Прескочи до съдържание

Най-добрите условия за кредитна карта за често пътуващи хора (само български банки)


Препоръчани мнения

преди 16 минути , AlexandraKo каза:

Другата ми КК е Дайнърса. Ама, само с нея не може, трябва си още една.

 

+1

преди 16 минути , AlexandraKo каза:

Дайте, моля, съвет!

Все едно картата каква е от двете - еднакво се приемат, ти гледай банката коя ще избереш и нейните условия.

Връзка към коментар
преди 34 минути , AlexandraKo каза:

Колбая се между Мастеркард голд и такава на Виза.

Разликата е единствено в обменните курсове - по мое мнение и лични впечатления, Visa имат една идея по-добри обменни курсове. Относно Gold или класик/стандарт, разликата е в кредитния лимит и годишната такса. При класик/стандарт Visa (говоря за ПИБ, защото с тях имам опит) кредитният лимит е до 10К, а годишната такса - 39 лв. 10-20К (Златна) кредитен лимит - годишна такса 100 лв. Над 20К (Платинена) кредитен лимит - 250 лв.

Редактирано от chandni
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 16 минути , AlexandraKo каза:

След поредните промени при таксите на Пиреос, обмислям да си закрия тяхната КК и съм в голямо чудене, каква да бъде новата.

Колбая се между Мастеркард голд и такава на Виза.

Дайте, моля, съвет!

Другата ми КК е Дайнърса. Ама, само с нея не може, трябва си още една.

Според мен - VISA. Струва ми се - една идея по-разпространена.

Банка - И тъй, и тъй имаш допирни точки с FI банк (Diners) или пък ДСК - аз съм доволен от тях. Преди имаха проблеми с плащания към някои сайтове - не пращаха sms. Но отдавна отстраниха проблема. И двете имат cashback.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@AlexandraKo Visa са към еврото, mastercard към долара. Съответно обменния курс на visa е по-добър ако с левова сметка се пазарува евро и обратно. Ако ще пазаруваш повече лев - долар, тогава мастъркард. 

Иначе и двете се приемат еднакво добре. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Гледам това:

 

5a7833eebf7fe_Screenshot(8).png.6c25709855b8e4565e5fe25c74f08129.png

Гледам го това, че всичките ми сметки са в УКБ и нямам проблем с кредитния лимит - колкото искам, толкова ще бъде. Нито пък, с доказване на доходи.

Ама съм там от сто години и нещата стават лесно за всичко, познават ме и нямам проблем, каквото и да поискам.

Знам , че таксите им са големи, знам, че коментирахме , че банката е кофти.

Ама, не ми се занимава с нова банка, дето, тепърва ще градя имидж.

Или трябва пак да е Пиреос, или УКБ.

Сега ще ида да сравнявам и ДСКато.

 

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към коментар

Интересно, Мастеркард е по-добре като условия, сигурно за да компенсира превалутирането през долара.

Мислех, че са еднакви. Тук в Бразилия Мастеркард също е малко по-евтина, при еднакви условия, не знам защо.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , neuromancer каза:

Интересно, Мастеркард е по-добре като условия, сигурно за да компенсира превалутирането през долара.

Мислех, че са еднакви. Тук в Бразилия Мастеркард също е малко по-евтина, при еднакви условия, не знам защо.

Въпрос на промоция от конкретната банка/картов оператор.

Връзка към коментар

Може би въпросът ми е малко глупав, но се опитвам от известно време да получа отговор от банков служител и никой не ми обяснява адекватно: каква е разликата кредитната карта да е еврова или левова? Ако повечето транзакции се извършват в чужбина, тогава по-добрия вариант е да е еврова или зависи от валутата, в която се разплащам? 

От едно място ми обясняват, че ако сумата за плащане е в $, сметката е в лева (мастъркард), то тогава превалутирането минава през €. Друг банков служител ми обяснява, че няма нищо подобно и по-добре да е в лева, защото директно се превалутира лева-долар.

Връзка към коментар

Всяка банка може да избира курса на превалутиране на мастеркард из между евро, долар или швейцарски франк. Т.е. от значение е в коя банка ти е картата за да се прецени коя в валута е по-добре да е сметката. Пример. Ако плащаш в лири и сметката ти е в евро, в единият случай ще има лири-долари-евро, когато банката е избрала да превалутира през долари, а в другия директно лири-евро. Това което съм разбрала е, че Общинска банка превалутира през евро, а ПИБ през долари. Дано да са ми дали вярна информация... В следствие на това плащам с подходящата карта за конкретната транзакция. Мисля, че и Дайнерса минава през долар, но за това не съм проверявала скоро. 

