Прескочи до съдържание

Най-добрите условия за кредитна карта за често пътуващи хора (само български банки)


Препоръчани мнения

Ама ако беше 2007, можеше и да те изгони охраната.

Точно 2006-2007 имах по-сериозни контакти с банки и да видиш как слушат и изпълняват.

 

Веднъж бяха успяли да внушат на мъжа ми, че едва ли не, трябва да им е изключително благодарен, че си държи парите в тяхната банка. Леле, като полудях....

Връзка към мнение

Веднъж бяха успяли да внушат на мъжа ми, че едва ли не, трябва да им е изключително благодарен, че си държи парите в тяхната банка. Леле, като полудях....

... и му изхарчи парите :rolleyes: ?

:biggrin:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Има ли българска банка (или поне с клонова мрежа в България), която да издава Visa Debit (класическа дебитна), а не Electron / VPay, wave и т.н варианти на Visa? И ако има такива, на коя условията са най-приемливи (по лични впечатления)?

Прегледах няколко сайта на банки, но никъде не видях точно Visa Debit.   :rolleyes:

Банка ДСК издава такива дебитни карти, Visa Space се водят, месечната такса по картата е 2.50 лв. Теглене на пари от банкомат на БДСК - 0.22, на друг български - 1.00, в чужбина - 5.00 лв. + 3%, за плащане на ПОС няма такса, за превалутиране няма такса.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам дали точно за такава питаш, но аз имам класическа (не електрон) Виза дебитна на ОББ. Водят я също "Charge" карта. Разпознава се общо взето като кредитна, макар и да не разрешава да плащаш с повече, отколкото имаш по сметката. Бяхме наели веднъж и АТВ с нея в Гърция. Дали са най изгодни условията на ОББ не знам, защото не съм проверявала на другите.  Годишната такса е 50лв.

 

Банка ДСК издава такива дебитни карти, Visa Space се водят, месечната такса по картата е 2.50 лв. Теглене на пари от банкомат на БДСК - 0.22, на друг български - 1.00, в чужбина - 5.00 лв. + 3%, за плащане на ПОС няма такса, за превалутиране няма такса.

 

За тази на БДСК, на сайта пише следното:

Какви възможности получавате при ползване на MasterCard Space и Visa Space ?

Дебитните карти MasterCard Space и Visa Space се издават с логото на MasterCard или VISA, приемат се навсякъде по света и предлагат функционалните възможности на кредитни карти.

Плюс това за овърдрафта я прави почти като кредитна, само че трябва да имаш постоянно някаква лична сума внесена по сметката на картата.

И двете явно се разпознават като кредитни при плащане. А втората даже е с такива параметри отчасти.

 

Питането ми беше за карта с такъв надпис

Visa-debit-card-and-credit-card-e1309541

 

Да пише DEBIT под или над логото на VISA. Примерно както пише ELECTRON на Visa Electron.

Без Space, wave и т.н.  :rolleyes:

 

visa-debit-pg.jpg

 

Досега съм виждал такива издадени май само от американски банки.

Редактирано от wilks
Връзка към мнение

Аз имам Виза Дебит, английска.

За търговците изглежда като кредитна, но всъщност е дебитна, с текуща сметка

Връзка към мнение

Да пише DEBIT под или над логото на VISA. Примерно както пише ELECTRON на Visa Electron.

Без Space, wave и т.н.  :rolleyes:

 

visa-debit-pg.jpg

 

Досега съм виждал такива издадени май само от американски банки.

 На моята не пише debit, пише само VISA. Без Electron, Space, wave или какъвто и да е друг надпис.

Редактирано от Бръмбар
Връзка към мнение

Всъщност какъв е смисълът от дебитна карта?

Имам предвид за букване на хотели, разплащания в чужбина и т.н. по време на път, аз не се сещам за никакви предимства, а като гледам тук има голям интерес.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Всъщност какъв е смисълът от дебитна карта?

Имам предвид за букване на хотели, разплащания в чужбина и т.н. по време на път, аз не се сещам за никакви предимства, а като гледам тук има голям интерес.

За букване на хотели и разплащания в магазини/ресторанти няма смисъл.

