Прескочи до съдържание

Най-добрите условия за кредитна карта за често пътуващи хора (само български банки)


Препоръчани мнения

Георги Матеев
преди 2 часа, Diana Alexandrova каза:

Привет, имам следното запитване - от следващия месец, ще получавам заплатата си по сметка на FiBank - т.к. работодателят реши да сменя основната оперираща банка - DSK.

 

От FiBank - трябва да избера тип карта дебитна за заплатата, както и кредитна, т.к. все пак искам да имам кредитна заради пътуванията.

По-изгодно ли е да се преместя към FiBank - и какви продукти да избера за дебитна и кредитна? Или да не искам кредитна, а директно Diners Card? 

 

Или да си остана на DSK - с мастъркард за дебитна, и виза за кредитна, които имам.

 

Питам, т.к. досега не съм ползвала нищо от FiBank и се чудя, коя е по-изгодната банка?

ДСК категорично отвява ПИБ по почти всички параграфи и без колебание ДСК е за предпочитане, особено за пътуващи хора.

 

* Кешбекът по картите на ДСК е 1% (срещу 0.5% в ПИБ)
* Картите на ДСК нямат такса за плащане в чужбина (срещу 0.25% в ПИБ)
* Таксата за връщане на пари по карти на ДСК е 0.5% от сумата (срещу 1% в ПИБ)

* В ДСК sms-ите за извършени транзакции по кредитна карта са безплатни (в ПИБ са платени)

* В ДСК също си погасяваш картата онлайн (чрез dskdirect) без да се налага да ходиш във физически клон

* Мисля, че в момента и ДСК имат промоция за една от картите без годишна такса, но дори това да не е така - годишната такса ще я избиеш многократно от по-големия кешбек и липсата на такса за плащания в чужбина

 

Обслужването в клоновете на ПИБ наистина е по-добро, но това не е достатъчна причина да се съгласиш на значително по-лошите им условия. Особено в абсолютно никакъв случай не взимай Mastercard или Maestro карта от ПИБ, при които всичко минава през доларов сетълмент и има двойно превалутиране, което на практика ги прави едни от най-неизгодните карти на българския пазар въобще.

 

Въпросът всъщност е дали да избереш Visa/Mastercard от ДСК или новата Diners-Mastercard, която се очаква вече да минава навсякъде без никакви ограничения. Правя бързо сравнение между двете опции, пък ти вземи каквото ти хареса повече.

* И при двете карти кешбекът е 1%
* И при двете карти няма такса за плащане в чужбина
* Diners-Mastercard няма такса за връщане на пари по карта (срещу 0.5% в ДСК)

* В ДСК sms-ите за извършени транзакции по кредитна карта са безплатни (при Diners-Mastercard са платени)

* И при двете карти можеш да си погасяваш задълженията онлайн
* При ДСК годишната такса (45 лв) е фиксирана и се плаща наведнъж еднократно, докато при Diners-Mastercard годишната такса (48 лв) се плаща месечно (4 лв), като дори нямаш никаква такса в месеците, в които не правиш плащания

* Само при Diners-Mastercard при достигане на определен оборот получаваш безплатен достъп до ВИП салони по летища

* При Diners-Mastercard застраховката е малко по-добра

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 9
  • Браво 6
Връзка към мнение
преди 18 минути , Георги Матеев каза:

ДСК категорично отвява ПИБ по почти всички параграфи и без колебание ДСК е за предпочитане, особено за пътуващи хора.

