Прескочи до съдържание

Европейска здравна карта на практика


Препоръчани мнения

Все пак става въпрос за спешен случай и тази карта е точно за това. Защо изобщо избрахте операция в България? Знам, че ако се направи в Рим, ще ви се объркат плановете, но това е по-разумният вариант.

А италиянците приемат ли картата?

Както е казано по-нагоре, тази карта важи за целия ЕС.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Видях темата и се сетих, че никога не съм проверявала защо я нося тази карта и как се използва. 

Доколкото разбирам, може да се лекувате на място и всичко, което се покрива на здравноосигурените лица в Италия, важи и за Вас. Потребителски такси и услуги с допълнително заплащане са за сметка на пациента. Транспортните разходи също не се покриват. 

 

Ако все пак не може да се свържете с никой тук и не носите картата, отново могат да ви възстановят разходите според цитирания текст по-долу:

Цитат

Ако в държавата по пребиваване или престой се наложи ползване на медицинска помощ от публичния здравноосигурителен пакет срещу заплащане (когато не може своевременно да бъде представена ЕЗОК или удостоверение за временното й заместване, или по други обективни причини), последващо НЗОК може да възстанови направения в чужбина разход след завръщане в България. Сумите, подлежащи на възстановяване, се уточняват между НЗОК и местната здравна институция в чужбина. При заплащане на здравни услуги от извънболничната или амбулаторната медицинска помощ (когато състоянието на пациента не е било неотложно или спешно), възстановяването на направения разход на гражданите е по нормативно установените за същата помощ български тарифи.

@Zornitsa има ли причина да искате лечението да бъде в България? Няма ли да е по-бързо, безопасно и евтино да се оперира там майка Ви?

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Преди 1 час, Lindt каза:

@Zornitsa има ли причина да искате лечението да бъде в България? Няма ли да е по-бързо, безопасно и евтино да се оперира там майка Ви?

 

Преди 1 час, БраниB каза:

Все пак става въпрос за спешен случай и тази карта е точно за това. Защо изобщо избрахте операция в България? Знам, че ако се направи в Рим, ще ви се объркат плановете, но това е по-разумният вариант.

Допускам, че @Zornitsa е объркана и изплашена. Вероятно има материални притеснения, които силно ще се повишат, ако й се наложи да остане там като придружител. Сигурно не владее и италиански език. Иска да е на Родна земя, където може да реагира адекватно... Със сигурност не е наясно, обаче, какви огромни усложнения - и разходи - би предизвикала една репатрация в състоянието на майка й.

 

На нас ни е лесно да проявим здрав разум - не сме ангажирани със случая, и е хубаво, че момичето пита!

Мисля, че при липса на застраховка, съветите за операция в Италия на база ЕЗОК и връзка с посолството са възможно най-правилните.

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Нека видим, какво ще рече Консулът.

 

Право да си кажа, като съм в системата на ЗО, на тази карта хич не и разчитам. Колкото чужденците от Европа се церят тука без пари, толкова и ние по Европа.

Какво се случва:

Идва ми чужденец от страна в ЕС. Питам аз, в Здравната каса, как да го лекувам. Отговорът беше: "да си плати, че иначе е много сложно". Тоест - ако аз го лекувам, трябва за него да попълня една камара документи, които не е ясно, дали ще одобри ЗК, че и да ми плати. В единичните такива случаи, предпочитам да не взема пари от пациента, да му подаря някаква манипулация / говорим за нещо спешно/ и да не се разправям с бюрократите.

Относно тази карта нямам точна информация, чувала съм различни мнения.

Но ще взема да проуча въпроса как точно стои в действителност и ще кажа.

Имам един случай на моя позната, беше направила бъбречна криза в Италия, в Местре. Бяха я приели в болница, лекували, че и лекарства за в къщи и бяха дали само с ЕЗК.

На други пък, им бяха казали, че е безплатно само за спешни манипулации, болничен престой се заплаща.

Ама , това са все приказки от "трета ръка".

 

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 33 минути , Гост каза:

 

Допускам, че @Zornitsa е объркана и изплашена. Вероятно има материални притеснения, които силно ще се повишат, ако й се наложи да остане там като придружител. Сигурно не владее и италиански език. Иска да е на Родна земя, където може да реагира адекватно... Със сигурност не е наясно, обаче, какви огромни усложнения - и разходи - би предизвикала една репатрация в състоянието на майка й.

