Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

Благодаря за пожеланията......и ние я структурирахме така,че да избягваме навалицата.Планувахме си почивка и спокойствие.Дано някой извратеняк не ни обърка плановете!

Корабчето за музея от  Karakoy ли се взема?

Може и от Eminönü, и от Karaköy - това е корабчето, което тръгва от Üsküdar - Haliç Hattı.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз да питам нещо - в някакъв форум пишеше, че е много приятна разходката в Юскюдар - от Кулата на Девицата до пристанището Харем, а от там може да се вземе ферибота за коли(въпреки че си пешеходец)  към Еминьоню...

Някой има ли представа дали може да се ползва ферибота за коли и от пешеходци? (извинявам се ако въпроса звучи глупаво)

 

 

p.s. И не знам вече за кое трябва повече смелост - да отидеш до Истанбул или да КАЖЕШ , че ще ходиш в Истанбул...

Редактирано от Ивайла
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз да питам нещо - в някакъв форум пишеше, че е много приятна разходката в Юскюдар - от Кулата на Девециата до пристанището Харем, а от там може да се вземе ферибота за коли(въпреки че сви пешеходец)  към Еминьоню...

Някой има ли представа дали може да се ползва ферибота за коли и от пешеходци? (извинявам се ако въпроса звучи глупаво)

Всички фериботи могат да се ползват и от пешеходци.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте!

За съжаление и моята информация е от втора ръка - живея в София.

 

Но имаме тук представител, който живее в Истанбул и се надявам той да са включи с актуална информация.

 

Какво мога да кажа аз, като обобщение: Избягвайте местата със струпване на много хора.

По данни от приятелка - по Истиклял има в пъти по-малко хора сега.

 

На мен лично ми се струва, че в азиатската част е по-спокойно.

 

Ще ми бъде интересно да споделите програмата си за дванадесетото ходене.

Според мен обстановката в момента се нормализара и всичко си е както преди. Бъдете предпазливи, но без да се прекалява.

Кой можеше да предполижи за бомбата в Белгия. Каква е гаранцията, че следващата цел не е Берлин?

Аз лично се чуствам спокоен в Истанбул.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 

  Азиатска част /цял ден - разходка по алеята до острова на девата,посещение на петъчния пазар там,джамии,хапване и т.н

 

Може да отидете (с някоя от 15ките автобус беше) до Кючюксю, не е прекалено далеко (не е и съвсем близо)- много е приятна градината - май една лира беше входа...И точно до него има един ресторант и до него   - нещо като закусвалня с чудна градина , гледаща към Румели Хисар (влиза се в градината на ресторанта, самият ресторант е точно срещу входа, но за закусвалнята се завива наляво)...Аз много обичам да ходя там да похапвам пълнен картоф или гофрети, или просто кафе...Ресторантът сигурно е скъп, но в тази "закусвалня" - нормални цени...

 

https://www.google.bg/maps/place/Sabanci+Ogretmenevi/@41.0784828,29.0626601,17z/data=!4m6!1m3!3m2!1s0x14cac9f43f96f587:0x56a7ec419b46482!2z0JrRjtGH0Y7QutGB0YM!3m1!1s0x0000000000000000:0x907551aa1ebeb5e7?hl=bg

 

 

Или до Кузгунчук да отидете да похапнете - много красив квартал е, близо до пристанището на Юскюдар...

http://travel.nationalgeographic.com/travel/city-guides/istanbul-walking-tour-2/

Редактирано от Ивайла
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Положението в Истанбул става все по-притеснително !!!Дано не отменят предстоящата ни екскурзия !

 

http://btvnovinite.bg/article/svetut/trima-dushi-bjaha-raneni-pri-vzriv-kraj-spirka-v-istanbul.html

Редактирано от slimex
Връзка към коментар

Здравейте Mary!Имам въпросче.Има ли някакъв директен транспорт  /предполагам автобус/ от USKUDAR до TAKSIM? Екскурзията за сега не е отложена,така,че си дооформяме програмата!   :)  Благодаря.......

