6e8864978279d3756840888X1;srpvid=88227573b9a40591;type=total;ucfs=1&;selected_currency=hotel_currency;changed_currency=1;top_currency=1

 

Adventure Card дава възможност да се пътува безплатно по голяма част от линията на Glacier Express (https://www.glacierexpress.ch/en/). Няма да имате време за всичко, затова ви предлагам най-интересните места в района, достъпни с публичен транспорт, които според мен са:

https://www.gornergratbahn.ch/en/winter/#

http://www.saas-fee.ch/en/metro-alpin/

https://www.aletscharena.ch/cableways/view-points/ (Тук са три места, до които се стига по различен начин, но предлагат сходни гледки към ледника Aletsch Glacier, който е най-големия в Алпите и от другата страна стига и се вижда и от Jungfraujoch. Което и място да изберете - няма да сбъркате.)

За изброените по-горе лифтове се заплаща допълнително, но 50% от обявената цена, тъй като разполагате както с Swiss Half Fare Card, така и с Adventure Card. Която и от тях да покажете - ще ви признаят намалението. Толкова засега. :-)

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ето и едно подходящо сравнително евтино настаняване в Бриенц:

 

https://www.airbnb.com/rooms/7430891?location=Brienz%2C Switzerland&adults=2&check_in=2018-07-14&check_out=2018-07-19&s=6ikxy9RJ

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря ти много! Като се познаваме, в Цермат ще търсим :lol: Затова по-отрано, да сколасаме с нещо. Пък ако не, тогава и другаде :) 

За момента най-голям дерт е в Интерлакен. Ако са такива цените и качеството, определено ще ни изгубят за сметка на други села :) 

Връзка към мнение

И какво прави Рейни – използва, докато @Mary се разхожда в Бейрут и крои „пъклени“ планове, че не я свърта мозъка :lol: 

 

@koliob, ще погледнеш ли този прекроен план, моля те? Обещай да не се смееш много :biggrin: Изцедила съм максимално от идеите ти – може би дори прекалено много, ако трябва, поправяй ме, моля те. И разбира се, всичко е чернова, като идеята е да вземем максимално от района (лакомии!), без оглед атмосферното време (има много хубави планински дъждобрани, но ние ще си поръчаме хубаво време).

 

Засега мисля, че нощувките най-добре се получават така:
Lauterbrunnen – 3 нощувки
Interlaken – 2 нощувки
Zermatt – 3 нощувки

 

Детайлната разбивка по-долу: 


Passes and tickets: 
Basel EuroAirport to Bern CHF 23 (with Half Fare Card)
Visp – Zermatt - ...... (with Half Fare Card)
Domodossola – Milano – EUR 11 (стандартен билет)
Swiss Half Fare Card – CHF 120
https://www.myswitzerland.com/en-gb/transport-travel/tickets/public-transport-passes/swiss-half-fare-card.html


Regional Pass Bernese Oberland 6 days - CHF 235 (reduced)
http://www.regionalpass-berneroberland.ch/en/pass-and-infos/pricing/


Adventure Card 3 days - CHF 75 (reduced)
http://erlebniscard.ch/index.php/en/offer-adventure-card

 

Special tickets:
Piz Gloria – CHF 41 (with Half Fare Card)

Kleine Scheidegg до Jungfraujoch - CHF 64.00 (with Half Fare Card)
Matterhorn glacier (Klein Matterhorn) – CHF 50 (with Half Fare Card)
Other?

