Прескочи до съдържание

Москва и Санкт Петербург


ruwenzogy

Препоръчани мнения

Здравейте приятели,

Остана по-малко от месец от плануваното ни кратко пътуване - Москва - Санкт Петербург - Баку.

Реших, че точно днес, в Деня на Победата и празник на Русия е време да си отворя една темичка с въпроси и отговори по нашето пребиваване там.  Прочетох каквото има из форума, но си мисля, че е доста малко за тази необятна страна, и струва ми се малко недолюбвана, незнайно защо..... Благодаря  на Сашка , а и на всички писали по темата РУСИЯ.

Ние ще сме три дни в Москва, четири в Санкт Петербург и три в Баку, в апартаменти от Букинг.  Не ми стана ясно въпроса с регистрацията.  трябва ли да правим нещо като пристигнем, или хазяите имат такова задължение, или пък въобще подобни регистрации са отпаднали....

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Eager_Traveler_Paul

Хазяите трябва да си ви регистрират. Тъй като си в апартаменти, помоли при всяко сменяне на апартамента (демек един път в Москва, един път в Питер) да те регистрира хазяинът. Имаш срок от 7 дена да се регистрираш, ама ти ще пребиваваш на едното място 3 дена, а на другото 4. Така че те съветвам регистрацията да става в началото на престоя. Ако бяхте в хотел, щяха те да се занимаят с процедурата през първите 24 ч от настаняване. С частни лица трябва те да ви регистрират във ФМС. 

Ако не се регистрирате ще подведат под отговорност хазяите, но ще си изпатите и вие при напускане на територията на страната, затова не се притеснявай да им напомниш веднага да ви регистрират. 

За съжаление моят престой в Москва бе сведен до 2-часова разходка, иначе бих ти дал разни съвети. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ох, как ти завиждаааам! :)

Хазяите трябва да ви регистрат, още при настаняването се попълват едни карти, като едно време при нас.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тая част с регистрацията наистина е малко неясна и не съвсем уредена. По закон от мястото на настаняване са длъжни да те регистрират и не е нужно да правиш нищо, а от хотела трябва да попълнят нужните документи. Само, че на практика не винаги се получава така. Освен това някои хотели имат такса. В хотела в Москва, в който бях отседнал ме регистрираха без проблем, без да плащам нищо, когато пристигнах вечерта и още на следващата сутрин ми дадоха документа. В Санкт Петербург и в Суздал например не са ме регистрирали, но аз и не настоявах тогава. Доколкото знам, трябва да се регистрираш в рамките на 7 работни дни след пристигане, така че при по-кратък престой не би трябвало да е проблем и да нямаш регистрация, но все пак за по-сигурно, най-добре е да се иска от хотела да те регистрират.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дъщеря ми 3 пъти ходи в Москва, като първия път беше в частна квартира за 7 дни и ходи до пощата да се регистрира сама. Както тя се изрази - "и тези в пощата не им беше ясно защо го правя а и на мен, защото никой за нищо не ми поиска тази регистрация".

Втория и третия път беше за по 5 дни и изобщо не е правила регистрация ( на гости, не на хотел).

 

А ето и официална информация ( на руски) :

 

https://goingrus.com/info/ru/get-russian-visa/vremennaya-registratsiya-inostrannykh-grazhdan

Редактирано от funny
  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Благодаря ви. Разбрах, че хазяите трябва да ме регистрират. Но ако все пак не им хареса това да се занимават с нещо неприятно за някакви си три - четири дни. Дали това няма да ни вгорчи взаимно съжителството...

Друг въпрос е свързан с метрото. Гледам , че единичния билет е някакви копейки, което е прекрасно. но дали няма и някакви дневни карти, които да намалят още повече тази цена... Също дали цената и в двата града е еднаква...

И най-важното, кои са най-интересните и красиви станции, които не бива да се изпуснат за разглеждане...

Цитат

 

 

Връзка към мнение

Аз се регистрирах сама в пощата, като си носих копие на резервацията, но дойде и представител на хазяите за да потвърди на място, че отсядам в тяхно жилище. Доколкото си спомням, трябваше да попълвам и номер на паспорт и виза, та се чудя как така друг те регистрира сега?