Връзка към коментар

Положението в Истанбул става все по-притеснително !!!Дано не отменят предстоящата ни екскурзия !

 

http://btvnovinite.bg/article/svetut/trima-dushi-bjaha-raneni-pri-vzriv-kraj-spirka-v-istanbul.html

Току-що се връщам от Истанбул. Няма нищо притеснително, ние изкарахме 4 дни - спокойно, прекрасно време, няма навалица.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Току-що се връщам от Истанбул. Няма нищо притеснително, ние изкарахме 4 дни - спокойно, прекрасно време, няма навалица.

Благодаря за информацията.Дано всичко да е наред!Искаме да си изкараме страхотно, както винаги е било до сега!

Връзка към коментар

Здравейте Mary!Имам въпросче.Има ли някакъв директен транспорт  /предполагам автобус/ от USKUDAR до TAKSIM? Екскурзията за сега не е отложена,така,че си дооформяме програмата!   :)  Благодаря.......

Аз лично не се сещам за директен автобус от Üsküdar до Taksim.

Има доста автобуси, които минават по моста над Босфора, но тръгват от Kadıköy или от Bostancı.

 

Вероятно има долмуши, които се движат по този маршрут, но не съм ги ползвала. 

 

Погледнете за корабче от Üsküdar до Kabataş и после с фуникуляра до Таксим.

Връзка към коментар

Здравейте, колеги магеланци!

Значи, като стане дума за Истанбул и не мога да си трая! Истанбул е от любимите ми

градове и мине-не мине забягвам за няколко дни там. Просто така - действа ми много

освежаващо   :)  А понеже предпочитам самостоятелното пътуване винаги сама си

правя програмата.  Миналата седмица отново бях 4 дни в Истанбул и, както винаги, си

изкарах чудесно. Не се разхождах из топ-туристическите места тъй като съм била

много пъти из тях, но пък пътьом минавах покрай доста тях и искам да ви кажа, че

изобщо не ми се видя да е... ами, не е "натопорчено", да го наречем. Както винаги

Истанбул си е претъпкан, шумен, пъстър и изобилен във всяко отношение.

Не знам дали точно тук е мястото - ако не е, модераторите, моля, кажете как да го

променя после.

Та, това, което се каня да напиша, ще е за тези, които искат да видят нещо по-

различно от всеизвестните забележителности на Истанбул, искам да подам, примерно,

две-три идеи за приятно прекарване на времето.

Но първо съвет:

= Задължително използвайте Истанбул карта. Едно пътуване с градския транспорт

/метро, влак, трамвай, автобус, ферибот, фуникуляр, лифт/ струва 4 лири, а с Истанбул

карта е 2,30 лири. Също можете да ползвате тази карта и за ферибота до Принцовите

острови - с нея до Буюк Ада също се пътува по-евтино. Но не знам дали важи за

корабите на TurYol.

 

= Много често на спирките на градския транспорт има поставени машини /донякъде

подобни на банкомати/, на които можеш да си провериш колко пари имаш в картата и

да си я заредиш, ако е нужно. Приемат се банкноти от 5, 10, 20, 50 лири, ресто не се

връща. Дори и да не разбирате турски, лесно е - картата се слага на прозорчето върху

екрана /при което тя се залепва като магнит/ и вляво се изписва колко пари имате в

момента. След всяка пусната банкнота на екрана се изписва новата ви сума.

А сега моите предложения за малко по-различно и по-прияно прекарано време в

Истанбул:

 

1/ Малкият дворец Кючуксу в Азиатската част. Доскоро входа му беше само 5 лири, но

дори и да е станал 10 лири /както е вече в Ялдъз сарай/, заслужава си. Защото

5х0,62лв=3,10лв., а този дворец не отстъпва много на Бейлербей и даже на

Долмабахче по история и пищност, само дето е по-малък и по-отдалечен от

централните части на Истанбул. Според мен е един не голям, но много елегантен и

приятен за разглеждане дворец. На касата дават диплянка с информация за двореца,

има и на английски. Работно време 10-17ч. Почивен ден - не си спомням кой беше,

съжалявам.

