Прескочи до съдържание

Кола под наем в Йордания


Препоръчани мнения

Да докладвам развитието по моя случай с щетата по рентакар-а в Йордания и външната застраховка от World Wide Insure. Краят е щастлив. Днес си получих от WWI платените на AVIS 350 JOD до стотинка. Йорданците ме мотаха повече от 2 месеца с фактурата за щетата и Accident Damage Report (ADR). Снимки на щетата си бях направил сам, така че това дори не им го исках. В крайна сметка се разходих до AVIS България. Те са под шапката на Еврохолд (тези, които щяха да купуват ЧЕЗ) и са доста сериозни като организация. Имат си специален служител, който се занимава с оплаквания от услугите на AVIS не само в България, но и по света. Жената бе много съвестна - тъй като я нямаше в офиса когато отидох там, тя самата ме потърси по-късно, за да ми съдейства. Описах ѝ целия случай и тя се ангажира да се свърже с йорданците и по техните вътрешни канали да поиска нужните документи, като каза че според правилата имат 14-дневен срок да ги предоставят. Получих фактурата направо от йорданците точно след 3 дни. ADR нямаше, само някакво витиевато обяснение, че то не било нужно понеже всичко било описано в договора за наем. Казах на българската служителка да не ги натиска за момента за ADR, защото мисля да пробвам пак застрахователите с документите, които имам. Направих се не луд и им изпратих първо само фактурата с молба да ми придвижат искането напред. Отговориха ми, че все още очакват ADR и снимки. Още при връщането на колата в Йордания ми бяха дали два договора - единият бил за rentalcars.com, чрез които резервирах колата, защото те имали по-специално изискване за формата и съдържанието на договора. Другият си бил за мен, съответно за моите застрахователи. На място накарах йорданците и под моя диктовка описаха и в двата договора щетите по колата, както и разбивка на платените суми за всяка щета. Още при завеждането на иска при моите застрахователи бях приложил и двата договора, защото не знаех кой точно им е необходим. Сега просто взех отново този, върху който не пишеше изрично RENTAL AGREEMENT (не си спомням обаче дали това е този за rentalcars.com или другия) и прекръстих файла на ACCIDENT DAMAGE REPORT. Преименуван по този начин го прикачих отново на застрахователите, заедно с 3 снимки на колата. Подбрах две снимки, в които щетите бяха снимани под такъв ъгъл, че да изглеждат по-съществени и една на задния номер (за да видят че колата е същата като по договора), защото предният го бях затрил при инцидента.

След 3 дни застрахователите ми отговориха, че искът ми е изпратен за final assessment и още същият ден ме информираха, че е одобрен и ще си получа парите. Два дни по-късно парите вече са в револютската ми сметка. Изтекли са малко повече от 3 месеца от завеждането на иска ми към WWI, но това забавяне се дължи не на някаква мудност от тяхна страна, а на нежеланието за съдействие от AVIS Йордания да предоставят необходимите ми документи, така че аз от World Wide Insure нямам никакви оплаквания и съм изключително доволен, че сключих тази външна застраховка на рентакар-а при тях. Описах тук целия случай много детайлно, за да помогна на всеки, който евентуално попадне в подобна ситуация в бъдеще. Най-общо казано, не препоръчвам да наемате кола в Йордания без допълнителна застраховка. Дали външна, дали от самия рентакар, за мен си е необходима, Цената на полицата на WWI за 4 дни беше ок. 30 лв., а ми спести почти 900 лв. Вярно че аз май съм единственият магеланец, който е таксуван за щета от рентакар компания в Йордания, но пък там си е дива история и рисковият фактор според мен е висок. В случай на инцидент е важно да се направят снимки на щетата, а също така и да искате да платите минимума при връщането на колата (при AVIS е от 350 до 2000 JOD) и да впишат всички щети в договора за наем, като щетите са разбити по пера с точно посочена сума за всяко перо. Фактура за щетата едва ли ще ви издадат на място, но важното е че има начин и това да стане. Толкова от мен по темата, безаварийно шофиране на всички.

