Прескочи до съдържание

Говорим си за: Доминиканската Република


гост

Препоръчани мнения

На път, разкажи малко повече, ако не те мързи. Как ги обикаляхте тези селца - наехте рент-а-кар или по друг начин; ресторанти, кафетерии извън големите хотели посетихте ли; има ли хубав ром, пури? .... абе, не може да няма!

Аз затова написах, че са най-лошо похарчените ми пари :) . Просто седяхме на един плаж и пиехме едни коктейли... Не, не сме посещавали ресторанти и кафетарии извън хотела, а околните села ги видяхме с такси. Не помня цифри, но беше евтино /ние бяхме четирима/.

Пури има многоооооо и вскакви. От евтини пури, които се продават на плажа за около долар парчето до специални "фабрики". Слагам го в кавички, защото там имаше 1-2 човека, които свиват пури и 3-4-5 човека, които ги продават. Ако си харесаш такова място те вземат от хотела с техен транспорт.

post-295-0-61967800-1383706423_thumb.jpgpost-295-0-51250600-1383706427_thumb.jpgpost-295-0-19429600-1383706431_thumb.jpgpost-295-0-81017400-1383706434_thumb.jpg

Можеш да избереш какво искаш - силни, слаби, с повече кубински тютюн, с повече доменикански... Изобщо по твой избор. Можеш да пренесеш 1 кутия. Там пуших най-хубавите цигари. Някакво графитено боро беше, което просто няма аналог с цигарите, които пушим тук. Цена около 1.5 долара на кутия.

Ром има всякакъв... Избор голям. Имат едни открити барове, в които си танцуваха и си пееха денонощно.

Това, с което аз запомних Доминикана е че ни удари земетресение от 5.8 по рихтер /ние бяхме няколко месеца след голямото заметресение в Хаити и много се уплаших/. Факт е обаче, че като си се подкарал на коктейли от 9 сутринта земетресение в 1.30 през нощта не ти прави кой знае колко впечатление. Никой от хотела не мръдна... Все едно нищо не се е случило. Другото нещо е, че плажа пред хотела всеки ден изглеждаше различен. От графитено сива до всички цветове на синьото и зеленото. Много яко. И летището в пунта кана ме впечатли. Нагоре някой писа за него. Наколно нещо с монитори, опоменаващи гейтовете. Огромна градина за пушачите с каменен зид около метър висок и пред те самолетите. Пушиш си, пиеш си ром, слушаш музика на живо и гледаш как излитат. Много яко.

post-295-0-45924300-1383707270_thumb.jpgpost-295-0-29226600-1383707297_thumb.jpg

 

post-295-0-81953000-1383707388_thumb.jpg

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Ние бяхме там 2011 та.

Направихме 16 дни. Разделихме ги на три части. Първата беше в Пунта Мара /Пунта Кана се казва ама не и отива/, Втората в Лас Теренас, третата в Бейайбе. 

Пунта Мара /Кана/ е най-популярното туристическо място. Ол инклузиви с огромни размери източната част на острова Атлантическия океан.  Лас теренас се е пиратско, северната, там беше някъде първият ни сървайвър ако сте гледали също на Атлантика също. Beyhaibe или Бейайбе е на юг на размазващото Карибско море. 

 

Ние спипахме Томас кук с евтини билети от Лондон и оттам се почна. На Пунта Мара намерих чрез http://www.atrapalo.com/ хотел Иберостар по 42 евро олинклузив, нещо което на самия хотел на сайта е двойно. По-горе някой каза че много съжалява за лошо похарчените си пари, е аз съм на обратната позиция. На мен мързелът и излежаването по плажа са като мисията на живота. Коктейлите също. 

 

Наистина в огромния затворен комплекс, който между другото е прекрасен, не виждаш "real" Доминикана, за това това си наехме коли и ръчкахме из пущинаците. Там ги има. По-добре е да се пазариш обаче с някоя транспортна фирмичка защото знаят местата и няма да се губиш. Ние ползвахме услугите на сеньор Alberto Garcia http://www.abc-alberto.com много точен и светен пич. Основните ни открития обаче направихме с един руснак и неговия джип. Има какво да се види. Препоръчвам места като: playa limon, playa rincon, saona и пр. и пр. 

