Прескочи до съдържание

Киргизстан и Таджикистан, август 2019 г.


Гост

Препоръчани мнения

преди 1 час, Happy_Traveler каза:

А визите позволяват ли ти да влезнеш и по суша, че някой имаха изискване да е само от летище. Мисля, че Киргизстан.... 

@Happy_Traveler Да не бъркаш E-visa с Visa upon Arrival? Иначе ето линка за проверка, все пак няма безгрешни хора: 

 

http://evisa.e-gov.kg/

 

Специално за границата с Таджикистан в посока Памир тя е и денонощна. Жалко, че една друга много удобна граница не е отворена за чужденци.

Връзка към мнение
На 3.03.2019 г. в 18:04, Гост каза:

Не е нужно да си ездач, за да го направиш. Изрично е подчертано. Ето ориентировъчните времена: 

 

Първи ден: Time on horseback about 4 hours.

Втори ден: Може час-два и трекинг пеша, обаче.

Трети ден: Time on horseback 5-6 hours.

 

Вчера гледах трека до езерото и същото  време дават и при вървене пеш. Т.е, ако човек има проблем с коня може да му метне багажа и да си шляпа без раница на собствен ход. Та май ще се спра и аз на този вариант. Не съм яздила, но кво толкова. Цял живот се боря с мускулна треска и съм свикнала. 😃

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
2 hours ago, Happy_Traveler said:

А визите позволяват ли ти да влезнеш и по суша, че някой имаха изискване да е само от летище. Мисля, че Киргизстан.... 

Електронната виза е валидна за всички основни пунктове в страната

 

Presently foreign citizens and stateless persons with electronic visas of the Kyrgyz Republic can cross the State Border of the Kyrgyz Republic at the following international checkpoints
1. Manas-airport
2. "Osh-airport"
3. "Chon-Kapka-avtodorozhnyi"
4. "Chaldybar- avtodorozhnyi"
5. "Ak-Jol- avtodorozhnyi"
6. "Ak-Tilek- avtodorozhnyi"
7. "Dostuk- avtodorozhnyi"
8. "Kyzyl-Bel- avtodorozhnyi"
9. "Kulundu- avtodorozhnyi"
10. "Bor-Dobo- avtodorozhnyi"
11. "Irkeshtam- avtodorozhnyi"
12. "Torugart-avtodorozhnyi".

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Мерси много, гледала съм го уж този линк многократно, а сега прочетох секцията с Често задавани въпроси. 

 

Между другото какво намерих - https://againstthecompass.com/en/pamir-highway/

Връзка към мнение

Нещата се променят много бързо, и то в добра посока явно.Аз като бях 2016 година,специално летях Алма ата-Бишкек,защото нямаше възможност за виза он арайвъл на границата.Иначе е 2 часа с автобус.Беше евтино със самолета Air Astana,за 30E ме закараха,но аз винаги съм предпочитал автобусите.От самолети ме е страх 🙂

 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Stanislav Dimitrov каза:

Нещата се променят много бързо, и то в добра посока явно.Аз като бях 2016 година,специално летях Алма ата-Бишкек,защото нямаше възможност за виза он арайвъл на границата.Иначе е 2 часа с автобус.Беше евтино със самолета Air Astana,за 30E ме закараха,но аз винаги съм предпочитал автобусите.От самолети ме е страх 🙂

 

А с таджиките летял ли си, например Душанбе-Ташкент?

Връзка към мнение
1 hour ago, Happy_Traveler said:

А с таджиките летял ли си, например Душанбе-Ташкент?

 

Няма вече таджики (в смисъл, Таджик еър) - фалираха. Другата им компания Сомон еър не ходи до Ташкент. Само Узбекистан еъруейс лети два пъти седмично.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, Happy_Traveler каза:

А с таджиките летял ли си, например Душанбе-Ташкент?

