Прескочи до съдържание

Магеланско нашествие в Азербайджан?


nikolaysto

Препоръчани мнения

Предвид полетите до Баку с Buta Airways сериозно обмислям да отскочим до Азербайджан през следващата година. Тук започват колбанията и въпросите, които трябва да си отговоря... 1 или две седмици, само Азербайджан или да добавя и  Грузия, може би малко Армения?

 

Мислейки по тези теми, реших, че няма начин подобни мисли да не човъркат много от вас. 

Та...ще има ли Магеланци в Баку през 2018?

Връзка към мнение
преди 18 минути , nikolaysto каза:

Тук започват колбанията и въпросите, които трябва да си отговоря... 1 или две седмици

За да се изясни този въпрос, предлагам да съберем в тази тема какво е най-интересното там.

Колко дни отнема да се посети.

Какъв транспорт може да се използва.

 

Попаднах на блог на българка, която живее там.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Баку изглежда като бързо развиващ се и динамичен град има си и стара част( Icheri Seher ) - мисля че там може да се запълнят 2-3 дни. (UNESCO)

Непосредствено до Баку е Горящата планина(Yanardag), което май изглежда впечатляващо - земята буквално гори от излизащият газ.

Отново до Баку, отново огнено, но този път Замък - Ateshgah

300 км на юг може да се види и горяща вода ( Yanar Bulag; Astara), ама не виждам с какво да се комбинира. - много огън по тази земя.

На 60км от Баку е природен парк Гобустан - интересно място със скални рисунки.

На 300км (5 часа път с кола) е град Шеки - може да се каже, че е напът за Грузия ;)

Има и вулканични кални извори, което ми звучи интересно.

Правят СПА процедури със суров нефт, което ми звучи ужасно, но те много се гордея с това :)

 

Армения май не е много интересна, а Грузия е дълга тема...

 

Никой ли не го човърка тази дестинация?

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 3 минути , nikolaysto каза:

 

Никой ли не го човърка тази дестинация?

Мен много:)  Моя роднина беше този месец в Баку на сватба, впечатленията й са, че е очарователен град и непременно ще се върне там. Това й посещение съвпадна с инфото за линията до там и проверявах полетите. Проверявах и времето, юни, юли, август, септември са месеците, за които съм се насочила. Останалите са студени, аз не обичам да ходя в студа. Трудна ми е комуникацията с нея, защото не живее в БГ, а и тя беше само 4 дни там, от които 2 свадба. Ще й кажа да пита приятелката си от Баку за интересни места. Но аз със сигурност през топлите месеци ще отида.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , Дани Магелани каза:

И аз планирам август за 1 седмица.

И за мен август е предпочитания месец, но мога да съм гъвкъв според другите събития.

 

Почнал ли си да планираш?
Хотел, хостел или AirBnb? Ще излизаш ли от Баку? Rent-A-Car или обществен транспорт?
 

Връзка към мнение
Дани Магелани
В момента, nikolaysto каза:

И за мен август е предпочитания месец, но мога да съм гъвкъв според другите събития.

 

Почнал ли си да планираш?
Хотел, хостел или AirBnb? Ще излизаш ли от Баку? Rent-A-Car или обществен транспорт?
 

Още не съм планирала, че преди това ме чакат 3 далечни дестинации. Не съм купувала билети.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен си направете и 3-те държави, аз не съм ходила в Азербейджан, но като бях в Грузия имаше азери с нас и казваха, че там е много по-хубаво и освен Баку и Горящата планина да не си губя времето. 