Връзка към мнение
Eager_Traveler_Paul

Директно ти давам линк за актуалните цени на картите и билетите в Московското метро. Знам, че знаеш руски, така че няма проблем:
http://metro.mwmoskva.ru/stoimost-proezda.html

Едва ли цените са еднакви в столицата и в Питер. Предполагам в стария царски град ще е една идея по-евтино, ама говоря наизуст. За най-добрите оферти винаги питай  по руски бабушките, които продават билетчета. 

Метростанция, която ме остави с отворена уста, беше Театральная. Тя е и най-близката до Красная площадь :)

P.S. четейки повече за специфичните станции, попаднах на тези статии - 
https://travel.rambler.ru/article/3318/ ,  https://travel.rambler.ru/article/131/

Редактирано от Eager_Traveler_Paul
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Имам въпрос относно предварителната продажба на билети за следните обекти:  в Москва - храма Василий Блажени и Новодевическия манастир,  както и в Санкт Петербург - за Исакиевския събор, за църквата Спас на Крови, както и за Петропавловската крепост.

Който ги е посещавал, може ли да сподели има ли големи опашки на място, и дали има онлайн предварителна продажба на входни билети...

Връзка към мнение

Ето ти сайтът за всякаква информация, почивни дни, цена на билетите, за СП.

 

https://www.spb-guide.ru/page_5481.htm

 

Исакиевский собор, он-лайн билети:

 

http://isaak.ticketnet.ru/ru/#section=3

 

Он-лайн билети за Василий Блажени/ Покровский собор/:

 

http://tickets.shm.ru/ru

 

За Новодевичевския манастир:

 

https://www.getyourguide.com/-l90126/?cmp=ga&campaign_id=994968855&adgroup_id=51584642141&target_id=aud-295978319950%3Akwd-442238560945&loc_physical_ms=1001464&match_type=p&ad_id=266652852869&keyword=новодевичий+монастырь+москва&ad_position=1t1&feed_item_id=&placement=&partner_id=CD951&gclid=CjwKCAjw_47YBRBxEiwAYuKdwxS8ftXZ5U-8S9u0JL5S9WoVBR-FBeXN8ZbS1rAYuEGgKjuM7TZLhRoCKJ4QAvD_BwE&utm_force=0

 

Иначе, навсякъде има каси, ама се чака на опашки. Работата е на късмет - дали има или няма много групи.

Имай предвид, че в повечето храмове не пускат с къси панталони и разголени рамене, трябва мъжете да са с дълги, а жените с шал, ако нямат ръкави.

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 2 часа, ruwenzogy каза:

Имам въпрос относно предварителната продажба на билети за следните обекти:  в Москва - храма Василий Блажени и Новодевическия манастир,  както и в Санкт Петербург - за Исакиевския събор, за църквата Спас на Крови, както и за Петропавловската крепост.

Който ги е посещавал, може ли да сподели има ли големи опашки на място, и дали има онлайн предварителна продажба на входни билети...

На много туристически места в Русия има различни цени за местни и за чужденци. Без особени проблеми можеш да си вземеш от евтините ако си ги поискаш на руски, но понякога има колосални опашки. Например на Ермитажа и Екатерининския дворец е добре да имаш предварително купени от "скъпите" за чужденци, въпреки, че специално на Ермитажа има два автомата, където продават само скъпи и не се чака много.

Редактирано от koliob
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А някой ходил ли е индивидуално в Петерхоф. Гледам на сайта продават онлайн билети за парковете, фонтаните и малките дворци, но не и за Големия дворец. Да няма нещо ремонт, или да се продават билети само на място. Пише, че индивидуалните туристи влизат също на групи, когато се съберат 30 човека, но само два пъти на ден. Това прави 60 индивидуалиста, което е доста притеснително след като не можеш да си купиш билети предварително...