Редактирано от Diana Doncheva
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

По-скоро зависи от вида на  карта Виза или Мастеркард и банката. Една и съща банка може да има различни сетълемнти на различните си карти, примерно ПИБ, а и другите вероятно.

 

Връзка към коментар
преди 3 минути , Diana Doncheva каза:

а ПИБ през долари

ПИБ превалутира в долари за картите Мастъркард. Виза картите им са със сетълмент в евро.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 49 минути , Diana Doncheva каза:

Всяка банка може да избира курса на превалутиране на мастеркард из между евро, долар или швейцарски франк. Т.е. от значение е в коя банка ти е картата за да се прецени коя в валута е по-добре да е сметката. Пример. Ако плащаш в лири и сметката ти е в евро, в единият случай ще има лири-долари-евро, когато банката е избрала да превалутира през долари, а в другия директно лири-евро. Това което съм разбрала е, че Общинска банка превалутира през евро, а ПИБ през долари. Дано да са ми дали вярна информация... В следствие на това плащам с подходящата карта за конкретната транзакция. Мисля, че и Дайнерса минава през долар, но за това не съм проверявала скоро. 

Ясно.. при мен става въпрос за Булбанк, а от там не могат адекватно да ми отговорят или аз не си задавам въпроса правилно. Ще се поровя още, ако някой не е наясно вече.

Връзка към коментар
преди 1 час, Alexander каза:

По-скоро зависи от вида на  карта Виза или Мастеркард и банката. Една и съща банка може да има различни сетълемнти на различните си карти, примерно ПИБ, а и другите вероятно.

 

Аз коментирах единствено Мастеркард в различните банки. За Виза нямам информация.

Връзка към коментар
преди 19 минути , Diana Doncheva каза:

Аз коментирах единствено Мастеркард в различните банки. За Виза нямам информация.

 

преди 1 час, chandni каза:

ПИБ превалутира в долари за картите Мастъркард. Виза картите им са със сетълмент в евро.

А за Райфайзен Мастъркард-а в какво е сетълмента? Щото ми се струва скандален курсът, като плащам в чужбина с Gold-a и се чудя от къде идва... 

Връзка към коментар
преди 7 минути , Loverboy каза:

 

А за Райфайзен Мастъркард-а в какво е сетълмента? Щото ми се струва скандален курсът, като плащам в чужбина с Gold-a и се чудя от къде идва... 

Не мога да ти отговоря, консултирай се с банката. А иначе не знам дали си им чел тарифите, но имат такса превалутиране, която е 

Цитат

1.6.4. Такса превалутиране за операции в чужбина 1%****

което на една сума от 200€ си е около 3,92 лв.

Редактирано от chandni
Връзка към коментар
преди 1 минута , chandni каза:

Не мога да ти отговоря, консултирай се с банката. А иначе не знам дали си им чел тарифите, но имат такса превалутиране, която е 

 

Той друго има предвид, цакат го като плаща е евро.

Таксата превалутиране е за валути, различни от евро.

За евро ползват този курс, който е мега скапан:

https://www.rbb.bg/bg/individualni-klienti/polezni-instrumenti/bankirane/kartov-obmenen-kurs/

Връзка към коментар
В момента, Боби каза:

Той друго има предвид, цакат го като плаща е евро.

Таксата превалутиране е за валути, различни от евро.

За евро ползват този курс, който е мега скапан:

https://www.rbb.bg/bg/individualni-klienti/polezni-instrumenti/bankirane/kartov-obmenen-kurs/

1,979 лв за 1 €. Ами ПИБ на толкова ми обръщаха еврото, когато зареждах Revolut с Maestro. Точно тогава разбрах, че settlement-a им за МС е в долари, от където идваше този "дървен" курс - първо превалутират еврото в долари и после ми обменят получената доларова сума в лева по обменния курс на банката. Като нищо ще излезе, че при Райфайзен сетълментът на Visa е в USD>

Връзка към коментар

И сега какво? Съвсем се омотах:rtfm:Май, дето вика, бай ви Ганя / по един друг повод, ама приложимо и тук/, "всичките са маскари".:lol:

Днес пък, един банков служител ми обясни, че таксите на банките вървят нагоре, щото, лихвите по кредитите били малки, та, да компенсират...

