Прескочи до съдържание

бързи въпроси Франция - бързи въпроси


Mary

Препоръчани мнения

  • 1 месец по-късно ...

Покрай терористичните събития се разходих с google street view в Сен Дени и ми направи впечатление, че архитектурно има приличен вид. Определено няма вид на гето. Любопитно ми е защо там са се(ги) заселили голям процент от мигрантите, а не някъде другъде? Все пак става дума за сравнително културно значим район с първата готическа църква въобще.

 

Или просто парижките предградия са си такива...

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Имигрантите трябва само в гета ли да живеят? Да не се заселват в културно значими места? Исторически сравнения с други етнически общности принудени да живеят в гета няма да правя, мисля, че много от нас са посещавали такива. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Покрай терористичните събития се разходих с google street view в Сен Дени и ми направи впечатление, че архитектурно има приличен вид. Определено няма вид на гето. Любопитно ми е защо там са се(ги) заселили голям процент от мигрантите, а не някъде другъде? Все пак става дума за сравнително културно значим район с първата готическа църква въобще.

 

Или просто парижките предградия са си такива...

Сен Дени от край време е бедно индустриално предградие, с жилища за работниците около фабрики и мануфактури. През голямата депресия, войната, а и след това много чужденци се заселват там, намирайки препитание в многото фабрики. Комунистически бастион от край време. След войната претърпява "разцвет", строят се много социални жилища с ниски наеми в близост до Париж, което привлича прясно-мигрирали работници, наети от колониите да строят разрушената от войната и окупацията Франция. По-късно в Алжирската война за независимост милиони алжирци и т.н. Пие Ноар (френските колонизатори от Алжир) се изселват във Франция, много от които в Марсилия и покрайнините на Париж.

 

За разлика от по-новите предградия, проектирани по Корбюзие (тип Люлин или Тракия), Сен Дени е едно от най-старите, проектирани по Осман. Въпрос на архитектура.

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Впрочем, във Франция отдавна няма гета, поне не такива, каквито ние познаваме. Временни лагери има на роми или мигранти, има и бездомни хора, но няма стабилизирана група хора, строящи от само себе си незаконни жилища, без ток, вода и т.н. Ако такива се правят от горепосочените групи им се намират места за временно настаняване, социални жилища, или се изгонват безцеремонно, или се експулсират. Столипиново няма да видите, дори и последното им предградие е по-лъскаво от Тракия или Меден Рудник.

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дали мога да помоля за малко съветче относно парижкото предградие Pantin. Харесах едно прекрасно апартаментче в АирБНБ, но ме притеснява отдалечеността от центъра и близостта до Сент Дени. Метрото може би е решение на логистичния проблем , но другото си остава болна тема към момента.

Редактирано от TeshkaR28
Връзка към мнение

Pantin... Не познавам добре. Но всичко, което започва с пощенски код 93 не препоръчвам. През деня няма да има проблеми, но вечер има банди, т.н. Racaille. Ти не би спал в Меден Рудник, ако посещаваше Бургас, нито в Тракия ако идваш в Пловдив?

 

От парижките предградия, нормалните за живот са следните: Courbevoie, Issy les Moulineaux, Montrouge, Neuilly sur Seine, Boulogne Billancourt, Levallois Perret... Но ще има да се лашкате по метрата.

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз бих допълнила и с Vincennes, St Mandé, Malakoff, Puteaux, както и някои части на Kremlin-Bicetre и Villejuif. До тях също има метро, но така пътят до "центъра" с интересните места ще е повече.

Да уточним, все пак, че става въпрос за (почти) непосредствени предградия, понеже и сред по-далечните има ставащи за нормален живот ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте и от мен в темата :)

Взехме си билети за Париж за Нова Година чрез WizzAir от 30.12.2015 - 03.01.2016. Бих искала всякаква полезна информация за прекарване на новата година в Париж, тъй като не намерих такава тема във Форумите. По-точно къде ще е най--добре да сме навръх 31.12, дали някои от обектите за посещаване са затворени по това време и кои резервации е добре да направим онлайн преди пътуването. Благодаря Ви предварително за отговорите.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Привет, от 8 до 13 март ще съм командировка в Париж и жена ми ще пътува с мен. Въпросът ми е какво бихте препоръчали да правим през трите работни вечери 9-10?

