Прескочи до съдържание

Стъпки за виза за САЩ


Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Разгледах голямата тема, която е започната преди години, но всичко е много разхвърляно и трудно става ясно кое след кое се прави и къде. Има дестеки отделни въпроса за това и онова и отговори.

Разбрах, че първо се плаща таксата, след това се попълва заявление, специалиални снимки и т.н. и накрая се стига до заветното интервю.

Някой, който е подавал скоро, може ли да обобщи всички тези стъпки в тази тема, ще бъде доста полезно ми се струва. Имаме дестеки обяснения, как се хваща влак или автобус от някое летище някъде по света, а за тази тежка за българите процедура по вадене на виза нямаме кратък и ясен пътеводител със стъпките на действие.

 

Колкото и да е дразнещ факта, че може да не ми дадат виза без причина и обяснение, реших да пробвам.

 

 

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Моя опит беше доста отдавна, но извън официалната информация: http://www.ustraveldocs.com/bg_bg/bg-niv-visaapply.asp мога да дам съвет да се заредиш с повечко търпение и да оставиш всякаквите мобилни устройства вкъщи. Откъм процес и последователност няма кой знае какви подводни камъни, може би формуляра да те затрудни с прекаления си буквализъм на определени места (избройте всички посетени държави, направо от магеланци да има как да се експортнат :))

 

Тагвам @iliana_t, за нея със сигурност знам че мина сравнително скоро през процеса. 

 

Иначе най-главния съвет - не купувай билети преди да имаш резултат 

....

....

Освен ако не е някоя супер промоция :)

Връзка към мнение
преди 22 часа, Alexander каза:

Здравейте,

 

Разгледах голямата тема, която е започната преди години, но всичко е много разхвърляно и трудно става ясно кое след кое се прави и къде. Има дестеки отделни въпроса за това и онова и отговори.

Разбрах, че първо се плаща таксата, след това се попълва заявление, специалиални снимки и т.н. и накрая се стига до заветното интервю.

Някой, който е подавал скоро, може ли да обобщи всички тези стъпки в тази тема, ще бъде доста полезно ми се струва. Имаме дестеки обяснения, как се хваща влак или автобус от някое летище някъде по света, а за тази тежка за българите процедура по вадене на виза нямаме кратък и ясен пътеводител със стъпките на действие.

 

Колкото и да е дразнещ факта, че може да не ми дадат виза без причина и обяснение, реших да пробвам.

 

 

Наскоро помагах на един приятел с кандидатстването та процедурата беше:

 

1. Снимане ( дигитална снимка)

2. Попълване на формуляра - https://ceac.state.gov/genniv/

3. Плащане на таксата с номера, който ти се дава при попълването , на стъпка : плащане.

4. Назначаване на дата за интервю : https://cgifederal.secure.force.com/?language=Bulgarian&country=Bulgaria , като е необходим референтния номер от вносната бележка за таксата.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Разбира се, че няма да купувам нищо преди да имам виза.

Някъде бях чел, за особеностите при самото плащане, но не намирам поста..

Връзка към мнение
преди 20 минути , Alexander каза:

Разбира се, че няма да купувам нищо преди да имам виза.

Някъде бях чел, за особеностите при самото плащане, но не намирам поста..

http://www.ustraveldocs.com/bg_bg/bg-niv-paymentinfo.asp

Редактирано от funny
грешен линк
  • Шок 1
Връзка към мнение
На 25/4/2018 в 9:17, Alexander каза:

Здравейте,

 

Разгледах голямата тема, която е започната преди години, но всичко е много разхвърляно и трудно става ясно кое след кое се прави и къде. Има дестеки отделни въпроса за това и онова и отговори.

Разбрах, че първо се плаща таксата, след това се попълва заявление, специалиални снимки и т.н. и накрая се стига до заветното интервю.

