Прескочи до съдържание

Киргизстан и Таджикистан, август 2019 г.


Гост

Препоръчани мнения

преди 9 минути , Happy_Traveler каза:

Колко часа на ден ще прекарате на кончето? Винаги съм искала и аз да го направя, но се чудя как ще е ако не мога да яздя.

Не е нужно да си ездач, за да го направиш. Изрично е подчертано. Ето ориентировъчните времена: 

 

Първи ден: Time on horseback about 4 hours.

Втори ден: Може час-два и трекинг пеша, обаче.

Трети ден: Time on horseback 5-6 hours.

 

Но е добре да имаш елементарна физическа подготовка, че още се сещам как се качвах в Куба на кон 😎

Убедена съм, че ще е прекрасно!!! 

Връзка към мнение

Би трябвало да не е трудно, като за туристи сигурно дават кротки и послушни коне.

Ама се пригответе за страшна мускулна треска, дори на места, където не бихте си помислили, че има мускули. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 34 минути , neuromancer каза:

Би трябвало да не е трудно, като за туристи сигурно дават кротки и послушни коне.

Ама се пригответе за страшна мускулна треска, дори на места, където не бихте си помислили, че има мускули. 

Точно така е, както го казваш 🙂 Конете са кротки. Поне така казват, такива са и отзивите. Всъщност, отзивите са фантастични - точно от неопитни хора.

Аз нямам истински опит с коне, но имам инцидентни залитания... Няколко урока на полигон и еднодневно яздене в Куба.

 

Последното беше луд купон! Аналогия на това в Киргистан, но по равното. Основният проблем ми беше катеренето на гърба на коня, щото съм 1,55 и не съм - да го кажем - в добра физическа форма... Та там имаше едно дере само в началото и аз опищях света - и се заливахме от смях. Но после посвикнахме...

 

Обаче е добре да се потренират малко мускулите си, за да не се пищи само 🙂 

И мога цветно да си представя какво ще е по планинска пътека 😎 Но знам, че ще е фантастично! Мускулната треска ще я преглътна.. ахаххахаа

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Трябва да имаш добра физическа подготовка,но пак зависи какво искаш да правиш с коня.Конете са кротки,но могат да препускат/галопират и много бързо.Моят опит е следният:

Първият ден водачът ме качи на коня и ме остави да яздя сам около 30 мин.(Бях само аз и той.За три дни/две нощи със закуска и вечеря и спане в юрта с местните номади платих 250$).После като видя че съм бавен ми взе поводите на коня и ме водеше,трябваше път да се отмята,за да се стигне до една долина в планината където бяха първите юрти.След още час каза,че се справям добре и ме остави пак сам.Следвах го като язденето е в планина,и нагоре и по равното е супер.Най-тегаво е като слиза конят надолу.Накрая на денят след около 4-5часа езда пак ме похвали,че се справям доста добре за никога некачвал се на кон.Вече бяхме влезли в една долина,като в дъното и се виждаха юртите.Минахме река и той ми каза:Искаш ли да се изкефиш,и препуснахме....Беше малко страшно в началото,аз нито имам стойка,нито опит,а животното е доста бързо.Стискам с бедрата яко,но кефът е пълен.Незнам какво би станало ако паднеш с такава скорост,а и не ги мисля тези неща на място.

Вторият ден пак прехвърлихме един превал на 4000м.Там срещнахме една френска двойка,с гид.Пояздихме малко заедно и като се спуснахме към езерото двамата ни водачи решиха да се надбягват.И пак препуснаха.Франсетата и те след тях.А аз какво да правя сам в планината,пришпорих и аз конят.30 мин. галоп направо ме изцедиха.Бях яздил вече 4 часа този ден.Беше страхотно,макар да бях последен в лагера,а аз по принцип съм си състезателна натура.Там хапнахме и аз мислех,че ще спим,но уви оказа се че има още един час, час и половина езда до другият лагер.Направо ми се ревеше като се качвах на коня.Дупето ми беше яко натъртено.Отново галоп,щото това е кефът,да си кюташ леко на коня става,и гледки има,ама тръпката е в препускането.Та вторият ден се язди 6-7часа.Пак нощувка.