Колегата е отговорил,аз не съм летял с никоя от посочените компании.Моят трип беше само Казахстан и Киргизстан.Надявам се това лято да отида до Таджикистан и Узбекистан.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много се изписа, но на мен пак не ми е съвсем ясно.  Разбрах, че за Казахстан и Узбекистан виза няма и можеш да си влизаш колкото си искаш.  Някой може ли да напише категорично колко струват визите за Киргистан и Таджикистан. Вадят се лесно онлайн, или на летището, но колко струват ?

Връзка към мнение
преди 45 минути , ruwenzogy каза:

Много се изписа, но на мен пак не ми е съвсем ясно.  Разбрах, че за Казахстан и Узбекистан виза няма и можеш да си влизаш колкото си искаш.  Някой може ли да напише категорично колко струват визите за Киргистан и Таджикистан. Вадят се лесно онлайн, или на летището, но колко струват ?

https://www.evisa.tj/index.evisa.html#/help

 

The e-Visa fee is 50$

 

http://evisa.e-gov.kg/ 

 

41.20 $ for 30 day single-entry e-visa 
66.95$ for 30 day double-entry e-visa

 

890E8BC1-B061-4644-8FD1-18BDCE0B7AF6.png.2b1131f1ef0ec87d180963378b3c774d.png

E7E035C4-625D-4EB1-9292-490C0745E7E9.png

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Няколко въпроса към знаещите, моля 🙂 

 

1.  Прочетох, че: Съгласнозаконовите изменения, всеки чуждестранен гражданин, който пристига в Киргизстан, е длъжен да се регистрира пред компетентните държавни органи в срок до 5 /пет/ работни дни, след влизането в страната. Регистрацията е задължителна за всички чужденци, планиращи пътувания в Киргизстан за срок от над 5 /пет/ работни дни. 

 

Ние сме на границата: 5-6 дни, защото имаме четири дни в Таджикистан (Памир). Какво правим в случая - следи ли се стриктно? И ако да, къде може да се регистрираме в Бишкек или Каракол, дайте идея?

 

2. Храна - рових, рових, но много малко информация. Имам предвид във форума. Иначе пише Oromo, Besh Barmak и каквото там значат. Дали може някой да даде съвет от личен опит? 

 

3. Салати - заговорихме се с @patilanaи третата ни спътничка за тази част от менюто. Разбрах, че е кът. И не, че не мога да оцелея без тях, но може да ми е леко трудно по отношение на тоалета, ако храната е месо и ориз само. Някакви идеи, дали не предлагат някакви салатки - макар и по-скъпи - по пазарите? Ще имаме три дни в Планината и пет дни по Памирската магистрала. Не можем да имаме смешни очаквания, а ако можем, да се погрижим да вземем нещо с нас.

 

4. Алкохол - не че не четох, че в едно село до Ош не са забранили абсолютно алкохола 😄 но надявам се не е навсякъде така. Какви напитки препоръчвате? 

 

Благодаря!

Връзка към мнение

Дали пък няма да ни регистрират от хотела ? 

Понеже изкупих цялата налична киргизстанска валута от правилния чейндж, сега взех да се чудя дали по пазара в Бишкек няма да има някой и друг зеленчук ? Коя ли е там - здравословната храна ? Ясно е, че не са вегани, ама ... Или може би, защото ходилите там са почти все мъже, хич са нямали нашите терзания, ами даже са се кефели на менюто ?

Казвайте , хора, че туй чудо "извън  мрежата " хич не е лесно в частта за храната, когато произходът ти е  бахчевански. 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
2 hours ago, patilana said:

Дали пък няма да ни регистрират от хотела ? 

Понеже изкупих цялата налична киргизстанска валута от правилния чейндж, сега взех да се чудя дали по пазара в Бишкек няма да има някой и друг зеленчук ? Коя ли е там - здравословната храна ? Ясно е, че не са вегани, ама ... Или може би, защото ходилите там са почти все мъже, хич са нямали нашите терзания, ами даже са се кефели на менюто ?

