Прескочи до съдържание

Неща, забранени за пренасяне в ръчния багаж


Препоръчани мнения

Винаги нося и по 15-20 безопасни игли (стават за много неща - от закопчаване на нещо скъсано до простиране на пране вместо щипки).

Винаги съм се чудила дали безопасните игли могат да се носят на борда или трябва задължително да са в чекирания багаж. Ти къде ги слагаш?

Връзка към мнение

Винаги съм се чудила дали безопасните игли могат да се носят на борда или трябва задължително да са в чекирания багаж. Ти къде ги слагаш?

 

Винаги са в мен, закопчани от вътрешна страна на джоб (закопчаваш една, останалите нанизани на нея), като на тях пък са закопчани като на закачалки ключовете за куфарите и флашка с всичката документация, която описах по-горе - снимки на паспорти и пр. :) :) Никога никъде не съм имал проблеми с безопасните игли в мен при полети (до този момент).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много ми се иска да съберем някъде информация за изглеждащите опасно неща, които всъщност може да се носят в ръчния багаж.

- пинсета (проверено от мен)

- безопасни игли (проверено от wilks и FlyTraveler)

- нокторезачка (това не съм много сигурна дали може, още повече ако има вградена пиличка)

- еднократна самобръсначка (проверено от мен)

- стъклена бутилка ???

 

Естествено и списък с изглеждащите безопасно неща, които НЕ може да се носят в ръчния багаж

- пиличка

- течностите (ясно), но и геловете, кремообразните, спрейовете, пчелен мед (даже и захаросан), хайвер, тахан. Вчера една приятелка питаше може ли да си вземе мюсли, накиснато с вода (хипер-здравословна е и не яде всичко).

Връзка към мнение

Много ми се иска да съберем някъде информация за изглеждащите опасно неща, които всъщност може да се носят в ръчния багаж.

- пинсета (проверено от мен)

- безопасни игли (проверено от wilks и FlyTraveler)

- нокторезачка (това не съм много сигурна дали може, още повече ако има вградена пиличка)

- еднократна самобръсначка (проверено от мен)

- стъклена бутилка ???

 

Естествено и списък с изглеждащите безопасно неща, които НЕ може да се носят в ръчния багаж

- пиличка

- течностите (ясно), но и геловете, кремообразните, спрейовете, пчелен мед (даже и захаросан), хайвер, тахан. Вчера една приятелка питаше може ли да си вземе мюсли, накиснато с вода (хипер-здравословна е и не яде всичко).

Е, мюслите може да ги вземе и без да са накиснати във вода. Може да ги накисне винаги, вода има навсякъде. Аз не тръгвам без мюсли, не съм толкова здравословна, ям всичко, но едното ядене за деня винаги е мюсли и понеже не мога да търся магазин веднага като пристигна на дадено място (може и посред нощ да е) винаги нося храна за един ден (кроасани, сандвичи, солени и сладки бисквити) и мюсли задължително. Знам, че в САЩ, Австралия и някои други страни не можеш да внесеш нищо, но още не съм стигнала до тях, като му дойде времето ще му мисля.

Връзка към мнение

Малко извън темата, но наскоро в Австралия е имало случай, при който пътничка е слязла с ябълка, която са и дали в самолета, просто я е сложила в багажи си. Но тъй като подписваш декларация, че не внасяш тия многото забранени неща, а тя де факто заблуждава по този начин са я глобили. На въпроса и ако изяде ябълката какво ще се случи са и отговорили, че може да го направи, нейно право е, но глобата така или иначе ще си плати. Става въпрос за около 500 долара.

Така че внимателно. :)

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Е, мюслите може да ги вземе и без да са накиснати във вода. Може да ги накисне винаги, вода има навсякъде. Аз не тръгвам без мюсли, не съм толкова здравословна, ям всичко, но едното ядене за деня винаги е мюсли и понеже не мога да търся магазин веднага като пристигна на дадено място (може и посред нощ да е) винаги нося храна за един ден (кроасани, сандвичи, солени и сладки бисквити) и мюсли задължително. Знам, че в САЩ, Австралия и някои други страни не можеш да внесеш нищо, но още не съм стигнала до тях, като му дойде времето ще му мисля.

Тя имаше предвид да си ги яде в самолета. Гадно е всички да хрупат самолетската храна, а тя да седи и да преглъща само защото не яде такива работи.

 

Малко извън темата, но наскоро в Австралия е имало случай, при който пътничка е слязла с ябълка, която са и дали в самолета, просто я е сложила в багажи си. Но тъй като подписваш декларация, че не внасяш тия многото забранени неща, а тя де факто заблуждава по този начин са я глобили. На въпроса и ако изяде ябълката какво ще се случи са и отговорили, че може да го направи, нейно право е, но глобата така или иначе ще си плати. Става въпрос за около 500 долара.

Така че внимателно. :)

Да, ако летиш до държава извън ЕС има ограничения за храна. В САЩ е същото - дори да си вземеш сандвича от самолета, има глоба.

Но в рамките на ЕС няма никакъв проблем за храни за лична употреба.