Някой, който е подавал скоро, може ли да обобщи всички тези стъпки в тази тема, ще бъде доста полезно ми се струва. Имаме дестеки обяснения, как се хваща влак или автобус от някое летище някъде по света, а за тази тежка за българите процедура по вадене на виза нямаме кратък и ясен пътеводител със стъпките на действие.

 

Колкото и да е дразнещ факта, че може да не ми дадат виза без причина и обяснение, реших да пробвам.

 

 

Здравей,

Предполагам ще кандидатстваш в Испания така че мога да споделя моя опит от лятото на миналата година.Ползвах страницата която е за Испания и Андора

https://ais.usvisa-info.com/es-es/niv

Плащането реализирах на тази страница с дебитна карта,след което си избрах дата за интервю в едно слънчево августовски утро.Имай предвид че трябва да носиш същата снимка и на интервюто.Процедурата е много добре организирана в Мадрид-още на опашката преди да влезеш в посолството ти сканират потвърждението за интервю и взимат снимката.Следва контрол за сигурност.На първото гише те питат мотивите за пътуване,моят беше трансатлантически круиз от Барселона до Маями минавайки през Пуерто Рико и оставайки три нощи след круиза в Маями.На второто гише взимат отпечатъци и те питат на какъв език искаш проведеш интервюто.Аз го водих на испански.Чакаш да дойде твоя номер и вече си на третото гише.Питаха ме неща които бях посочил в ДС-160,колко ми е заплатата,къде работя,семеен или в пареха.Дадоха ми 10 годишна туристическа виза.Нямам имоти нито в България,нито в Испания,живея под наем и договора ми е фихо дисконтинуо,а и ми беше първи сезон с този договор.Интервюто ми беше вторник сутрин и в петък си взех паспорта от пощата.

Пожелавам ти успех.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Така.....малко късно се включвам в дискусията, но все пак, ако мога да бъда полезна с нещо...

Алекс, до къде стигна с процеса? Попълни ли вече ДС-160? В темата за щатските визи бях писала за процеса на плащане. Аз го направих онлайн и много ми хареса бързината и удобството на този метод. Самото интервю не е нищо особено - питат 5-6 въпроса, т.е. само потвърждаваш това, което вече си посочил като информация в онлайн формата. Кратки и точни отговори са препоръчителни. На моето интервю, преди мен имаше едни баби дето отиваха за Коледа да си видят внучетата и можете да си представите колко ненужна и подробна информация даваха без дори някой да ги е питал.

В София процесът на влизане в сградата е следният:

1. Не отивай по-рано от 15 мин преди насроченият час, защото ще трябва да чакаш на отсрещния тротоар да мине време, а чакането понякога изнервя.

2. Ако решиш да отидеш с кола, имай предвид зелената зона в района и съответно многото паркирали коли около самото посолство. Свободни места след 08:30ч. много трудно се намират.

3. Като си пред главният вход, минаваш на прозореца в ляво. Даваш си задграничният паспорт. Там проверяват кой си и от колко часа ти е вюто, лепят една бележка и ти връщат паспорта.

4. Следва проверка за сигурност. Никакви ключове с батерия, телефоните изключени остават при охраната и ако имаш флашка, никакви други електронни устройства не могат да се съхраняват при тях. За дамите е забранено да се влиза с голями дамски чанти. Може да е малка чантичка (тип плик/портмоне). Самият набор от документи в найлонова торбичка/пликче, никакви папки или подобни неща.

5. Следва влизане в сградата за вютата

5.1. Първото гише по спомен даваш паспорта + потвърждението на DS-160

5.2. Вляво отиваш на първият прозорец и там подаваш абсолютно всички подкрепящи документи, които носиш в себе си. Дори и да са ти поискали конкретни 1-2 документа, ти дай всичко.

5.3. Следва чакане - сядаш на столовете и ще те повикат по име. В зависимост кога си решил да се явиш, може да има много хора. Сега тръгват студентите и е някаква лудница.

5.4. Викат те на прозореца за даване на отпечатъци. 10 пръста.