Транспорт до там:

** С Мармарай или ферибот от Еминюню до Юскюдар, също може и ферибот от

Кабаташ или Бешикташ.

** После, на Юскюдар точно пред кея има бус терминал за градски автобуси. Качвате се

на автобус N15 или дори който и да е номер, който отива към Анадолу Хисар, Канлъджа

или Бейкоз. Но N15 със сигурност върви по крайбрежния булевард, докато други номера

се втурват из вътрешността на Юскюдар и после се спускат към крайбрежните мини

кварталчета и е много вероятно с тях да се таралянкате повече от час докато стигнете.

Ориентировъчно, с N15 са около 15-17 спирки и трябва да слезете на сп. Кючуксу Касръ

и да тръгнете по пътя към Босфора - около 200м и сте пред двореца. След сп. Кандили

слизате на втората или третата спирка, най-добре кажете на шофьора къде искате да

слезете, за да не подмине спирката, ако няма слизащи/качващи се на нея. До Кючуксу

Касръ има много приятно кафе-градина /малко по-натам и ресторант-градина/ на самия

бряг на Босфора, където можете да се насладите на гледка и приятно прекарване.

 

Гарантирам   :)

 

2/ Sadberk Hanım Müzesi

Аз съм изключително доволна от това мое последно откритие - прекрасен музей,

великолепен!

 

Садберг Ханъм музей е първият и единствен към момента частен музей в Истанбул и

изобщо в Турция. Основан е от фамилия Коч - една от най-богатите турски фамилии с

корени още от Отоманска Турция. В интернет има информация, там намясто - в

централното фоайе също е описано доста интересно - при портретите на

основателите, в рамка на стената, описание на турски и английски. Музеят се намира в

квартал Саръйер на Европейския бряг, близо до третия мост, който за разлика от

другите два е комбиниран – автомобилно-железопътен мост, почти готов е и се очаква

това лято да бъде пуснат в експлоатация. Споменавам го този мост, защото /от

Саръйер/ изглежда по-голям, по-стабилен и изобщо е по-впечатляващ от други два

моста над Босфора.

Садберг Ханъм музей изобщо не е натоварен откъм посетители. Поне когато аз бях

там, в момента, когато влязохме /трима бяхме/ имаше само група ученици, които тъкмо

си тръгваха. Оттам нататък сами го разглеждахме. Честно казано, мислех, че ще го

разгледаме за около половин час максимум, но когато си тръгнахме се оказа, че сме

прекарали вътре неусетно... цели два часа и 20 минути! Много интересен музей,

уверявам ви! Но и тук, както във всички дворци и музеи в Истанбул, снимането е

забранено. За съжаление, защото има изключително интересни експонати за

разглеждане и снимане.

 

Например: Артефакти отпреди 2-3-4-6-8-10хил. години; предмети от отдавна изчезнали

цивилизации - Хатуша, Египет, Вавилон, Елада, Римската империя, Селджукската

империя, Персия, Византия, Отоманската империя... златни монети, златни накити,

корони; богато украсени със скъпоценни камъни бижута, ордени, медали и оръжия;

древни съдове; колекции китайски порцелан от династия Мин /и от други също/, вековни

колекции порцелан от Кютахия и Изник; стъкло и кристал; огледала; колекции дрехи от

времената на Отоманската империя, които са неочаквано впечатляващи, удивително

красиви и страашно интересни!/; обувки, пак от онова време; предмети от бита; гоблени;

дамски и мъжки аксесоари с историческа стойност... За всеки исторически период,

както и към всеки предмет или колекция, има кратко описание на турски и английски.

