Прескочи до съдържание

Най-добрите условия за кредитна карта за често пътуващи хора (само български банки)


Препоръчани мнения

  • 4 седмици по-късно ...

Интересна случка - АТМ в Тел Авив отказа да ми приеме Visa на ПИБ . Тази година имах аналогичен случай със същата карта в Куала Лумпур.

Опитах с дебитна Mestro на същата банка и нямаше никакъв проблем.

 

Чак сега отварям тарифите в сайта на банката и много се радвам , че АТМ - а не ми прие Visa -та.

Оказва се , че по актуалната тарифа таксата на ПИБ е 10 лева + 3 % от сумата което е нещо страшно неизгодно.

При теглене от Маestro таксата е 3 лева + 1.5 % от сумата.

 

Знам , че кредитната карта не трябва дасе ползва за теглене в брой , но тая тарифа наистина е убийствена.Причината да го направя е , че беше шабат , а това е ден в който всичко в Израел хлопва кепеници и ако си в малък град дори хляб и вода няма откъде да си купиш -:)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Е да. Затова дебитна за теглене, кредитна за плащане. Инъересното е, че КК на други държави май си таксуват транзакциите за плащане, така че ние сме супер. Неедонократно съм предизвиквал завист в чуждоземци колко ми е изгодно ползването на КК :)

Връзка към коментар

Различно е , например при тази случка бях с един германец чиято кредитна карта позволяваше да тегли от АТМ без такси.

Някаква там промоционална , но за целия срок на договора.

Редактирано от stenk
Връзка към коментар

Нямаше ли и някаква уловка, че по кеша изтеглен от кредитна карта лихвите почват да текат веднага, а не както при покупките? Не помня точно, може и да бъркам.

Връзка към коментар

Нямаше ли и някаква уловка, че по кеша изтеглен от кредитна карта лихвите почват да текат веднага, а не както при покупките? Не помня точно, може и да бъркам.

 

Абсолютно не бъркаш и е така. И са по-високи лихвите, и на всичкото отгоре последно се погасява изтегления кеш. Въобще, голямо дърво. 

 

Според мен германеца на стенк нещо се е объркал, или може би просто картата му е някакъв хибрид и може да тегли кеш от депозита си. Не мисля, че има чиста кредитна карта без такси за теглене кеш от банкомат. 

Връзка към коментар

Според мен германеца на стенк нещо се е объркал, или може би просто картата му е някакъв хибрид и може да тегли кеш от депозита си. Не мисля, че има чиста кредитна карта без такси за теглене кеш от банкомат. 

Да, и аз така мисля, иначе ще може да си направиш един вид "перпетуум мобиле" за пари - теглиш от банката кеш, без такса и без лихва за определен период и го слагаш на влог в банката, за което получаваш лихва за този период.

От нищо - нещо... - няма как да стане това ;)

Връзка към коментар

Може да е бил с дебитна ... не съм му я проверявал.

 

Oт ПИБ преди два месеца обаче предлагаха промоционална кредитна Visa или Mastercard без такса за теглене от АТМ до 31.03.2014 ( не знам дали само за България) . Та затова е напълно възможно да има и такива с по-дълъг период.

Сега на сайта им не откривам тази оферта.

 

Аха ето :  

 

Вземете кредитна карта от Fibank с промоционални условия

В периода 26 август 2013 - 28 февруари 2014 г. (включително) кандидатствайте за кредитна карта Visa или MasterCard от Fibank и след нейното получаване можете да се възползвате от промоционалните условия*:

  • 9.5% годишна фиксирана лихва за първите 6 отчетни периода от датата на издаване на картата за всички ПОС трансакции**, а за останалия период от договора променлива годишна лихва, формирана на база БЛПкк на Fibank за лева/евро/щ. долари, увеличен с надбавка съгласно Тарифата на Fibank;
  • без такса годишна поддръжка за първата година;
  • без такса теглене от всички банкомати в България и чужбина от датата на издаване на картата до 28.02.2014 г. (включително).

http://www.fibank.bg/bg/promotsiya-s-kreditni-karti/page/2508#nie-vi-predlagame

 

 

Може би все пак германеца е бил прав. Между другото момчето работеше за агенция тясно специализирана в голф туризъм. Преди работил за немската expedia и ми разказа доста интересни неща от кухнята. Според него зад лъскавата обвивка има много проблеми и нещата в бизнеса никак не вървят на добре   :)

Редактирано от stenk
Връзка към коментар

Да, и аз така мисля, иначе ще може да си направиш един вид "перпетуум мобиле" за пари - теглиш от банката кеш, без такса и без лихва за определен период и го слагаш на влог в банката, за което получаваш лихва за този период.