 

На нас ни е лесно да проявим здрав разум - не сме ангажирани със случая, и е хубаво, че момичето пита!

Мисля, че при липса на застраховка, съветите за операция в Италия на база ЕЗОК и връзка с посолството са възможно най-правилните.

За това попитах дали италянците приемат картата.  А би трябвало да я приемат, след това те ще оправят сметките с НЗОК. @Zornitsaне  би трябвало да плаща нищо за лечението, освен нейния престой като придружител. Просто транспорът до БГ не искам да го мисля, колко сложно и болезнено би било.

 

Примерно в Германия българската евр.здравна карта я приемат навсякъде и самите пациенти не плащат нищо, здравните каси на двете страни го правят.

 

Знам, че отстрани е много лесно да се дават съвети.:(

 

Стискам палци! 

 

Редактирано от БраниB
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Дано всичко се оправи. 

Иначе по темата Здравната Карта определено има тежест в Австрия. Няколко пъти ми се е налагало да я използвам и не съм плащаш в последствие нищо допълнително. Реално правата на същите, като на осигурен човек в Австрия, приемат я всички лекари, работещи с основните здравни каси. 

 

За Италия не знам какво е положението, но би следвало да е подобно, все пак е ЕУ! 

 

П.С За престой в болница се плаща независимо дали си осигурен или не  ( отново само за Австрия говоря ), но цените не бих казал че са високи - наложи ми се да остана в болница 5 дни и това ми струваше 70 евро. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Изключително благодаря за съветите  на всички! 

Консулът не попита дори в коя болница е настанена. Каза да наема транспорт от България. След уточняване на диагнозата между български лекар и италиаски, напуснахме болницата.

Искам да похваля Уизз, реагираха светкавично. Вече сме на наша територия.

Благодаря, добри хора!

  • Харесвам 12
  • Браво 8
Връзка към мнение
преди 11 минути , Zornitsa каза:

Изключително благодаря за съветите  на всички! 

Консулът не попита дори в коя болница е настанена. Каза да наема транспорт от България. След уточняване на диагнозата между български лекар и италиаски, напуснахме болницата.

Искам да похваля Уизз, реагираха светкавично. Вече сме на наша територия.

Благодаря, добри хора!

@Zornitsa, много се радвам, че всичко се е уредило максимално бързо и безболезнено!

Когато имаш малко време, сподели как точно стана това наемане - може да е от полза на някой друг...

Поздрави.

Връзка към мнение

Рейни, още снощи бяха обездвижили крака за транспортиране. Всъщност не съм наемала транспорт. След разговора с дамата, се обадих на Уизз за асистент до и от самолета. Казаха да направя нова резервация, след това да им се обадя, за да ги обединят. Обаче не успях да резервирам през приложението. Обадих се отново и казаха да отида направо на гишето за чекиране. Там повикаха асистент. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тоест, все пак сте летели? Лекарите са решили, че няма нужда да се транспортира в легнало положение, или Уиз са намерили някакво решение да лети легнала?

Понеже вече сте се прибрали, да питам, как по-точно им се е променило отношението

На 4/5/2018 в 17:51, Zornitsa каза:

Избрахме Бг. Отношението им рязко се промени, отказаха да се обадят на бг оператор

тоест, били са любезни, преди да решите, че ще се прибирате в България и после са ви зарязали или обратното?

Връзка към мнение
преди 7 часа, Zornitsa каза:

Изключително благодаря за съветите  на всички! 

Консулът не попита дори в коя болница е настанена. Каза да наема транспорт от България. След уточняване на диагнозата между български лекар и италиаски, напуснахме болницата.

Искам да похваля Уизз, реагираха светкавично. Вече сме на наша територия.

Благодаря, добри хора!

Ейййй, Консулът дал ценни съвети. А той за какво е там?На курорт със заплата. Според мен, не е лошо да опишеш случая на някоя фейсбук страница - за да придобие публичност, че да му се наруши малко спокойствието.

Радвам се, че сте се прибрали, у дома и стените помагат. 