Третият ден се язди около езерото и юртите(колкото дупе ти тържи),там има много около 100-150(не като първата вечер само 2)и след обед те взима кола и пак през един превал около 4000м. се връщаш в града.Страхотно изживяване и гледки,но дупе да ти е яко(ако не си яздил).Но като се прибрах vв България,бях толкова въодушевен,че направих група/убедих 3-ма приятели,да отидем пак и да направим същият трип на следващата година.За съжаление засега не съм го осъществил отново.

Нещо се отплеснах и стана много дълго ама...

П.П. Всъщност моят маршрут беше Кочкор-езерото Сан-Кул и обратно.

Редактирано от Stanislav Dimitrov
  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 9 минути , Stanislav Dimitrov каза:

Трябва да имаш добра физическа подготовка,но пак зависи какво искаш да правиш с коня... 

Нищо ме искам, зависи той какво иска 😎 Добре де, почвам да тренирам... арггхххх... много го искам! 

 

преди 10 минути , Stanislav Dimitrov каза:

...като язденето е в планина,и нагоре и по равното е супер.Най-тегаво е като слиза конят надолу.

Да, точно надолу - аз затова се шегувах, че на първото дере опищях Куба. И трябва да имаш подготовка да си стягаш краката.

 

преди 11 минути , Stanislav Dimitrov каза:

...и препуснахме....Беше малко страшно в началото,аз нито имам стойка,нито опит,а животното е доста бързо.Стискам с бедрата яко,но кефът е пълен.Незнам какво би станало ако паднеш с такава скорост,а и не ги мисля тези неща на място.

Аз не знам дали ще имам тази дързост. Но както казваш, тези неща не се мислят. Аз се осланям на интуицията си. 

 

преди 13 минути , Stanislav Dimitrov каза:

Вторият ден пак прехвърлихме един превал на 4000м.Там срещнахме една френска двойка,с гид.Пояздихме малко заедно и като се спуснахме към езерото двамата ни водачи решиха да се надбягват.И пак препуснаха.Франсетата и те след тях.А аз какво да правя сам в планината,пришпорих и аз конят.30 мин. галоп направо ме изцедиха.Бях яздил вече 4 часа този ден.Беше страхотно,макар да бях последен в лагера,а аз по принцип съм си състезателна натура.Там хапнахме и аз мислех,че ще спим,но уви оказа се че има още един час, час и половина езда до другият лагер.Направо ми се ревеше като се качвах на коня.Дупето ми беше яко натъртено.Отново галоп,щото това е кефът,да си кюташ леко на коня става,и гледки има,ама тръпката е в препускането.Та вторият ден се язди 6-7часа.Пак нощувка.

Вторият ден го дават с коне и пеша през Ala-Kol Pass (3850 m). Ще премълча за галопирането 🙂 

 

преди 16 минути , Stanislav Dimitrov каза:

П.П. Всъщност моят маршрут беше Кочкор-езерото Сан-Кул и обратно.

Може би нашият е същия или сходен -  from Jolgolot Village to the Altyn-Arashan valley and then Ala-kol Lake 3680m - and back.

 

Много ти благодаря!!!

Връзка към мнение

Как умееш да ме разсмиваш @Stanislav Dimitrov ! Хайде, правете програмата да включва нашия трек. Децата ще се радват много! 

Ами естествено, че нямаме подготовка за яздене в планини:rofl: . Затова ще си носим аспирин.:good: Той ще ни служи като 2 в 1:  Хем против мускулна треска, хем против височинна болест. Какъв фитнес, какво стягане???:laugh: Ако се туря на диета и упражнения, ще е само да не му е тежко на кончето, не за да го стискам.:ohmy:

Но с най - голямо удоволствие ще го гушкам по цял ден. Уж, че ме е страх :grin: да не падна. Много се надявам да вдъхнем достатъчно доверие на водача, за да разреши на конете да ни придвижват малко по - бързо. Ама сама не си вярвам.

Колкото до падането - там няма лекари, ни болници. Съвършеното излизане извън мрежата. 

Какъв интернет,какви застраховки, какви непознати спътници...

