Прескочи до съдържание

Европейска здравна карта на практика


Препоръчани мнения

11 minutes ago, bad kid said:

Аз ЕЗК никога не съм си вадил....не знаех че е задължително.

Не е задължителна, но си плащаш всичко, ако нещо стане и отидеш в болница. Ако имаш ЕЗОК не плащаш нищо, а болницата си взима парите от нашата НЗОК в последствие. Същото е и за другите европейци от ЕС в България. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 минути , bad kid каза:

Аз ЕЗК никога не съм си вадил....не знаех че е задължително.

Що да е задължително?

Като си имаш медицинска застраховка,за дните на пътуването,е достатъчно.

ЕЗК може да послужи за някаква спешност,но аз на нея изооообщо не разчитам.

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Just now, AlexandraKo said:

Що да е задължително?

Като си имаш медицинска застраховка,за дните на пътуването,е достатъчно.

ЕЗК може да послужи за някаква спешност,но аз на нея изооообщо не разчитам.

 

 

Да де, но дано не ти се наложи да ползваш и застраховка, за да видиш и на нея колко може да разчиташ. Аз в ЕС повече пари за застраховки не дават. Имам ЕЗОК и застраховка от кредитните карти, но на практика дано не се налага да се ползва нищо. Но ето виж сега Ковид не ти го поема застраховката, а кой знае каква сума ще те одрусат недай си боже.....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , Jorro каза:

Да де, но дано не ти се наложи да ползваш и застраховка, за да видиш и на нея колко може да разчиташ. Аз в ЕС повече пари за застраховки не дават. Имам ЕЗОК и застраховка от кредитните карти, но на практика дано не се налага да се ползва нищо. Но ето виж сега Ковид не ти го поема застраховката, а кой знае каква сума ще те одрусат недай си боже.....

Ами,да ти кажа, видях:

При пътуването до САЩ миналата година,имахме застраховки по 50 000 долара на човек. Една от нас падна,счупи си рамото.

Това стана в Бостън.Обадихме се на застрахователя,след около час чакане,се обадиха и казаха в коя болница да се отиде.Преглед,снимки,лекарства - всичко без нито стотинка.

Билет, на другия ден  до Истанбул,операцията там и билет до Бг - също.

Ако това се случи в Европа,с ЕЗК, докторът, само ще ти хвърли едно око за без пари.

Колкото чужденците се лекуват у нас с техните карти:(((

Видяла съм и други подобни случаи,с хора,с които пътуваме заедно.

Застраховките си работят.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Мои близки вчера ме питаха за Испания, дали знам нещо, че и те са срещнали изискването за здравна карта.Без да съм докрай сигурна подозирам, че се бърка попълването на здравна декларация със носенето на Европейска здравна карта.Нали следя новините на сайта на БГ ер, не пише за здравна карта:

https://www.air.bg/bg/novini/vajna-informaciya-za-vsichki-pytuvashti-do-ispaniya

Но Евр.Здравна Карта според мен трябва да се извади от всеки здравомислещ в това време.Не е и никога не е била задължителна, вади се в офис на ДСК за до 13 календарни дни.В Гърция например те лекуват безплатно в държавна болница, но само ако имаш такава карта.Още по-добре е да я комбинираш със застраховка от Евроинс, която има покритие за мед.разходи свързани с covid.С покрие за 30 000 евро  е 23лв  за седмица на човек, за семейства май имаше отстъпка.Това за Европа.

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 43 минути , AlexandraKo каза:

Що да е задължително?

Като си имаш медицинска застраховка,за дните на пътуването,е достатъчно.

ЕЗК може да послужи за някаква спешност,но аз на нея изооообщо не разчитам.

 

 

Да де, ясно ми е, но по-горе е написана като задължителна ...и аз пътувам със застраховка...

