Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Португалия


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Португалия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Кои авиокомпании летят до Мадейра?

- Какви са средните температури през август в Лисабон?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Как да разпределим дните между Северна и Южна Португалия??

- Заслужават ли си плажовете на Алгарве?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Португалия пусна евтин месечен жп билет за неограничено пътуване из страната

orig.jpg?_=1692174896

Слънчевата Португалия последва стъпките на германския "Deutschlandticket", като пусна месечна железопътна карта само за 49 евро.

Националният железопътен билет е в продажба от 1 август и е достъпен за всички, включително и за туристите. Той се издава от националната железопътна компания Comboios de Portugal (CP) и пътниците могат да извършват нелимитиран брой пътувания без ограничения във времето.

Пропуските се предлагат в билетните каси на CP в цялата страна и могат да бъдат закупени от 21-во число на месеца за следващия. Нещо повече, железопътните пропуски могат да бъдат възстановени, в случай че плановете ви се променят.

 

Градските железници и автобуси също са изключени, което означава, че за услуги като Alfa Pendular, Intercidades, InterRegional, Internacional и градските услуги в Порто, Лисабон и Коимбра ще са необходими отделни билети.

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Този път, макар че отново ще бъдем за малко в Лисабон /2х1 ден/, реших да прочета повече за обществения транспорт в града. И какво открих - отговор къде са изчезнали 6€🙂

Миналата година си взехме от машина 2 карти, всяка с по 2 билета за метро/автобус вътре. От банковата карта, с която платихме, бяха удържани повече пари, отколкото е цената на картите и билетите. Касовата бележка също беше за по-малка сума. Тия дни, четейки за картите VIVA viagem, в сайта на градските автобуси открих, че към всяка карта има депозит от 3€. Чудно е как сме ги запазили досега, но е факт, че имаме 2 карти VIVA viagem, чиято 1-годишна валидност изтича точно в деня на кацане в Лисабон.

Въпросът ми е за този депозит от 3€. Трябва ли да стои като наличност в картата дори и след преиздаването й като изтекла? Може ли с него да се купи друг билет/и? Въобще чудно ми е какво става с този депозит? Ако трябва да стои, излиза, че до края на живота си, а и след това, съм вложила 3€ в лисабонския транспорт🙂

 

IMG_2130.jpeg

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Как стои въпроса с тоалетните из града? В Истанбул и Париж например, има навсякъде, в други градове, включително и София, освен по молове и заведения, няма къде. 

 

Та ми е интересно и из Португалия, специално Лисабон, как са нещата:)

Връзка към мнение
34 minutes ago, ProstoAZ said:

Как стои въпроса с тоалетните из града? В Истанбул и Париж например, има навсякъде, в други градове, включително и София, освен по молове и заведения, няма къде. 

 

Та ми е интересно и из Португалия, специално Лисабон, как са нещата:)

Простата алармира?

Навсякъде има Macdonald's, за по един макпиш. 

Връзка към мнение
преди 52 минути , era123 каза:

Простата алармира?

Навсякъде има Macdonald's, за по един макпиш. 

🙂 простата държи, но всякакви хранителни експерименти и пътувания нагоре-надолу може да отворят други грижи, та човек да си знае:))) 

 

благодаря, Изи.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 18.10.2023 г. в 8:44, ДиянаВ каза:

Този път, макар че отново ще бъдем за малко в Лисабон /2х1 ден/, реших да прочета повече за обществения транспорт в града. И какво открих - отговор къде са изчезнали 6€🙂

Миналата година си взехме от машина 2 карти, всяка с по 2 билета за метро/автобус вътре. От банковата карта, с която платихме, бяха удържани повече пари, отколкото е цената на картите и билетите. Касовата бележка също беше за по-малка сума. Тия дни, четейки за картите VIVA viagem, в сайта на градските автобуси открих, че към всяка карта има депозит от 3€. Чудно е как сме ги запазили досега, но е факт, че имаме 2 карти VIVA viagem, чиято 1-годишна валидност изтича точно в деня на кацане в Лисабон.

Въпросът ми е за този депозит от 3€. Трябва ли да стои като наличност в картата дори и след преиздаването й като изтекла? Може ли с него да се купи друг билет/и? Въобще чудно ми е какво става с този депозит? Ако трябва да стои, излиза, че до края на живота си, а и след това, съм вложила 3€ в лисабонския транспорт🙂

 

IMG_2130.jpeg

Отговори на горните мои въпроси🙂
На 23.12.2023 г., точно след една година от предишното ни пътуване към Мадейра, отново кацаме в Лисабон, този път за нощувка преди следващ полет за Сао Мигел. За да си изясня положението с миналогодишните карти VIVA viagem, заставам на гише с обслужване от човек. Провери картите и установи, че във всяка имаме по 2 пътувания. Така 3-те евро се намериха и впоследствие оползотвориха🙂. Докато има сума в картата, може да се ползва и след изтичане на валидността, но не може да се зарежда. Понеже щеше да ни трябва отново транспорт от и до летището след седмица, а и кацахме късно вечерта на 1 януари, използвах случая да купя в аванс от просветения човек на гишето нови карти с по два билета в тях без разни добавени скрити суми за депозити🙂. Ето я и новата карта.