Направо да ги ожали човек.

 

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 46 минути , chandni каза:

1,979 лв за 1 €. Ами ПИБ на толкова ми обръщаха еврото, когато зареждах Revolut с Maestro. Точно тогава разбрах, че settlement-a им за МС е в долари, от където идваше този "дървен" курс - първо превалутират еврото в долари и после ми обменят получената доларова сума в лева по обменния курс на банката. Като нищо ще излезе, че при Райфайзен сетълментът на Visa е в USD>

Не знам, изглежда, защото курсът е еднакъв и при Visa, и при Mastercard. 

Връзка към коментар
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

И сега какво? Съвсем се омотах:rtfm:Май, дето вика, бай ви Ганя / по един друг повод, ама приложимо и тук/, "всичките са маскари".:lol:

Днес пък, един банков служител ми обясни, че таксите на банките вървят нагоре, щото, лихвите по кредитите били малки, та, да компенсират...

Направо да ги ожали човек.

 

И сега следва твоят личен избор.

Ако искаш да не те цакат, не бъди мързелива/консервативна и не се плаши да смениш банката - само ти си лоялна към нея, тя към теб - не особено...

Моят личен избор е пакет от всички необходими за мен услуги срещу фиксирана месечна такса - не е ниска, но в пакета има услуги, които позволяват ефективно да я намалиш :) На края на годината резултатът е повече пари за мен, отколкото за тях :biggrin: Коментирана е банката вече.

И последно - няма перфектна банка, има такава, която върши повече срещу по-малко в замяна.

Редактирано от 45#2
Връзка към коментар

Някой запознат с КК Виза на ДСК може ли да ме светне как са при ползване в чужбина. Доколкото прочетох нямат такси за плащане на пос , но не съм наясно как стои въпроса с превалутирането. Дали там имат такси или курса е дърво ? В момента имам Виза на ЦКБ и при плащане в чужбина курса е ок  , но се чудя да ли да не мина на Виза на Дск .

Връзка към коментар

ДСК такси за превалутиране нямат, курса обаче не знам какъв е. Предимството им за мен е в 1 % кеш бек, до преди две години и аз бях с ЦКБ. Единственото дърво в ДСК, което съм срещала, е допълнителни такси при плащане в epay и при погасяване на Дайнърс през my.diners

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 32 минути , Capitan Morgan каза:

Някой запознат с КК Виза на ДСК може ли да ме светне как са при ползване в чужбина. Доколкото прочетох нямат такси за плащане на пос , но не съм наясно как стои въпроса с превалутирането. Дали там имат такси или курса е дърво ? В момента имам Виза на ЦКБ и при плащане в чужбина курса е ок  , но се чудя да ли да не мина на Виза на Дск .

ПЛАЩАНЕ НА ПОС 5.80 EUR 11.37

1:1,96

ПЛАЩАНЕ НА ПОС 13.99 USD 22.13

1:1,5818 на 31.01 (1.57462 курс на БНБ)

Редактирано от 45#2
Връзка към коментар
преди 1 час, Боби каза:

ПЛАЩАНЕ НА ПОС 5.80 EUR 11.37

1:1,96

ПЛАЩАНЕ НА ПОС 13.99 USD 22.13

1:1,5818 на 31.01 (1.57462 курс на БНБ)

На ЦКБ курса е 1.9579 или 1.958 т.е. разликата е пренебрежимо малка спрямо Дск .В долари не съм плащал досега .

Връзка към коментар

Аз много разучавах кредитните карти, защото имам много плащания най-вече към UK. Най-добър вариант се оказа Mastercard на ДСК. Превалутирането минава през евро и обикновено курсът на GBP е една идея по-добър, отколкото на Visa.  В комбинация с кешбека и периодичните им тематични промоции (напр. цял месец 5% отстъпка в бензиностнции) , картата става без конкуренция. 

Райфайзен, Пиреос, Пощенска и Уникредит предлагат картов продукт с безумни ткси и/или валутни курсове. Бягайте от тях!

Редактирано от Ilian359
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.