Втората ни част беше да наемем къща в Лас теренас и да се издържаме сървайвърски. Има много места за посещение и за ентусиасти като био хижи, острови Бакарди, любовния живот на китовете/гърбатите/ и т.н. Храната както ти писаха по-горе е супер готина, проста, естествена, безопасна, опитвахме всичко, като най-готино е риби или октоподи печени директно на плажа. Страната произвежда кафе и ром. Кафето става рома не, само го хвалят. Пури по 30-50 долара парчето са голяма атракция. Аз мога да ги оценя само ако са навивани на бедрата на потна негърка. Там местата за гледане много и коренно различни, има за планинари 

За организацията и местата си помагахме с коучсърфинг, познавам един сладур оттам тур гайд, също и руснака е оттам. Другият помощник беше форума на http://www.dr1.com/forums/forum.php много хора помагат, основно американци, защото те са най-много. 

Третата част беше на юг карибско море, пълен кеф и пълен лайф.

Да не товаря форума със снимки има сайт посветен на това пътуване - http://dominicana.kolio.net/ разгледайте ако ви е интересно.  

Бяхме 10 калпака, всичките ни 4 полета се повредиха и закъсняха, даже в Пунта Мара не можа да излети и ни върнаха в хотел - ресорт с размерите на Перник и това скапа и останалият полет Лондон София и те така си поживяхме в Хорли - Гетуик. А Изи от Лондон дори форсира за излитане и наби спирачки, това не го бях виждал. Седяхме в бокса докато дойдат тея с чуковете и теслите, даже излетяхме с тях за София, сигурно да го поправят във въздуха ако се наложи. Явно имаше голям карък с нас 
Обичам Доминикана и супер мързеливият живот там. Впрочем срещу 400 долара всеки може да стане поданик на републиката и да отвори бизнес, да си купи плаж ... Например с два стари джипа можеш да си транспортна фирма и на фона всеобщата леност да станеш лидер в бранша. 
Успехи!!!
  • Харесвам 21
  • Браво 1
Връзка към мнение

и на фона всеобщата леност да станеш лидер в бранша. 

Леността е заразна и нелечима болест по тези географски ширини... Поне разбрах, че не е невъзможно да се обикаля самостоятелно.

 

 

Много готини снимки, bay_kolio!

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Леността е заразна и нелечима болест по тези географски ширини... 

На един доминиканец в България ние му се виждаме мързеливи...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Остров Хиспаньола като "Х" се изпуска е открит още от Колумб. Когато са пристигнали там са заварили племена още живеещи по клоните. Братята испанци с лекота са им видели сметката още първите няколко години.

Та видях че става дума за климата. 26 - 30 градуса целогодишно. Над 80% слънчеви дни. Океана винаги се грижи да има лек ветрец, сиреч на плажа има климатик. Перести облачета постоянно внимаваха да сменят слънцето със сянка да не изгориш ако задремеш. За това се грижат и палмите, не нужно да си носиш чадър. Цялата страна е много богата на сладка вода, извори, реки и пр. Няма жега, няма студ.

Та думата ми беше за мързела. При този климат се ражда ВСИЧКО, по всяко време, ако те мързи да се качиш на клона за банан, може да полегнеш да го изчакаш да падне. Това е. Те стъкла не слагат на прозорците, дълги гащи се купуват само за да идеш на църква. Правителството много добре се грижи за себе си, така че практически с точната сума можеш да получиш всякакво разрешение, освен да отрежеш кралска палма за това дават 10 години на място, борят се да станат щат на Щатите като Пуерто Рико, взели са им конституцията и играят бейзбол вместо футбол. Ха сега кажете как да си некъв работливко там. Не става. Щом попаднеш в центъра на сиестата...си ставаш сущи доминиканец

Мен лично ми дойде дюшеш на вродения мързел.

Ние също пропуснахме столицата и културата. Големи градове мерси.

Изборът там е по-мързеливо и уредено - урбан на юг повече екстрем и приключения на север, за всеки вкус. 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте!