И моля, като отмине проблема, разкажи малко по-подробно цялата история.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Най-важното е, че са се прибрали успешно. Намерили са подходящ за тях вариант, очевидно травмата на гръбначния стълб не е била тежка щом са допуснали транспорт със самолет. Дано всичко се развива все така благоприятно. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

ЕЗОК определено работи или поне би трябвало да работи, ако нямаше мързеливи чиновници и от двете страни. Но едни приятели бяха в Лондон и се случи, че детето им заболя сериозно и им се наложи да останат почти месец, в по-голяма част от периода в интензивно отделение. Правени са многобройни изследвания със скъпа апаратура, имало е денонощен контрол и наблюдение,  транспорт със специализирани линейки между две болници, сметката им със сигурност е десетки хиляди в паундове. Единственото, което са направили е да покажат картата и до там. Че дори и престоя им е бил поет от местна благотворителна организация, която осигурява хотел близо до болницата за всички родители, които не живеят там и имат болни деца в интензивното. 

 

И това много контрастира с мижавите лимити по повечето застраховки от български застрахователи. Аз лично ако правя застраховка при пътуване гледам да е с най-големия лимит, който мога да изровя, защото е нужно да покрива точно такива ситуации. Не ме интересува да ми покрият фервексите, ако случайно хвана настинка в чужбина, но изглежда предложенията на българските застрахователи са фокусирани само върху това. 

 

И аз ще се радвам, ако @Zornitsa разкаже целия случай, естествено до нивото и на комфорт за споделяне на такива определено лични неща, но нейния опит ще е безценен и за други попаднали в същата ситуация. 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Аз мога да споделя обратния опит. Семейството ми е здравнозастраховано в Германия, но ни се наложи веднъж да бъда в болница със сина ми в  България. Като член на ЕС, приеха немската карта и нямаха проблем да я въведат в системата и да ни приемат по някоя си от сложните за мен пътеки. Нищо не сме плащали и не сме попълвали документи.

 

Въпреки това имаме и отделна здравна застраховка за целия свят, защото пътуваме често и извън ЕС.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Последните мнения изрично се отнасят за пътуване извън ЕС, т.е. не са за ЕЗОК. Дискусията е преместена тук

 

Връзка към мнение

Ето и моя опит със здравните карти от НЗОК.

 

Миналата година жена ми претърпя лек инцидент с колело в Амстердам.

Оставям настрана леките охлузвания по лактите и коляното, но имаше и охлузване по лицето. Веднага след инцидента изглеждаше доста тревожно.

Синът ни ни закара в най-близката болница. Само срещу здравната карта и беше оказана медицинска помощ в няколко аспекта:

- промиха и превързаха охлузванията

- прегледаха я няколко специалиста във връзка с леките наранявания по лицето, включително и очен лекар.

- направиха и скенер.

 

По моя, непрофесионална оценка, се отнесоха към нея като към всеки друг техен (местен) си пациент.

Картата я показахме само в началото - на регистратурата. От там никой, за нищо не ни е питал, освен чисто медицинските въпроси, свързани с падането от колелото.

До тогава аз бях скептично настроен към тези карти. Та нали и без друго съм си безсмъртен.

Да, но не е баш така.

Тези карти не пречат, могат само да помогнат.

 

  • Харесвам 19
Връзка към мнение

Да дам и моите пет стотинки по темата за ползата от картата, пък дано на никой не му се налага да разбира колко е полезна по моя начин.

Преди вече 5 години, като студент в Германия, бях с ЕЗОК (има вариант да си избереш дали с ЕЗОК или с немска застраховка), естествено за да спестя едни 70 евро на месец. Ама, за мое нещастие, ми се появи някакво "възпаление". Отивам при лекаря, той ми вика: трябва да направим ехограф. Правим ехограф и той: "О, там има нещо, което не трябва да е там". Та резултатът беше една операция и 2 цикъла химиотерапия, няколко скенера, ядрено-магнитен резонанс. И всичко това с ЕЗОК. Поемаха ми и таксито от нас до болница и обратно за химиотерапията. Единствено трябваше да си плащам вече описаните 10 евро на нощувка в болницата. Ама пък си избирах храната от меню. Не че хапвах нещо изобщо де :) Но както казах, да не ви се налага. А иначе преди 2 месеца на о.Мадейра ми се наложи да отида в спешното и пак с ЕЗОК (ама вече с немската, понеже си живея в Германия). Отделно преди това с българската ми оправиха и зъбите, изписаха ми антиалергични завивки. Абе само трябва да си знаете правата. Само за спешен случай е, ама спешен случай е дефинира като "всеки, който не търпи отлагане до прибирането в собствената държава" . Т.е. зъбобол, алергии, всичко е спешен случай, в зависимост от продължителноста на престоя. Изпробвано.

