Прескочи до съдържание

Летище Истанбул (Новото летище) - Istanbul Airport (Istanbul Havalimanı)


Mary

Препоръчани мнения

преди 5 минути , Roje каза:

Притеснително е липсата на шатъл повече от час, но да се надяваме, че до месец всичко ще се нормализира

Мисля, че вчера е имало някаква причина за неразборията, но като пътувам не следя новините и затова съм я пропуснала.

Сигурна съм, че до месец всичко ще е точно, че даже и табели ще има поставени.

Всъщност има една единствена табела сложена на стълб до трамвайната линия и аз първоначално реших, че от там ще тръгват автобусите, но пък мястото беше с ограждения и нямаше лесен достъп до платното, където би спрял автобуса.

 

IMG_0324.JPG

 

Лично аз не се изненадах, че не можах да ползвам шатъла - някак вътрешно го усещах.

 

Ако попадна на нова информация ще пиша тук.

Сега бях лично заинтересована и наистина всяка подробност я четях, но ще продължа да го правя и заради всички останали.

 

преди 9 минути , Roje каза:

Мари, както винаги си за големииии прегръдки! 🙂

Или най-малкото голямоооо благодаря за подробната и ТОЧНА информация!

Аааа, взимам си ги прегръдките! :girl_in_love: 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 10 минути , veselush каза:

Ето как изглеждат Business lounges на Turkish Airlines на новото летище 

https://onemileatatime.com/turkish-airlines-lounge-new-istanbul-airport-review/ 

Дайнърс ще има ли? 😄

  • Браво 1
Връзка към мнение

Някой има ли представа кога летището ще започне да функционира изцяло и няма да има отменени полети? От както е започнало местенето, над месец, Варна-Истанбул почти не се обслужва

Връзка към мнение

Да споделя пресни впечатления от днес. Пътувах в петък за Истанбул и днес (неделя 14.04) се върнах. Летището изглежда доста приятно, просторно, усещане за въздух и светлина. Но определено още има какво да се желае откъм организация. Имайки в предвид, че в момента има много малко полети и далеч не е натоварено, имам чувството, че всички полети закъсняват. По отношение автобусите на havaist положението не е много по-добре, спирките не са достатъчно ясно обозначени и може човек да се полута малко. Вярвам, че това ще отмине, но не правете полети с прекачвания с малко време между тях.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Добавили са нови междинни спирки по обявените маршрути на шатълите.

Давам двата най-популярни, в които видях промяна:

 

İST-1 YENİKAPI – İSTANBUL HAVALİMANI hattı
Yenikapı İDO – Yenikapı Marmaray – Aksaray – Ulubatlı – İstanbul Havalimanı

 

İST-1 Sultanahmet Deparı (Çatladıkapı – Sultanahmet – Eminönü Transit – Piyalepaşa – Nurtepe Viyadük – İstanbul Havalimanı)

 

***

 

Доколкото разбрах в определени часове ще минават през Еминьоню Транзит и Султанахмед.  

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На ‎8‎.‎4‎.‎2019 в 16:57, Mary каза:

Всъщност има една единствена табела сложена на стълб до трамвайната линия и аз първоначално реших, че от там ще тръгват автобусите, но пък мястото беше с ограждения и нямаше лесен достъп до платното, където би спрял автобуса.

IMG_0324.JPG

 

Цитирам се сама с информацията, че все пак точно от тук тръгват автобусите.

И чакам реални снимки от @Ивайла

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Тази сутрин се върнах от Истанбул и специално гледах за тези шатъли. Имаше автобуси постоянно - в един се качваха хора, поне два чакаха зад него. Мястото е оградено, няма как да не го видите. До трамвайната линия до камъка Милион, от страната на Света София. В Кадъкой ги видях на автогарата, частта, която е по- близо до далеко от пристанището. Снимките са от Султанахмет:

7D4A3238-5DC2-4D24-81FA-C9202DB96C8E.jpeg

6A9C9129-0571-4553-861B-628487DCC774.jpeg

E3D82E35-F00A-41BC-ACCB-FABF15042117.jpeg

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

През май ни предстои полет до Невшихир от IST,но до новото летище трябва да стигнем след полет до SAW. Полетът ни каца на SAW в 10:30, делничен ден. Разполагаме с 5 часа за трансфер между двете летища,без двата часа за чекиране.Ясно,че с два шатъла е девет дена път с камили,но достатъчно ли е времето с оглед на трафика или да почвам да се оглеждам за трансфер?Gettransfer.com показва цена от 42 $,но никога не сме ги ползвали.Други идеи?