IMG_5029.jpeg.8189ec0b7eefc1a457e96b0e5acd3887.jpeg

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
backpacking.southamerica

Здравейте, бихте ли ми дали съвет за закупуване на билети за влак от Лисабон до Порто? Прочетох в темата, че е хубаво да се купуват възможно най-рано, но в този сайт - https://www.cp.pt/passageiros/en/buy-tickets - виждам, че могат да се купуват само за 2 месеца напред, като цяло това ли е сайтът от който е препоръчително да се купува, има ли други и тн? Каквато и да информация ще ми е от ползва, благодаря! 😊

Връзка към мнение
преди 1 час, backpacking.southamerica каза:

Здравейте, бихте ли ми дали съвет за закупуване на билети за влак от Лисабон до Порто? Прочетох в темата, че е хубаво да се купуват възможно най-рано, но в този сайт - https://www.cp.pt/passageiros/en/buy-tickets - виждам, че могат да се купуват само за 2 месеца напред, като цяло това ли е сайтът от който е препоръчително да се купува, има ли други и тн? Каквато и да информация ще ми е от ползва, благодаря! 😊

Това е сайта, да,  трябва регистрация за да може да се купуват билети 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен 2 месеца напред е излишно, цените на влаковете са фиксирани и няма да са по евтини 2 месеца по-рано. Единственото важно е, че за повечето влакове има една промоционална тарифа от която може да се възползвате най-късно една седмица преди заминаването. Когато избереш билет, на сайта ще видиш различни опции за тарифи, ученически, за пенсионери и т.н. Промоционалната за ранно купуване  е отделна от тях (промо цената е обозначена с една жълта звездичка). Важно е при купуване на билета да се избере тази тарифа иначе автоматично ще си ви таксува по стандартната.

 

Друга добра алтернатива на влаковете са автобусите. Има Flixbus и местните Rede Expressos. Аз ползвах Rede и автобуса беше супер. 12€ Лисабон - Коймбра - Порто, срещу 20,5€ за AP Порто - Лисабон (най-бързия влак). Автобусите са съвсем малко по-бавни от влака, като се има предвид че влака често закъснява поне с малко, не е изключено и с автобус да се стигне по бързо.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 1 час, Blago каза:

Според мен 2 месеца напред е излишно, цените на влаковете са фиксирани и няма да са по евтини 2 месеца по-рано. Единственото важно е, че за повечето влакове има една промоционална тарифа от която може да се възползвате най-късно една седмица преди заминаването. Когато избереш билет, на сайта ще видиш различни опции за тарифи, ученически, за пенсионери и т.н. Промоционалната за ранно купуване  е отделна от тях (промо цената е обозначена с една жълта звездичка). Важно е при купуване на билета да се избере тази тарифа иначе автоматично ще си ви таксува по стандартната.

 

Друга добра алтернатива на влаковете са автобусите. Има Flixbus и местните Rede Expressos. Аз ползвах Rede и автобуса беше супер. 12€ Лисабон - Коймбра - Порто, срещу 20,5€ за AP Порто - Лисабон (най-бързия влак). Автобусите са съвсем малко по-бавни от влака, като се има предвид че влака често закъснява поне с малко, не е изключено и с автобус да се стигне по бързо.

Tочно за тези промоционални тарифи си взех билет от Лисабон до Порто в деня, в който ставаха 2 месеца до пътуването и по обедно време бяха свършили промоционалните билети за удобните часове.

Връзка към мнение
35 minutes ago, Ognyan said:

Tочно за тези промоционални тарифи си взех билет от Лисабон до Порто в деня, в който ставаха 2 месеца до пътуването и по обедно време бяха свършили промоционалните билети за удобните часове.

Възможно е предполагам. Аз лично си взех билет за влак в 2 на обяд около 10 дни преди пътуването с него. Имаше си билети с намалението. Да уточня все пак, че беше Февруари. Възможно е и с наближаване на датите да пускат повече билети с намаление, но това не мога да го потвърдя.

 

Иначе ето тук има малко повече информация за този тип билет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.