Прескочи до съдържание

Киргизстан и Таджикистан, август 2019 г.


Гост

Препоръчани мнения

@Роми благодаря за предупреждението.

@epetkov от твоите уста в божиите уши. Пу пу!

 

@Svetulche ти си наша спасителка ! Как пък не се появи една едничка таджикска банкнота в бюрата дето ги вършея. Не мога да повярвам, че не търся на правилното място . Хиляди благодарности !

Връзка към мнение

До скоро мислех, че не е кой знае колко екзотична дестинацията ни. Даже смятах, че ни се присмивате на ентусиазма, но ... преди няколко дни Букинг ми пратиха мейл да си менажирам резервацията за Бишкек. :shok: В случай , че съм размислила ми дадоха почти седмица да поправя грешката си.  Загрижили са се да не ми идат парите на вятъра. Ако, че те ще се лишат от комисионната си. :prankster:

За пръв път ми се случва. Хареса ми. Вече имам единица мярка за екзотичност. :girl_dance:

Щом и те не вярват, че съм я направила в пълно съзнание и по своя воля, се чувствам длъжна да ви се извиня за подозренията, които ме терзаеха.  

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , patilana каза:

Вече имам единица мярка за екзотичност. :girl_dance:

Сигурна съм, че ще затвърдиш мярката, че и даже ще я увеличиш с други такива места!

Приятно пътуване и много положителни емоции.

С нетърпение чакам разказите от гърба на коня. :smile:

  • Смея се 1
Връзка към мнение

@Mary едва не се задавих от смях ! И снимки очаквай от гърба на коня и бански съм сложила, за всеки случай:girl_dance:, че получих уверение, че минералните извори, някъде там, не били за изпускане. Няма да те разочаровам! Само съжалявам, че ще сме толкова извън , че няма да е за "В момента съм ". Ще взема да направя тема - Някъде ...около миналия петък . Ама ще е в ...някой петък. 

 

Много ти благодаря за пожеланията. 

 

 Пък някой беше рекъл нещо за Пакистан ? Даже си нямате на идея какви загуби ни причиниха стрелбите там. Пък и на вас . Имам предвид емоционални загуби.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 34 минути , patilana каза:

До скоро мислех, че не е кой знае колко екзотична дестинацията ни. Даже смятах, че ни се присмивате на ентусиазма, но ... преди няколко дни Букинг ми пратиха мейл да си менажирам резервацията за Бишкек. :shok: В случай , че съм размислила ми дадоха почти седмица да поправя грешката си.  Загрижили са се да не ми идат парите на вятъра. Ако, че те ще се лишат от комисионната си. :prankster:

За пръв път ми се случва. Хареса ми. Вече имам единица мярка за екзотичност. :girl_dance:

Щом и те не вярват, че съм я направила в пълно съзнание и по своя воля, се чувствам длъжна да ви се извиня за подозренията, които ме терзаеха.  

 

Не искам да те разочаровам, дестинацията ви е екзотична, но тези имейли от Букинг са стандартни. На мен ми пращаха всеки ден за всяка една резервация в Европа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 19 минути , slujitel каза:

тези имейли от Букинг са стандартни.

Лошо, тъкмо се почувствах специална.  Ще продължа да опитвам . Ама значи преди не съм била в подобна нужда. :girl_sigh:

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 47 минути , patilana каза:

Лошо, тъкмо се почувствах специална.  Ще продължа да опитвам . Ама значи преди не съм била в подобна нужда. :girl_sigh:

Не, беее, била си, те са отскоро. Ама пак си специална де. Преди ги нямаше.

Връзка към мнение
Преди 1 час, slujitel каза:

Не искам да те разочаровам, дестинацията ви е екзотична, но тези имейли от Букинг са стандартни. На мен ми пращаха всеки ден за всяка една резервация в Европа.

😳 Никога не съм получавала такива мейли... 

 

преди 1 час, Mary каза:

Приятно пътуване и много положителни емоции.

