Прескочи до съдържание

Израел - Информация за цени, транспорт и всякакви други въпроси


Препоръчани мнения

На ‎24‎.‎2‎.‎2018‎ г. в 23:41, Marto каза:

Отговарям ти аз - на Шабат може да се стигне само с Sherut такситата, които представляват малки бусчета, които като с напълнят и тръгват. Мисля че цената е около 50-60 NIS в посока на човек. Може и със стандартните таксита, но там ще е доста по-солено.

Имай предвид, че Шабат не е само в събота! Шабат официално започва по залез слънце в петък и приключва след залеза в събота. Но мисля, че автобуса до Витлеем работи и на Шабат, така че тук не би трябвало да има проблеми.

На твое място бих разгледал Тел Авив още в четвъртък и след това 3 нощувки в Йерусалим :dancing:

В сайта на железниците им , има разписание на влаковете в деня на Шабат ? Мога ли да го приема за 100%, защото това е най-удобния начин за придвижване между Йерусалим и летище Бен Гурион.

И още нещо, което ми е любопитно, наистина ли в деня на Шабат промяната е толкова голяма , питам от гледна точка на туристите ?

Редактирано от Щастливеца
Връзка към коментар

Промяната е много голяма.

На мен лично ми беше много интересно. Как всичко утихва някак, прибирайки се пеш петък късно надвечер в посока хотела, по улиците нямаше нито кола, нито щъкащите по-рано хора на велосипеди. Само някакви деца играеха на топка по релсите на трамвая. :)

Връзка към коментар

Здравейте ;))))) вчера се върнах от Израел! Бях в Йерусалим, Тел Авив и Хайфа.Благодаря за информацията на всички искам само да добавя, че който ходи в Хайфа да има предвид, че на 2рия вход на Бахайските градини не допускат с панталони над коляното и голи рамене! И за хората като мен прегладнели след градините  единственото евтино и вкусено заведение, което намерих и препоръчвам в Хайфа е една малка пекарна , в която на пръв поглед изглеждаше, че има само банички, а се оказа, че правят салати ( смесват каквото вие желаете нещо като нашия салад бокс в София) супи, пици, а цените бяха много по нормални от всички заведения, които минахме и разгледахме менютата. Казва се joseph Bakery. Също искам да добавя, става дума вече за Йерусалим, че се оказа, че следващия един месец от жп гарата на Йерусалим до която и да  следваща спирка билета е безплатен. Ние от Йерусалим до Тел Авив стигнахме без да плащаме. Хората бяха много мили и ни обясниха как да си извадим карти, които са безплатни и се издават там на място на жп гарата.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте! Може ли повече информация за посещението на Храмовия хълм? Как стои въпросът с влизането и в кои часове, защото някъде прочетох, че немюсюлмани влизат само през една порта и в определени часове, без петък и събота?

 

Връзка към коментар
27 minutes ago, Lucia said:

Здравейте! Може ли повече информация за посещението на Храмовия хълм? Как стои въпросът с влизането и в кои часове, защото някъде прочетох, че немюсюлмани влизат само през една порта и в определени часове, без петък и събота?

 

https://www.touristisrael.com/temple-mount/15944/
 

Този официален сайт твърди, че часовете са следните (интерпретацията какво е зима и лято предполагам, че съвпада със смяната на зимното и лятното време, което Израел спазва). Казват от понеделник до четвъртък, но други сайтове потвърждават и за неделя и изглеждат актуални - явно трябва да се провери на място.

Winter: 7:30 am – 10:30 am and 12:30pm – 1:30 pm

Summer: 8:30am – 11:30am and 1:30pm – 2:30pm

 

Достъпът е затворен на мюсюлмански празници, така че трябва да се провери и това (рамазан байрам, курбан байрам и прочие). Влиза се от порта много близо до Стената на плача, предполагам, че все още може да се излиза от всяка порта, тъй като няма нужда от проверки за сигурност на излизане. Опашките са сериозни заради скенерите.
Израел е в нашата часова зона, а е много на изток. Това значи, че изгревът е доста рано и дори при влизане в 7:30 зимата ще бъде доста светло. Преди 7 години зимата бях на опашката преди отварянето и след разходка на хълма, успях да пристигна в храма на Божи гроб мъничко преди 9 и нямаше огромна опашка и там и можах да остана до самия гроб близо половин минута, преди да ме изгонят. За сравнение, два дни по-рано ми позволиха да остана около 5 секунди пред иконата в подземието на храма.
Та... препоръчвам ранно ставане този ден 🙂

Редактирано от Венелин
Връзка към коментар

Привет! 

