Прескочи до съдържание

Кола под наем в Йордания


Препоръчани мнения

преди 5 часа, Dublin каза:

Притеснява ме това попълване на документи за колата на "коляно".

Пристигам в 19.30 часа на 18.12., а на обратно полета е в 21.05 часа на 22.12.

Мисля, че сме един часови пояс с тях, но така или иначе ще е тъмно.

Economy ми дава цена от 120 JOD. Горивото-ясно. Грубо го смятам около 600 км.

Каква застраховка ми трябва и колко се връзва, и каква сума да очаквам да ми се блокира?

Дебитна карта имам, но кредитна има само съпругата ми.

Ако се блокира сума от нейната карта, това означава ли че тя трябва да шофира, за да е валидна застраховката?

И накрая-дали все пак да не рискувам и да взема колата от аерогарата- вероятно около 20.30 часа, и да я върна пак там-около 18.30 часа в деня на обратният полет?

Благодаря !

 

JodCars.PNG

Ти решил ли си вече каква застраховка ще си направиш? 

Сумата, която ти се блокира от КК не е свързана със застраховката. Реално застраховката си я плащаш отделно и веднага, така че колата се води застрахована. В договора за отдаването на колата под наем, се записва името на шофьора. Така застраховката ще важи само ако точно този шофьор кара колата.

Блокираната сума е нещо различно и тя представлява допълнителна гаранция и самоучастие (франшиза му викат) при евентуална щета на автомобила.

В интерес на рент-а-кар компанията е да следи КК задължително да е на името на шофьора. Ако КК е на друго лице, при щета по автомобила, рент-а-кар компанията не би следвало да има право да удържи блокираната сума, която чисто формално е на трето лице, нямащо нищо общо със сключения договор за позлване на рент-а-кара. 

Съветвам те следното: Първо - Вместо да се чудиш и маеш кое какво е и защо така е,  си извади КК. Все пак е 2019г. 

Второ - Вземи колата от летището и приеми, че наемането на рент-а-кара винаги е свързано с известен риск. Просто трябва да го поемеш. Във Франция ни се пукна предното стъкло, та чак го сънувахме. В Йордания ни дадоха невероятен таралясник, буквално опасен за живота ни. В Кипър вече бях претръпнал на всичко и дори не направих застраховки ....😉

 

П.П. Сумата, която ще ти блокират я пише в условията на rentalcars или на сайта, през който ще правиш резервацията.

 

Връзка към коментар
преди 3 часа, Radnev каза:

Ти решил ли си вече каква застраховка ще си направиш? 

 

 

Ми няма как да съм решил, защото не знам изобщо какви застраховки има. Това ще ми е първото наемане на кола...

Определено ми помагате много, за което на всички ви благодаря!

Имам още време,така че ще се целя всичко да е както трябва. 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

CDW -Collision Damage waiver-limited to collision Reduce your liability in case of accident; you will be liable for the reduced deductible amount as each car type amount.

LDW -Loss Damage Waiver - No deductible amount in case of loss, damage, accident You should be commitment to the contract terms and conditions

TP -Theft Protection.

PAI -Personal Accident Insurance- That covers $ 10'500 medical amount and $ 28'000 in case of death.

Кой застраховки да направя от горните?

Връзка към коментар
На 5.12.2019 г. в 11:06, Dublin каза:

CDW -Collision Damage waiver-limited to collision Reduce your liability in case of accident; you will be liable for the reduced deductible amount as each car type amount.

LDW -Loss Damage Waiver - No deductible amount in case of loss, damage, accident You should be commitment to the contract terms and conditions

TP -Theft Protection.

PAI -Personal Accident Insurance- That covers $ 10'500 medical amount and $ 28'000 in case of death.

Кой застраховки да направя от горните?

Първите три вероятно са ти включени в тарифата и няма как да ги откажеш. Super CDW, LDW и т.н. вече са друга бира и служат да ти свалят самоучастието, ако има такова. 