 

  • Харесвам 15
  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, ivailo_radev каза:

Да дам и моите пет стотинки по темата за ползата от картата, пък дано на никой не му се налага да разбира колко е полезна по моя начин.

Преди вече 5 години, като студент в Германия, бях с ЕЗОК (има вариант да си избереш дали с ЕЗОК или с немска застраховка), естествено за да спестя едни 70 евро на месец. Ама, за мое нещастие, ми се появи някакво "възпаление". Отивам при лекаря, той ми вика: трябва да направим ехограф. Правим ехограф и той: "О, там има нещо, което не трябва да е там". Та резултатът беше една операция и 2 цикъла химиотерапия, няколко скенера, ядрено-магнитен резонанс. И всичко това с ЕЗОК. Поемаха ми и таксито от нас до болница и обратно за химиотерапията. Единствено трябваше да си плащам вече описаните 10 евро на нощувка в болницата. Ама пък си избирах храната от меню. Не че хапвах нещо изобщо де 🙂 Но както казах, да не ви се налага. А иначе преди 2 месеца на о.Мадейра ми се наложи да отида в спешното и пак с ЕЗОК (ама вече с немската, понеже си живея в Германия). Отделно преди това с българската ми оправиха и зъбите, изписаха ми антиалергични завивки. Абе само трябва да си знаете правата. Само за спешен случай е, ама спешен случай е дефинира като "всеки, който не търпи отлагане до прибирането в собствената държава" . Т.е. зъбобол, алергии, всичко е спешен случай, в зависимост от продължителноста на престоя. Изпробвано.

 

Много ти благодаря, че сподели. Важно е, да каже някой, който е използвал правата, дадени от тази карта. Пожелавам ти, да не се налага повече ползване.:give_rose:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Смятам да извадя европейска здравна карта на детето, че поне него да не мисля като скиторим из Европа, и бих искала да знам дали мога да подам заявление където си искам, или трябва да е по постоянен адрес? Също така има ли проблем ако родителите му не са здравноосигурени? Гледам в заявлението едно поле (номер 9), където деклариращият декларира, че е здравноосигурен. Не ми е много ясно, уж детето декларира, ама всъщност декларира майка му... Някой да знае?

Връзка към мнение
преди 7 минути , searus каза:

поле (номер 9), където деклариращият декларира, че е здравноосигурен. Не ми е много ясно, уж детето декларира, ама всъщност декларира майка му... Някой да знае?

Поле №9 касае именно здравноосигурителния статус на лицето, за което се иска издаване на здравна каса. Когато подаваш бланката за себе си, се подписваш в полето Подпис, но когато лицето, за което се подава заявление за издаване на ЕЗК е непълнолетно и не може да подпише само, тогава формулярът се подписва от родител/настойник в съседното поле - Подпис (родител/настойник/попечител), но той отново удостоверява, че детето е здравноосигурено, а не той самият.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не се доверявай на тази карта. Направи застраховки. Аз ядох дървото с дъщеря ми, когато беше на курс във Франция. Не приели картата и си е платила. Казали и в България да си ги поиска, е поисках ги - не са ми ги върнали вече две години. Отделно допълнителни разходи за превод на документите. От здравната каса тук ми казаха да пия една студена вода и винаги застраховка.

Редактирано от EliDion
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 22 минути , EliDion каза:

Не се доверявай на тази карта. Направи застраховки….

Не мога да се съглася.

Ползвали сме здравната карта.

Сещам се за поне два случая.

1. Жена ми се "претрепа" с едно колело в Амстердам.

Някъде тук съм разказвал подробно случая.

Извода е, че само срещу показване на здравната карта и направиха пълен преглед, обработка на охлузванията и скенер на главата.

2. Синът ми при едно от катеренията си в Люксенбург се беше ударил между устата и носа.

Обработка на раната, тетанус, … и пак само срещу здравната карта.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.