От нищо - нещо... - няма как да стане това ;)

 

Flyertalk в продължение на години цакаха монетната система на щатите. Те понеже гледат да разпространят доларови монети сред населението и ги пуснали за онлайн поръчка с кредитна карта. Съответно всички си купуват монети почти до лимита, после отиват и ги депозират в банките. От пусто в празно, но получават по една frequent flyer миля на монета. Беше трик, който вървеше доста дълго време, но го запушиха :)

 

Та, явно е възможно да няма такси в промоционален период, но мисля че от по-високата лихва и по-куция обменен курс няма как да се избяга, то си е като заложено в механизма на кредитната карта. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Може да е бил с дебитна ... не съм му я проверявал.

 

Oт ПИБ преди два месеца обаче предлагаха промоционална кредитна Visa или Mastercard без такса за теглене от АТМ до 31.03.2014 ( не знам дали само за България) . Та затова е напълно възможно да има и такива с по-дълъг период.

Сега на сайта им не откривам тази оферта.

 

Аха ето :  

 

Вземете кредитна карта от Fibank с промоционални условия

В периода 26 август 2013 - 28 февруари 2014 г. (включително) кандидатствайте за кредитна карта Visa или MasterCard от Fibank и след нейното получаване можете да се възползвате от промоционалните условия*:

  • 9.5% годишна фиксирана лихва за първите 6 отчетни периода от датата на издаване на картата за всички ПОС трансакции**, а за останалия период от договора променлива годишна лихва, формирана на база БЛПкк на Fibank за лева/евро/щ. долари, увеличен с надбавка съгласно Тарифата на Fibank;
  • без такса годишна поддръжка за първата година;
  • без такса теглене от всички банкомати в България и чужбина от датата на издаване на картата до 28.02.2014 г. (включително).

http://www.fibank.bg/bg/promotsiya-s-kreditni-karti/page/2508#nie-vi-predlagame

 

 

Може би все пак германеца е бил прав. Между другото момчето работеше за агенция тясно специализирана в голф туризъм. Преди работил за немската expedia и ми разказа доста интересни неща от кухнята. Според него зад лъскавата обвивка има много проблеми и нещата в бизнеса никак не вървят на добре   :)

Stenk, това дето си цитирал според мен значи, че няма такси при самото теглене, а не, че не се начислява лихва на изтеглената сума. В чужбина, много карти са без такси при самото теглене по принцип, обаче лихвите са такива, че трябва да си луд, за да теглиш от кредитна карта пари в кеш.

Връзка към коментар

Aз за лихва не съм споменавал  :)

 

Идеята е , че като мен изпадаш примерно на на шабат  в ситуация в която нямаш никакъв друг достъп до кеш и АТМ-а ти е единствената алтернатива. Тогава спестяването на тия 10 лева +3 % от сумата си е добра сделка. Веднага след връщането си погасявам кредита. 

Примерно трябват ми 100 евро. По условията на моята банка ще платя 10 лева такса +3% или общо 8 евро само за тегленето , а лихвата отделно.

Ако мога да си спестя тия 8 евро  с промоционална карта лихвата за няколко дни пък била тя и 18 % на годишна база не е нещо съществено. Да кажем за месец на 100 евро ще платя на банката около 1.5 евро лихва.

Аз съм достатъчно разумен никога да не тегля кеш от кредитна карта .

Редактирано от stenk
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Aз за лихва не съм споменавал  :)

 

Идеята е , че като мен изпадаш примерно на на шабат  в ситуация в която нямаш никакъв друг достъп до кеш и АТМ-а ти е единствената алтернатива. Тогава спестяването на тия 10 лева +3 % от сумата си е добра сделка. Веднага след връщането си погасявам кредита. 

Примерно трябват ми 100 евро. По условията на моята банка ще платя 10 лева такса +3% или общо 8 евро само за тегленето , а лихвата отделно.

