Прескочи до съдържание

Да се организираме и подготвим за Нова Зеландия


Препоръчани мнения

Здравейте отново, приятели,

След прекрасното  и успешно магеланско пътуване  до Намибия, което приключи преди около месец, време е да се замислим и за ново подобно предизвикателство...

Със Стан си говорихме,а и не само си говорехме празни приказки, а и решихме следващото ни пътуване заедно да бъде до Нова Зеландия....

Схемата ще е подобна на намибийската....

Първо трябва да се определим като групичка /желателно от 4 човека/. Засега сме , двамата с него.  След това ще трябва да дебнем за евтини самолетни билети. После взимаме кола под наем и уреждаме повечето нощувки, . И това е основното.  Програмата ще я правя аз, и ще бъде порядъчно натоварена. Но като знам възможностите на Стан за шофиране, това не ме притеснява особено.

Важна подробност - пътуването ще трябва да се извърши в периода 10 ноември - 10 април, когато намерим подобаваща за нас оферта. Но това значи, че групата трябва да е сформирана и при всякаква "грешка" да действаме. Трябва да са хора със свободни професии, за да сме мобилни и бързи при закупуването на билетите, което на този етап е най-същественото... Отделно, понеже ще има има доста трекове и физическо натоварване, хората трябва да са и добре подготвени / но като ме знаете мен, няма страшно в това отношение/. По скоро да са силни психически....

Като знаем какви оферти минаха за НЗ, не мислим да се хвърляме веднага. Гоним нещо от порядъка на под 500 евро от София .  Ако не стане, за същия период може да отскочим до Колумбия, или Венецуела например, при по-подходящи оферти. Важното е групата да е сплотена, силна и мобилна....

Който има сериозно желание, амбиции и възможности , да се чувства поканен на този етап и да се обади.

Моля модераторите да не ми местят темата, защото тя ще се развива тепърва като план за пътуването.....

  • Харесвам 16
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , slujitel каза:

Не си уточнил най важното, за колко дни става въпрос?

Да програмата я работя вече от десетина дни и е почти готова. Става въпрос за 16-17 дни в самата Нова Зеландия и слагаме около 3 за отиване и връщане / 3 дни път с камили/, та общо около 20 дни.....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Принципно ЗА, но с много АКО-та :). Аз и половинката, но само след февруари, преди това не можем... А и зависи от детайлите - маршрут и прочее 🙂

Връзка към мнение
преди 2 минути , МАРИН МИТЕВ каза:

Принципно ЗА, но с много АКО-та :). Аз и половинката, но само след февруари, преди това не можем... А и зависи от детайлите - маршрут и прочее 🙂

Ами то всичко ще зависи каква оферта за самолетни билети ще изскочи. По принцип февруари се води най-натоварения месец. Аз лично предпочитам ноември-декември, когато там е пролет /нашите май и юни/ и всичко цъфти, /например липуните/, а също и деня е по-дълъг от тяхната есен например..... Но отново подчертавам, че ще зависи от самолетните билети, защото за там си е скъпо.

Колкото до програмата, почти е готова и скоро ще я постна...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 28 минути , ruwenzogy каза:

Ами то всичко ще зависи каква оферта за самолетни билети ще изскочи. По принцип февруари се води най-натоварения месец. Аз лично предпочитам ноември-декември, когато там е пролет /нашите май и юни/ и всичко цъфти, /например липуните/, а също и деня е по-дълъг от тяхната есен например..... Но отново подчертавам, че ще зависи от самолетните билети, защото за там си е скъпо. 

Колкото до програмата, почти е готова и скоро ще я постна... 

Аз много, ама много съм навита ноември-декември за Нова Зеландия, но зависи дали говорим за тази година или за следващата. Тази нямам никаква възможност вече 😞

Връзка към мнение

Оги, пак настъпваш по мазолите, пък хем не си лекичък 😉

Ще ти следя темата с интерес, ообаче мене ме знаеш. Свободен период ми е от коледа докъм 10 февруари... В останалото време са семестри и сесии и не мога да мръдна. 😞 И то става въпрос не за тази, а евентуално за следващата зимна пауза 2019-2020 г. Тази вече е планирана.

