Прескочи до съдържание

Европейска здравна карта на практика


Препоръчани мнения

преди 55 минути , ven62 каза:

Не мога да се съглася.

Ползвали сме здравната карта.

Сещам се за поне два случая.

1. Жена ми се "претрепа" с едно колело в Амстердам.

Някъде тук съм разказвал подробно случая.

Извода е, че само срещу показване на здравната карта и направиха пълен преглед, обработка на охлузванията и скенер на главата.

2. Синът ми при едно от катеренията си в Люксенбург се беше ударил между устата и носа.

Обработка на раната, тетанус, … и пак само срещу здравната карта.

 

 

Не споря, споделям мнение и опит. Опитът ми е от Франция. Дъщеря ми е непълнолетна(тогава) пада по стълби, изкълчва глезен, викат спешен лекар. Дадена му и здравна карта, отказва я. Близо 60 евро за преглед, шина и лекарства. Чувала съм, че и в Германия няма проблем. Явно някъде може, другаде - не. За себе си съм приела че 5-10 лева не ми е разход за да осигуря спокойствието си. Не ми се е налагало да ползвам застраховката повече за щастие, дано не ми се налага, но винаги я правя.

Връзка към мнение

В Германия няма никакъв проблем с медицинското обслужване, поне ние не знаем. Едната девойка е там от години, никога не са й отказали преглед или пък да се налага плащане (освен при един сериозен стоматологичен проблем, когато беше по Еразъм).

Връзка към мнение
2 hours ago, searus said:

Смятам да извадя европейска здравна карта на детето, че поне него да не мисля като скиторим из Европа, и бих искала да знам дали мога да подам заявление където си искам, или трябва да е по постоянен адрес? Също така има ли проблем ако родителите му не са здравноосигурени? Гледам в заявлението едно поле (номер 9), където деклариращият декларира, че е здравноосигурен. Не ми е много ясно, уж детето декларира, ама всъщност декларира майка му... Някой да знае?

Последно подавах началото на декември миналата година. Тези заявления на хартия въобще не важат. Заявленията се подават електронно в клон на ДСК или Алианц. В сайта на НЗОК има списък на клоновете. И аз така отидох в Алианц с попълнени заявления на хартия, но ми казаха, че не важат, имат програма с касата. После картата се взема от същия банков клон.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 17 минути , ДиянаВ каза:

Последно подавах началото на декември миналата година. Тези заявления на хартия въобще не важат. Заявленията се подават електронно в клон на ДСК или Алианц. В сайта на НЗОК има списък на клоновете. И аз така отидох в Алианц с попълнени заявления на хартия, но ми казаха, че не важат, имат програма с касата. После картата се взема от същия банков клон.

Да, прочетох, че се подават в клон на ДСК, но там не искат ли предварително попълнено заявление, на място ти го попълват те? Значи няма значение, че адресът е в Пловдив, а аз ще го вадя в търновски клон примерно?

Връзка към мнение

Не искат попълнено заявление. Банковият служител го попълва и го подава електронно. После обаче го разпечатва и лицето се подписва.

За последния ти въпрос обаче не мога да кажа със сигурност дали може от друг град. Питай в банката.

И в Алианц може, не само ДСК. При последните обикновено много се чака да ти дойде реда, особено в началото на месеца като дават пенсиите😀. И все нещо не знаят

Редактирано от ДиянаВ
Връзка към мнение
преди 3 часа, searus каза:

Смятам да извадя европейска здравна карта на детето, че поне него да не мисля като скиторим из Европа, и бих искала да знам дали мога да подам заявление където си искам, или трябва да е по постоянен адрес? Също така има ли проблем ако родителите му не са здравноосигурени? Гледам в заявлението едно поле (номер 9), където деклариращият декларира, че е здравноосигурен. Не ми е много ясно, уж детето декларира, ама всъщност декларира майка му... Някой да знае?

Искам да те попитам - поради що ти е тази карта?

 

Стана ми интересно за цените и пуснах едно проучване за застраховките в Англия.

 

За вас тримата - с 0 (нула) excess само за Европа, цената на година може да бъде £56.84 -> това се пада по £1.70 на месец, на член от семейството.

 

Освен това покрива милион други щети. Мисля си, че тази карта - при положение, че живеете в Англия, ще изисква допълнителни усилия при клеймване на разходи - което не ви го пожелавам! Но все пак може и да се ползва, та...  

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 13 минути , Гост каза:

при положение, че живеете в Англия

И идва следващият въпрос... След 31.03.2019 какво ще правите с тази карта в UK? 🙂

Връзка към мнение
преди 35 минути , searus каза:

Да, прочетох, че се подават в клон на ДСК, но там не искат ли предварително попълнено заявление, на място ти го попълват те? Значи няма значение, че адресът е в Пловдив, а аз ще го вадя в търновски клон примерно?

Можете да отидете в който искате офис на ДСК, независимо от местожителството - изпробвано. След това ще си вземете картата от същия клон. Последно вадих преди 2-3 месеца и не съм попълвал нищо предварително, но на място се попълваха разни бланки.