Предупредени сме за това от мрежата.

 

@Childish не се притеснявайте за нашето разбирателство. Ние отиваме в планини. Знаем, че там не се ходи с високи токчета. Тях и копринените тоалети, отдавна сме извадили от куфарите. Пакистан ни подготви достатъчно добре. Памирската магистрала е просто веселба пред това, което бяхме на път да осъществим.  

 

Имам няколко въпроса към тези, които са ходили.

Как стои въпросът с градския транспорт в Бишкек ? Специално от летището към града.

Къде им е автогарата ?

Ако ми дадете и линк към него, ще съм много благодарна. Признавам си, че не съм ровила от мързел.

 

 

Редактирано от patilana
  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Вие все едно ходихте в Пакистан,  че ви подготви. 

 

П. П. Познати препоръчват бебешка пудра на Johnson,  но и Бочко върши същата работа. За след яздене. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 3 минути , stanimir каза:

Вие все едно ходихте в Пакистан,  че ви подготви. 

@stanimir Моля те, нека не иронизираме. Кому е нужно?

Това, което се имаше предвид е, че никой не отстъпи пред никакви трудности (които не сме споделяли) и не подведе другия в поетите обещания. 

 

преди 3 минути , stanimir каза:

П. П. Познати препоръчват бебешка пудра на Johnson,  но и Бочко върши същата работа. За след яздене. 

Благодаря!

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Ох кат Ви чета и тайничко "завид".."завид" и аз като Мони...За мен лятото се очертава работа идай Боже, че от кога я чакам...така, че ще Ви следя и чета с голям интерес....това за кончетта е голямо предизвикателство и със сигурност истинско изживяване...навремето кат бях млада и убава имах едно такова предложение на "кон през Монголия"...ама го пропуснах незнайно защо. Сега обаче бих се замислила...май съм си пропуснала шанса...само веднъж съм се качвала на конче....когато е бавно  е добре...но ако галопира ...ужас...и  иска здрави бъбреци... не си го представям ..един ден ..втори ден,че и трети ..няма да продължавам повече..тъкмо ще кажете как е и по трудно ли е от камила, че аз за един преход  в Сахара съм се прежалила ..:) 🙂 🙂

Редактирано от ZORI
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@stanimirХодихме , ходихме... Само дето нямаме снимки, също като вас. Но за разлика от вас, имаме вече нови, добри познати  и те не се казват @Happy_Traveler . Тя ни е приятелка отдавна.

 

Мен , лично, можеш да ме иронизираш колкото си щеш. Аз бях тази, която бойни действия спряха от посещение, не теб. 

 

@ZORI хайде към Монголия 2020 . Ти си ! 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 минути , ZORI каза:

Ох като Ви чета и тайничко Ви завид..завид и аз като Мони...а мен лятото се очертава работа, което пък ме радва, че от кога я чакам...така, че ще Ви следя, чета с голям интерес....това за кончетата е голямо предизвикателство и със сигурност истинско изживяване...навремето кат бях младаи убава имах едно такова предложение на "кон през Монголия"...ама го пропуснах незнайно защо. Сега обаче бих се замислила...май съм си пропуснала шанса...само веднъж съм се качвала на конче....когато е бавно  е добре...но ако галопира ...ужас...и  иска здрави бъбреци... не си го представям ..един ден ..втори ден,че и трети ..няма да продължавам повече..тъкмо ще кажете как е и по трудно ли е от камила, че аз за един преход  в Сахара съм се прижалила ..:) 🙂 🙂

Нямам(е) никакво намерение да галопирам(е) като по филмите. Веднъж само съм го правила, за малко 🙂 Много е хубаво! Но... зависи колко си вярваш. 

 

И кон, и камила съм яздила за малко. Еднакво неудобни са - за неопитен човек 😎 

 

Но е чудесно да се живее пълноценно живота. Не знам какво имаш предвид с пропуснат шанс. Докато сме живи, имаме шанс - мисля...