5.5. Пак чакане да те повикат на друг прозорец, където вече ти задават въпросите. Мен не ме попитаха на какъв език искам да е интервюто, а направо господинът започна с въпросите. На хората преди мен им беше предложено и на български, ако желаят. Това е без значение, защото по никакъв начин няма да повлияе на крайният резултат.

5.6. При мен мина успешно и ми каза, че до няколко дни ще си получа паспорта. Не мога да дам информация, обаче какво и дали изобщо казват нещо при неуспешен развой.

 

Питай, ако имаш други неяснотии :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

До никъде не съм стигнал, просто защото дори не съм започвал. Само съм регистриран в сайта на консулството им. Смятам да кандидатствам през лятото, нямам бърза работа, хем да няма много хора.

Видях, че има изисквания и за снимките, та първо тях трябва да правя, а най-голямото ми чудене е дали да пусна за тримата или един по един и до където стигнем.

Това с допълнителните документи е малко страно, хем никой не ти казва какво иска, но пък аз да съм носел всичко какво имам.. доста е объркващо.

Имам и покана, но не знам дали има смисъл от нея, още повече, че същия човек, който ми я направи е правил преди 1-2 год за негов приятел, но не са му дали виза в последствие.

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Alexander каза:

Това с допълнителните документи е малко страно, хем никой не ти казва какво иска, но пък аз да съм носел всичко какво имам.. доста е объркващо.

Имам и покана, но не знам дали има смисъл от нея, още повече, че същия човек, който ми я направи е правил преди 1-2 год за негов приятел, но не са му дали виза в последствие.

 

При първите ни кандидатствания за виза ( през 1998) , когато електронни формуляри и указания нямаше, даваха едно листче с инструкции .

Та там пишеше , че допълнителните документи ,които кандидата трябва да носи са тези, показващи здравите връзки на лицето с България ( ти да видиш) - нотариални актове, документи за притежание на коли, фирмени документи, наличност по банкови сметки и т.н. Но, тогава тези хартии се носеха предварително в посолството, заедно с попълнен формуляр, там ти дават дата и час за интервю и докато ти докато ти дойде деня за интервю се предполагаше , че някой разглежда документите.

При последните ни кандидатствания , когато всичко е онлайн, пак носехме тези хартии, но никой не ги и поглеждаше по време на интервюто.

Имах чуството че вече знаеха всичко което им е необходимо и хартиите бяха само за лично успокоение на кандидата :lol:

 

Покана съм носела на 3 от интервютата а на 4-тото - не. И трите покани бяха от един и същи човек, като резултата беше следния - отказ, виза, виза, виза.

Писала съм някъде че при отказа бяхме с най-много документи + дете на 3 години , оставащо в България. 

 

Та общо взето носи всичко, което си решил, макар и само за собствено удовлетворение, а дали ще ти дадат виза си е малко въпрос на късмет и до това колко процента откази за календарната година са дали и имат ли да наваксват с тях или не :)

Редактирано от funny
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моите наблюдения също са , че предварително е взето решение на база на инфото от електронният формуляр . Според мен,  информацията се проверява и разглежда предварително , “ лупва” се препоръчително ДА или НЕ ,или пък да се поиска допълнителна информация...

Редактирано от stanislavpp
Връзка към мнение
преди 4 часа, Alexander каза:

Видях, че има изисквания и за снимките, та първо тях трябва да правя - Ако не ти се занимава да се снимате и после да оразмериш снимките сам вкъщи, другият вариант е да отидеш в което и да е фото и да кажеш, че са за туристическа виза. Те там си знаят как да ги нагласят. Дори не ти е нужен хартиен носител. Дигиталното копие, което прикачаш накрая на попълването на ДС формата е напълно достатъчно. Аз дадох 10 лв за диги + хартиени копия и накрая на интервюто ми върнаха снимката, защото не им трябва. Но диги копието си ми стои във флашката и си го прикачам за други поводи.