 

* Кешбекът по картите на ДСК е 1% (срещу 0.5% в ПИБ)
* Картите на ДСК нямат такса за плащане в чужбина (срещу 0.25% в ПИБ)
* Таксата за връщане на пари по карти на ДСК е 0.5% от сумата (срещу 1% в ПИБ)

* В ДСК sms-ите за извършени транзакции по кредитна карта са безплатни (в ПИБ са платени)

* В ДСК също си погасяваш картата онлайн (чрез dskdirect) без да се налага да ходиш във физически клон

* Мисля, че в момента и ДСК имат промоция за една от картите без годишна такса, но дори това да не е така - годишната такса ще я избиеш многократно от по-големия кешбек и липсата на такса за плащания в чужбина

 

Обслужването в клоновете на ПИБ наистина е по-добро, но това не е достатъчна причина да се съгласиш на значително по-лошите им условия. Особено в абсолютно никакъв случай не взимай Mastercard или Maestro карта от ПИБ, при които всичко минава през доларов сетълмент и има двойно превалутиране, което на практика ги прави едни от най-неизгодните карти на българския пазар въобще.

 

Въпросът всъщност е дали да избереш Visa/Mastercard от ДСК или новата Diners-Mastercard, която се очаква вече да минава навсякъде без никакви ограничения. Правя бързо сравнение между двете опции, пък ти вземи каквото ти хареса повече.

* И при двете карти кешбекът е 1%
* И при двете карти няма такса за плащане в чужбина
* Diners-Mastercard няма такса за връщане на пари по карта (срещу 0.5% в ДСК)

* В ДСК sms-ите за извършени транзакции по кредитна карта са безплатни (при Diners-Mastercard са платени)

* И при двете карти можеш да си погасяваш задълженията онлайн
* При ДСК годишната такса (45 лв) е фиксирана и се плаща наведнъж еднократно, докато при Diners-Mastercard годишната такса (48 лв) се плаща месечно (4 лв), като дори нямаш никаква такса в месеците, в които не правиш плащания

Това, което е изтървано според мен е, че при Дайнърс при достигане на определен посещението на ВИП салоните е безплатно. Това при ДСК не е така.

Също така, до колкото съм забелязал, за да погасяваш задължение онлайн от друга карта при ДСК картата трябва да е издадена от ДСК, а при Дайнърс става с всяка карта /дебирта или кредитна/.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Райфаизен  убиха всичко у мен. Един колега си загуби портмонето и се обади за да блокират картите, всичко мина точно и след малко получавва СМС-и, за движение на пари. 1 и 10 лв, пак звъни и се оказва, че Райфайзен взимат 1лв за да блокират дебитна карта и 10лв за да блокират кредитна карта, такова чудо не бях чувал до сега от никоя банка. Отделно си има такси за преиздаване, ако иска.

 

Вчера разбрах, че вече има още няколко банки, с които моята фирма работи и мога да избягам от Райфайзен най-накрая.

Предложенията са Уникредите, ПИБ, Пощенска, както и Райфайзен де.

Така и така имам сметка в ПИБ, смятам, че там ще ми е най-добре, да видим какви преференции ще предложат, защото уж предлагат, но като сравних офертата е същата като за нормални клиенти.

Райфайзен ни даваха преференции и не искаха пари за поддръжка от  2,40, та ако ми махнат таксата от 3лв която имат в ПИБ сега, ще мина при тях.

Другите две банки не ги знам как са, но за Уникредит не чувам нищо хубаво също. За Пощенска абсолютно нищо не знам.

 

Търся  банка с възможно най-ниски такси или нулеви, добри курсове за плащане с ПОС в чужбина - зареждане на  Револют и някакво онлайн банкиране.  

Редактирано от Alexander
  • Шок 2
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 18 минути , Alexander каза:

Райфаизен  убиха всичко у мен. Един колега си загуби портмонето и се обади за да блокират картите, всичко мина точно и след малко получавва СМС-и, за движение на пари. 1 и 10 лв, пак звъни и се оказва, че Райфайзен взимат 1лв за да блокират дебитна карта и 10лв за да блокират кредитна карта, такова чудо не бях чувал до сега от никоя банка. Отделно си има такси за преиздаване, ако иска.

 

Вчера разбрах, че вече има още няколко банки, с които моята фирма работи и мога да избягам от Райфайзен най-накрая.

Предложенията са Уникредите, ПИБ, Пощенска, както и Райфайзен де.