Предимството е, че на някой сайтове за продажба на самолетни билети при плащане само с VISA DEBIT не се начислява такса за "обработване на плащането", а при всички останали тази такса варира от 10 до 25 EUR. :) А при положение, че цената на целият билет е примерно 35-40 евро, да платя още половината отгоре за измислената такса някак не се връзва  :rolleyes:

Но пък днес открих, че на някой сайтове (примерно germanwings), като избера Visa DEBIT, а платя с Visa ELECTRON (на ПИБ), я приема и допуска плащането. Иначе за плащане с електрон също няма такса, но поне germanwings не признават моя електрон за такъв. Добре все пак, че го припознаха като DEBIT. :lol:

Но не всички сайтове става да се "измамят" така. На повечето английски, освен че не се признават електорни от повечето български банки, не става да се мине и като виза дебит. Та за такива случаи ми трябва. Като пресметна че на година може да ми спести към 50-60 евро минимум, що да не си направя.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Предимството на дебитната карта е теглене на кеш в чужбина. Най-малкото за това си заслужава да е задължително в портфейла.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Предимството на дебитната карта е теглене на кеш в чужбина. Най-малкото за това си заслужава да е задължително в портфейла.

Не е ли неозгодно това?

На маята дебитна, например,  теглене в чужбина е 2Е+ 1.5% от сумата :wacko:

 

Иначе при някаква извънредна ситуация - да, ама при нормални условия ... :rolleyes:

Връзка към мнение

Не е ли неозгодно това?

На маята дебитна, например,  теглене в чужбина е 2Е+ 1.5% от сумата :wacko:

 

Иначе при някаква извънредна ситуация - да, ама при нормални условия ... :rolleyes:

 

Ами виж колко е маржа на всяка валута извън долар, евро и паунд и сметни наново :) Това за България. А пък в чужбина, в държавите с екзотична валута всяко влизане в чейндж бюро си е руска рулетка, а дори и в банка се съмнявам ще минеш по-леко от 2E+1.5%, особено пък ако първо си купил евро в България. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Кредитните карти като цяло са с още по-дебели такси за теглене.

 

Wilks, може би като избереш Visa Debit, търси карта с бранда Visa и търси да направи авторизация срещу дебитна сметка, затова е ок и с Visa Electron. А пък другаде я разпознава по БИН-а (първите 6 цифри от номера), че не е Visa Debit и я рита. Ама само спекулирам, не знам със сигурност.

Връзка към мнение

Ами виж колко е маржа на всяка валута извън долар, евро и паунд и сметни наново :) Това за България. А пък в чужбина, в държавите с екзотична валута всяко влизане в чейндж бюро си е руска рулетка, а дори и в банка се съмнявам ще минеш по-леко от 2E+1.5%, особено пък ако първо си купил евро в България. 

Мдааа, всъщност не се бях сетил за по-екзотичните валути :rolleyes:

Връзка към мнение

Кредитните карти като цяло са с още по-дебели такси за теглене.

 

 

Трябва наистина ножа да е опрял до кокала за да теглиш пари с кредитна карта :-)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Wilks, може би като избереш Visa Debit, търси карта с бранда Visa и търси да направи авторизация срещу дебитна сметка, затова е ок и с Visa Electron. 

С това съм съгласен. Най-вероятно това е обяснението. Поне в случая със сайта на germanwings.

 

А пък другаде я разпознава по БИН-а (първите 6 цифри от номера), че не е Visa Debit и я рита. Ама само спекулирам, не знам със сигурност.

В случаят, за който споменах с английските сайтове ставаше въпрос, че избирам метод на плащане точно с Visa ELECTRON (не с V Debit че да отчита несъответствие, както си писала), попълвам в полето номера на моята карта, която също е V Electron, но въпреки това плащането с електрона не се приема от сайта. И това не се е случвало само на един-два сайта. Както уточних предимно английски, но и на няколко скандинавски, щатски и немски.

Допускам, че тъй като електрона ми е стар, и досега при преиздаването не му е сменян номера, в началото е бил с показатели (БИН и там другите маркери и атрибути), точно на Visa DEBIT, затова от сайтовете се разпознава по-скоро като дебит, отколкото като електрон. Само предположение.

Или пък просто си зависи от платформата/системата за сигурност и проверка, която използва даден сайт. При някой се отчита като V Debit, при други като V Electron, а при трети изобщо не "среща" маркерите на дебитна карта, или заради това, че банката издател е от България, я отхвърля. Изобщо пълна мистерия с тези български Електрони. А уж я рекламираха точно като карта, която е предназначена най-вече за онлайн пазаруване и плащане. То това беше и причината изобщо да си го направя този Електрон, де.

Редактирано от wilks
Връзка към мнение

Не може Visa Electron да е с БИН на Visa Debit. По-скоро търговецът е решил да не приема наши електрони или поне на някои наши банки. Ей тук бях писала.