С нетърпение чакам разказите от гърба на коня. :smile:

Много ти благодаря за пожеланията! :wub:

Връзка към мнение
преди 2 часа, patilana каза:

Лошо, тъкмо се почувствах специална.  Ще продължа да опитвам . Ама значи преди не съм била в подобна нужда. :girl_sigh:

Патиланке, ти СИ специална, хич им се не връзвай на букингджиите. Не забравяй, ти си на кон! 😎🐎 (Тъй де, в момента си на железния кон, ама съвсем скоро ще си на съвсем натурален 😉 )

И имаш Знаме да развяваш 🇰🇬🏳️

Аз чакам разкази от на топло в юртата, че от гърба на коня, ако ви включим в ефир, подозирам, че ще трябват много червени точки 🔞

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте. За мен е удоволствие да споделя, че се върнахме живи и здрави от много нестандартното ни пътуване в Киргизстан и Таджикистан. От настоящата гледна точка преценявам идеята си - особено в частта си за конна езда по планинските пътеки на Киргизстан - за силно рискована и неразумна, но се радвам, че се справихме без усложнения, независимо, че не беше лесно. И все пак искрено се забавлявахме. Спомените са умопомрачаващи... 

 

Ще драсна тези дни няколко думички за наистина жадните хора, защото за пътеписание ще ми трябва време - събра ми се мозъка в точка и от Киргизстан, и от Памир.

 

Всъщност, Памир е омагьосващ за мен. Мисля, че съм привилегирована да видя тези изключителни места, а хората - още по-изключителни! 

 

Благодаря на @patilana (и Милослава) за подкрепата на всичките идиотии, на които ги подложих, а те не бяха малко. Но никой копче не каза. Включително при много тежките снежни условия и камъни - за начинаещи ездачки беше огромно изпитание. Някои снимки ги направих с риск да си чупя главата, но сърце не трае...

 

68795685_10217132141713025_3150716205082345472_n.jpg.1d994329adcd06330e99b3efb7819e2f.jpg

 

P8180126.thumb.JPG.c3f0c9550afc7a33353ed1e5cd4c044f.JPG

 

P8180117.thumb.JPG.1ac58ea10c8563e0df46b016db276c66.JPG

 

P8190179.thumb.JPG.5e24442aa5486b37acb540a0c478f9ab.JPG

 

P8190135.thumb.JPG.b9eff704abb8a4d822ab2d84dc188009.JPG

 

P8190175.thumb.JPG.270765d9b1acb06dce6f56dcbcd1e42e.JPG

 

Това е само една много кратка сводка. Мозъкът ми е събран в точка от емоциите, които преживяхме - в момента го лекувам с чаша течност 🙂 Освен единиците снимки (не искам да ви заливам без никаква концепция с тях) направих и кратко видео. И то дава изключително бегла представа за Магията Памир... А за хората там - съм обездумена! 

 

P8220436.thumb.JPG.841d2aba0f4b3a80616f06cf017c26b0.JPG

 

P8240696.thumb.JPG.8458c2a5abd9c3d5a22653e6d67f7566.JPG

 

P8230585.thumb.JPG.7e6266f14692e28f9b555b6ddf4782d9.JPG

 

 

 

69355122_10217180095551841_5873384793940426752_n.jpg.47dc8da3dba1463d31aacb414a12956b.jpg

 

69397733_10217180096351861_8665519204591468544_n.jpg.d6649f907a9ad4673d6c75c06fd5db2b.jpg

 

P8251081.thumb.JPG.d07797a50bd3c00116238014755b5865.JPG

 

И обещаното видео, съдържащо едва 0.1% от магията на Памир... 

 

 

Връзка към мнение

Здравейте и от мен! 