Казвайте , хора, че туй чудо "извън  мрежата " хич не е лесно в частта за храната, когато произходът ти е  бахчевански. 

Естествено, че ако спите в хотел, ще ви регистрират - доколкото знам, дават някакви бележки, освен самите разписки. Така функционираше в Узбекистан. В Киргизстан спах само в хостел и в частни стаи.
Ами... не че няма зеленчук, има всякакъв в градовете и в равнината, просто никой не се занимава да кара нетраен зеленчук ден-два в планина, където потенциалните купувачи са малко. Аз бих взел твърди неща, дето ще изтраят няколко дни и могат да се хрупат без готвене - моркови, краставици... и разбира се плодове. Да не говорим пък в комбинация с айран (тан), квас или кумис 😉

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Венелин Напълно го разбирам това - въпросът ми беше има ли зеленчуци по пазарите...

И за алхокол попитах - къде и какъв 😎 

Благодаря!

Ще питам в хотела за регистрация, чудесна идея, @patilana

Макар че хотел е силна дума за нашата юрта 😄

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Ох, успокоих се. Много ти благодаря @Венелин за чудесните новини. Бях се притеснила, че пак ще трябва да пълня куфара с ябълки и консерви с домати.  

 

Доколкото разбрах, да спим в юрта за нас ще бъде чест и привилегия. Пък когато ще я споделяме с достойни хора, направо може и да не заспя от щастие.

 

Кажете моля, какво представлява тяхната "ракия" ? Само да не са се порусначили, че ще е твърде скучно с водката.

А нещо за местните сладкиши ? Не ми напомняйте моля, че ще яздим коне. Ние ще си похапнем сладки на връщане, не преди това.:good: Имаме цял един ден в Бишкек. 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

И аз смятам да забегна в тази посока лятоска и имам едно питане относно визите. В сайта им пише на незнайсе места, че паспорта трябва да е валиден минимум шест месеца след изтичане на визата. Моя изтича точно шест месеца след заминаването, демек около 5 месеца и половина след връщането. Та въпроса ми е става ли да рискувам с виза он арайвал на летището в бишкек. Писах им на тез с електроните и там не е оферта 🙂 не сакат да направят изкючение. В момента съм в Аржентина и по план се връщам в БГ един ден преди заминаване за Киргизстан и е малко сложно да си извадя нов паспорт.

 

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Да изтупам прахта от тази тема с признанието за качествата на @Гост.

 

Знам, че всички вие знаете, че тя няма празни места в подготовката и осъществяването на мечтите си, но подкрепата й за разни недостойни в борбата с институциите люде, като мен, е страхотна. Набързо реши проблемът, който ми докара вчера високо кръвно и посещение на личния ми фармацевт. 

 

Щом я съзряха на страниците си чуждоземските официални власти и свиха знамената.

Преди това  ДСК се постара да не ме сдобие с успешен опит с електронни средноазиатски визи и да изпита нервите на спретнатата ни група. Т.е. аз не съм достойна според тях да довърша делото. Според ДСК , де. Не според групата. 3D кодът им се появи след 25 минути. За какво ми беше при изтекла сесия ? Май трябва да пиша за това в другата тема.

 

Та, зае се милата ми водачка с работата и я доведе до успешен край само за 5 минути. 

 

Сега съм й длъжница с още известно количество чужди пари. Понеже съм скръндза и няма да й ги преведа по сметка, за да не дам пари за превод, ще помоля ако някой  тръгва за Лондон  и може да ми услужи , да ми пише , за да пратя парите по него.

 

@Гост хиляди благодарности, че ме допускаш до това пътуване. :give_rose:

  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, patilana каза:

Да изтупам прахта от тази тема с признанието за качествата на @Гост.

 

Знам, че всички вие знаете, че тя няма празни места в подготовката и осъществяването на мечтите си, но подкрепата й за разни недостойни в борбата с институциите люде, като мен, е страхотна. Набързо реши проблемът, който ми докара вчера високо кръвно и посещение на личния ми фармацевт. 