 

14 юли, събота (Basel Bern half fare + regional pass 1 ден)
влак Basel аерогара – Bern – Thun 
12:07 PM—1:52 PM
багажа на гарата и разходка
Thun - Lauterbrunnen
4.23 PM – 5.35 PM
НОЩУВКА Lauterbrunnen 

 

15 юли, неделя (regional pass 2 ден)
Lauterbrunnen  - Kleine Scheidegg -  Jungfraujoch – общо около 2 часа 
Влакове  Jungfraujoch - Kleine Scheidegg – Lauterbrunnen – общо около 1:40 часа;

Лифт + влак Lauterbrunnen - Mürren BLM – общо 23 минути

(тук бих препоръчал мелба в ресторанта на междинната спирка на влакчето Winteregg);
След това финикуляр Mürren – Allmendhubel

(Мястото и гледките наистина си заслужават, но след качването на над 3000 м и разредения кислород не всички са достатъчно ентусиазирани) – около 7-8 минути пътува финикуляра в едната посока;

Искаме да обсъдим и Piz Gloria – half fare

НОЩУВКА Lauterbrunnen 

 

16 юли, понеделник (regional pass 3 ден)
ВLauterbrunnen – Grindelwald; Разходка до началната станция на лифта Grindelwald BGF – около 15-20 минути (може и с автобус);
Лифт Grindelwald BGF – First – около 25 минути;
Евентуално приятна разходка до едно малко езеро – 30-40 минути в едната посока;
Обратно от First до гарата в Grindelwald – около 40-45 минути;
Влак от Grindelwald до Grindelwald Grund – около 8 минути;
Лифт от Grindelwald Grund GGM до Männlichen GGM – около 30 минути;
На Männlichen също има ресторант, а за който не е изморен има много прятна разходка (може би около час) до Kleine Scheidegg (и оттам със зъбчатата железница се слиза до Lauterbrunnen за около 50 минути);
Ако не се ползва опцията за разходка може да се ползва гондолата, която се движи между  Männlichen и Wengen за 6 минути;
Евентуално малка разходка из Wengen и после влак от Wengen до Lauterbrunnen

НОЩУВКА Lauterbrunnen 

 

17 юли, вторник (regional pass 4 ден)
Влак Lauterbrunnen – Interlaken – оставяне на багажа в хотела
Качване до Harder Kulm  - около 16 минути в едната посока;
Близо до долната станция има нещо като малка зоологическа градина, населена главно с козички. На горната станция има тераса за наблюдение и ресторант естествено;
Обратно – до Interlaken Ost – 20 минути е до гарата;
Чекиране в хотела
Влакове Interlaken Ost – Wilderswil - Schynige Platte – около 1:15 часа
Пътуването от Wilderswil до Schynige Platte със зъбчатата железница е изключително приятно. А от крайната спирка се открива една от най-добрите гледки към трите върха Еiger Jungfrau и Mönch. Има и много хубава ботаническа градина, чието обикаляне отнема може би около час.
Влак  обратно до Interlaken Ost – около 1:20 часа;
Разходка с корабче по Thunerzee от Interlaken Ost до Spiez – разходка в Spiez - връщане с влак или автобус до Interlaken Ost.
НОЩУВКА Interlaken

 

18 юли, сряда (regional pass 5 ден)
Влак Interlaken Ost – Brienz – около 20 минути;
Зъбчата железница с парен локомотив Brienz - Brienzer Rothorn – около 1 час в едната посока;
Това е култово пътуване, което не бива да се пропуска. Бих препоръчал и връщане със същото влакче до Brienz, но няма да пропусна да спомена и другата опция за слизане – има гондола, която ви сваля от другата страна на планината до Sörenberg-Schönenboden и оттам има много приятно пътуване до Giswil (тази опция е по-добре да остане за друг път, защото автобуса не е включен в предложения по-долу пас, а е на 50%);
Връщане до Brienz със зъбчатата железница – още около 1 час;
Влак Brienz – Meiringen – около 13 минути;
Лифтове Meiringen (Luftseilbahn) - Hasliberg Reuti (Gondelbahn) – Mägisalp – Planplatten – около 48 минути;
(Вместо това може да се отиде на Reichenbachfall с финикуляра от другата страна на реката, но това е свързано с допълнителни разходи, макар и не големи. Ако сте фенове на Шерлок Холмс – това е лобното му място)
Обратно с влака Meiringen – Interlaken Ost – около 35 минути.
НОЩУВКА Interlaken

 