Другоо... Ами, на входа правят "самолетна" проверка и чак после те пускат вътре :)

 

Освен това вътре задължително някой не те изпуска от очи. Но пък го прави доста

дискретно и само от време на време виждаш, че те следва, докато бавно и захласнато

обикаляш из музея - две свързани чрез голямо фоайе сгради на три и четири етажа.

Почивен ден е сряда, входа е 7 лири. Работно време 10-17ч.

Как се стига до там?

Ами, или с кораб, или с автобус   :)

 

А ние го направиме комбинирано - отидохме с кораб, върнахме се с автобус. Идеята ми

беше да го направим 2в1, т.е. и круиз по Босфора. Но преди да влезем в музея се

разходихме малко из Саръйер и обядвахме в едно от заведенията до кея. После

разгледахме музея, след това около 2-3 спирки разстояние лежерно се  разхождахме

покрай Босфора и после се качихме на автобус N25Е /Еминюню-Саръйер/. Обаче,

междувременно беше станало 18ч. и.....Ееми, слязохме на Румели Хисар, мотнахме се пак наоколо, видяхме и тузарския

ресторант /бивше "искеле", т.е. спирка на фериботчетата/, в който задължително си

изясняват отношенията всички главни герои от всички турски сериали   :rolleyes:    Само

че... ми не беше необходимо да влизаме вътре - то и през панорамните прозорци си се

виждаше, че ще ни одерат най-малко по три кожи, ако им пробваме манджите..

Е, направихме си фотосесия с моста над Босфора и после се паркирахме на втория

етаж в едно от заведенията 20-30 метра по-натам. Докато вечеряхме - междудругото и

тук цените са "соленички", ама заради гледката ще да е - започна феерията на

светлините на моста. Доста приятно усещане :tender:

 

Преди да се качим на автобуса /25Е/ за към нас си /хотела де/, пак се поразходихме по

крайбрежната алея. Апропо, ако предпочитате да отидете до Таксим, автобуса е N25Т

/Таксим–Саръйер/.

 

Ух, щях да казвам как се стига до музея:

 

Значи, кораб от Еминюню за Босфор тур - от кей N3 - при трамвайна спирка Еминюню

като застанете с гръб към Йени джами и с лице към морето, това е първия кей вдясно

на мост Галата. Цената за Босфор тур е 15 лири до Саръйер, 25 лири за отиване и

връщане, т.е. целия тур. По това време на годината /пролет/ има два тура - сутрин в

10:35 /и следобед в 14:30/. Спира на 3-4 места и в 11:45ч. пристига в Саръйер. От кея

се тръгва по крайбрежния път наляво, т.е. посока към Истанбул, и след 800м е Sadberk

Hanım Müzesi. После... после само автобус. Освен 25Е и 25Т, има и автобуси до

Бешикташ /до бус терминала при кея/, а от там вече е лесно - кеф ти фери, кеф ти бус,

кеф ти трамвай. Само че до трамвая трябва да повървиш около 1км покрай Морския

музей и Долма бахче до Кабаташ/.

3/ Konak Cafe Beltur - тераси, гледки над Босфора и европейската част на Истанбул,

чай, кафе, сандвичи, торти - мноого прилични, даже ниски цени, и Fethipaşa Korusu

Sosyal Tesisleri - на 10-20 метра преди кафенето е - по-луксозен ресторант също с

тераса.

 

Тези две заведения се намират в Юскюдар. Слизате от ферибота, тръгвате наляво

покрай градинката, вървите по крайбрежния път и след около горе-долу 1км общо,

тръгвате по уличката нагоре по баира /100м/ и завивате наляво - има и табела към

заведенията - лесно се намира. Минава се покрай луксозния ресторант и право на

терасата на кафето - цъфнали глицинии, рози, лалета, теменужки, разни други храсти и

дървета. Кафенето е на самообслужване. Имайте предвид, че около обед и ако е

хубаво времето, може да има много хора - понеже е на открито, с гледка, доста евтино и

с разни вкусни неща за хапване. Има хора, които седят сигурно с часове, пият чай и си

бъбрят сладко, но пък са две или три тераси и местата са доста. О, сигурна съм, че

няма да ви е лесно да си тръгнете после от там :)

Когато все пак си тръгнете... Амии...дали пък да си призная аз какви ги върша?