 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Галка, аз съм човек спокоен, уравновесен, но с  годините немога да се позная .......искам адреналин  ...май е права поговорката , че равносметката е дадена за всичкото пропуснато време .. има много неща да се наваксват..ако ме разбираш провилно.. над 50-сет  се гмурках на 11м неверояно изживаване, карах лодка,  джет ..страхотно....ноо...ооо о водните ски няма да ги забравя....  не съм скиорка, но съм се качвала ...,  плуването 'колкото да се удавя" според дъщеря ми , но се пробвах водни ски преди  няколко  лета ...така  ми си искаше и аз като Христос да ходя  по водата .....луд умора няма нали знаеш...пробвах няколко пъти..що падане беше... изпих на язовира водата, добре , че е сладка...докато не се насиних яко..ама много яко ти казвам ....бях като син патлажан между краката .. после цяла седмица усещах погледите на целия плаж бърху  бедрата си -.хаха а 🙂   🙂  🙂 ... та мускулната треска и т.н. ...и "д"...-то ще го прежаля, но "тръса" на кон е нещото, което няма да мога .. затова ти казвам иска здрави бъбреци...така мисля...Вие ще кажете после.. 

Редактирано от ZORI
  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

@ZORI Все едно говориш за мен 😎 

 

За ездата - не знам откъде си го чела това за бъбреците. Аз не съм попадала на такива материали, дори специално потърсих сега. Не знам, то вярно, че ще сме малко като чували с картофи, а не с онази елегантна стойка по филмите 🙂 Но и яздене в тръст - да не говорим за галоп - едва ли е по силите на начинаещи като нас.

 

Всъщност, чудесен повод да отида и да се пробвам два-три пъти на езда, като се стопли. Каня се от години, но защото не е най-евтиното удоволствие... Но пък ето, ще кажа - тренирам 🙂 

Връзка към мнение
1 hour ago, patilana said:

Как стои въпросът с градския транспорт в Бишкек ? Специално от летището към града.

Къде им е автогарата ?

От летището тръгва маршрутка 380, която в делнични дни е много начесто, защото върши работа и като крайградски транспорт. Мисля, че вземаше 40 сома, тоест лев и 50 някъде. Вози бавно и дълго, над половин час, но няма как, далечко си е. Стига на Ош базаар, откъдето тръгват всички маршрутки по основните дестинации, включително езерото. Вън от автогарата пък чакат споделени таксита за четирима.
Градският транспорт... представи си София от 2001 да речем. Безбройни маршрутки  с номера и изписани главните спирки, но минаващи прекалено бързо, за да разбереш за какво иде реч. Най-добре ги спираш и питаш дали отиват до Х. Цена 10 сума. Автобуси и тролеи... по-бавни и редки, отново номерирани и отново без информация къде точно отиват, та най-добре с питане. Имаше и някакво доста свестно приложение с карта и спирки на маршрутките.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Венелин ще ми дадеш ли - по твоя преценка - кои места в Бишкек и Ош според теб трябва да се видят?

Трябва не е повелително наконение, разбира се 🙂

Ще имам много ограничено време в тези два града - @patilana една идея в повече, но пак сме лимитирани във времето и трябва да направим избор.

Благодаря ти!

Връзка към мнение
преди 2 часа, patilana каза:

Как стои въпросът с градския транспорт в Бишкек ? Специално от летището към града.

Къде им е автогарата ?

Има маршрутка,ама не като нашите с номер.Раздрънкан ван без никакви надписи.Струва стотинки,до левче.Ти би трябвло да си добре с руският и няма да имаш проблеми.Иначе е около20-30км от града(по спомен)и тксито не е евтино.Инфото ми е от 2016.

Сега виждам,че Венелин е писал.Моите спомени не са много пресни,а и толкова ходения наляво,надясно в главата ми е каша.По мое мнение Бишкек е доста тъп град.Има една дълга главна улица и там са всички сгради тип комунистически и паметници.Но в покрайнините на града започват ПЛАНИНИТЕ.И има уникален парк съвсем близо.Там повечето хора/алпинисти си правят аклиматизацията за пик Ленин.Има три върха,най-високият около 5000м.