Връзка към мнение

На място ги продават. И наистина се влиза на групи. Не е голяма загуба ако не успееш да влезеш. Не, че не си заслужава, но не е и чак толкова впечатляващо. Там също има различни цени за граждани на Русия и чужденци. Разликата е в пъти.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 минути , ruwenzogy каза:

А някой ходил ли е индивидуално в Петерхоф. Гледам на сайта продават онлайн билети за парковете, фонтаните и малките дворци, но не и за Големия дворец. Да няма нещо ремонт, или да се продават билети само на място. Пише, че индивидуалните туристи влизат също на групи, когато се съберат 30 човека, но само два пъти на ден. Това прави 60 индивидуалиста, което е доста притеснително след като не можеш да си купиш билети предварително...

На Петерхоф ние си влезнахме индивидуално. Ходихме с маршрутка до там. Спира на 200-300 метра от входа, ако питате шофьора или хората в нея ще ви упътят къде да слезете. Касите тъкмо бяха отворили и нямаше опашки. Ние умишлено отидохме рано, още при отварянето, тъй като в един определен час пускат фонтаните и това е голямата атракция. Не помня вече какви билети си купихме, но в цената влизаше обиколка на двореца и обиколка на парка. На входа на самия дворец пускаха групите с предимство, но ние се шмугнахме с една от тях.....стана малко на майтап работата, щото и ние не разбрахме какво точно искат от нас :) 

Относно разликата в цената, на няколко пъти се опитахме да вземем от тези с цени за граждани на руските федарации, но ни искаха документ (явно заради опита да говорим развален руски).

Редактирано от boogy83
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Според мен до Дворцовия мост- страната на Ермитажа20170630_011423.thumb.jpg.e60952f7daf8eff904a25574da4724af.jpg20170630_011643.thumb.jpg.965a13ed2c1603834304fe21a3c54530.jpg

 

Това е края на юни миналата година.

А ето графика за тази

http://razvodka-mostov.ru/

 

Редактирано от dikrasteva
  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение

По графиката мога да заключа, че всичко става след един в полунощ, а мисля, че тогава вече метрото не работи.  И за съжаление ще пропуснем тази атракция.

Връзка към мнение
преди 13 минути , ruwenzogy каза:

По графиката мога да заключа, че всичко става след един в полунощ, а мисля, че тогава вече метрото не работи.  И за съжаление ще пропуснем тази атракция.

Да, мостовете се вдигат през нощта. По принцип пишеше, че има някакви нощни автобуси, но не разчитай.... Ние към 3-4 през нощта решихме да се прибираме с такъв, но след доста чакане (повече от интервала през който трябва да пътуват) не дойде и си тръгнахме пеша. През цялото време докато вървяхме по Невский проспект не ни задмина нито един автобус.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, ruwenzogy каза:

По графиката мога да заключа, че всичко става след един в полунощ, а мисля, че тогава вече метрото не работи.  И за съжаление ще пропуснем тази атракция.

Мостовете се вдигат по график. Не бих пропуснал точно това в Санкт Петербург. Има организирани екскурзии на различни фирми, като билетите се продават на площада пред Гостиный двор (в последните часове цените обикновено падат). Мисля, че започват от около 22:00 часа с двучасова обиколка на забележителностите с автобус и екскурзовод, а след това с корабче, което минава последователно под вдигнатите мостове, малко след като се отвори всеки един от тях. След това - пак на автобуса за допълнителна обиколка на други - не по-малко интересни забележителности (с кратка почивка в нещо средно между ресторант и закусвалня) и няколко минути преди да тръгне сутрешното метро ви оставя отново на Гостиный двор. Мисля, че екскурзиите на всички фирми са сходни и като цена и като съдържание. Може да е проблем, че повечето са само на руски, но пък това, което разказват е доста интересно и увлекателно. Лично на мен много ми хареса, още повече, че по време на "белите нощи" нощта е със символична продължителност. 

 

https://www.tur-v-spb.ru/obzornyie-ekskursii-po-sankt-peterburgu/nochnaya-ekskursiya-s-panoramoj-razvedeniya-mostov/

 

Друго място, което заслужава особено внимание, а не е топ приоритет за туристите е Юсупувския дворец. Интересно е, че статута му и до днес не е на музей, а е дом на учителя, може би за да има по-сериозна причина да се откаже реституцията на фамилията Юсупуви.