Стига да е успешно прикачена в електронния формуляр, няма смисъл от хартия. НО, ако поради някаква причина има проблем с прикачането в ДС-160, не е проблем да се разпечата потвърждение за попълнени данни без снимка, тогава обаче е задължително да се занесе на интервюто хартиено копие на всеки кандидатстващ в съответния размер. 

 

а най-голямото ми чудене е дали да пусна за тримата или един по един и до където стигнем. - Моят съвет е да подадете заявления и да се явите на интервю всички заедно, защото си представи риска, ако на първия дадат виза, а на следващия откажат?! Така поне като сте семейство и имате еднакви намерения, така и те ще могат да са наясно и да вземат решение за цялото семейство.

 

Това с допълнителните документи е малко страно, хем никой не ти казва какво иска, но пък аз да съм носел всичко какво имам.. доста е объркващо. - Не се притеснявай. Няма нищо объркващо. Причината, поради която няма ясни и точни изисквания за конкретни документи е, че всеки случай се разглежда индивидуално. Не може да изискват на всеки нотариален акт за имот да речем, защото не всеки има такъв. Много хора не носят абсолютно никакви подкрепящи документи, освен ДС-160 и платената такса и им дават визи. Дали са ти свободата по твоя преценка да занесеш това, което смяташ, че е нужно, за да докажеш, че има за какво да се върнеш в България. Ако имаш подкрепящи документи от друга държава, не е лошо да приложиш нещо и от там.

 

Имам и покана, но не знам дали има смисъл от нея, още повече, че същия човек, който ми я направи е правил преди 1-2 год за негов приятел, но не са му дали виза в последствие. - Попринцип покана не е необходима и не е задължителен реквизит за кандидатстване. Ако цел на пътуването е да отседнете или просто да се видите с вашия човек, не пречи да я занесеш (така и така я имаш вече). Ако на вюто дадете причина, че отивате просто на туризъм, изобщо няма смисъл да се носи поканата. Един примерен план с набелязани градове за посещение и няколко атракции е напълно достатъчен.

 

Давай да изясним и другите притеснения

 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Още в първите стъпки при попълване на имена, паспорт, адрес  ми искат - Потвърждение номер DS-160:, това значи ли, че първо трябва да се плати и след това да се продължи с попълването?

 

Връзка към мнение

image.png.61c1cdccca22e25bfe5da86195dd7d81.png

 

Това е още в началото, какво се пише в полето Потвърждение DS-160?

Горе има друг линк, а аз влизам в https://cgifederal.secure.force.com/selectvisacode

 

или трябва тук?

https://ceac.state.gov/GenNIV/Default.aspx

Връзка към мнение
преди 7 минути , Alexander каза:

image.png.61c1cdccca22e25bfe5da86195dd7d81.png

 

Това е още в началото, какво се пише в полето Потвърждение DS-160?

Това не е ли формата която се попълва в последствие за насрочване датата за самото интервю ?

 

 

Връзка към мнение
В момента, funny каза:

Това не е ли формата която се попълва в последствие за насрочване датата за самото интервю ?

 

 

Не знам

Връзка към мнение

Искат точен адрес, където ще съм в Америка! Това някакъв майтап ли е? Аз не знам дали ще ме пуснат, нито знам къде точно и кога ще ида, но искат да им кажа прфедварително, какво се пише в това поле?

Връзка към мнение

Ами на път съм..няма как да се попълни повече от 1 стр , следва изхвърляне и мъки за влизане, по 1-2 мин зависва сайта, да не говорим как се вижда на половин екран..Вече мина 1 час, а май не съм стигнал и половината от първата част по попълването.

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 минута , Alexander каза:

Ами на път съм..няма как да се попълни повече от 1 стр , следва изхвърляне и мъки за влизане, по 1-2 мин зависва сайта, да не говорим как се вижда на половин екран..Вече мина 1 час, а май не съм стигнал и половината от първата част по попълването.

Чакай! Ще стигнеш до въпроси за казарма, дати на брак, развод... Ще си кажеш всичко!:lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.