Редактирано от Stanislav Dimitrov
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 13 минути , Гост каза:

@ZORI Все едно говориш за мен 😎 

 

За ездата - не знам откъде си го чела това за бъбреците. Аз не съм попадала на такива материали, дори специално потърсих сега. Не знам, то вярно, че ще сме малко като чували с картофи, а не с онази елегантна стойка по филмите 🙂 Но и яздене в тръст - да не говорим за галоп - едва ли е по силите на начинаещи като нас.

 

Всъщност, чудесен повод да отида и да се пробвам два-три пъти на езда, като се стопли. Каня се от години, но защото не е най-евтиното удоволствие... Но пък ето, ще кажа - тренирам 🙂 

Това кръст, бъбреци са си мой болежки, не го вземай на сериозно.... била съм на уроци на Драгалевската конна база на   Витоша, да когато слиза надолу е малко по така ...свиква се ... 🙂 ще се справите  знам..:)

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
59 minutes ago, Гост said:

@Венелин ще ми дадеш ли - по твоя преценка - кои места в Бишкек и Ош според теб трябва да се видят?

Трябва не е повелително наконение, разбира се 🙂

За съжаление, май градовете на Киргизстан наистина могат да си минат и без "трябва".

На мен Бишкек ми хареса, защото имах изключително ниски очаквания, пък той беше пълен с некрасиви, но представителни сгради и много ведри хора по улиците. Един тегел между двата площада с две статуи на Манас дава добра представа. Сватбеният дворец е върха на кича, ако уцелите и сватба (през август трябва да не е трудно), Боже, какви лимузини-каляски наемат и как се обличат... Исках да им разгледам националния музей, ама уж трябваше да са го доремонтирали, но оставаше малко. Иначе доста се разхождах по улиците за около 5-6 часа.
Разбира се, много е соц, ама много. Широки пространства, дървета, майки с деца, ненатрапчиви магазини и търговия.
В Ош не съм бил, но май е още по-обикновен. Хумористичното представяне на един от приятелите ми беше "Твърде много хора ходят по нужда в свещените дупки на свещената планина на Ош", която май все пак е хубава, де. Иначе градът имал най-голямата статуя на Ленин извън Русия, защо чак до свещената планина трябва да се бъхтат...
Не знам дали около Каракол ще може, но в Чолпон-Ата много ми хареса разходката с излетно корабче навътре в езерото и скачането в дълбоките води да поплувам (дават и жилетка, спокойно). В далечината планински върхове със сняг, брегът в ниското не се вижда, ти си на 1600 ли бяха метра, ама си плуваш и не е студено.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 13 минути , Венелин каза:

За съжаление, май градовете на Киргизстан наистина могат да си минат и без "трябва".

Значи правилно съм планирала скромната ни разходка и изобщо няма да се задълбочаваме в Бишкек и Ош 🙂 

Това означава от летището -> маршрутка -> споделено такси (или маршрутка?) до Karakol, както и релаксирани транспортни преходи.

 

В Каракол видях - на картинка - някои красиви сгради. Твоите препоръки? Ще потърся за корабче... 

 

image.jpeg.a661258088ea2e5c269e3c1cd9f88926.jpeg

 

И още един въпрос. Много се блазня да минем с кола напреки от Каракол до Ош. Реално ли е - тоест, могат ли да се намерят такива оферти? Знам, че е далече, но като сметна два самолетни билета по $40-50; споделено такси още 2*10 - и ако се сложи малко отгоре, дали няма опция? Хареса ми много ето това - през Naryn...

 

Image result for naryn kyrgyzstan 

 

@Stanislav Dimitrov - ще се радвам и на твоето мнение!

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Сега се сетих,че можете да видите кулата Бурана.Останала е от град от пътят на Коприната.Намира се между Бишкек и Кочкор.Мисля около град Токмок беше.Аз ходих до Кочкор с местните споделени маршрутки и на връщане просто слязох за час-два в града,който беше по път.Оттам взех такси за,не помня парите(а не ми се вадят записките),но нещо малко беше.Разгледах и се върнах на главният път за Бишкек.Кулата може да я чекнет е нета.