Така и така имам сметка в ПИБ, смятам, че там ще ми е най-добре, да видим какви преференции ще предложат, защото уж предлагат, но като сравних офертата е същата като за нормални клиенти.

Райфайзен ни даваха преференции и не искаха пари за поддръжка от  2,40, та ако ми махнат таксата от 3лв която имат в ПИБ сега, ще мина при тях.

Другите две банки не ги знам как са, но за Уникредит не чувам нищо хубаво също. За Пощенска абсолютно нищо не знам.

 

Търся  банка с възможно най-ниски такси или нулеви, добри курсове за плащане с ПОС в чужбина - зареждане на  Револют и някакво онлайн банкиране.  

По принцип най-изгодният избор в момента се свежда буквално само до ДСК и/или Diners-Mastercard. С известни уговорки стават също ЦКБ, Тексимбанк и БАКБ.

 

Всички останали банки и техните карти са тотален боклук и се подписвам под това твърдение.

 

Ако все пак изборът ти се свежда до Уникредит, ПИБ, Пощенска или Райфайзен - по метода на изключването избери ПИБ като най-малкото зло.

Уникредит и Райфайзен са може би двете най-нагли/мизерни/алчни банки в страната и трябва да се избягват като чума. Пощенска също има много подводни камъни.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Значи положението е както и предполагах, ще мина от Райфайзен към ПИБ за основна банка, понеже няма как да ида в ДСК със заплатата си, поне в този момент.

Иначе имам Уиз ДСК кредитна и Дайнърс и не ми трябва друга българска кредитна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Alexander каза:

Значи положението е както и предполагах, ще мина от Райфайзен към ПИБ за основна банка, понеже няма как да ида в ДСК със заплатата си, поне в този момент.

Иначе имам Уиз ДСК кредитна и Дайнърс и не ми трябва друга българска кредитна.

Не следя нишката, може би затова не разбирам връзката на карта със заплатата.

Имам две кредитни карти в ДСК  (VISA и DSK-Wizz) и ДСК няма нищо общо със заплатата ми или с каквито и да е други мои приходи.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 23 минути , Георги Матеев каза:

По принцип най-изгодният избор в момента се свежда буквално само до ДСК и/или Diners-Mastercard.

Благодаря за горния сравнителен анализ.

И смятам, че най-удачно ще е да си запазя Кредитната Виза към ДСК, която имам повече от 10 години.

Ще запазя и МастърКард дебит към ДСК, за да я ползвам при нужда.

 

А от Първа инвестиционна, ще взема като кредитна Дайнърс.Мастъркард. Вероятно за заплата ще избера ВизаЕлектрон Дебит, че такава нямам.

 

Предполагам че е добро решение за момента...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, Diana Alexandrova каза:

Питам, т.к. досега не съм ползвала нищо от FiBank и се чудя, коя е по-изгодната банка?

 

преди 2 часа, bad kid каза:

FiBank имат кешбек по КК, имат и промоция в момента, 2 години без такса

Обслужването на ПИБ е доста добро.

 +1 и лихвения процент за първите две е 12% след което някъде 18 мисля + че таксата за плащане и теглене с кредитна и дебитна карта у нас и чужбина са по-ниски от дск/говоря конкретно за виза електрон карти/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Ivko каза:

 

 +1 и лихвения процент за първите две е 12% след което някъде 18 мисля + че таксата за плащане и теглене с кредитна и дебитна карта у нас и чужбина са по-ниски от дск/говоря конкретно за виза електрон карти/

Т.е. освен Дайнърс-Мастъркард, да добавя и една промоционална Виза Кредит от ПИБ ли? Или да се въздържа от втората?

Връзка към мнение
преди 3 часа, Diana Alexandrova каза:

Привет, имам следното запитване - от следващия месец, ще получавам заплатата си по сметка на FiBank - т.к. работодателят реши да сменя основната оперираща банка - DSK.