преди 45 минути , Jorro каза:

Не е задължителна, но си плащаш всичко, ако нещо стане и отидеш в болница. Ако имаш ЕЗОК не плащаш нищо, а болницата си взима парите от нашата НЗОК в последствие. Същото е и за другите европейци от ЕС в България. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
1 hour ago, AlexandraKo said:

Ами,да ти кажа, видях:

При пътуването до САЩ миналата година,имахме застраховки по 50 000 долара на човек. Една от нас падна,счупи си рамото.

Това стана в Бостън.Обадихме се на застрахователя,след около час чакане,се обадиха и казаха в коя болница да се отиде.Преглед,снимки,лекарства - всичко без нито стотинка.

Билет, на другия ден  до Истанбул,операцията там и билет до Бг - също.

Ако това се случи в Европа,с ЕЗК, докторът, само ще ти хвърли едно око за без пари.

Колкото чужденците се лекуват у нас с техните карти:(((

Видяла съм и други подобни случаи,с хора,с които пътуваме заедно.

Застраховките си работят.

За извън Европа съм съгласен и аз си правя. Но в една Гърция застрахователя не ми помогна с нищо освен със сметки за роуминг от обажданията ми към тях (беше преди да падне роуминга), после си платих всичко в болницата, защото ми отказаха да се занимават със застраховател искаха си ЕЗОК и накраая ми казаха, че ще ми платят разноските само, ако си преведа и легализирам всички документи, което струваше колкото съм й платил, за което не се разправях изобщо. В тази връзка предвид, че е безплатно, не пречи и не боли винаги си нося ЕЗОК в ЕС. Застраховката я имам от КК, но се надявам никога да не ми се налага да я ползвам. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 2 минути , Jorro каза:

За извън Европа съм съгласен и аз си правя. Но в една Гърция застрахователя не ми помогна с нищо освен със сметки за роуминг от обажданията ми към тях (беше преди да падне роуминга), после си платих всичко в болницата, защото ми отказаха да се занимават със застраховател искаха си ЕЗОК и накраая ми казаха, че ще ми платят разноските само, ако си преведа и легализирам всички документи, което струваше колкото съм й платил, за което не се разправях изобщо. В тази връзка предвид, че е безплатно, не пречи и не боли винаги си нося ЕЗОК в ЕС. Застраховката я имам от КК, но се надявам никога да не ми се налага да я ползвам. 

Няма спор, въпросът беше, дали е задължителна ЕЗК. Ако е задължителна, това ще разписано, както другите лични документи и ще се издава, като здравната книжка, чрез личния лекар. Но е хубаво, човек да я има. 

Двойно осигуряване:))))))

Иначе, всичко, което казваш, е така.Виждала съм проблеми и с картата, и със  застраховките.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

ЕЗОК не е задължителна и не е алтернатива на застраховките. Все пак добре е човек да я има.

 

Important – the European Health Insurance Card:

  • is not an alternative to travel insurance. It does not cover any private healthcare or costs such as a return flight to your home country or lost/stolen property,
  • does not cover your costs if you are travelling for the express purpose of obtaining medical treatment,
  • does not guarantee free services. As each country’s healthcare system is different services that cost nothing at home might not be free in another country.
  • Харесвам 7
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 3 часа, AlexandraKo каза:

Ами,да ти кажа, видях:

При пътуването до САЩ миналата година,имахме застраховки по 50 000 долара на човек. Една от нас падна,счупи си рамото.

Това стана в Бостън.Обадихме се на застрахователя,след около час чакане,се обадиха и казаха в коя болница да се отиде.Преглед,снимки,лекарства - всичко без нито стотинка.

Билет, на другия ден  до Истанбул,операцията там и билет до Бг - също.

Ако това се случи в Европа,с ЕЗК, докторът, само ще ти хвърли едно око за без пари.

Колкото чужденците се лекуват у нас с техните карти:(((

Видяла съм и други подобни случаи,с хора,с които пътуваме заедно.

Застраховките си работят.

Браво на този застраховател! Добре е да знаем кой е. Аз не съм намерила до момента читав.