Планирам семейно пътуване до Тел Авив през януари за мен, мъжа ми и двете ни деца - 4 г. и 1 г. Първоначалната ми идея беше да си стоим само в Тел Авив лежерно с двете деца - разходки, игра по плажовете и парковете, може би сафари, полет с балон, музей на изкуствата. После реших да отворя любимия форум и да видя какво сте изписали по темата, прегледах по диагонал и прочетох за безкрайно красивите и интересни места извън Тел Авив, та се чудя дали е удачно с толкова малки деца да се целим да видим нещо друго и колко лесно постижимо без особен стрес би било... ако някой е пътувал с малки деца до Израел, ще се радвам да сподели съвети/препоръки. Благодаря!

Връзка към коментар

Здравейте, предстои ни пътуване през декември до Израел и Йордания. Общо взето разполагаме с общо 5 дни (4 нощи). След толкова четене на информация тук май не сме го планирали правилно..но вече имаме билети и хотели.

Та кацаме в Тел Авив на 19.12 рано сутринта. Вторият ден ще разгледаме Йерусалим. Третият ден на 21.12 мислим да пътуваме към Ейлат и от там да преминем към Акаба. Имаме 3 дни/2 нощувки в Акаба. Евентуално 22ри гмуркане. Планираме Петра за последният ден 23.12 и летим на връщане късно от Акаба за София.

Изчетох доста по темата и имам някои въпроси и притеснения (може да е писано вече по някои, но ще се радвам на съдействие :))

 

- може ли вариант за автобус от Тел Авив до Ейлат или е по-добре тези шатъли да се ползват директно за Акаба - https://www.fun-time.co.il/find/pickupfrom/ShuttleLines

- може би малко лаишки въпроси, но от Ейлат самата граница за преминаване в Акаба ако си без кола, как става? Ако се ползва посоченият шатъл таксите и визите как стават - при пристигане ли?

- таксата на излизане от Израел (ако няма да летя обратно от Израел) е около 100 ILS или?

- от всичко прочетено оставам с впечатление, че ще трябва да заплатим виза при влизане в Йордания? Ще имаме 2 нощувки и 3 пълни дни.  Летим от Акаба на обратно. На място ли я издават и каква е цената? 

 

Много благодаря за отговорите и се надявам да не се повтарям супер много, но съвсем се "изгубих" сред всичката прочетена информация.

 

Редактирано от Desislava Gospodinova
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте

съвсем набързо купихме билети София-Ейлат поради изтичащо членство и натрупан бонус.

Датите са ни 19-22.01.2019

Може ли да ми помогнете с какво да е трансфера от летището до Ейлат? Полета е с Уиз. Каца на Овда (VDA).

 

Отпада питането ми 🙂 видях че има  шатъли 8$ на човек.

Редактирано от Mistela
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
На 25.11.2018 г. в 20:56, Mistela каза:

Здравейте

съвсем набързо купихме билети София-Ейлат поради изтичащо членство и натрупан бонус.

Датите са ни 19-22.01.2019

Може ли да ми помогнете с какво да е трансфера от летището до Ейлат? Полета е с Уиз. Каца на Овда (VDA).

 

Отпада питането ми 🙂 видях че има  шатъли 8$ на човек.

Има шатъли ама отзивите за тях са само негативни. Аз букнах стандартбния автобус :

http://www.egged.co.il/Article-4917-Transfer-Ovda-Eilat.aspx

 

 

Връзка към коментар
  • 5 седмици по-късно ...

Здравейте пътешественици!Нова съм и ще ме извините,ако задавам много въпроси.

 Предстои ни пътуване до Израел, с 4 нощувки в Йерусалим.Ние сме група от 5 туристи.

-Все още ли може да се купят билети от шофьорите в автобусите?

-Има ли автобуси от Йерусалим до Хайфа и Бахайските градини?Или ще е по-добре с организирана екскурзия?

-Четох във форумите за Халид .Някой ползвал ли е скоро услугите му?

Връзка към коментар
преди 7 минути , tinka_kondova@abv.bg каза:

Здравейте пътешественици!Нова съм и ще ме извините,ако задавам много въпроси.

 Предстои ни пътуване до Израел, с 4 нощувки в Йерусалим.Ние сме група от 5 туристи.

-Все още ли може да се купят билети от шофьорите в автобусите?

-Има ли автобуси от Йерусалим до Хайфа и Бахайските градини?Или ще е по-добре с организирана екскурзия?

-Четох във форумите за Халид .Някой ползвал ли е скоро услугите му?