Ако мога да си спестя тия 8 евро  с промоционална карта лихвата за няколко дни пък била тя и 18 % на годишна база не е нещо съществено. Да кажем за месец на 100 евро ще платя на банката около 1.5 евро лихва.

Аз съм достатъчно разумен никога да не тегля кеш от кредитна карта .

Еха, 10 лв такса + 3%, тези не се шегуват. Стана ясна картинката. А аз тайничко се надявах, че грешката е вярна и става въпрос за лихвата, а не за таксата. Така де, очаквах таксата да е примерно 3 лв на теглене и отгоре лихвата, ама добре, че е така, та наистина се спестява значителна сума. Иначе наистина понякога трябва да се тегли кеш и от кредитна карта, в разни екстремни ситуации. Въобще не искам да отварям и дума, че в повечето случаи, лимита за теглене на кеш е пропорционален на кредитният лимит и да речем при един кредитен лимит от 4000 лв, може да се окаже, че кешовият лимит е само 450 лв примерно.

Връзка към коментар

Интересна случка - АТМ в Тел Авив отказа да ми приеме Visa на ПИБ.

...

Знам , че кредитната карта не трябва дасе ползва за теглене в брой , но тая тарифа наистина е убийствена.Причината да го направя е , че беше шабат , а това е ден в който всичко в Израел хлопва кепеници и ако си в малък град дори хляб и вода няма откъде да си купиш - :)

А не се ли досети, че и банкоматът е хлопнал кепенци? :)

Връзка към коментар

Това често се случва , защото много хора теглят , а никой не зарежда бакоматите поне до събота вечерта.

В случая обаче банкомата не прие визата , но прие маестрото .... та си работеше -;)

Редактирано от stenk
Връзка към коментар

От януари влизат в сила промени в тарифата на Уникредит Булбанк, с които въвеждат такса 50 стотинки за всяка транзакция с кредитна карта.

 

Сериозно? То това общо взето означава "забравете за нашата кредитна карта".

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

И според мен е супер идиотско, ако освен годишната такса трябва да плащам и по 0,50 ст на транзакция, честно казано освен за резервация по интернет не бих я ползвала за друго  :O !

Връзка към коментар

Това е пълна контра на пазарната логика. Повечето кредитни карти в нормални държави дават бонуси, примерно frequent flyer мили за да те стимулират всяка транзакция да минава от там - печелите вие, печели и банката. То и за резервация по интернет си се брои транзакция предполагам.

Връзка към коментар

Сериозно? То това общо взето означава "забравете за нашата кредитна карта".

Освен ако не ги последват и другите :O . Или да махнат годишната такса и да остане само тази...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, предполагам, че резервацията по интернет се води транзакция, но в някои случаи просто нямаш избор. Не вярвам да махнат годишната такса, от това само биха загубили, защото има много хора, които си ползват много рядко картите и си плащат таксата. Аз моята в момента я ползвам много активно, в смисъл, че дори за покупки от по 10 - 20 лева давам кредитна карта, но ако ми сложат такса на всяка транзакция, тогава несъмнено бих ограничила пазаруването с нея!

Връзка към коментар

Aми те Булбанк цяла година дават кк без или с намалена годишна такса за първите една, две или четири години, при това странното беше, че важи за стандартните, но не и златните карти.

При все, че при тях цари отвратителна бумащина, а от миналата година одобрението на кредитните карти се извършва от дъщерното дружество Unicredit consumer financing, където порязват лоялни клиенти на банката.

Аз при тях единственото което ползвам е дебитна карта, и то само защото няма такса за теглене от банкомат (независимо от банката).

От друга страна извън Европа вече доста хора се оплакаха, че кредитните им карти не работят.

Връзка към коментар

Това е пълна контра на пазарната логика. 

Няма спор. Обаче банкерската логика най-вероятно е следната: по-малкият обем на добри кредити трябва да се компенсира с нещо, за да не падне печалбата (сакън!). С какво да се компенсира, освен с таксички?

Връзка към коментар

Най-добрите условия за кредитна карта са тези, които сам си напишеш в договора :biggrin:

Страхотно, дано се е напътувал  :rolleyes:

Редактирано от Mitko
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.