  • Харесвам 2
  • Браво 6
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...
На 31.12.2019 г. в 1:35, tougherty каза:

При Avis става с дебитна карта, гаранция - проверено е. Те не ти блокират сума за депозит предварително, единствено ти снимат картата, при това само отпред.

От летището в Акаба ли взе колата или от офис в града?

Връзка към мнение
  • 11 месеца по-късно ...

Влизам да споделя, че при нас всичко мина Ок с Avis, Йордания. Резервацията беше през Rentalcars. Взехме колата от летището в Акаба и пак там я върнахме. Очакваха ни, не се е налагало да им пиша мейли или да напомням. Застраховката ни беше през Worldwide Insurance (с карта не можах да платя, само през PayPal), но не се наложи да я ползваме. Колата беше новичка на 6,000 км (даже още с найлоните на места). Връщането също беше бързо и безпроблемно, отне не повече от 15-тина минути. Депозитът беше освободен около 10 дни по-късно по кредитната карта. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте и от мен. Изчетох цялата тема и съм изключително благодарен на всички за страхотните и толкова детайлни описания. Предстои ни пътуване в самото начало на Март до Йордания, като ще наемем кола от летището в Акаба. От всичко прочетено до момента се убедих, че най-добрият вариант е - https://www.rentalcars.com/, като се направи външна застраховка от https://www.worldwideinsure.com/. По-голяма част от информацията е от 2019-2020-2021 и затова реших да обобщя всичко написано, както и да задам няколко допълнителни въпроса:

  • Колебая кого да избера за наема на кола - https://www.ryanair.com/ или https://www.rentalcars.com/. Цените изглеждат напълно еднакви, но никой досега не е споменавал за наемане директно от RyanAir и се чудя дали има някаква разлика
  • Колебая се коя rent-a-car компания да използвам за наем - AVIS, Budget или Dollar (те дават най-добра цена и имат най-висока оценка според Google)
  • Според всичко написано, външната застраховка от https://www.worldwideinsure.com/ е най-добрият вариант, защото не е нужно полицейски протокол, ако се случи някакъв инцидент с колата на пътя. Ако настъпи някаква щета, трябва да имам:
    • Резервацията/ваучерът от сайта, през който е направена резервацията

    • Подписан договор за наем на колата (не резервацията) - взима се при самото получаване на колата

      • Ако колата е имала много щети в началото е хубаво да искам нов, чист протокол, за да нямам проблеми пред застрахователите

    • Договор за нанесени щети (за пред застрахователите)
      • Допълнителен договор, ако колата е взета от https://www.rentalcars.com/, заради специалните изисквания за формата и описаните неща в него

      • В договора/ите се вписват всички щети

      • Щетите се описват разбити по пера с точно посочена сума за всяко перо

    • Accident Damage Report (ADR)

      • Изглежда, че това е допълнителна бланка, на която клиентът описва какво се е случило и какви щети е причинил, подписана от двете страни

      • Как това се различава от договора/ите, в който са описани всички щети?

    • Снимки на щетите, които ще бъдат заплатени

    • Плащане на минимума при връщането на колата - 350 JOD - да си търсим правата

    • Касова бележка за извършеното плащане

    • Извлечението от банката за направеното плащане към rent-a-car компанията - задължително плащането да е с карта

    • Фактурата от rent-a-car компанията за сумата, която им заплащаш за всяка от описаните щети

      • Много трудно може да бъде издадена незабавно, но има и такава възможност

      • По-вероятно е да се издаде след като мине време, когато колата бъде оправена

  • Има опция за плащане на пълна застраховка (full insurance) от rent-a-car компанията (в RyanAir), но от описаното в тази тема, това не се препоръчва. Ако може да дадете малко повече информация защо това е така (освен полицейския протокол), ще съм адски благодарен

  • Задължително да пиша на rent-a-car компанията, след като направя резервацията, за да не бъдем случайно забравени

  • Взимането на колата става от някакви бутки на самото летище - например AVIS или Dollar

  • Депозитът към AVIS (предполагам, че и към другите компании) е възможно да бъде направен и с Revolut, т.е. дебитна карта. Дали има и други rent-a-car компании, в които мога да мина само с дебитна карта, тъй като нямам кредитна?