 

https://www.yusupov-palace.ru/ru/excursions

Редактирано от koliob
  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 4 часа, boogy83 каза:

На Петерхоф ние си влезнахме индивидуално. Ходихме с маршрутка до там.

 

Маршрутките в Санкт Петербург и в Русия изобщо могат също да бъдат уникално изживяване. Там това е основен вид транспорт за крайградските маршрути и всъшност може да е всякакво превозно средство с между 5 и 50 места на възраст между 5 и 50 години. Много често шофьорите са от Кавказ и не говорят много много, но пък се случва да разберат къде искаш да отидеш. От друга страна са най-евтиният и удобен транспорт. В градовете почти няма таксита, а доколкото ги има се ползват главно от чужденци. Местните просто махат с ръка и спират някоя от случайно минаващите коли и след кратък разговор с шофьора - ако посоките съвпадат се качват срещу малка такса. 

Редактирано от koliob
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Нощната екскурзия изглежда прекрасно. Надявам се да се възползваме...

Имам едно друго чудене. На картата гледам, че Петропавловската крепост и на островче, което е свързано с две мостчета. Дали и на двете има входове/изходи, защото искам да вляза от едното място и да изляза от другото, тоест да продължа, а не да се връщам...

Връзка към мнение
Дани Магелани
Преди 1 час, koliob каза:

Маршрутките в Санкт Петербург и в Русия изобщо могат също да бъдат уникално изживяване. Там това е основен вид транспорт за крайградските маршрути и всъшност може да е всякакво превозно средство с между 5 и 50 места на възраст между 5 и 50 години. Много често шофьорите са от Кавказ и не говорят много много, но пък се случва да разберат къде искаш да отидеш. От друга страна са най-евтиният и удобен транспорт. В градовете почти няма таксита, а доколкото ги има се ползват главно от чужденци. Местните просто махат с ръка и спират някоя от случайно минаващите коли и след кратък разговор с шофьора - ако посоките съвпадат се качват срещу малка такса. 

И да не съвпадат, пак става. Въпрос на пари. :lol:

Ние веднъж спряхме градски автобус и го отклонихме от маршрута. Трябваше да ни закара до нашето Посолство. Бяхме не малко хора.

Годината - далечната 1992.:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 27 минути , ruwenzogy каза:

Нощната екскурзия изглежда прекрасно. Надявам се да се възползваме...

Имам едно друго чудене. На картата гледам, че Петропавловската крепост и на островче, което е свързано с две мостчета. Дали и на двете има входове/изходи, защото искам да вляза от едното място и да изляза от другото, тоест да продължа, а не да се връщам...

Има входове/мостчета  и от двете страни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, koliob каза:

Маршрутките в Санкт Петербург и в Русия изобщо могат също да бъдат уникално изживяване.

ООО да, определено беше интересно с маршрутката. Сядайки най-отзад минахме и се отъркахме по всички нагъчкани в нея хора и после като седнахме на задната седалка по разни дупки си удряхме чак главите в тавана, подскачахме и се държахме като във влакче на ужасите. Но това не е кой знае какво, като се има предвид, че сме българи и за нас това преживяване се е ежедневие в Софиските маршрутки :) В метрото в москва е нещо още по-уникално да се возиш...от шума и резките завои имаш чувството че скоро или ще излетиш или ще дерайлира метрото, но всички около теб са толкова спокойни и свикнали с това, че те напушва на смях :)

  • Харесвам 4
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 20 часа, boogy83 каза:

На Петерхоф ние си влезнахме индивидуално. Ходихме с маршрутка до там. Спира на 200-300 метра от входа, ако питате шофьора или хората в нея ще ви упътят къде да слезете.

Ние смятаме на отиване да ходим с някакво корабче, че било много красиво подхода откъм реката. А мислим да се връщаме или с маршрутка , или с влакче за по-евтино.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.