 Аз бих направила Баку-Тбилиси-Ереван-Тбилиси и от там вече спрямо интересите - планини, море, история... Ереван е много хубав град, напомня на някой български.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Боян Димитров

Аз ще чакам да пуснат полети петък - понеделник :), че за цяла седмица нямам отпуск вече. Иначе за 2 седмици е идея да се отиде до Иран, вместо Грузия/Армения

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

И аз се замислям за Азербайджан. Някой пробвал ли е да потърси отиване с Азерите, а връщане с нещо друго и престой там около 3-4 дни? Мисля, че връщането беше през Будапеща, но като цени не съм гледал нищо конкретно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ха, пишем си ние тук днес, а @Dian e публикувал в събития, че на Коледа ще е в Баку xD, ще имаме информация:fan:. Пожелавам му весело посрещане на празниците и на всички около него, и чакаме инфооо:)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Здравко Ангел

Ние обиколихме кавказките републики преди 5 години и тук описахме подробно маршрута, може да намерите някакви идеи. Всяка една от държавите е красива сама по себе си и има какво да се види.

 

 

  • Харесвам 14
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 14 часа, Боян Димитров каза:

Аз ще чакам да пуснат полети петък - понеделник :), че за цяла седмица нямам отпуск вече. Иначе за 2 седмици е идея да се отиде до Иран, вместо Грузия/Армения

Идеята на Боян също е много добра, но най-интересните места на Иран не са близко до границата с Азербейджан. Така че смятайте колко време би ви отнело да стигнете до Техеран, от там Исфахан, Шираз, чак до Персеполис. Освен ако просто не летите Баку-Техеран. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 12/22/2017 в 15:12, nikolaysto каза:

Никой ли не го човърка тази дестинация?

Мен със сигурност - още миналата година имах някакво силно вътрешно усещане, че ще отида до Азербайджан, та чак си обмених малко пари да имам готови ако се наложи да заминавам в последния момент :D И действително се получи - бях поканен в Ганджа за 4 дневен фестивал, но разбрах твърде късно - вече бях в чужбина и нямаше как да успея да се върна достатъчно рано, за да си изкарам виза...

 

Вчера проверих как са цените за януарските полети с "Buta" и възможности за комбиниране с Уиз до Будапеща, но не са удобни за кратък престой. Имам познати азери, които са ми обещали подслон, ако се реша да отида - само че Азербайджан в момента го виждам като идеална отправна или финална точка на доста по-дълго пътуване в Централна Азия, като другият вход/изход сигурно ще е Астана (пак с Wizzair до Будапеща). Но, както се казва: поживём - увидим:)

Редактирано от Янко Велков
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Двата дни в Грузия миналата зима бяха недостатъчни; искам още много от Кавказ.

Само че, ако направя това, което искам в Азърбайджан (а именно - изкачване на най-високия връх Базардюзю), то едната седмица ще е на кантар и за нищо друго няма да ми остане време. Ако се добавят и другите два известни четирихилядника - Шахдаг и Туфан, то и двете седмици са на кантар. А си струва да се отделят и още няколко дни. Но тъй като нямам опит с качвания по ледник, по-вероятно е да остане само Базардюзю, ако изобщо. 

Вариантът да се продължи след Азърбайджан с полет до Техеран е много блазнещ (в смисъл че Дамаванд е вероятно най-лесният за изкачване петхилядник и е на по-малко от стотина км от Техеран... А е и най-високият вулкан в Азия)... Обаче засега ще се въздържа от Иран, че през 2019 г планирам посещение на САЩ за дипломирането на много близък роднина.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
На 12/22/2017 в 6:10, nikolaysto каза:

Предвид полетите до Баку с Buta Airways сериозно обмислям да отскочим до Азербайджан през следващата година. Тук започват колбанията и въпросите, които трябва да си отговоря... 1 или две седмици, само Азербайджан или да добавя и  Грузия, може би малко Армения?

 

Мислейки по тези теми, реших, че няма начин подобни мисли да не човъркат много от вас. 

Та...ще има ли Магеланци в Баку през 2018?

 

Аз съм ходил само с турските авиолинии до Азербайджан, сега ще ида и с Buta .