Редактирано от yordanov
Връзка към мнение
преди 5 минути , chandni каза:

И идва следващият въпрос... След 31.03.2019 какво ще правите с тази карта в UK? 🙂

29 март 😉 Допускам на тях не им трябва за UK - те си имат нормално здравно осигуряване тук.

 

По-скоро за пътуване в Европа. Но при възможните показани цени на мен ми се губи смисъла на това упражнение...

Връзка към мнение
преди 20 минути , chandni каза:

И идва следващият въпрос... След 31.03.2019 какво ще правите с тази карта в UK? 🙂

Тъкмо да кажа, че може да се почисти скреж от стъклата на автомобил, например, обаче се сетих, че след м. март в UK...  едва ли може да паднат толкова температурите :grin:

Редактирано от Фичо
  • Смея се 7
Връзка към мнение
преди 20 минути , chandni каза:

И идва следващият въпрос... След 31.03.2019 какво ще правите с тази карта в UK🙂

Ама кой казва, че ми трябва за Англия? Уточнила съм, че ми трябва за Европа, ние и сега си имаме, само че издадени в Англия, и искам да имам някаква резерва. За другите застраховки не съм мислила въобще (може, но @Гост, вероятно няма да струва толкова за нас), защото още нищо не е ясно, а защо да няма ЕЗОК детето, като няма да ми коства усилия? 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Аз друго не мога да се начудя.

Защо, тази ЕЗОК не се издава от Здравната каса, ами, от кого ли не.

То не бяха книжарници, то не бе Пощата, сега пък, ДСК и Алианц.

Освен това, с мъжа ми, преди време си вадихме заедно.

Неговата - за 1 година, моята - за 12. При положение, че най - дългият срок е 10 години за пенсионери, каквито не бяхме тогава.

Та и аз хич не и разчитам, ами, винаги си правя застраховка, като пътуваме. 

Два пъти се пробвах със застраховката на Дайнърс, то си е проблем да намериш къде минава.:)))

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , AlexandraKo каза:

Защо, тази ЕЗОК не се издава от Здравната каса, ами, от кого ли не.

 То не бяха книжарници, то не бе Пощата, сега пък, ДСК и Алианц.

 

Аз бих те запитала защо е нужно да купуваме тока от ЕРП-тата, а не директно от НЕК, но ще навлезем в теми, които не са добре дошли в този форум... 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 55 минути , AlexandraKo каза:

Защо, тази ЕЗОК не се издава от Здравната каса, ами, от кого ли не.

Точно от Здравната каса се издава и даже наскоро установих, че са описани в профила ми в персонализираната система 🙂 Многото места, където да я заявиш, са за улеснение и няма значение къде ще го направиш. Да не се случва, но картата е доста ефективна при оказване на спешна мед.помощ. Поне това са ми наблюденията от Германия и Чехия.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 5 часа, searus каза:

Да, прочетох, че се подават в клон на ДСК, но там не искат ли предварително попълнено заявление, на място ти го попълват те? Значи няма значение, че адресът е в Пловдив, а аз ще го вадя в търновски клон примерно?

Няма да има проблем. Можеш също така да потърсиш клон на ДСК в някой мол и да подадеш заявката в събота или неделя, ако ти е по-удобно. Издаването отнема 3-4 седмици. Ако предварително се знае, че друг човек ще се яви да получи готовата карта, е добре да съобщите това на служителя, който приема заявката. Мисля, че го отбелязваха някъде и май се попълваше пълномощно на гърба на бланката.

Празен формуляр можеш да свалиш от сайта на НЗОК и да го попълниш предварително, за да улесниш служителя в институцията, където подаваш.

Картите за децата са валидни 5 години, което си е голямо удобство.

@Гост ЕЗОК бие застраховките с това, че е по-силна в спешните случаи. Застраховката малко или много изисква определени верификации и процедури, които отнемат време, а ЕЗОК, грубо казано, с едно показване отваря вратите. Всъщност те ЕЗОК са и само за спешни случаи, де - да закрепят човека, да го закърпят, да го доведат до вид, в който може да се върне в родината си и там да бъде изцерен. С ЕЗОК никой няма да те държи в болницата до пълно оздравяване.

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Е @searus от моя опит се разбра, че не трябва да попълваш предварително заявление, а от този на @yordanov, че местожителството /постоянен или настоящ адрес/ не е от значение. Мисля, че това бяха въпросите ти. Вади я щом искаш и това е😉. Трябва, не трябва, не се знае🙂

Редактирано от ДиянаВ
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 20 минути , ДиянаВ каза:

Е @searus от моя опит се разбра, че не трябва да попълваш предварително заявление, а от този на @yordanov, че местожителството /постоянен или настоящ адрес/ не е от значение. Мисля, че това бяха въпросите ти. Вади я щом искаш и това е😉. Трябва, не трябва, не се знае🙂

О да, със сигурност ще я извадя, въпросите ми бяха чисто технически, и благодаря за съответните отговори. Вече дали върши или не някаква работа, надявам се никога да не разбера...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
10 hours ago, searus said:

Смятам да извадя европейска здравна карта на детето, че поне него да не мисля като скиторим из Европа, и бих искала да знам дали мога да подам заявление където си искам, или трябва да е по постоянен адрес? Също така има ли проблем ако родителите му не са здравноосигурени? Гледам в заявлението едно поле (номер 9), където деклариращият декларира, че е здравноосигурен. Не ми е много ясно, уж детето декларира, ама всъщност декларира майка му... Някой да знае?