 

PAI никога не съм правил и я намирам излишна, ако имаш друга здравна застраховка...а трябва да имаш. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря Ви. Утре потегляме, пък ще пиша как сме се справили.

Къде ще я търся на аерогарата тази кола, нямам идея.... 

Виждам в Гугъл някакви будки и паркинг....Там трябва да е !

Редактирано от Dublin
Допълнение
Връзка към коментар
преди 10 часа, Dublin каза:

Благодаря Ви. Утре потегляме, пък ще пиша как сме се справили.

Къде ще я търся на аерогарата тази кола, нямам идея.... 

Виждам в Гугъл някакви будки и паркинг....Там трябва да е !

Точно там са. Просто виж коя будка е на вашата компания. Няма да има никакви проблеми 🙂

Връзка към коментар

Здравейте, Магеланци!

Първо искам искрено да Ви благодаря за помощта !

Реално бе много по-лесно отколкото предполагах.

На аерогарата лесно намерих будката на фирмата, чакаха ме и след попълване на всичко потеглих с един нов Шевролет на 65 хил. километра.

Нямаше проблеми през всичките 4 дни и близо 700 км. каране в Йордания. 

Платих общо 128.40 JOD и всичко мина добре.

До Мъртво море, малко пообъркахме пътя и навлязохме дълбоко в едно селце, където бяхме посрещнати от петгодишни джедай, които ни обсипаха с дъжд от камъни, но за щастие, без видими следи по колата. Като изключа това, хората навсякъде бяха супер любезни и услужливи.

Едни унгарци бяха забравили ключовете на колата си в ....багажника, но 5 месни 2 часа ръчкаха докато я отворят успешно.

Още един път Благодаря на всички!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 12 минути , Dublin каза:

Реално бе много по-лесно отколкото предполагах.

 

Почти винаги впечатлението е такова при първо наемане на кола 🙂 Много притеснения, в повечето случаи излишни. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 19.02.2019 г. в 11:10, ven62 каза:

Да си кажа и аз:

Букната кола (Тойота Ярис) през wizzair->rentalcars->budget  за около 115 Евро от сряда вечерта до неделя. Чакам си Wizz кредита от 10%.

На летището в Aqaba реално rent-a-car компаниите нямат офиси. На паркинга отварят багажниците на джиповете си и попълват документите, снимат шофьорски книжки, извършват плащанията и т.н.

Напразно се притеснявах - колата не беше никак малка:

P1140769.JPG.963a59d0602c53df56eb420b5a8ef335.JPG

 

На 23000 км. Личи си, че беше относително нова, с нормална мощност, автоматик, климатик,...

Въпреки, че за километрите си беше нова, почти по всеки детайл имаше забележки - дребни драскотини.. Младежа, дето ми я предаваше беше отразил почти всичко. След като я приех, допълнително и подробно я доогледахме с жена ми и добавихме още няколко забележки. Младежа ги прие без проблем.

Попитаха дали искам допълнителна застраховка. Не. ОК. Блокираха 500 долара. Дръпнаха и 30 долара - летищна такса. Май вече се изхитриха и всички го правят.

Преди да върна колата я измих (вътре, вън). Беше доста мръсна - валя ни дъжд, а и последния ден бяхме в края на Wadi Rum (Хасан camp)

Като я приемаха, изтъкнах факта, че я връщам по-чиста отколкото са ми я дали.

Момчето я обиколи, колкото да види, че всички врати и калници са на мястото си и готово.

Подписа са се на моя протокол и …  поиска да го вземе:

- А-а-а, чакай малко. Ти си имаш такъв протокол. Този си е мой.

- Такава ни е практиката

- Не ме интересува. Ако искаш може да си го снимаш.

Като видя, че няма да отстъпя, извади си телефона и направи една снимка на протокола.

Това беше.

След 2-3 дни ми отблокираха сумата от 500 долара.