Разходите в САЩ са големи и е много полезна такава препоръка, при установена лично добре организирана услуга.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Според мен въпроса беше конкретно за Испания и конкретно за настоящата ситуация, иначе разликите мезду ЕЗОК и застраховка достатъчно сме ги дъвкали

Предвид, че Ковид не се покрива от някои застраховки, може би е добре да имаш И здравна карта (или по-добра застраховка). Отделно, на сайта на МВнР бих разчитал въобще за друго, освен да те обърка допълнително, имайки предвид доста примери досега

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

https://lexins.bg/en/druzhestva/preview/47.html

 

https://www.spotins.bg/мондиал-асистанс

 

https://iandgbrokers.com/bg/zastrahovatelni-kompanii/mondial-assistance/produkti/zashtita-pri-pytuvane-standart-mondial-assistance

 

Сега погледнах, 50 000 € е била сумата на застраховката / ако не се лъжа, беше по около 160 лева на човек за 14 дни,/,  с Мондиал асистанс, които са част от Алианц.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Поради пътуване в Гърция реших да подам заявление за  ЕЗК. Казусът е, че срокът на валидност на ЛК изтичаше на другия ден. ЕЗК не се издава с червен паспорт. Служителката не ми изясни какво ще се случи с ЕЗК, когато си сменя ЛК.

Реших, че искам ЕЗК.

Получих си я и с облекчение установих, че в нея няма данни от ЛК, а само ЕГН -ето ми. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Хайде пак някоя служителка си съчинила нещо. От какъв зор да не може с паспорт, като е документ за самоличност? Ролята на документа е да се идентифицира лицето и да се свери името при транслитерацията, за да е вярно изписано на НЗОК. Естествено, че няма лк на картата. 

При децата например се издава с Акт за раждане (да се види, че аз съм родителя) и паспорт, ако има издаден - заради името на латиница. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Преди 3 седмици попълвах няколко заявления за ЕЗОК, включително такова с пълномощно, та ми се наложи да чета доста и внимателно из сайта им. По спомен - възможно е със всякакъв документ за самоличност да е, било то лична карта или международен паспорт.

 

P.S. Сега открих цитата, последното изречение от втората страница на заявлението е:

Quote

Когато гореподписаните лица имат само задграничен паспорт се вписват неговите данни и той се представя на приемащия заявлението служител, като се оставя копие от страниците със снимката и данните на лицето, което желае да получи ЕЗОК.

Както @jul каза, пак някоя служителка си е съчинила нещо или я е домързяло да провери. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
1 hour ago, Вероника said:

Поради пътуване в Гърция реших да подам заявление за  ЕЗК. Казусът е, че срокът на валидност на ЛК изтичаше на другия ден. ЕЗК не се издава с червен паспорт. Служителката не ми изясни какво ще се случи с ЕЗК, когато си сменя ЛК.

Реших, че искам ЕЗК.

Получих си я и с облекчение установих, че в нея няма данни от ЛК, а само ЕГН -ето ми. 

В езк няма данни "номер на документа за самоличност" по принцип, не е защото ти е изтичала личната карта на следващия ден. Единствено има значение дали към момента на вадене ти сиз здравноосигурена което е онлайн справка по ЕГН. 

Хипотетично: утре или на 1ви август може да те съкратят, да напуснеш и т.н., от тогава ти тече срок без осигуровки и като имаш пропуснати вноски, няма да можеш да си извадиш карта. Но ако вече я имаш извадена и останеш без работа/осигуряване, в приемащото лечебно заведение ще гледат само срока й, те няма да проверяват системите на НЗОК. Също ако-ако: ако в рамките на годината, в която е валидна картата ти, имаш прекъсване на осигурителните вноски, можеш сама да си ги внесеш със задна дата и догодина да си подновиш/извадиш нова карта.