В клон на ДСК се вади, в който ти е удобно. Безплатна е. Здравният статус на родителите не е от значение. За разлика от ЕЗОК за пълнолетни, която се подновява всяка година, детската е за срок от 5г. Носи акт за раждане на детето. Ако името е със засукана транслитерация, има Ъ, Я, Щ, т.н, ще те питат как да го изпишат на картата. Родител се подписва вместо детето. Само един родител е достатъчно да отиде да подаде и да я вземе после.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, Niceday каза:

Точно от Здравната каса се издава и даже наскоро установих, че са описани в профила ми в персонализираната система 🙂 Многото места, където да я заявиш, са за улеснение и няма значение къде ще го направиш. Да не се случва, но картата е доста ефективна при оказване на спешна мед.помощ. Поне това са ми наблюденията от Германия и Чехия.

Извинявам се, не съм се изразила точно - имах предвид местата, където се подава заявлението за картата.:(

Че не отиваш в съответната РЗОК.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Всичко е въпрос на късмет - и с карта, и със застраховка - ако решат да те спасят/помогнат - правят го. Ако им е все тая, те оставят да се оправяш както можеш, ако изобщо можеш... И после пишат в епикризата, че контактът с пациента е бил силно затруден, защото говори само английски, немски, руски и български. В Пиаченца това. Не е шега, имам го сканирано.

Та да не се случва най-добре 🙂

  • Харесвам 2
  • Шок 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, AlexandraKo каза:

Извинявам се, не съм се изразила точно - имах предвид местата, където се подава заявлението за картата.:(

Че не отиваш в съответната РЗОК. 

 

Просто аутсорсинг.

Какъв ти е зора да ходиш в РЗОК, освен че трябва да е през работно време, а банките имат доста повече клонове.

За НЗОК е по-евтино да не назначават служител който цял ден ще си клати краката а да прехвърлят работа на подизпълнител.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Спонтанно реших, че ми се ходи в Испания, нейде след около 2 седмици, и от понеделник смятам по-сериозно да се поровя за билети до там. Междувременно реших да поръчкам из нета да видя как е положението там в момента, ето какво пише в сайта на нашето МВнР:
Пътуващите следва да разполагат с валидни лични документи, билети и застраховки, както и да се снабдят с европейска здравно-осигурителна карта.

 

Бързото ми питане е за тази европейска карта ЕЗОК - наистина ли е задължителна, само със застраховка за времето на пребиваването в Испания не става ли?

Връзка към мнение

Преди 5 дни се върнах от Барселона. Няма карантина в Барселона. При пристигане Ви искат декларации, които ни изпратиха предваритело от самолетната компания да попълним и разпечатаме. Лицето приемащо декларацията Ви пита за причината на посещението, за колко дни и Ви дават лист с телефонен номер на който да се обадите, ако имате симптоми. Има и термокамери. Ако нямате попълнена декларация на място също раздават. Става малко бавно. Не е задължителна европейската здравна карта. Ние бяхме с обикновенна застраховка, но ни предупредиха, че не покрива Ковид. На връщане само събраха декларациите, не гледат кой си какво си писал и т.н. Няма карантина при връщането.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, iraJon каза:

Преди 5 дни се върнах от Барселона. Няма карантина в Барселона. При пристигане Ви искат декларации, които ни изпратиха предваритело от самолетната компания да попълним и разпечатаме. Лицето приемащо декларацията Ви пита за причината на посещението, за колко дни и Ви дават лист с телефонен номер на който да се обадите, ако имате симптоми. Има и термокамери. Ако нямате попълнена декларация на място също раздават. Става малко бавно. Не е задължителна европейската здравна карта. Ние бяхме с обикновенна застраховка, но ни предупредиха, че не покрива Ковид. На връщане само събраха декларациите, не гледат кой си какво си писал и т.н. Няма карантина при връщането.

Европейската здравна карта е задължителна ако излезеш от рамките на страната си . В България , когато ми се е налагало са ми я искали . Тук е безплатна . Вади се със срок от две години . Вие си решавате , но  ако сте осигурени имате право на такава .

Връзка към мнение
преди 7 часа, Василена каза:

Европейската здравна карта е задължителна... ако сте осигурени имате право на такава .

Последно да се уточним, това право ли е или задължение? 😉 Или задължителна в смисъл на силно препоръчителна в настоящата ситуация?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.