 

Щом я съзряха на страниците си чуждоземските официални власти и свиха знамената.

Преди това  ДСК се постара да не ме сдобие с успешен опит с електронни средноазиатски визи и да изпита нервите на спретнатата ни група. Т.е. аз не съм достойна според тях да довърша делото. Според ДСК , де. Не според групата. 3D кодът им се появи след 25 минути. За какво ми беше при изтекла сесия ? Май трябва да пиша за това в другата тема.

 

Та, зае се милата ми водачка с работата и я доведе до успешен край само за 5 минути. 

 

Сега съм й длъжница с още известно количество чужди пари. Понеже съм скръндза и няма да й ги преведа по сметка, за да не дам пари за превод, ще помоля ако някой  тръгва за Лондон  и може да ми услужи , да ми пише , за да пратя парите по него.

 

@Гост хиляди благодарности, че ме допускаш до това пътуване. :give_rose:

Та @Rainy е висока топка , за който е бил с нея , мисля да го знае . Завиждам ти за това пътуване, но ще има много други . Тя върши всичко за пет минути  нещо, което , аз не мога . Пък може да мога други неща , което няма значение . Изкарайте на макс , после ще докладвате , ако решите. За мен всяко пътуване с  @Rainy е шестица от тотото.  И се надявам за догодина да ни чака една Ирландия сещаш се кога .😂😀

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За сведение на следящите темата  - Визите ми са разпечатани и прибрани на топло при самолетния билет. 

 

И двете пристигнаха в края ( тяхно време ) на втория работен ден след приемането на апликацията. И на двете визи има място за снимка, но снимки няма. На киргизстанската липсва, защото аз нямам дигитална снимка и съответно не прикачих такава, а за таджикистанската не се изисква снимка. И за двете прикачваш  сканиран паспорт.

 

Много елегантно :

Enjoy your visit & leave before your visa expires so we can welcome you again!

 

Кончетата могат да бъдат спокойни - една кутия бучки захар вече е в куфара.:girl_dance:

  • Харесвам 4
  • Браво 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
На 21.06.2019 г. в 21:03, patilana каза:

Да изтупам прахта от тази тема с признанието за качествата на @Гост.

 

Знам, че всички вие знаете, че тя няма празни места в подготовката и осъществяването на мечтите си, но подкрепата й за разни недостойни в борбата с институциите люде, като мен, е страхотна. Набързо реши проблемът, който ми докара вчера високо кръвно и посещение на личния ми фармацевт. 

 

Щом я съзряха на страниците си чуждоземските официални власти и свиха знамената.

Преди това  ДСК се постара да не ме сдобие с успешен опит с електронни средноазиатски визи и да изпита нервите на спретнатата ни група. Т.е. аз не съм достойна според тях да довърша делото. Според ДСК , де. Не според групата. 3D кодът им се появи след 25 минути. За какво ми беше при изтекла сесия ? Май трябва да пиша за това в другата тема.

 

Та, зае се милата ми водачка с работата и я доведе до успешен край само за 5 минути. 

 

Сега съм й длъжница с още известно количество чужди пари. Понеже съм скръндза и няма да й ги преведа по сметка, за да не дам пари за превод, ще помоля ако някой  тръгва за Лондон  и може да ми услужи , да ми пише , за да пратя парите по него.

 

@Гост хиляди благодарности, че ме допускаш до това пътуване. :give_rose:

След колко време идва т.н. електронна виза за Таджикистан.  Понеже аз сутринта подадох апликацията, а сега е привечер, а отговор няма... Да не би нещо да ме проучват....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 26 минути , ruwenzogy каза:

След колко време идва т.н. електронна виза за Таджикистан.  Понеже аз сутринта подадох апликацията, а сега е привечер, а отговор няма... Да не би нещо да ме проучват....

Около три дни. Явно има и ръчна обработка...

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.