Многодневни трекове предвиждаш ли? Щото аз бих се лишил от много други неща, само и само да мина пешеходно цялата Milford track със Sutherland Falls и финал в Milford Sound в едно хипотетично мое бъдещо пътуване в Нова Зеландия. 🙂 

Пожелавам ти приятна и амбицирана ударна компания и успех в дебненето за офертици 😉 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Карамба! Точно тогава ще сме в Тайланд и няма отпуск за друг трип. :cray:Поне ще изкопирам програмата, защото и за нас 3 седмици е оптималния период за НЗ :drinks:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сега като гледах програмата, то излиза около 2500 км с колата, хайде да са 3000, то си е нищо на фона на 8000 в Намибия.  Така, че откъм пътуване няма проблем. Сега остава да се настроим, че трябва и ходене. Има планиран един трек за около  8 часа,  два за по около 6 часа и още няколко по 2 и 3 часа.

Аз започвам подготовката с ходене по нашите планини...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз си признавам, че се абонирах за темата тихичко, без да имам намерение да идвам :blush: Просто ми е невъзможно...

Но ако мога да помагам с нещо, с удоволствие! Програмите на Оги са едни от най-добрите, които познавам...

Връзка към мнение
преди 16 минути , ruwenzogy каза:

Аз някъде по-рано във форума бях чел, че имаш желания и интереси към Нова Зеландия...

Аз ИМАМ. Отлагам това пътуване вече 4 години... За добро или лошо, поради служебните си ангажименти по никакъв начин не мога да се вместя във времевите ви граници. Нямам нужната свобода за взимане на решения - и толкова отпуска. Ако стане зимата (януари-февруари) на 2020 г. за 2 седмици - чудесно. Ако не - когато... 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
Здравко Ангел

Оги, ние двамата сме на линия, ама не може да се впишем в графика ви, защото вече имаме готови пътувания за октомври - ноември и след това за февруари - март. Ако сте склонни да изчакате от април натам сме изцяло на разположение.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 27 минути , Здравко Ангел каза:

Оги, ние двамата сме на линия, ама не може да се впишем в графика ви, защото вече имаме готови пътувания за октомври - ноември и след това за февруари - март. Ако сте склонни да изчакате от април натам сме изцяло на разположение.

Вие точно ми трябвахте, но от април се скапва времето. Е, не точно де, но си става по-кофти, а и сменят астрономическото време и започва да се стъмва в 18 часа, което си е загуба на 2-3 часа при сериозна програма... То нищо не се знае, може и да  се вмъкнете между вашите пътувания....

Връзка към мнение
Здравко Ангел

Няма как да се вмъкнем, защото ние във времето, в което няма да пътуваме ще имаме работа. Ако сте склонни да го оставим за октомври - декември догодина, с най-голямо удоволствие ще се включим.

Връзка към мнение
преди 1 минута , Здравко Ангел каза:

Няма как да се вмъкнем, защото ние във времето, в което няма да пътуваме ще имаме работа. Ако сте склонни да го оставим за октомври - декември догодина, с най-голямо удоволствие ще се включим.

Е, то може и да не стане по обективни причини, поради липсата на евтини полети. Ние не държим на всяка цена да отидем например на цена 1000 евро .Имаме и резервен вариант Колумбия/Венецуела. С предимство са евтините билети. ако не стане тази година НЗ, догодина ще бъде същия времеви период /октомври е още студено/

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 2 минути , ruwenzogy каза:

Е, то може и да не стане по обективни причини, поради липсата на евтини полети. Ние не държим на всяка цена да отидем например на цена 1000 евро .Имаме и резервен вариант Колумбия/Венецуела. С предимство са евтините билети. ако не стане тази година НЗ, догодина ще бъде същия времеви период /октомври е още студено/

Добре, ако не стане тази година, за догодина сме на линия. Иначе и ние януари - март ще сме в Южна Америка, ама в по-долната част.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ето я програмата.  За широко магеланско обсъждане.....