Я писали сме едновремвнно,явно не само аз кукувам:

Аз до Ош не отидох,защото не остана време,нещо не пресметнах нещата,а и това с конете го реших спонтанно на място,за което въобще,ама въобще не съжалявам.Имах билет иначе Бишкек-Ош за самолета и беше точно 5евро.А на връщане исках да мина по пътя,защото е много живописен.Но next time.

Така че не съм много от полза тук

Редактирано от Stanislav Dimitrov
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 минути , Stanislav Dimitrov каза:

Сега се сетих,че можете да видите кулата Бурана.Останала е от град от пътят на Коприната.Намира се между Бишкек и Кочкор.Мисля около град Токмок беше.Аз ходих до Кочкор с местните споделени маршрутки и на връщане просто слязох за час-два в града,който беше по път.Оттам взех такси за,не помня парите(а не ми се вадят записките),но нещо малко беше.Разгледах и се върнах на главният път за Бишкек.Кулата може да я чекнет е нета

Кулата се намира на този преход, за който говорех по-горе, но не знам дали е реално да го направим с частна кола... 

 

image.thumb.png.1261cffb1eefd07d221903fc4d1f028d.png

Връзка към мнение

Тц,на 90% съм сигурен,че кулата е горе,почти до Бишкек -80км.Някъде около Токмок.Долу може да има друга кула,незнам.Иначе с кола какво му е,супер е идеята.Вие сте две,а със сигурност ще намерите кой да ви закара.Там по принцип не е скъпо,така че дерзайте,както се казва.

Те,прав съм,макар и да съм легнал.Даже и километрите съм уцелил.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Burana_Tower

Редактирано от Stanislav Dimitrov
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 минути , Stanislav Dimitrov каза:

Тц,на 90% съм сигурен,че кулата е горе,почти до Бишкек -80км.Някъде около Токмок.

Прав си! Попътно освен, но с тези куфари - тая съмнения.

 

преди 3 минути , Stanislav Dimitrov каза:

Иначе с кола какво му е,супер е идеята.Вие сте две,а със сигурност ще намерите кой да ви закара.Там по принцип не е скъпо,така че дерзайте,както се казва

Ще опитам почвата, ще поровя тогава... Просто е много далече. Благодаря ти. 

Връзка към мнение
10 minutes ago, Stanislav Dimitrov said:

Тц,на 90% съм сигурен,че кулата е горе,почти до Бишкек -80км.Някъде около Токмок.Долу може да има друга кула,незнам.Иначе с кола какво му е,супер е идеята.Вие сте две,а със сигурност ще намерите кой да ви закара.Там по принцип не е скъпо,така че дерзайте,както се казва

Точно така, кулата е до град Токмок, който е на главния път на маршрутките за езерото. В града ще трябва да се спазарите с такси до нея, 10-ина км са. Мястото е приятно и е едно от малкото неприродни местенца за посещение. Машрутката до Токмок обаче се хваща от Восточний вокзал, до който има градски маршрутки от Ош Базар.
В самия Токмок на главния път през август със сигурност ще има маршрутки поне до Чолпон-Ата, а може и чак до Каракол без смяна. Няма да има нужда да се връщате до Бишкек.
Пътят, който си отбелязала, си е супер - южният бряг на езерото също е сравнително посещаван и е в прилично качество. А при Кочкор се слива с основния път Бишкек-Ош, който май отдавна е цивилизован. Но със сигурност ще е бавен - това не е Арабия или Балканите, където маршрутките летят с колкото могат. Смятай средна скорост 50 кмч на дълги разстояния и няма да сбъркаш с много

Редактирано от Венелин
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , Гост каза:

Прав си! Попътно освен, но с тези куфари - тая съмнения. 

Аз знаеш на куфарите,ама хич не съм фен.Не се познаваме лично/което може би ще поправим някой ден,но ти си била планинарка/от снимки съдя.Вземете си раници бе хора :).

Майтапа на страна,смятам че и с куфари може да го направите.В таксито ще има място,а хората там са супер свясти,никой няма да ви пипне багажа.Аз мисля си оставих раницата при човека,беше много приятен дядка.По скоро тъпканицата е в маршрутките,ако с много големи куфари незнам,там как ще се наместите.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.