19 юли, четвъртък (regional pass 6 ден, Visp – Zermatt – half fare) 
Освобождаваме хотела
Влакове Interlaken – Spiez (оставяме багажа на гарата)
7:29 AM - 7:50 AM
Spiez - Erlenbach im Simmental 
8.18 АМ – 8.32 АМ
лифт Erlenbach im Simmental – Chrindi – Stockhorn и обратно
1.5 часа
Erlenbach im Simmental - Gstaad
10:33 AM—11:40 AM
Разходка в Gstaad
Gstaad – Spiez (голяма част от маршрута на т.нар. Golden Pass)
1:15 PM—2:47 PM взимане на багажа 
Spiez – Kandersteg 
3:12 PM—3:41 PM
Участъка между Spiez и Kandersteg е голямата и по-красивата част от маршрута на LÖTSCHBERGER EXPRESS;


Програма максимум:

Лифт от Kandersteg до Oeschinen – около 7-8 минути и после разходка до Oeschinenzee (сравнително малко, красиво езеро) – около 30 минути в едната посока или с електрическо микробусче;
Горната част може да се пропусне, ако се заплеснем по Gstaad
Kandersteg – Visp - Zermat
4:42 PM—7:14 PM

 

Програма минимум (ако се заплеснем в първата част):
Spiez - Zermat
3:36 PM—5:14 PM
НОЩУВКА Zermatt

 

20 юли, петък (Adventure pass – 1 ден)
Matterhorn -> Gornergrat bahn – само маркирам, ще имаме нужда от подробно ровене
НОЩУВКА Zermatt

 

21 юли, събота, (Adventure pass – 2 ден)
Matterhorn glacier (Klein Matterhorn) – само маркирам идея, ще имаме нужда от подробно ровене
Zermatt-Furi 
Furi - Trockener Steg 
Trockener Steg - Glacier Paradise 
Glacier Palace
НОЩУВКА Zermatt

 

22 юли, неделя (Adventure pass – 3 ден)

Zermat – Brig 
9:13 AM - 10:37 AM
Brig – Domodossola
11:22 AM (Sunday) - 11:54 AM
Domodossola – Milano
12:53 PM (Sunday) - 2:31 PM
Разходка през площада
4 pm Milano Linate
6pm Milano Linate – London


Моля ви за коментари - и много благодаря! :) 
 

Връзка към мнение
преди 7 часа, Гост каза:

Моля ви за коментари - и много благодаря! :) 

Първото нещо, за което се сещам е, че явно не съм разбрал правилно какво имаш предвид, като пишеш район (аз мислех за кантона Valais, а сега виждам, че обикалянето е само около градчето Zermatt). Както и да е. При този план мисля, че няма да има нужда да се купува Adventure Pass, което още малко ще съкрати транспортните разходи. Достатъчно е да се купи билет от Brig до Zermatt за 19.07. (CHF 19 с намалението). Билетът е от Brig, а не от Visp, защото Regional Pass Bernese Oberland е валиден до Brig, но за влаковете, които не минават през Visp. Т.е. валиден е за старата ж.п. линия, която се вие нагоре (и после надолу) в планината и предлага хубавите гледки (това е LÖTSCHBERGER EXPRESS). По-късно са построили тунел в ниското, през който минават почти всички влакове, които пътуват с над 30 минути по-малко. Вашият избор мисля е ясен, но трябва да се внимава на кой влак ще се качите. Освен това трябва да се избере и трансфера от Zermatt до Milano. За трансфера казвам да се избере, тъй като има два сходни варианта, но не знам кой ще е по-удобен. Разликата е в крайната гара, за някои връзки броя прекачвания и донякъде в цената. Единият вариант е билет от Zermatt до Visp (CHF 18.50 с намалението) + билет от Visp до Milano Centrale за международните влакове (EUR 29 ако се купи по-рано онлайн, но съм купувал и за EUR 19). Другият вариант е билет от Zermatt до Domodossola с регионалните влакове (CHF 28.30 с намалението) + билет за регионалните влакове от Domodossola до Milano Porta Garibaldi (гарата до централата на Unicredit) или до Milano Centrale (но тук регионалните влакове без още едно прекачване са малко на брой) - цената е EUR 10.80. Нямам идея коя от двете гари е по-удобна за трансфер до Linate. Може да се купят билетите и наведнъж от Zermatt до Milano, но цената им става доста по-висока. Като се изключи предварителната продажба на билети за международните влакове (мисля, че най-ниски са цените 3 месеца преди това) и Supersaver Tickets (налични са две седмици преди пътуването и бих препоръчал, когато знаете точно с кой влак ще пътувате да проверявате дали за вашия ден и час има от тях) за всички останали билети цените са еднакви както онлайн, така и на автоматите и касите на гарите.