Редактирано от Nine
Връзка към мнение

Не само в ЕС, в много страни и извън него може, например в цяла Азия, в Южна Америка, малко са страните, в които не може. Аз навсякъде носих, и в Израел, Йордания, Тайланд, Мианмар, даже и в Исландия, макар, че там някои неща не може, но нас не ни провериха. То не е болка за умиралка, няма да умрем от глад, но мразя веднага като сляза, първата ми работа да е да търся храна, а не обичам прословутите хамбургери, тях ги има навсякъде, незнайно с какво вътре.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Доколкото си спомням, се допускаха ножички и прочие с малки остриета, примерно 3см. Тоест нокторезачка трябва да мине. Пиличката не вярвам да е проблем като функция, по-скоро като форма.

Връзка към мнение

Проблема с храните е да не се пренасят разни болести или паразити, т.е. в общия случай бисквити и подобни би трябвало да пускат навсякъде (но не съм сигурен). Специално в Бразилия съм внасял най-нахално lactobacilus bulgaricus (микроорганизми!) и сирене.

Разните държави като Австралия и Нова Зеландия са загрижени да не се внасят чужди видове в екосистемата, затова всякакви семена, плодове, почва са забранени.

Връзка към мнение

Нокторезачка,пиличка(мойта е доста по-голяма от 3см), пинсета и козметична ножичка.. Пътуват си с мен из Европа и проблеми съм нямала досега.

Връзка към мнение

Нокторезачка,пиличка(мойта е доста по-голяма от 3см), пинсета и козметична ножичка.. Пътуват си с мен из Европа и проблеми съм нямала досега.

Пиличка и ножичка в ръчния багаж? Нали навсякъде по летищата е написано?

Връзка към мнение

Аз не съм имала проблеми с нокторезачка, пинсета и самобръсначка(еднократна) никога. И малка ножичка не би трябвало да е проблем, а за да не се притеснявам за пилата ми, просто си нося пясъчна пила. :)

Връзка към мнение

Естествено и списък с изглеждащите безопасно неща, които НЕ може да се носят в ръчния багаж

 

Детски играчки с форма на оръжия - пластмасови/дървени/метални мечове, пистолети, гранати, BFG10k и т.н. - не може.

Радиоуправляеми детски играчки - не може.

 

@traveler: по принцип швейцарските ножчета са забранени. Късмет си извадил, че си минал.

Редактирано от captain_oveur
Връзка към мнение

Да, и моя близка е минала с швейцарско ножче, но летейки от Швейцария към България. Обяснили са й, че това е швейцарски продукт и те го пускат, на другите летища може и да не мине.

 

Имах предвид в темата да пишем неща, които ги няма в правилата на летищата. Безопасните игли не ги пише никъде (или може ми са с много малки букви) и за мен беше важно да го знам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Бях писал някъде в подобна тема... Според мен това какво минава и какво не на чекинга е леко субективно. В ръчния си багаж съм пренасял (почти) безпроблемно торба с пясък към няколко килограма, с която спокойно можеш да разбиеш всеки череп, но пък са ми правили егати скандала за един малък ключ за свещи за кола и съответно го изхвърлих, за да мога да се кача на самолета. От Холандия съм пренасял разни неща, характерни за тази страна, минавал съм със забравена в ръчния багаж половин литрова бутилка с вода. Безопасни игли са ме карали да изхвърлям на Сабиха Гьокчен, но един път минах със безопасна забодена в дънките (заради скъсано копче) и ме върнаха сигурно 5 пъти и нещото все пищеше и накрая им писна и ме пуснаха, а аз чак после включих защо пищи пущината... Та...не знам дали има генерално правило или всичко зависи от ред субективни фактори като конкретното летище/държава, настроение на проверяващия, стечение на обстоятелствата и куп други работи.

Редактирано от forry
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да, и моя близка е минала с швейцарско ножче, но летейки от Швейцария към България. Обяснили са й, че това е швейцарски продукт и те го пускат, на другите летища може и да не мине.

 

Хубаво правило! Значи на летище София идваме с дисагите, пълни с розово масло, да речем, и минаваме - нали е български продукт. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Хубаво правило! Значи на летище София идваме с дисагите, пълни с розово масло, да речем, и минаваме - нали е български продукт. ;)

Не, освен ако не са в разфасовки по 100 мл, общо 10 броя и никакви други течности.

 

Предполагам, че швейцарците са се пошегували с нея, просто са я пуснали, защото острието е малко и не се смята за заплаха. На някои летища  минават такива ножчета, на други - не. Спомням си, че по медиите се говореше как скоро след 11 септември в САЩ български студент е арестуван на летището заради нокторезачка с пиличка или пък малка ножичка (не помня подробности, но нещо дребно), толкова се бяха олудили американците.

 

Нож за писма също не би трябвало да пускат, защото има остър връх, макар и острието да е тъпо.

 

Тони, а дали спрейовете, които са ти взели, са били до 100 мл?
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, има такива за път, по 75мл, които бяхме купили да видим дали ще минат. За жалост не.

След това при престой някъде  взехме един /пак мъничък/ , беше почти празен, но пробвах да видя на друго летище дали ще мине, макар че си беше за изхвърляне. Пак не мина.

Но пък някъде може и да, знам ли...

Редактирано от Тони
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.