Ееми, след като се наседя, наям, напия /има и безплатна тоалетна...хм, силно желана

след 2-3 неусетно изпити чая/, хващам пътя нагоре по баира - сред гора, птички,

цветенца. По време на лалетата - покрай алеята нагоре е пълно с лалета и теменужки.

След около 200м има разклонение. Тръгвам наляво, минавам 100м и стигам до друго

приятно местенце - водопад, тераса, пейки, гледка, /и даже чист, лъснат обществен

кенеф, обрамчен с цветя, ей така, изневиделица -  без майтап!/.....  И пак гледам, пак се

радвам, че светът е прекрасен, пак снимки - ох, за кой ли път, ама не ми омръзва бе! :)

Връщам се обратно до разклона и продължавам пак по баира - около 400м. Не се

бойте, наклона е малък, върви се спокойно, приятно е и то много. Най-горе има пейки.

 

Излиза се при едни хубави 3-4 етажни блокчета. Следва спускане по уличката надолу

до по-главната улица Cumhuriyet Caddesi /Джумхуриет джадесе/, тръгвам надясно по нея

и след 700м стигам до магазин Tatbak - това са верига магазини за баклави, кадаифи,

реване, толумби, локуми, ядки, сладки, халви, близалки, кори за баници, кафе, бонбони,

сушени плодове и др. Внимание: на много прилични цени! Примерно, баклавите са поне

10-12 вида и са на цени 12-35лири/кг. Пълните кошницата, опаковат ви добре всичко,

плащате кеш или с карта - както искате, после 7-8 минутки надолу по същата улица и

сте на кея на Юскюдар за феритата към Еминюню и Бешикташ.

ОБАЧЕ, ако не са ви много тежки торбите и имате още час-два време, силно ви

препоръчвам още една  емоция:

 

Свийте бързо във втората пресечка наляво и се гмурнете из живописния пазар на

Юскюдар. Тук също можете да пазарувате колкото и каквото ви душа иска! Или просто

да се наслаждавате на атмосферата и да се усмихвате. Защото и този пазар, както

всички ориенталски пазари носи и много настроение. Поне за мен е така. Цените също

са напълно прилични. И, отново можете да пиете чай или кафе, току-що изцеден сок от

нар или портокал... да хапнете пиде, ляхмаджун, адана кебап, кюфтета, кокореч /това е

като дюнер, но от агнешки дреболии/, джигер /дроб/, балък-екмек /сандвич с току-що

опечена риба/... шкембе чорба или крем-супа от леща /типична е/... поне пет вида

бюрек... казан диби, сютляш, малеби, халкъ, шекерпаре, всевъзможни торти, сладки и

соленки, питки и хлябове...

Не познавам човек, който веднъж да е бил в Истанбул и да не иска да отиде пак, ей

Богу!

 

Има някаква магия в този град...  Ah, Güzel İstanbul!... Ах!

Но, нека да е стига за сега. Беше ми приятно.  Hadi görüşürüz! /До скоро!/

Забележка: в моя личен блог имам описани и други интересни и нестандартни места

места в Истанбул. Мога да пиша още много и не само за Истанбул, но нямам много

време, за съжаление.

Редактирано от Георги
оправено форматиране
  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар
/> 
 
Забележка: в моя личен блог имам описани и други интересни и нестандартни места 
 
места в Истанбул. Мога да пиша още много и не само за Истанбул, но нямам много 
 
време, за съжаление.

 

 

А кой е блога? Тези места съм ги обиколила, без Konak Cafe Beltur и магазин Tatbak, тази седмица и аз ще ходя и ще ги проверя...Иначе за Буюкада търся информация - какво точно да се види или просто да се разходим ?