Връзка към мнение

@mamaivy, деветте дена път с камили всъщност ще са Ви не повече от три часа и 43ТЛ или 7,50$ 🙂 

Хващате шатъла на Хавабус от Сабиха Гьокчен до Кадикьой-18ТЛ плащате в брой на шофьора, с Истанбул карт не може и след един час ако не сте в пиковите сутрешни и вечерни часове / 1,30 ч. ако сте в такива/ сте в Кадикьой.

От там хващате шатъла на Havaist до новото летище. За 2 часа сте там срещу 25ТЛ, но само с Истанбул карт. 

Така че според мен в най-лошия случай ще пътувате не повече от 3-3,5часа. Ще Ви остане време дори да се помотаете из Кадикьой.

И ще спестите по 35 долара на човек

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, mamaivy каза:

През май ни предстои полет до Невшихир от IST,но до новото летище трябва да стигнем след полет до SAW. Полетът ни каца на SAW в 10:30, делничен ден. Разполагаме с 5 часа за трансфер между двете летища,без двата часа за чекиране.Ясно,че с два шатъла е девет дена път с камили,но достатъчно ли е времето с оглед на трафика или да почвам да се оглеждам за трансфер?Gettransfer.com показва цена от 42 $,но никога не сме ги ползвали.Други идеи?

Възползвайте се от директната линия между двете летища - IST-8. Тръгва от Пендик, но минава през Сабиха и от там към Летище Истанбул.

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, Mary каза:

Възползвайте се от директната линия между двете летища - IST-8.

МНОГО полезна информация!  Интересното е, че дават тръгване от летище Сабиха само 8 минути след тръгване от Пендик. Според мен това е нереалистично. От  Пендик до летище Сабиха  са  15 минути.  И дали ще може IST-8  да се ползва само от Пендик до  Сабиха  по цена различна за целия маршрут  (30 лири)?

Връзка към мнение

В лайнърса имаше мнение за новото летище. Ще е интересно дали съфорумците го споделят.

Quote

-Boarding complete was on time; exactly five minutes later was pushback, exactly 5 minutes later was start of taxi.
From Gate C2 (pretty center of the terminal) to Runway 34L took 23 minutes, with regular taxi speed WITH NO stops, NO traffic in front of us, we were Number one for take off. This is not going to get better, it is not that pilots are not used to the taxiing routes. This is IT. 23 Minutes to runway from a centrally located gate with no traffic at all and we are not talking about a busy day. It is what it is, you want a mega airport, you get mega taxi times.
-Landing around 11:00pm. After touch down, I did not see another plane for about 10 minutes of taxiing back to the gate. It is truly a giant airport. From 34L to Gate F13 it took us exactly 21 minutes full Taxi speed with NO stops, NO other traffic.
I was one of the first ones out and no baggage to claim, a small carry on, I walked as fast as I can and it took me 30 minutes to go all the way to the EXIT, outdoors. I even used TK Fast Track passport control ( I was the only one there).
Let me tell you, I have seen tons of BIG airports. It was ridiculous to walk and walk and walk with no one in sight. To walk the length of F Pier from one end to another, seeing no one except couple of cleaners, and using not less than 8 long travelators was something :) I was thinking about the elderly or families with kids, and transfer pax.
TK showed videos before landing on how to transfer. In Turkish version it said if your transfer is less than 75 min. you can use "Short transfer time" desks at each Pier, if longer transfer times; go to the main Transfer Point a the center of the Terminal. English version said 60 minutes. I still think this is wishful thinking with slow moving pax.

It took me another 10 minutes to find the way to Parking Lots, find the machines to pay for Parking (yesterday was the first time parking was not free), find my car (Self Parking cost was $8 for 16 hours) . And it took me another 1:10 hrs to get home near Erenkoy.