 

 

Здравей ven62,

и аз букнах една Тойота Ярис за февруари за Акаба от Budget (на летището), може да е същата... обачее.... ме притеснява това, че нямам кредитна карта. Тука чета и почвам да се притеснявам.... едни казват, че може и са плащали с дебитна само - други 99% не става с дебитна... При теб как беше?

Връзка към коментар
преди 14 минути , IvanIR каза:

Здравей ven62,

и аз букнах една Тойота Ярис за февруари за Акаба от Budget (на летището), може да е същата... обачее.... ме притеснява това, че нямам кредитна карта. Тука чета и почвам да се притеснявам.... едни казват, че може и са плащали с дебитна само - други 99% не става с дебитна... При теб как беше?

Няма проблем да платиш за колата и допълнителната застраховка с дебитна, но няма как с дебитна да ти дръпнат депозит. Навремето този филм го гледах във Франция - аз им казвам, че купувам пълно каско и не трябва да ми вземат депозит, те си искат кредитна карта (става въпрос за юропкар). Не вярвам бюджет да те пуснат 🤔

Връзка към коментар

Има вероятност да заобиколят правилата, за да стане сделката, но по правило си трябва кредитна карта за депозита, иначе самото плащане може и с дебитна и кеш

Връзка към коментар
На ‎27‎.‎12‎.‎2019‎ г. в 15:03, IvanIR каза:

Здравей ven62,

и аз букнах една Тойота Ярис за февруари за Акаба от Budget (на летището), може да е същата... обачее.... ме притеснява това, че нямам кредитна карта. Тука чета и почвам да се притеснявам.... едни казват, че може и са плащали с дебитна само - други 99% не става с дебитна... При теб как беше?

С Кредитна карта платих.

Бих те посъветвал да си извадиш една. Струва ми най-безпроблемно и най-евтино/изгодно комбинираната на Diners-Mastercard.

 

Връзка към коментар
преди 8 часа, ven62 каза:

С Кредитна карта платих.

Бих те посъветвал да си извадиш една. Струва ми най-безпроблемно и най-евтино/изгодно комбинираната на Diners-Mastercard.

 

Няма нито една причина да платиш на места където Дайнърс не минава с Дайнърс Мастеркард. Тази карта е чиста набутвация. За местата където Дайнърс минава е ок, за всички останали ползвайте друга карта. Не знам какво става с епъл пей. Ако го пуснат в бг с имидиът кешбек 2% на всяка покупка, чао, чао ще има за всички карти в портмонето.

  • Шок 1
Връзка към коментар

По ред причини не искам да си вадя кредитна карта и съответно имам същата дилема с наемането на кола. Видях, че уж thrifty приемат дебитни карти, но дали на практика е така? Може би ако наема през thrifty.com.jo? Само че в този сайт няма почти никаква информация относно депозит, застраховки и т.н. условия. Пише само цената. Моля, някой ако има опит с тях, да сподели.

Връзка към коментар
преди 1 час, Боян Димитров каза:

Няма нито една причина да платиш на места където Дайнърс не минава с Дайнърс Мастеркард. Тази карта е чиста набутвация. За местата където Дайнърс минава е ок, за всички останали ползвайте друга карта. Не знам какво става с епъл пей. Ако го пуснат в бг с имидиът кешбек 2% на всяка покупка, чао, чао ще има за всички карти в портмонето.


 

 Това не го разбрах изобщо ? Апъл пей е  имагинерно удобство , да се селфирам всеки път при плащане , вместо да извадя пластика , за мен не ми е никакво удобство. Според Апъл, Апъл пей си работи в Бг и няколко банки го поддържат , включая Револют и Монезе. А 2% кешбек трябва да ти ги предложи и даде твоят картоиздател, което за БГ ми се струва малко химера... Друг е въпроса, колко магазина и ПОС терминали го поддържат. 