 

p.s. Аз мога да ви препоръчам Кузгунчук за разходка - много приятен квартал...

Връзка към коментар

 

/> 
 
Забележка: в моя личен блог имам описани и други интересни и нестандартни места 
 
места в Истанбул. Мога да пиша още много и не само за Истанбул, но нямам много 
 
време, за съжаление.

 

А кой е блога? Тези места съм ги обиколила, без Konak Cafe Beltur и магазин Tatbak, тази седмица и аз ще ходя и ще ги проверя...Иначе за Буюкада търся информация - какво точно да се види или просто да се разходим ?

 

p.s. Аз мога да ви препоръчам Кузгунчук за разходка - много приятен квартал...

 

  Блогът ми е     https://iaiaplus.wordpress.com/

 

На Буюк Ада най-интерсното нещо са красивите къщи - много характерни, с дървен обков /не знам дали точно така му се казва/, най-често са боядисани в бяло, но има и в жълто и кафяво, с чардаци и еркери с красиви резби - като "дантелени" са.  Много зеленина, много и цъфтящи като полудели лянове /зокуми, леандри/, хибискуси и бугенвилии, направо като разноцветни водопади се "леят" през оградите през лятото и есента дори. И котки. Любителите на котките ще са щастливи, защото толкова много и толкова разнообразни по цветове и физиономии котки може да има само на Буюк Ада! И всички са безкрайно мързеливи и невероятно любвеобилни. Едва пристъпят по улиците или просто се просват където им скимне, а видят ли те да седнеш на някоя пейка, смело идват при теб дори без "пис-пис", скачат на пейката и почват едно галене, едни "четки", едно мъркане... леелее, сякаш цял живот точно теб са чакали  :)

Транспорта на Принцовите острови е само пеша или с колело /има под наем, за който може да кара/, и файтони.

Файтоните, бих казала, са малко скъпо удоволствие. Последно бяха по 80 лири возенето около 45 минути /миналата година през октомври/. Но могат да се качат до четири души заедно и да си поделят парите.   Файтонджиите упорито си предлагат услугите, особено ако няма много туристи, и са склонни да свалят цената, но само с десетина лири, обаче. Възторжено ти обясняват как ще ти покажат целия остров, ще те закарат чаак горе на баира да се насладиш на "чок гюзел мандзара, мадам!" /много хубава гледка/ и даже ще ти отпуснат цели 5-10 минути да поснимаш панорамата, а после - обратно до изходната точка - при часовника в центъра на градчето.

 

 

Връзка към коментар

Не искам да "цапам"излишно, но не мога да разбера защо не ми излиза целия текст???

Ще пробвам пак:

Блогът ми е     https://iaiaplus.wordpress.com/

 

На Буюк Ада най-интерсното нещо са красивите къщи - много характерни, с дървен обков /не знам дали точно така му се казва/, най-често са боядисани в бяло, но има и в жълто и кафяво, с чардаци и еркери с красиви резби - като "дантелени" са.  Много зеленина, много и цъфтящи като полудели лянове /зокуми, леандри/, хибискуси и бугенвилии, направо като разноцветни водопади се "леят" през оградите през лятото и есента дори. И котки. Любителите на котките ще са щастливи, защото толкова много и толкова разнообразни по цветове и физиономии котки може да има само на Буюк Ада! И всички са безкрайно мързеливи и невероятно любвеобилни. Едва пристъпят по улиците или просто се просват където им скимне, а видят ли те да седнеш на някоя пейка, смело идват при теб дори без "пис-пис", скачат на пейката и почват едно галене, едни "четки", едно мъркане... леелее, сякаш цял живот точно теб са чакали  :)
Транспорта на Принцовите острови е само пеша или с колело /има под наем, за който може да кара/, и файтони.
Файтоните, бих казала, са малко скъпо удоволствие. Последно бяха по 80 лири возенето около 45 минути /миналата година през октомври/. Но могат да се качат до четири души заедно и да си поделят парите.   Файтонджиите упорито си предлагат услугите, особено ако няма много туристи, и са склонни да свалят цената, но само с десетина лири, обаче. Възторжено ти обясняват как ще ти покажат целия остров, ще те закарат чаак горе на баира да се насладиш на "чок гюзел мандзара, мадам!" /много хубава гледка/ и даже ще ти отпуснат цели 5-10 минути да поснимаш панорамата, а после - обратно до изходната точка - при часовника в центъра на градчето.