За мен е интересно това, че самолетите имат по 25 минути за taxiing, което е доста.

  • Харесвам 3
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 30 минути , akair каза:

В лайнърса имаше мнение за новото летище. Ще е интересно дали съфорумците го споделят.

За мен е интересно това, че самолетите имат по 25 минути за taxiing, което е доста.

И от мен потвърждение от личен опит.

Дъъъъъълго пътуване до пистата!  Не беше само нашия самолет, но нямаше и обичайната опашка от Ататюрк.

Шегувахме се, че скоро ще стигнем София по пътя. :laugh: 

При кацане сигурно е същото.

преди 44 минути , epetkov каза:

И дали ще може IST-8  да се ползва само от Пендик до  Сабиха  по цена различна за целия маршрут  (30 лири)?

Нали пуснаха специален автобус в тази отсечка? Защо да ползваш шатъла?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

На Ататюрк си беше станало практика при кацане да те закарат пред някой хангар и после с връщането до терминала минаваха поне 30 мин., а при излитане да чакаш на дълга опашка от самолети докато ти дойде редът, като прибавим и това, че летището си беше дупка като цяло, няма да ми липсва въобще.

 

Иначе аз нямам нищо против големите летищата, въпреки че, предпочитам тези със Subway и Skyway, а не безкрайното въртенето по ескалатори, но каквото такова, ще имам възможност тази година да го изучавам много подробно, че имам куп полети от там, първият след две седмици, аз когато мога си летя с Turkish, така че ще трябва явно да се приспособявам и към taxiing-а и към каквото друго има. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моля за малко инфо 🙂 Понеже се оказа, че имаме едни 8 часа престой ( кацаме в 17.15) между полетите, е ли възможно да отскочим до централната част ( Св. София и около пристанището) и какви са вариантите (т.е. от летище кое направление да хванем и приблизително колко време би отнело, а също е ли необходимо нещо като пас за транспорта и от къде?)

Връзка към мнение
преди 21 минути , vesi каза:

Моля за малко инфо 🙂 Понеже се оказа, че имаме едни 8 часа престой ( кацаме в 17.15) между полетите, е ли възможно да отскочим до централната част ( Св. София и около пристанището) и какви са вариантите (т.е. от летище кое направление да хванем и приблизително колко време би отнело, а също е ли необходимо нещо като пас за транспорта и от къде?)

Ако реално се получи, че ги имате тези 8 часа, то можете да направите кратка разходка.

Ще вземете шатъл до Султанахмед и съответно от там за връщането.

Трябва да имате Истанбулкарт за да можете да го платите - не се приемат плащания в брой.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И Истанбул карт мога да взема от летището? И ( извинявам се за невежеството) как се казва спирката при Султанахмед? И има ли различни номера на автобусите? 

 

Връзка към мнение
преди 2 минути , vesi каза:

И Истанбул карт мога да взема от летището? И ( извинявам се за невежеството) как се казва спирката при Султанахмед? И има ли различни номера на автобусите? 

 

Предполагам, че може. Аз от години си имам карта.

Спирката се казва така - Султанахмед.

Автобусите сме ги обсъдили подробно в тази тема, само прегледайте последните страница-две. Има линкове, снимки, разписания - всичко.

С такси от летището до центъра, но не в час пик е около 120 лири.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
42 minutes ago, vesi said:

И Истанбул карт мога да взема от летището? И ( извинявам се за невежеството) как се казва спирката при Султанахмед? И има ли различни номера на автобусите? 

 

Има, да, след като излезеш от летището, на нивото където тръгват автобусит има малки черни павилиьончета на които пише Hava-ist, там продават. Може също и от автоматите да се вземе. 

Редактирано от Ognyan
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 1 час, vesi каза:

Моля за малко инфо 🙂 Понеже се оказа, че имаме едни 8 часа престой ( кацаме в 17.15) между полетите, е ли възможно да отскочим до централната част ( Св. София и около пристанището) и какви са вариантите (т.е. от летище кое направление да хванем и приблизително колко време би отнело, а също е ли необходимо нещо като пас за транспорта и от къде?)

Търкиш предлагат и безплатни екскурзии, но зависи дали има в твоите часове. Тук пише повече

 

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.