Гледам, че темата ви е замряла малко, жалко, че не съм ви намерила по-рано.

Аз съм мацката от Бг мамата :) .

Наистина съм в Доминикана. Почти 5 години живяхме на северното крайбрежие- Кабарете, Пуерто Плата. От скоро се преместихме в Пунта Кана-Баваро, с оглед съдействие на туристически групи от България. Бих могла да отговоря на всякакви въпроси, свързани със страната и пътуването до тук, както и да съдействаме за организацията на екскурзиите.

Bay_Kolio, ще каже човек, че си живял години тук :) Много компетентно.Наистина не им се налага да се размърдат хич. Природата е била твърде благосклонна към тях. Свиква се...

След разказите на Angelika и Bay_Kolio на мен не ми остава нищо за доразказване. Радвам се, че сте почувствали тази страна и по възможно най-подходящия начин сте я разгледали. Сега отново е сезонът на китовете, а Лас Теренас и Лас Галерас са наши любими места за почивка. Ще опровергая мнението, че тук е опасно място. Камо ли за жени! Тук е матриархат и жените са на почит. Досега да 5 години не се е чуло за нито едно изнасилване. Опасно и за жени, и за мъже е нощем из бардаците. Както и по цял свят. След земетресението в Хаити 2009 г. нахлуха много хаитиянци, те са неприятната част. Крадливи, мръсни и болни. Голям бич са за Доминикана. Е, трялва да знаем, че все пак сме в страна от третия свят, колкото и да не им се иска да го признаят. Няма никакъв проблем да си наемеш кола от всякъде, на прилични цени, както и да обиколиш цялата страна. Има толкова много за гледане...

 

 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Здравейте!

Гледам, че темата ви е замряла малко, жалко, че не съм ви намерила по-рано.

Аз съм мацката от Бг мамата :) .

Наистина съм в Доминикана. Почти 5 години живяхме на северното крайбрежие- Кабарете, Пуерто Плата. От скоро се преместихме в Пунта Кана-Баваро, с оглед съдействие на туристически групи от България. Бих могла да отговоря на всякакви въпроси, свързани със страната и пътуването до тук, както и да съдействаме за организацията на екскурзиите.

Bay_Kolio, ще каже човек, че си живял години тук :) Много компетентно.Наистина не им се налага да се размърдат хич. Природата е била твърде благосклонна към тях. Свиква се...

След разказите на Angelika и Bay_Kolio на мен не ми остава нищо за доразказване. Радвам се, че сте почувствали тази страна и по възможно най-подходящия начин сте я разгледали. Сега отново е сезонът на китовете, а Лас Теренас и Лас Галерас са наши любими места за почивка. Ще опровергая мнението, че тук е опасно място. Камо ли за жени! Тук е матриархат и жените са на почит. Досега да 5 години не се е чуло за нито едно изнасилване. Опасно и за жени, и за мъже е нощем из бардаците. Както и по цял свят. След земетресението в Хаити 2009 г. нахлуха много хаитиянци, те са неприятната част. Крадливи, мръсни и болни. Голям бич са за Доминикана. Е, трялва да знаем, че все пак сме в страна от третия свят, колкото и да не им се иска да го признаят. Няма никакъв проблем да си наемеш кола от всякъде, на прилични цени, както и да обиколиш цялата страна. Има толкова много за гледане...

За това си мечтаем много хора тук, да живеем на някое топло местенце. Хубаво е, че някои успяват да ги осъществят.

В това време ние се задоволяваме с малко слънце за седмица-две през зимата.

Другата седмица идва и моят ред в съседно Пуерто Рико. За съжаление няма да имаме време да се отбием към вас - проблемът с дължината на отпуската мъчи много магеланци тук :(

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Е, весело изкарване в съседно Пуерто Рико! Ще разказваш като се върнеш. А, визи трудно ли се получават? Аз все се каня да проверя?

Визите много сме ги коментирали, на нас лесно ни дадоха, на цялото семейство за по 10 години, само на малкият е за 5 и без да се старая много с документите, и така аз бих казал, че е лесно, но има и откази и то без особена логика, като че ли на късмет, някой тук беше казал, че вече два пъти му отказват.