Връзка към мнение

Всички облекчения за плащане с Visa Debit съм ги ползвал с обикновена българска VISA Electron. Разликата е в комисионните, които търговецът плаща на банката си при приемане на плащане. Най-често те са под 1% за дебитни карти и около 3-4% за кредитни карти. Така търговец, който е "изпилил" цените си, търси начин да защити интереса си при приемане на плащания с кредитна карта и съответно слага надценка, която да компенсира високата банкова комисионна. От там нататък реализацията при конкретен търговец може да бъде различна, но се свежда до това дали картата е кредитна, или не - без значение какво измислено име носи тя. Така че , не се хващайте за конкретен надпис, а си плащайте с VISA Electron и я представяйте като Electron, V-Pay, Debit или каквито възможности дава сайтът на конкретния търговец.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз съм плащал с Mastercard Prepaid при търговец който имаше опции единствено за Visa и Mastercard кредитни карти , та вече пробвам наред :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз съм плащал с Mastercard Prepaid при търговец който имаше опции единствено за Visa и Mastercard кредитни карти , та вече пробвам наред :)

Да ти кажа, вече изобщо не се учудвам! :)

Аз пък преди няколко часа направих плащане на сайт, който искаше Debit MasterCard - с Maestro PayPass  :lol:

И това при положение, че точно тези Debit MC навсякъде се рекламират като опция за плащане вместо нормални кредитни карти но със собствени средства, а paypass-a си е чисто дебитна.

Изобщо вече не мога да им хвана играта на тези карти. Ти си намерил решението, и вече това май трябва да се препоръча на всички - пробваш с квото имаш и разполагаш, докато все с някоя не се получи. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз редовно си плащам с дебитната електронка в сайтове, в които изрично е посочено, че приемат само кредитни. 

 

Не съм много по банковите тънкости, ама и до днес недоумявам защо кредитните карти се ползват със статута на някакви свещени крави при разплащанията онлайн - видиш, като плащаш с международна дебитна (със съответната наличност, разбира се), все едно някакво по-долно качество пари превеждаш...  :unsure:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

По принцип ползвам Mastercard, Visa или Amex, кредитни. Дебитна международна ползвах в магазин в Испания и нямаше никакъв проблем. От скоро имам Vpay и при плащане във OMV, картата се разпознава като кредитна, каквато не е. На други места не съм се загледал.

Връзка към мнение

Аз редовно си плащам с дебитната електронка в сайтове, в които изрично е посочено, че приемат само кредитни. 

 

Не съм много по банковите тънкости, ама и до днес недоумявам защо кредитните карти се ползват със статута на някакви свещени крави при разплащанията онлайн - видиш, като плащаш с международна дебитна (със съответната наличност, разбира се), все едно някакво по-долно качество пари превеждаш...  :unsure:

Разликата поне във Великобритания и щатите, а сигурно и в други страни в Европа е, че кредитните карти имат покритие на плащането при банкрут на търговеца, дефектирала или недоставена стока и т.н. Т.е., ако се направи плащане с виза кредитна карта, която има тази защита, дори и клиента да не си получи услугата или продукта, за които е заплатил, той може да се обърне за съдействие директно към издателя на картата, а не към търговеца.

Друго по-важно за приемането на кредитни карти е, че някои търговци не могат или не искат да проверяват електронно за наличност в самата карта, каквато проверка е нужна при плащане с Visa Electron и дебитните карти. В този случай, плащането най-вероятно няма да мине, ако е направено с Electron, тъй-като ПОС терминала на търговеца, няма как, да оторизира плащането само с картата. Ако става въпрос за онлайн плащания, някой търговци в Западна Европа, не приемат Visa Electron или Maestro, издадени от други държави, различни от държавата на търговеца.

 

В общи линии, идеята е, хората да се насърчат да притежават кредитни карти, но за съжаление, в България това е все още в зародиш, не само с притежаването на кредитни, а дори и на дебитни карти, или по-скоро, с използването им за разплащания, а не само за теглене на пари в кеш. Де да знам, имам чувството, че Българина си е свикнал да усеща парите в джоба си.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В общи линии, идеята е, хората да се насърчат да притежават кредитни карти, но за съжаление, в България това е все още в зародиш, не само с притежаването на кредитни, а дори и на дебитни карти, или по-скоро, с използването им за разплащания, а не само за теглене на пари в кеш. Де да знам, имам чувството, че Българина си е свикнал да усеща парите в джоба си.

 

Подозирам, че точно това е идеята. Само не разбрах защо трябва да е "за съжаление"?!? 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.