Привет,

 

За Халид мога да ти кажа, че силно го препоръчвам. Екскурзията и местата , които ще посетите са изключително ценни и интресни за всеки пътешественик.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Планирам екскурзия в Израел. Кацаме в събота в 3 след обяд в Овда. Някой пътувал ли е по това време с автобусите към Ейлат? На сайта им пише, че последния автобус е в 15, а ние пристигаме след него. Да не останем на летището... Идеята ми е да спим в Ейлат и в неделя да пътуваме към Ерусалим с автобусите на Egged. Какви са автобусите им? Около спирката при Мъртво море може ли да се намери място за къпане?

Редактирано от Stryper
Връзка към коментар

Здраейте,

 

случайно някой да пътува в периода 13 февр - 18 февр.?
Можете ли да ми препоръчате как да се придвижда до Мъртво море, р. Йордан и околностите в петък -15 февр.. Писах на Халиф, но той е зает. Какви други варианти се защате?
Благодаря.

Връзка към коментар
On 2/3/2019 at 10:40 PM, Stryper said:

Планирам екскурзия в Израел. Кацаме в събота в 3 след обяд в Овда. Някой пътувал ли е по това време с автобусите към Ейлат? На сайта им пише, че последния автобус е в 15, а ние пристигаме след него. Да не останем на летището... Идеята ми е да спим в Ейлат и в неделя да пътуваме към Ерусалим с автобусите на Egged. Какви са автобусите им? Около спирката при Мъртво море може ли да се намери място за къпане?

Не си споненал точно коя събота, но има автобуси и след 15 ч. Дал съм пример със следващата събота.

 

image.png.17d6221ec777403d8de3c96f36f0e699.png

 

image.png.a78ed1a845f7dcb267b0bb2913aa9ac6.png

 

 

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
На 14.01.2019 г. в 9:15, tinka_kondova@abv.bg каза:

Благодаря за препоръката .

Здравейте пътешественици!Изчетох доста мнения и пътеписи за Израел,които ме улесниха в предстоящото ми пътуване.Искам да осветя златни кръстчета,трябва ли да ги декларирам на границата?Благодаря  ви предварително.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Нашето пътуване до Израел наближава и започнах да планирам. Разглеждам оферти за коли под наем. Коя фирма бихме ми препоръчали - бих искала да блокират минимална сума в кредитната ми карта. Избирам между Cal Auto, Thrifty и Hertz. Не виждам колко ще струва пълната застраховка.

Писах на Кхалил за дневен тур ако не наемем кола и ми предложи цена от 130$ за екскурзия във Витлеем, Ерихон, р. Йордан и Мъртво море.

Връзка към коментар
преди 9 часа, Stryper каза:

Нашето пътуване до Израел наближава и започнах да планирам. Разглеждам оферти за коли под наем. Коя фирма бихме ми препоръчали - бих искала да блокират минимална сума в кредитната ми карта. Избирам между Cal Auto, Thrifty и Hertz. Не виждам колко ще струва пълната застраховка.

Писах на Кхалил за дневен тур ако не наемем кола и ми предложи цена от 130$ за екскурзия във Витлеем, Ерихон, р. Йордан и Мъртво море.

130$ за колко човека?

Редактирано от Божидар
Връзка към коментар

3-ма. А и от прочетеното май трябва да предвидя поне още 100$ за бакшиш и храна през деня.

Също така разбрах, че на 9-ти април ще се проведат избори за тяхния парламент. Чудя се дали ще има забрани за събиране на хора на обществени места или нещо подобно в Ерусалим. Може ли тези избори да ни попречат да разглеждаме забележителности?

Полета ни към Българие е от 9:55. Първите автобуси и влакове от Ерусалим към летището са в 6 сутринта. Кой е най-евтиния начин да отидем до летището?

Редактирано от Stryper
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , Stryper каза:

3-ма. А и от прочетеното май трябва да предвидя поне още 100$ за бакшиш и храна през деня.

Също така разбрах, че на 9-ти април ще се проведат избори за тяхния парламент. Чудя се дали ще има забрани за събиране на хора на обществени места или нещо подобно в Ерусалим. Може ли тези избори да ни попречат да разглеждаме забележителности?

Полета ни към Българие е от 9:55. Първите автобуси и влакове от Ерусалим към летището са в 6 сутринта. Кой е най-евтиния начин да отидем до летището?

Аз не знам дали тези 100$ за бакшиш  всички които са ползвали неговите услуги са ги давали. Дано някой сподели. 

Връзка към коментар

Предложената цена от 130 долара следва да е за транспорта за 3 души. Отделно си предвидете пари за храна, евентуално за вход за плажа на Мъртво море (освен ако Халид не успее да уреди нещо на аванта), сувенири. За други разходи не се сещам. Приятно изкарване и поздрави на Халид.

Редактирано от Stefan
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.