Само да отбележа, че това, че работодателя си сменя обслужващата банка не поражда за вас никакво задължение да си сменяте банката и откривате нови сметки. Може да си поискате да си получавате заплатата по досегашната сметка и работодателя трябва да се съобрази с това.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , Diana Alexandrova каза:

Т.е. освен Дайнърс-Мастъркард, да добавя и една промоционална Виза Кредит от ПИБ ли? Или да се въздържа от втората?

Ами в момента мисля,че тази кредитна е с най-добри условия.Конкретно за годишната такса и лихва.В момента сме такава карта и вече я ползваме тук и в чужбина и сме доволни.Даже промоционалните условия са 25 месеца 🙂  И деуго, че ако ти минава заплата по сметка в ПИБ посше дават добри условия за кредит

Редактирано от Ivko
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , logist13 каза:

Само да отбележа, че това, че работодателя си сменя обслужващата банка не поражда за вас никакво задължение да си сменяте банката и откривате нови сметки. Може да си поискате да си получавате заплатата по досегашната сметка и работодателя трябва да се съобрази с това.

На теория е така, даже цитирах члена от закона - не помня кой беше, ама взеха да ми разтягат локуми, как този член бил много стар и т.н. тъпотии..

Връзка към мнение
преди 1 минута , Alexander каза:

На теория е така, даже цитирах члена от закона - не помня кой беше, ама взеха да ми разтягат локуми, как този член бил много стар и т.н. тъпотии..

То и на практика е така, никой не може да открие банкова сметка на ваше име без ваше съгласие. Нито пък да работите, а да не ви плащат. Едно писмо до ИТ и се решават много бързо нещата. Ама човек трябва да си знае правата. Особенно в моменти като настоящия, в който работодатели бол, ама работници няма 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 7 минути , Diana Alexandrova каза:

Т.е. освен Дайнърс-Мастъркард, да добавя и една промоционална Виза Кредит от ПИБ ли? Или да се въздържа от втората?

Освен ако наистина не ти трябва още една кредитна карта - не виждам смисъл от поредната пластика. Настоящите ти карти от ДСК + Дайнърс-Мастеркард + Виза Електрон от ПИБ принципно са предостатъчни.

преди 5 минути , Alexander каза:

Сега Дайнърс, Мастеркард ли станаха, нали са две отделни неща? 

Дайнърс-Мастеркард - 2 карти в 1 пластика. Нов продукт на Дайнърс. Прочети в темата.

преди 4 минути , Alexander каза:

На теория е така, даже цитирах члена от закона - не помня кой беше, ама взеха да ми разтягат локуми, как този член бил много стар и т.н. тъпотии..

Теорията е едно, а на практика работодателят те задължава да си смениш банката.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

 

преди 14 минути , Ivko каза:

Ами в момента мисля,че тази кредитна е с най-добри условия.Конкретно за годишната такса и лихва.В момента сме такава карта и вече я ползваме тук и в чужбина и сме доволни.Даже промоционалните условия са 25 месеца 🙂  И деуго, че ако ти минава заплата по сметка в ПИБ посше дават добри условия за кредит

Съвсем елементарна сметка показва, че отсъствието на годишна такса трудно ще покрие загубата от кешбека наполовина + таксата за плащане в чужбина. Тоест картите на ДСК са по-изгодни на практика.

 

А на кого му пука за лихвата? Точно тук няма много хора, които плащат лихви 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 минути , Георги Матеев каза:

А на кого му пука за лихвата? Точно тук няма много хора, които плащат лихви

🙂

Не е по темата, но на много хора тук трябва да им пука за лихвите. Благодарение на ниските лихви и лизинга на самолетите е евтин и може би това е главната причина за масово евтините билети. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 3 минути , koliob каза:

Не е по темата, но на много хора тук трябва да им пука за лихвите. Благодарение на ниските лихви и лизинга на самолетите е евтин и може би това е главната причина за масово евтините билети. 