На практика: половинката ми няколко пъти се е опитвал да си ползва тази карта в ЕС (в държавна болница) преди 3-4години и са отказвали да го преглеждат. Причина: НЗОК не била плащала задълженията към местните им структури на здравеопазването. От тогава изобщо не се занимава да си вади. Прави си Застраховка и толкова.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз пък предпочитам тройно подсигуряване - имам ЕЗК, застраховка по КК и отделно правя застраховка за пътуване. Не се знае какъв сакатлък може да се случи и къде, съответно кое от трите да ми свърши работа. Защо бих се лишила от ЕЗК, която при това е безплатна и се вади супер лесно и без галимации? 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

@jul В случая с моята половинка - мързи го и като е ударил греда, не му се занимава 🙂 Аз в момента също нямам ЕЗК карта, изтече през март и ха днес да отида до ДСК, ха утре, половин година мина. Не че точно през това време имаше кой знае къде да се ходи... Ако на детето изтичаше, щях да се размърдам, но детската е за срок от 5 години; следващата петилетка все ще се наканя да отида в близкия клон на ДСК да си извадя нова. 🙂

Връзка към коментар
1 hour ago, Яничка said:

А от къде става ясно, че картата има покритие за Covid? Иначе и аз съм доста скептична към тази карта...

Включва спешна неотложна помощ. Например: Ако имаш симптоми, задъхване, температура и т.н,  тест потвърди, че имаш covid и трябва незабавно да те сложат на легло, уж ще го покрие.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , slujitel каза:

Аз не мисля,  че ще оставят някой с ковид да се разхожда и да сее зараза някъде из Европа. Точно затова и при нас се приемаха и се лекуваха неосигурените. 

https://www.bnr.bg/varna/post/101295286/zdravnata-kasa-plashta-pri-zarazavane-s-covid-19-pri-patuvane

 

Отдолу има звуков файл, горе- долу е обяснено, от представител  на  РЗОК.

 

А тука пък, е обяснено, защо ни трябва застраховка и защо да не разчитаме само на ЕЗОК:

 

https://www.monitor.bg/bg/a/view/65564-Медицинска-застраховка-покрива-лечението-ни-в-чужбина

 

@slujitel, според мен, ще те лекуват, но ще си платиш, пък после, ще се разправяш с нашата ЗОК, която е толкова стисната, че нямам думи:((((( Отделно, “ пакет документи”, дето трябва да представиш. Като знам как работи системата, с която всеки ден общувам...

Сега, в този момент, само солидна застраховка, с покритие за Ковид-19.

Пък, ако си порежеш пръста, ще те превържат с ЕЗОК.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 27 минути , AlexandraKo каза:

https://www.bnr.bg/varna/post/101295286/zdravnata-kasa-plashta-pri-zarazavane-s-covid-19-pri-patuvane

 

Отдолу има звуков файл, горе- долу е обяснено, от представител  на  РЗОК.

 

А тука пък, е обяснено, защо ни трябва застраховка и защо да не разчитаме само на ЕЗОК:

 

https://www.monitor.bg/bg/a/view/65564-Медицинска-застраховка-покрива-лечението-ни-в-чужбина

 

@slujitel, според мен, ще те лекуват, но ще си платиш, пък после, ще се разправяш с нашата ЗОК, която е толкова стисната, че нямам думи:((((( Отделно, “ пакет документи”, дето трябва да представиш. Като знам как работи системата, с която всеки ден общувам...

Сега, в този момент, само солидна застраховка, с покритие за Ковид-19.

Пък, ако си порежеш пръста, ще те превържат с ЕЗОК.

Александра, беше споменала коя застрахователна компания има и застраховка  за Covid 19 при пътуване, но не мога да се сетя в момента. Много те моля, би ли я написала. Благодаря! 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
25 minutes ago, a6olq said:

Александра, беше споменала коя застрахователна компания има и застраховка  за Covid 19 при пътуване, но не мога да се сетя в момента. Много те моля, би ли я написала. Благодаря! 

Лев инс мисля, че имат

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.