След ден почивка в прекрасен Истанбул, вече от дома, поздравявам @Гост за всички хрумвания и подправки, с които гарнира пътуванията си. Благодарна съм на съдбата, че ни срещна и направи и това нестандартно пътуване общо за двете ни. Колко нестандартно ? Ами щом успя да събере на едно място отявлен фен на "Гран виа"  и " Мария Хилфер щрасе" като мен, с най - сериозни  почитатели на оф роуд пътуванията, примерно - " Монголия рейс " , обясненията са излишни. 

Хиляди благодарности на всички, които ни помогнаха да се подготвим за него.

Прегръдки за топлите сърца на спътничките ми, които в изключително тежък за мен, по - скоро емоционален, отколкото физически, момент ,се справиха с последствията както само обичливо сърце може.:give_rose:

Преди да се върна да си доспя, съвет към всеки, който реши да тръгва натам - отваряйте своя тема и питайте за всичко. Няма глупави въпроси по тази дестинация. Успех.

 

  • Харесвам 15
  • Браво 1
Връзка към мнение

Нека оставя своя прагматичен обобщен коментар, защото ще се размият концентрираните знания, а в пътеписанието не включвам такива детайли.


Киркизстан:
•    Много, много ми хареса – знам, че някога ще се върна. 
•    Природата - много диво и безкрайно красиво...
•    Градове – не сме се мотали много там, но има чудни попадения като джамии и църкви.
•    Храната - съвършено еко, и то прекрасна – за всеки вкус.  Има много заемки от Китай, но и удивително – чудни салати.
•    Алкохол – не сме наблягали на него, но все пак опитахме местното вино (известно се оказа), но на мен ми беше опияняващо сладко, както и грузинско (прекрасно) вино. Това беше в едно скъпо заведение, в останалите не сме виждали.
•    Нощувки – обичахме да нощуваме в юрти, кефеше ни – евтино и романтично. В планината тоалетните са външни.
•    Хората – със сигурност не са идеални, но отдавна не бях се кефила на такова прекрасно отношение.
•    Времето – горещо препоръчвам юли месец – ако целта ви са само планините. След 15 август при първия по-студен дъжд има много дълбок сняг горе.
•    Височина – стихнахме до 4000 м, иначе бяхме отседнали на 2500 м. Отразява се. Ние приемахме Диамокс.
•    Цени – в Киргизстан е евтино, макар че има и нормални (европейски) цени на някои места, но и качеството е изключително (говоря за храна). Иначе такси 400 км Бишкек – Каракол е 90 долара. 
•    Тур Езда – изключително известно занимание в Киргизстан. Ние направихме тридневен тур, който горещо препоръчвам. Алмаз дава безобразно ниски цени – конкурентите му понякога отиват 10 пъти по-скъпо, а местните му гидове са изключително надеждни!

 

https://karakolhorsetrekking.blogspot.com/


•    Могат да яздят и неподготвени хора, но ще им е МНОГО трудно в някои осечки, освен ако не са наистина добре подготвени физически – макар да не е гаранция, ние почти не бяхме подготвени.
•    При въпросния тур вторият ден е отчетливо труден – а когато е комбиниран и със сняг – качваме се до 4000 м.н.в. – и опасен, така че всеки трябва да прецени доколко има подотовка и/или инат.
•    За дамите бих препоръчала велосипеден клин с подплънка на слабините. При следваща подобна езда – защото няма да ми е последна – аз така ще постъпя. 
•    Друга слаба точка – коленете. Особено ако има сериозни денивелации – а там има, и ако не са ви силна точка, ефектът върху тях е наситен. Вземете си добри наколенки. 