 

P R O G R A M    N E W      Z E A L A N D

 

Day 1 - Explore Auckland - Sky Tower, Art Gallery, Albert Park, St'Patric Cathedral,

                  Waiatemata Harbour, Mt'Eden, One Tree Hill

 

Day 2 - Rent a car

               West Coast Line - Piha Beach / Kitekite Falls/, Te Henga Wallkway /O'Neill Bay/

                 Lake Wainamo /+ Black Dunes/ , Muriwai Gannet Colony

Drive Wellington - Whitanga / Coromandel Peninsula/ - 200 km – 3 hours

                  Visit Hot Water Beach and Do Cathedral Cave Track / 2 h./

 

Day 3 - Drive Whitanga – Karangahake Gorge 120 km – 2 hours

                The Crown Mines Track / 3h./ & Owharoa Falls / 1h./

Drive Karangahake Gorge – Matamata 65 km – 1 hour

                      Visit Hobbiton Movie Set - 2 hours

                       Visit Blue Spring – 1 hour

Drive to Rotorua - 60 km - 1 hour

                      Sightseeing Evening Rotorua – The Lake, Parks, Museum

 

Day 4 - Redwoods Forest Walk / 2h./

               Whakarewarewa Maori Village – 2 hours / 10-12a.m. - 11,15 – show/

Drive Rotorua - Taupo 80 km – 1 hour

               On the way visit Waimango /1,30/, Wai-O-Tapi /1,30/, Orakei Korako /1,30h./

                Huka Falls, Spa Park Hot Spring /free/

Drive Tuapo - Turangi 50 km – 1 hour

 

Day 5 - Tongariro Alpine Crossing - 8 hours trek

 

Day 6 - Drive Turangi – Wellington 320 km – 4.30 hours

                    Explore Wellington - Te Papa, City Galery, Mt.Victoria, Bot.Garden, Weta Cave

 

Day 7 - Flight Wellington – Dunedin,       Rent a car

                 Sightseeing Dunedin /3-4 hours/ - Toito Otago Settlers Museum, Railway Station,

                St.Paul Cathedral, Knox Church........

               Tunnel Beach Walkway / 1 hour/

 

Day 8 - Drive Dunedin – Manapouri - 420 km – 6 hours

              On the Way Explore the Catlins - Nugget Point, Parakaunui Falls, Matai Falls,

              Wilkie Lake, Cathedral Cave, McLean Falls, Curio Bay, Koropuku Falls....

 

Day 9 - Fiordlands NP - Doubtful Sound by boat /9-16h./

       Drive - Manapouri – Te Anau 20 km - 30 min.

                  Te Anau Bird Sanctuary & Lake Walkway / 17-19 h./

                  Boat Trip to Glowworm Caves /19-21 h./

 

 

 

Day 10 - Drive to Milford Sound 120 km – 1,40h. /7-9h./

 

                Milford Sound Cruise / 9-11 h./

                Key Summit Trek / 3h./

                 Photo Stops – Mirror Lakes, Lake Gun, The Chasm, Creek Falls..../1h./

Drive Milford Sound – Queenstown 290 km - 4 hours

 

Day 11 - Drive Scenic Road Queenstown – Glenorchy 50 km – 1 hour

                 Glenorchy Lagoon Boardwalk - 1 hour

                 Sylvan Lake Track - 2 hours

Return to Queenstown - 2 hours

                 Queenstown Hill Time Walk - 2,30 h.

 

Day 12 - Skyline Queenstown Gondola - Ben Lomond Track /5-6h./

       Drive Quennstown – Wanaka 70 km – 1h.

               Wanaka Puzzling World, Lake Tree......

 

Day 13 - Wanaka - Climbing Roy's Peak /6h./

            Drive Wanaka – Mt.Cook Village 210 km - 2,30h.

                  On the Way Visit Clay Cliffs near Omarama

 

Day 14 - Hooker Valley Trek /3h./, Kea Point Trek /1h./, Tasman Glacier Trek /1h./

            Drive Mt.Cook - Pukaki Lake /photo stop/ - Tekapo Lake 110km - 2 hours

                      Tekapo – Mt.John Observatory, Church of the Good Shepherd

 

Day 15 - Drive Tekapo – Duntroon – Oamaru - Moeraki – Dunedin 320 km - 4 hours

                    On the Way Visit - Maori Rock Paintings & Elephant Rocks near Duntroon,

                                                      Oamaru Penguins, Moeraki Boulders & Katiki Point

 

Day 16 - Flight Dunedin - Auckland

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Програмата е много добра. Ден 14 ми се струва доста натоварен и няма да можете да се насладите на езерата. И при нас така се получи даже без да правим Kea Point Trek и Tasman Glacier Trek. Евентуално, ако полетът към Оуклънд е следобяд на ден 16, ще е по- приятно  - можете да тръгнете към Дънедин в този ден.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Права си, но виж шофирането е само 2 часа, другото е наслаждаване на езерата.....