Мой съвет е: НЕ комбинирайте Азербайджан с Армения или Нагорни Карабах.   Или си стойте само в Азербайджан и разгледайте добре.. или си комбинирайте с Грузия или Иран. А Армения си запазете за друго ходене, в комбинация с Грузия или самостоятелно. Не е ОК да имате  в един паспорт печат от Азербайджан и да пробвате да влезете в Армения, но вие си знаете. По принцип Армения е скарана с Турция и Азербайджан и имат затворени граници от четвърт век и с двете държави. А затова, че Армения е окупирала 1/5 от територията на Азербайджан (т.нар. Карабах) двете страни са на ръба на открит конфликт отново.  Има влакове Баку-Тбилиси... има автобуси Баку-Техеран...  другият вариант е да си обиколите добре Азербайджан и това е. СТРУВА СИ!

 

На 12/22/2017 в 15:33, Дани Магелани каза:

И аз планирам август за 1 седмица.

Това е пълно безумие, освен ако не ви е целта да ходите всеки ден на плаж.

През юли и август температурите НЕ ПАДАТ под 40 градуса и няма жива душа по улиците в Баку.

Но вие си знаете

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 12/22/2017 в 15:12, nikolaysto каза:

 

На 60км от Баку е природен парк Гобустан - интересно място със скални рисунки.

На 300км (5 часа път с кола) е град Шеки - може да се каже, че е напът за Грузия ;)

 

Гобустан е хубаво място, но точно за 1 час се разглежда. Повечето време минава вътре в музейчето, което е оборудвано с последна дума на техниката. А скалите.... няколко снимки ... и за 5 минути сте готови. Аз лично за по-малко от час се наситих на Гобустан, не си струва да отделяте цял ден, комбинирайте с нещо друго. 

Шеки, Габалá, Губá и Ганджа (Gəncə) са красивите места извън столицата

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Аз съм купила билети за м. юли и планирам да бъдем цялата седмица в Азербайджан, защото е- визата е еднократна,а не ми се разправя с посолства. Запазих апартамент в Баку на площада на фонтаните. Планирам 2 дни да отидем до Шеки с обществен транспорт. За там съм запазила Sheki saray hotel. Руснаците се записват на дневни турове от местния клон на Tez tour, но никъде не намерих информация за програми и цени. Може и на плаж 1 ден да отидем, около Баку има платени, но много добре уредени такива. Ще пусна линк към един руски фотопис за Баку за придобиване на обща представа за града-http://forum.awd.ru/viewtopic.php?f=1466&t=295370.

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 12/26/2017 в 0:51, montepinar каза:

 

Аз съм ходил само с турските авиолинии до Азербайджан, сега ще ида и с Buta .

Мой съвет е: НЕ комбинирайте Азербайджан с Армения или Нагорни Карабах.   Или си стойте само в Азербайджан и разгледайте добре.. или си комбинирайте с Грузия или Иран. А Армения си запазете за друго ходене, в комбинация с Грузия или самостоятелно. Не е ОК да имате  в един паспорт печат от Азербайджан и да пробвате да влезете в Армения, но вие си знаете. По принцип Армения е скарана с Турция и Азербайджан и имат затворени граници от четвърт век и с двете държави. А затова, че Армения е окупирала 1/5 от територията на Азербайджан (т.нар. Карабах) двете страни са на ръба на открит конфликт отново.  Има влакове Баку-Тбилиси... има автобуси Баку-Техеран...  другият вариант е да си обиколите добре Азербайджан и това е. СТРУВА СИ!

 

Това е пълно безумие, освен ако не ви е целта да ходите всеки ден на плаж.

През юли и август температурите НЕ ПАДАТ под 40 градуса и няма жива душа по улиците в Баку.

Но вие си знаете

 

Същото важи и ако имате арменски печат ще е проблем да влезете в Азербайджан. Това беше основното изискване когато ни преглеждаха паспортите на границата.

Редактирано от peter118
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 12/27/2017 в 9:29, Mary каза:

Ето какво казва Wikipedia за климата в Баку:

 

Баку.png

 

Така на пръв поглед температурите не изглеждат кой знае колко високи, но в действителност средните дневни температурите през юли и август са 4 градуса по-високи от тези във Варна (град с излаз на море). 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.