Редактирано от Oshko
Връзка към мнение

Весело изкарване в Пуерто Рико.

Започнах планове за 25 дневен трип Куба - Дом. република - Пуерто Рико + круиз по островите на юг до Мартиника, така, че скоро ще започна с досаждащите въпроси.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Насааам, народе, насааам! :)

Плажове с бели пясъци, палми, море, залези, изгреви, аз и тем подобни, ви очакваме! ;)

Идваме :)

След няма и две седмици сме там. Ще ти пиша на "лични" да пием по бира ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Момчета и момичета,

имам една лична молба за услуга. Моля, някой, който ще идва скоро в Пунта Кана, да ми пише! Трябва ми един крем за детето от Бг спешно. Забравих да си купя, а ми е много необходим.

Благодаря предварително!

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Днешния? Само ден ли продължава? Пристигаме във вторник. Дали няма да хванем и ние нещо от него?

 

п.п. Кремчето за детето е вече в багажа.

Връзка към мнение

Аз също имам въпрос към Ива, понеже съм малко обсебен от ром в последно време. Може ли да препоръчаш някоя местна марка, която не е много популярна извън Доминикана? Не е задължително да е производство на някой дядо, който прави 20 бутилки годишно, но да не е и варианта на Хайнекен в рома, т.е. да не е Brugal?

 

За пурите също, ако може да драснеш нещо :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Добра неделя, магеланци!

Petkan, само един ден беше, за съжаление. Цял ден пяха и танцуваха. Интересно беше. Много ром, много Президенте, много нещо... :) Ако харесвате електронна музика на 15.03. ром Барсело правят фестивал на електронната музика с гост Боб Синклер. А на 26.03. в Hard Rock Hotel е гост Juan Luis Guerra.

Георги, ром да искаш тука. Има толкова много, освен популярните Бругал и Барсело. Аз да призная, ние купуваме Бругал, най-простия. И го харесваме. Санто Либре, Куба Либре, що е либре все става. Има Alma de Bohemio /душата на бохема :lol: /, Bermudez, Don Reyes, Matusalem, Lambreo,Opthimus , Caribe Azul, Macorix, Cubaney, и още има. И не са лоши, нищо че не са така популярни. В представителни бутилки, ако им вярваш, всеки е с някаква награда отнякъде.За 2013 г. най-добрите ромове са Ron Brugal Papa Andres и два ямайски Appelton.

Пури не пуша, имам някаква представа все пак. Има от 3 долара до 300. Известните Монтекристо, първи по продажби май в света, La Flor Dominicana Oro Chisel - те са тук наблизо, Дavidoff, Romeo y Julieta. В туристическите магазини са много скъпи, но в супермаркетите са на резонни цени. Има над 30 марки пури доминикански. Кажи по-конкретно и ще ти проверя каквото те интересува.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Нищо по-конкретно на този етап. Просто исках малко марки за ром, ако ги мерна някъде да се ослушвам :) Давам пример с Холандия, където никой не пие Хайнекен, а има други, пак популярни марки, които не са толкова известни навън и са доста по-добри :)

Връзка към мнение

Да, например скоро научих, че Matusalem е кубински ром от Сантяго де Куба. През 1940 г. -1950 г. е държал 50 % от продажбите на кубински ром. След Революцията, разбира се, ги национализират и почват да правят във фабриката Ром Сантяго. А собствениците на Матусалем бягат и 90-те години се установяват в Доминикана. Този ром имал уникална технология. Така е станало и със Монтекристо пурите. През 70-те години собствениците се установяват в Ла Романа, Доминикана.

A  ромът Bermudez  не е така популярен сред местните, докато по света е много известен и ценен. Предполагам, че цената е причината. Малко по-скъп е. Дай им Бругал тука.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Верно си голям заплес! 

Не съм ходила. Докато се наканя, приемливите оферти свършиха, а и зимата не беше като зима. Все пак номерът е вие тук да пукате от студ на минус 10 по Целзий, докато аз се припичам на Карибското слънце!

Оставих за догодина!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.