П.П. Няма интернет в Планината,


Таджикистан – Pamir Highway
•    Не просто ми хареса, а се омагьосах...
•    Природа – както споделих – омагьосваща (за мен).
•    Градове – само села сме посещавали – бедни, но (за мен) интересни и очарователни.
•    Храната – и там е за всеки вкус. Салати си вземете от Ош или Душанбе. Ние купихме домати, краставици, чушки, прясно сирене...
•    Алкохол – няма, носете си, ако искате.
•    Нощувки – къщи за гости с външни тоалетни, някои имаха и душове вътре. Най-очарователните бяха най-дивите... 
•    Хората – малко сложно е за преценка, трябва да сте с местен, за да ви приемат. Срамежливи са. И са от различни култури...
•    Времето – горещо препоръчвам чисто летния период юли – август, през останалото време е непредсказуемо...
•    Височина – стихнахме до 4655 м, непрекъснато нощувахме на 3600 – 4000 м. Тук се отразява по-сериозно. Ние приемахме пак Диамокс – и много вода.
•    Цени – много не сме обикаляли по магазини и нямаме огромни впечатления, но средната цена на нощувка със закуска и вечеря беше 15 долара на човек. Продават се в пакет.
•    Тур с джип – аз не смятам, че друга форма на обикаляне на Pamir Highway е приемлива за обикновения човек, но имаше доста необикновени велосипедисти. Много е трудно там...  Ние ползвахме Турат и сина му – винаги ще съм благодарна на @Svetulcheза споделения адрес - благодаря и на всички осталани магеланци, които ни помагаха!. Изключителен човек е Турат! Надежден, деликатен, сигурен, усмихнат, тих... А синът му е много добре осведомен млад човек. За какво ли не си говорихме. До този момент Турат оглавява личната ми класация за гид в света. И освен, че ни даде по-ниска цена, искам да ви кажа, че в Памир не най-ниската цена е най-важна, а кой ви вози...


https://www.tourstans.com/


•    Въпросния тур се прави обикновено от Ош до Душанбе или обратно. Ние го направихме от Ош до Ош- кръгче, и беше прекрасно. Просто трябваше да е един ден повече. Препоръчвам 6 дни (ние имахе 5). Повече от 6 дни – ако правите трекове или обичате да пътувате наистина бавно, макар че трекове по тези голи чукари е предизвикателство...
•    Пътят е сериозен офроуд – ако имате проблеми с вестибуларния апарат или със стомаха, може да ви е дискомфортно. Обикновено през деня не се престаравахме в ядене, макар че честно казано понякога само гледките ми бяха достатъчни, което беше много странно за чревоугодник като мен… 
•    Рзрешителното – внимавайте да го извадите ЗАЕДНО с визата, защото иначе само на място. Ние пропуснахме и Турат ни го извади – но си беше голяма заврънгачка. Абе пич е.
•    Дали ще се върна – не знам, но много бих искала. Турат ще организира турове в Северен Афганистан – вадене на визи в Хорог (Таджикистан), и силно се изкушавам. Но не само за това. Памир е необятен, с диви животни, горещи извори и независим от интереса към него последните 10 години, все още е много, много, много див.

П.П. Няма интернет.


Бюджет: 
Това са точните суми – в долари – без билетите. Летяхме с Аерофлот през Москва - беше най-добрата цена. Най-интересното е, че до цент го спазихме бюджета. Такава точност ми е премиера. Цената на ездата е в зависимост от броя хора, а джипа – няма значение.

 

image.png.0c31bc03a81e92493118774d555c171e.png

Ако имате въпроси, ще се радвам да помогна.


Много различно и дълбоко вълнуващо скитане за мен. Поразяващо е да видиш с колко малко се задоволяват хората (за разлика от нас) и колко щастливо, в хармония, живеят. Още ми държи огромна влага всичко...

 

Когато напиша пътеписанието, ще го оставя връзка тук.


Поздрави! 


image.thumb.png.77486af392b2e2b9194b9dfa2c1089c0.png

 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Добре дошли! Радвам се, че ти е харесало пътешествието, в частност Памир, така както и на мен. Аз още си събирам мислите и чувствата 😉. Чакам с интерес пътеписанието. 

Поздрави!

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Добре дошли и както разбирам - доволни,прекарали чудесно!

Чакам с нетърпение уникалния ти разказ !

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.