Разбира се, но аз говорех конкретно за лихвите по кредитните карти.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Георги Матеев каза:

* В ДСК sms-ите за извършени транзакции по кредитна карта са безплатни (при Diners-Mastercard са платени)

 

Аз затова изобщо не получавам SMS-и, а само имейл уведомление. Първо - безплатно е. Второ - имейла си го синхронизирам на телефона и няма значение дали съм с БГ сим карта или чужда. При SMS-ите няма как да получиш такъв, ако си в чужбина и си сложил друга карта 🙂

преди 2 часа, vl_stamboliev каза:

а при Дайнърс става с всяка карта /дебирта или кредитна/.

Да се има предвид, че ако погасяваш Diners с дебитната си карта от ДСК, последните ще те натоварят с грозни такси... Мисля, че @Фил го беше открил по трудния начин.

Връзка към мнение
преди 2 часа, Alexander каза:

Райфаизен  убиха всичко у мен. Един колега си загуби портмонето и се обади за да блокират картите, всичко мина точно и след малко получавва СМС-и, за движение на пари. 1 и 10 лв, пак звъни и се оказва, че Райфайзен взимат 1лв за да блокират дебитна карта и 10лв за да блокират кредитна карта, такова чудо не бях чувал до сега от никоя банка. Отделно си има такси за преиздаване, ако иска.

 

Търся  банка с възможно най-ниски такси или нулеви, добри курсове за плащане с ПОС в чужбина - зареждане на  Револют и някакво онлайн банкиране.  

това с таксуването за блокирането на карта направо ме разби. Сякаш човек по свое желание си е изгубил портфейла, че да си плаща за "удоволствието". По възможност махни се от Райфайзен. Аз имам карти в две банки, едната е добрата стара ДСК (дето сега се сля със Сосиете Женерал), за 11 години не са ми направили нито една мизерия. Не ми звънят да ме тероризират с промоционалните си оферти. Не ми таксуват дори теглене от банкомат, защото съм от т.нар. "корпоративни клиенти", там ми превеждат заплатата. Блокирали са ми карта, когато съм губил, не таксуват нищо.   А другата банка, при която имам кредитна е ОББ (която се сля със СиБанк), също  съм блокирал карта по телефона, на следващия ден съм я разблокирал (след като съм я намерил), не таксуват нищо. В момента лихвените ми проценти са намалени от 18% на 13%, (защото фирмата,в която работя си има някакви договорки с тях за по-ниски проценти).  А за новите клиенти, които си изваждат кредитна карта, гратисният период е увеличен от 45 на 60 дни.  Единственото, което не ме кефи е, че звънят при всяка промоцийка и не те оставят месеци наред, докато не ти задраскат името, тоест че са те прозвъняли. При договора не съм махнал една чавка, дали съм съгласен да ме информират по телефона за промоционални оферти. Поправих грешката и сега ме информират САМО по имейла 😄

За Райфайзен съм чувал само мизерии. Една колежка е при тях. От банката не се свенят да я търсят на служебните стационарни телефони и който и да вдигне... от банката му разказват, че еди коя си ... не си е внесла сумата за револвиране. А тя може да е внесена в същия ден сутринта, но ... че са недискретни, спор няма. Кажа ли  "няма го/няма я" и ми се разказва как дължи пари. 

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение

Да добавя, че в ЦКБ вземат по 10 лв, за да блокират кредитна карта.
Преди няколко месеца внезапно ми беше източена почти цялата кредитна карта. Веднага щом се усетих ( 2 дена след факта), блокирах картата и подадох жалба и оспорване на транзакциите. В резулат след около 2,5 месеца разследване се установи, че наистина аз нямам вина и ми възстановиха всичките пари. Още около два месеца после им трябваше и за да сторнират и лихвите, но и това направиха. А нова карта ми издадоха веднага, след като установиха, че нямам вина. Но, както казах, при блокиране на картата веднага ми взеха 10 лв.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.