Общо взето цените на Буюк Ада са завишени, но един чай с едно татлъ - става, не удря твърде силно по джоба  :)
Искате ли изпробвана идея?  :)
Вземате си нещо за ядене и шише с вода и хващате кораба най-късно в 10ч. Към 11:30 сте на острова. Слизате, хващате улицата покрай часовника, която отива надясно и по нея можете да обиколите голяма част от острова. Също по нея са най-големия брой от тези красиви къщи, някои са определено много богатски. Унесени в разходката полека-лека  ще стигнете и до въпросната "мандзара". После пак полека-лека ще се спуснете до центъра, обикаляйки острова и по улицата от другата страна. На Буюк Ада има и два християнски манастира, и мисля, че и двата могат да се посетят. Но те са в по-отдалечения край на острова. Признавам, аз все не съм стигнала до тях - твърде много се заплесвам по 'убавините и писаните по пътя  :) Но пък  имам идея някой път да отида на острова с преспиване и тогава, евентуално, да надникна и в тях.
Май пак много се разписах...
Приятно пътуване и поздрави на Истанбул  :)



 

Редактирано от Георги
оправено форматиране
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря за информацията.Дано всичко да е наред!Искаме да си изкараме страхотно, както винаги е било до сега!

Сега прочетох, че ще ходите в Емирган парк.Ние бяхме в събота и беше такава гмеж, каквато не бях виждала никога там, а съм била много пъти.Лалетата на повечето места в парка са прецъфтели, а каквото не беше, пък бяха изпогазили.Имам чувството, че цял Истанбул се беше проснал на моравките в парка.Освен тълпите от сватбари - поне 15 булки видяхме и снимахме. В Гюлхане на мен ми беше по-приятно.

Връзка към коментар

Не искам да "цапам"излишно, но не мога да разбера защо не ми излиза целия текст???

Ще пробвам пак:

 

Блогът ми е     https://iaiaplus.wordpress.com/

 

На Буюк Ада най-интерсното нещо са красивите къщи -

 

 

 

Колко време да си предвидя ориентировъчно за нормална разходка из острова? Без бързане и без мотаене - 3  4 часа? Иска ми се в един ден да видя и Буюкада , и Хейбелиада, но не искам и да препускам - възможно ли е двата острова за ден?

Връзка към коментар

Ивайла, три часа са съвсем достатъчни. Аз съм била там през м. Май и освен къщата от един сериал, друго интересно нямаше. Народ, файтони и смрад от конски фъшкии. Като се има предвид, че лалетата в Истанбул вече са попрецъфтели такова ще е и на острова.

Редактирано от Ellena
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте, да си задам и аз моя въпрос. На 28.10 пристигаме с автобус в Истанбул, на 29.10 летим от Сабиха за Иран. Ще разгледаме през двата дена каквото успеем, най вече на Златния рог. Въпроса ми е къде е най удобно да запазя хотел? Запазих до площад Таксим и мислех да отидем до летището с шатълите, но впредвид последните събития и това, че точно тогава е националния празник на Турция не съм много сигурна, че това е най-добрия вариант. В кой район е най-добре да взема хотел, да е удобно откъм локация за предвижване с багажа от автогарата и после до летище Сабиха?