На мен  Ден 4 ми се струва по - натоварен... Какво ще кажеш?

Връзка към мнение

Не е неизпълнимо. Ние почти всичко направихме и стигнахме към 17ч в Роторуа, защото се движехме наобратно. Whakarewarewa Maori Village не съм посещавала, но пише, че е доста комерсиално. Ако искате наистина добро маорско преживяване, предишната вечер идете в Tamaki maori village. Цената  e $120, но аз го купих за 60 на човек през bookme.co.nz

Друго важно нещо в Роторуа и наоколо - колкото може повече се възползвайте от водо - лечение, -киснене и т.н. Водата е наистина вълшебна!

http://www.kerosenecreek.co.nz/  това място е безплатно и с прекрасна топла вода, отидете там вместо в Orakei Korako.

Редактирано от Цвете
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@ruwenzogy аз имам един коментар - и един въпрос.

 

Прави ми впечатление, че предвижданията ви за шофиране са на границата на оптимизма. Знам, че Стан е добър шофьор, но ако не мислите да правите нарушения, ще ви бъде доста припряно. Имайте предвид, че глобите в Нова Зеландия са много неприятни.

 

http://www.police.govt.nz/faq/what-are-the-fines-for-speeding 

 

И въпроса: програмата ви допуска ли още два-три дни?

Връзка към мнение
преди 1 минута , Гост каза:

Прави ми впечатление, че предвижданията ви за шофиране са на границата на оптимизма. 

Приблизително това са часовете на шофиране. В туристическия сайт на НЗ, който сега не помня, са записани  и Оги явно от там ги е взел. Трябва стриктно да се спазват ограниченията, глобите са жестоки. Има знаци непхрекъснато и за всичко, включително и с колко км трябва да вземеш предстоящия завой 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Цвете каза:

Не е неизпълнимо. Ние почти всичко направихме и стигнахме към 17ч в Роторуа, защото се движехме наобратно. Whakarewarewa Maori Village не съм посещавала, но пише, че е доста комерсиално. Ако искате наистина добро маорско преживяване, предишната вечер идете в Tamaki maori village. Цената  e $120, но аз го купих за 60 на човек през bookme.co.nz

Друго важно нещо в Роторуа и наоколо - колкото може повече се възползвайте от водо - лечение, -киснене и т.н. Водата е наистина вълшебна!

http://www.kerosenecreek.co.nz/  това място е безплатно и с прекрасна топла вода, отидете там вместо в Orakei Korako.

Керосене Крийк го знам и го имам в предвид. но този ден няма време. Това маорско селище ми е трън в очите и ме бави до обяд. другото пък /твоето / ми се струва адски скъпо - 120 долара. Ако пропуснем това маорско селище и си тръгнем към 8 часа , ще си имаме време за всичко - и за Каросене и за други спа. И вечерта или Тамаки, или пак Спа....

Връзка към мнение
преди 8 минути , Гост каза:

@ruwenzogy аз имам един коментар - и един въпрос.

 

Прави ми впечатление, че предвижданията ви за шофиране са на границата на оптимизма. Знам, че Стан е добър шофьор, но ако не мислите да правите нарушения, ще ви бъде доста припряно. Имайте предвид, че глобите в Нова Зеландия са много неприятни.

 

http://www.police.govt.nz/faq/what-are-the-fines-for-speeding 

 

И въпроса: програмата ви допуска ли още два-три дни?

Да, времето и оптимизирано, но винаги имаме около час  в повече на разположение.  Явно от писанията за Намибия сте останали с впечатление, че ние не обичаме да спазваме правилата, а по скоро да ги нарушаваме. Няма такова нещо. Всичко ще се спазва стриктно. Не се кахърете за нас....

Програмата допуска всичко. Та ние още нямаме билети.  Не се знае дали билетите ще бъдат за 15, 18, или 20 дни... Написана е така , защото всеки иска да е по-кратко, а да види, колкото се може повече..... С още 3 дни, същата програма ще си стане супер лежерна.....

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.