 

As of 21.12.2019

Bulgaria

  

  • Fibank
  • iCard
  • Monese
  • Paynetics
  • Revolut
  • Unicredit Bulbank

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Ivette каза:

По ред причини не искам да си вадя кредитна карта и съответно имам същата дилема с наемането на кола. Видях, че уж thrifty приемат дебитни карти, но дали на практика е така? Може би ако наема през thrifty.com.jo? Само че в този сайт няма почти никаква информация относно депозит, застраховки и т.н. условия. Пише само цената. Моля, някой ако има опит с тях, да сподели.


Не един и два провайдъра приемат ДК за плащане на наема , но изискват и КК като гаранция при щети , глоби от пътна полиция и т.н.

Връзка към коментар

Тъкмо това питам. Наема за колата може да не ги вълнува с какъв тип карта плащам, нали си го плащам. Но за депозита ми е проблема, кой ще се навие с дебитната карта да мина.

Преди време така наех кола в Испания, но в Йордания дали ще стане. Писах им, да видим какво ще кажат.

Друго се сещам, тия дебитни Мастъркард дето ги издават у нас и обясняват, че се били разпознавали и като кредитни, уж точно за такива случаи. Малко ме съмнява, предвид, че онези сайтове нито веднъж не ми я разпознаха като кредитна.

Връзка към коментар

При Avis става с дебитна карта, гаранция - проверено е. Те не ти блокират сума за депозит предварително, единствено ти снимат картата, при това само отпред.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, stanislavpp каза:


 

 Това не го разбрах изобщо ? Апъл пей е  имагинерно удобство , да се селфирам всеки път при плащане , вместо да извадя пластика , за мен не ми е никакво удобство. Според Апъл, Апъл пей си работи в Бг и няколко банки го поддържат , включая Револют и Монезе. А 2% кешбек трябва да ти ги предложи и даде твоят картоиздател, което за БГ ми се струва малко химера... Друг е въпроса, колко магазина и ПОС терминали го поддържат. 


 

As of 21.12.2019

Bulgaria

  

  • Fibank
  • iCard
  • Monese
  • Paynetics
  • Revolut
  • Unicredit Bulbank

 

Имах впредвид Apple Card разбира се 🙂

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, изчетох много внимателно цялата тема до момента. Има супер полезни съвети и мнения, за което благодаря. Ще пътуваме 11 до 18 март в Йордания и това, което не видях и съм малко притеснен е дали някой е наемал кола от sixt през ренталкарс. Двама души сме и не трябва голяма кола, за това сме се ориентирали към едно Hyundai EON което е на доста добра цена според мен от 330 лева за 7 .Прочетох много мнения за dollar и avis, но нищо за тия симпатяги от sixt. Ох и естествено забравих да попитам трябва ли да им я върна чиста след автомивка, защото там предполагам си е бая прахоляк и най-вероятно колата ми си променила цвета. Питам, тъй като бях срещнал някъде в темата, че някой е минал през автомивка. Ще ми спрат ли някакви пари за това, че е прашна или  нещо подобно?Може би се досещате, че за първи път наемам кола под наем, та съжалявам, ако спамя...

Връзка към коментар
преди 11 минути , Tsvetan каза:

Прочетох много мнения за dollar и avis, но нищо за тия симпатяги от sixt. Може би се досещате, че за първи път наемам кола под наем, та съжалявам, ако спамя...

Няма лош въпрос,Цецо! Всички ние търсим възможно най-ниската цена при наемане на кола.Почти е без значение от къде ще си наемеш колата.Погледни какво ти е включено в цената-това е важно.Щом ще наемаш за първи път кола трябва да прочетеш и тази тема:

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
преди 48 минути , ptsdok каза:

Здравейте,

проблем ли е да взама кола под наем от Тел Авив и да обикалям и в Йордания с нея ?

 

 

Не само е проблем,но и не е възможно!!! Можеш да си наемеш кола в Израел ,след това да я оставиш на границата с Йордания ,от там нататък, каквото намериш/такси,маршрутка,автобус/ и след като се наскитосваш в Йордания да се върнеш да си вземеш колата от там където си я оставил.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.