По-късно може да напиша още по програмата.

Редактирано от koliob
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 часа, Гост каза:

Моля ви за коментари - и много благодаря!

14 юли, събота (regional pass 1 ден)

Само две идеи да добавя:

Ако сте решили малко да се помотаете в Thun - след това може да отидете не с влак, а с кораб до Interlaken Ost. Знам, че ще бъдете с багаж, но гарата в Thun е буквално на 50 метра от дока на кораба, а на Interlaken Ost може би са 200 метра. Разбира се трябва да има и подходящ курс в разписанието, за което е прекалено рано още.

Ако не сте много изморени и пристигнете рано в Лаутербрунен - спокойно може да се качите до Мурен. Знам, че е предвиден за по-нататък, но там и 5 пъти да отидете за 5 дена - пак няма да ви омръзне. Гондолата от страната на гарата работи до 21 часа, но другата гондола (която е част от качването до Piz Gloria)  и свързващия автобус са почти до полунощ.

15 юли, неделя (regional pass 2 ден)

Ако не сте изморени и не ви е писнало от красота не виждам проблем да отидете и до Piz Gloria. Само трябва да станете по-рано сутринта за да може да се вместите в работното време.

18 юли, сряда (regional pass 5 ден)

Знам, че аз написах това:

Влак Brienz – Meiringen – около 13 минути;
Лифтове Meiringen (Luftseilbahn) - Hasliberg Reuti (Gondelbahn) – Mägisalp – Planplatten – около 48 минути;

но като гледам това, което е отпаднало - бих го заменил с:

- Финикуляр и Лифт Beatenbucht (Beatenbergbahn) – Beatenberg – Niederhorn, или с:

- Niesen Kulm.

или и с двете ако има време (все пак си максималистка :-))

 

Идеята за нощувките е перфектна, стига да постигнете и някакво ценово равновесие. 

 

За 19 юли и разредената програма в Zermatt може да напиша нещо по-късно. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , koliob каза:

или и с двете ако има време (все пак си максималистка :-))

Виновата! :blush: Отиваме на програма максимум...

 

преди 2 минути , koliob каза:

14 юли, събота (regional pass 1 ден)

Само две идеи да добавя:

Ако сте решили малко да се помотаете в Thun - след това може да отидете не с влак, а с кораб до Interlaken Ost. Знам, че ще бъдете с багаж, но гарата в Thun е буквално на 50 метра от дока на кораба, а на Interlaken Ost може би са 200 метра. Разбира се трябва да има и подходящ курс в разписанието, за което е прекалено рано още.

Записвам!

 

преди 3 минути , koliob каза:

 

15 юли, неделя (regional pass 2 ден)

Ако не сте изморени и не ви е писнало от красота не виждам проблем да отидете и до Piz Gloria. Само трябва да станете по-рано сутринта за да може да се вместите в работното време.

Ние сме караконджули с @Mary, ще станем! :lol:

 

преди 4 минути , koliob каза:

Идеята за нощувките е перфектна, стига да постигнете и някакво ценово равновесие. 

Започваме веднага да планираме, затова сега питаме - благодаря!

 

преди 4 минути , koliob каза:

За 19 юли и разредената програма в Zermatt може да напиша нещо по-късно. 

Направи я супер сгъстена, моля... хахахаа

 

Много благодаря!

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.