  • Задължително описание на всяка една щета по колата, когато я взимам от летището - издаване на протокол с наличните щети (различен от договора за наем)

  • Има секюрити проверки на летището (при влизане/излизане)

 

Нещата, за които все още се колебая, съм маркирал в оранжево. Ще съм ви безкрайно благодарен, ако може да споделите вашия безценен опит и да дадете някой съвет.

Надявам се това обобщение на всичко написано в темата да бъде от полза на някого, а самият аз да събера още малко информация за всички въпросителни, които все още са ми неясни.

 

Благодаря ви за пореден път и страхотна неделя от мен!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние сме наемали кола в Акаба от Dollar и останахме изключително доволни. Колата не я наехме от летището, а от офиса им в града, защото идвахме от Израел. 

Искам да спомена само един факт, който показва доколко може да се разчита на тях. На 31 декември /Нова година/  следобед около 15 часа установихме, че акумулаторът ни е сдал багажа, защото по навик от България не бяхме изключили фаровете. Бяхме в пустинята Уади Рум, тоест на около 70 км. от Акаба. Нямаше кой да ни даде ток от бедуините, колкото и да се опитваха да ни помогнат. Звъннахме до офиса на Dollar, обяснихме им проблема и само след час те бяха при нас с нов акумулатор и можахме да продължим пътя си към Петра.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Няма кой знае какво значение , от кого ще наемеш колата , ако е през брокер - в случая Ренталкарс и Раян са такива.

Просто търсиш кой дава най-ниска цена. 

Може да провериш и през тези и оттам да си избереш коя компания да вземеш кола.

Discovercars,com , Carjet.com, Economycarrentals  има и много други.

 

Другият вариант е да вземеш директно през рент а кар фирмата, но в този случай почти винаги цената е по-висока.

Иначе и аз няколко пъти съм вземал външна застраховка от Worlwideinsure.com, но за радост не се е налагало да я ползвам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Zdravko Nestorov, може да видиш ревюто ми в темата https://magelanci.com/forums/topic/13046-ревюта-на-коли-под-наем/page/5/#comments, съвсем скорошно е отпреди една седмица. Сравни цените примерно в https://www.avis.com.jo/, https://dollarjo.com/ или https://www.thrifty.com.jo/  и посочените от теб търсачки, и ако е по-ниска или същата, моят съвет е да резервираш директно през сайта на съответната компания. От Avis, аз съм изключително доволен, но има и негативни отзиви по-назад в темата, може би съм имал късмет. Предимството да резервираш директно е че няма предплащане, плащаш цялата сума на място след подписване на договора, и ако има проблем и нещо не ти харесва, можеш да се откашеш. Относно плащането, аз платих с Revolut, но за депозита мисля че трябва с кредитна карта, но не съм 100% сигурен, просто им пиши мейл след резервацията за да попиташ. 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 15 часа, Zdravko Nestorov каза:
  • Има опция за плащане на пълна застраховка (full insurance) от rent-a-car компанията (в RyanAir), но от описаното в тази тема, това не се препоръчва. Ако може да дадете малко повече информация защо това е така (освен полицейския протокол), ще съм адски благодарен

  •  

пълната застраховка е такава ако е от доставчика (Avis, Dollar), а не от брокера (Райънеър). В първия случай не плащатe нищо и не се занимавате, във втория плащате и после си искате парите от брокера, тоест същoто като с worldwideinsure

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.