Връзка към коментар

Здравейте, да си задам и аз моя въпрос. На 28.10 пристигаме с автобус в Истанбул, на 29.10 летим от Сабиха за Иран. Ще разгледаме през двата дена каквото успеем, най вече на Златния рог. Въпроса ми е къде е най удобно да запазя хотел? Запазих до площад Таксим и мислех да отидем до летището с шатълите, но впредвид последните събития и това, че точно тогава е националния празник на Турция не съм много сигурна, че това е най-добрия вариант. В кой район е най-добре да взема хотел, да е удобно откъм локация за предвижване с багажа от автогарата и после до летище Сабиха?

slujitel , в този пост ти отговорих това, което аз мисля по въпроса.

Аз не бих се отказала от Таксим. Това е най-удобното място за връзка между двете.

Предвиди си повече време за придвижване към летището, защото можеш да попаднеш в голям трафик.

Връзка към коментар

Мери, извинявай, стана малко каша, не разбрах, че си преместила поста, помислих, че не е излязъл, изтрий излишното, моля.

Няма проблем, нека си ги има и на двете места.

Може да е полезно за още някой.

Връзка към коментар

Здравейте, да си задам и аз моя въпрос. На 28.10 пристигаме с автобус в Истанбул, на 29.10 летим от Сабиха за Иран. Ще разгледаме през двата дена каквото успеем, най вече на Златния рог. Въпроса ми е къде е най удобно да запазя хотел? Запазих до площад Таксим и мислех да отидем до летището с шатълите, но впредвид последните събития и това, че точно тогава е националния празник на Турция не съм много сигурна, че това е най-добрия вариант. В кой район е най-добре да взема хотел, да е удобно откъм локация за предвижване с багажа от автогарата и после до летище Сабиха?

Според мен по-добрият вариант е да отседнете в хотел в Кадъкьой. В тази част от квартала, която е точно срещу пристанищата на фериботите и бус-терминала на градския транспорт доста хотели са с добра оценка 7,2-8,2 в booking.com  Най-добре е дори да сте в хотел на първа линия, т.е. на самия Rihtim Cadeci понеже точно там е началната/крайната спирка на шатъла Кадъкьой - летище Сабиха Гьокчен.

= от автогара Байрампаша /предполагам, че за тази автогара говорите/ вземате метрото М1 до Йеникапъ

= на Йеникапъ се прехвърляте на Мармарай до Сиркеджи

= от Сиркеджи отивате на Еминюню /100-150метра е, просто пресичате булеварда/ и се качвате на ферибота за Кадъкьой

= слизате на Кадъкьой, пресичате площада и улицата и си влизате в хотела - е, ако си харесате някой там   :)

Миналата есен от Коня кацнах на Сабиха Гьокчен и тогава отседнах в Bade 3 хотел - малък, изглежда дори невзрачен, но пък останах много доволна от всичко. Даже какафонията от шумове навън не проникваше през прозореца. Да не говорим, че гледката беше повече от добра - точно срещу Босфора. Легло, баня, закуска, персонал - всичко беше о'к. Единственият недостатък е, че хотелчето се намира на втория етаж в сградата, но няма асансьор. Наоколо има всевъзможни заведения за хранене, пазарът на Кадъкьой е на пет минути пеша, наоколо - всякакъв транспорт. Спирката на шатъла за летището е точно срещу хотела - просто пресичаш улицата. 

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Колко време да си предвидя ориентировъчно за нормална разходка из острова? Без бързане и без мотаене - 3  4 часа? Иска ми се в един ден да видя и Буюкада , и Хейбелиада, но не искам и да препускам - възможно ли е двата острова за ден?

Ивайла, за двата острова ти трябва един цял ден. Само за Буюк Ада - ако искаш само да му кажеш "здрасти" - 3-4 часа. Ако решиш да вземеш файтон - 4-5 часа. Ако решиш да походиш и да хапнеш нещо - 6-7 часа.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте някой ползвал ли е извънредното корабче което пътува от април да май от Кадъкьой до Емиргян

каква е цената някой знае ли? дали се таксува като Босфорски тур или? в сайта на Шехир хатлъръ има разписание но цени не

Редактирано от kpkgf
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.