Връзка към мнение

Можете да се разходите и вечеряте в латинския квартал+Нотр Дам едната вечер, а втората из Монмартр (още повече четвъртък започва нощния живот с ресторантчета и барове и т.н.) 

Впрочем, като се заговори за предградия, гета и архитектура, ето няколко от "известните" архитектурни приумици на миналия век из Парижките предградия. Вие преценете дали е потискащо и мрачно или архитектурно-инженерски гений :) 

https://www.washingtonpost.com/news/in-sight/wp/2015/10/01/a-poetic-vision-of-paris-crumbling-suburban-high-rises/

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Можете да се разходите и вечеряте в латинския квартал+Нотр Дам едната вечер, а втората из Монмартр (още повече четвъртък започва нощния живот с ресторантчета и барове и т.н.) 

 

 

А третата вечер може да минете през Бастилията и Маре - първо разходка, после хапване (в този район има също много ресторанти и барове).

Връзка към мнение

Да, Mary, вярно е :) Цък.

Решението вече е гласувано от Съвета на Париж и влиза в сила от 01.05.2016. Тази дата не е избрана случайно :) - в този ден всички музеи са без вход.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, Mary, вярно е :) Цък.

Решението вече е гласувано от Съвета на Париж и влиза в сила от 01.05.2016. Тази дата не е избрана случайно :) - в този ден всички музеи са без вход.

По мои спомени, на тази дата повечето музеи не работят. Не ми се проверява сега как е. 

Вероятно има връзка с първата неделя по принцип, а не точно с първомайската. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Всъщност, Шанз-Елизе ще са пешеходни в неделята, в която и част от музеите са безплатни (всяка първа от месеца).

Но тази година първата неделя е 01 май, когато повечето от тях не работят ;). Но поне Шанз-Елизе ще е пешеходна.

Редактирано от Роца
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Роца, много моля да ме информираш своевременно какво се очаква в Париж тази година за празника на 14-ти юли.

Силно се надявам, че трагичните събития от миналата година няма да попречат на отбелязването на празника.

Връзка към мнение

Mary, засега нищо не съм чула... ще погледна тези дни какво готвят за празника и ще пиша тук.

Последно преди 2 дни обявиха удължаване на извънредното положение до средата на юли (докато минат Европейското по футбол и Тур дьо Франс)

 

Редакция: сега погледнах :lol: . Засега е обявен военния парад по Шанз-Елизе, сутринта на 14 юли.

Редактирано от Роца
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

имам малко глупав въпрос, но няма как :) може ли да ми кажете къде горе-долу се нарежда Париж като цени на транспорт, храна и подобни. Скъпо като Лондон или някъде в по-нормални граници ? Опитвам се да разбера какъв бюджет би ни трябвал на двама с бебе, като не сме претенциозни :)

Връзка към мнение

имам малко глупав въпрос, но няма как :) може ли да ми кажете къде горе-долу се нарежда Париж като цени на транспорт, храна и подобни. Скъпо като Лондон или някъде в по-нормални граници ? Опитвам се да разбера какъв бюджет би ни трябвал на двама с бебе, като не сме претенциозни :)

Като разликата между евро и паунд. :)

Цените са малко по-ниски от Лондон.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте, ще бъда в Париж между 16 и 20 май служебно, придружавайки група от 8 човека, които ще са на конгрес. Ангажиментите ми включват и организиране на вечеря (1 или 2) като имам лимит от 60 евро на човек. Бихте ли ми препоръчали заведения, носещи духа на Франция, относително близо до Айфеловата кула, където е хотела, в който ще отседнем?

Връзка към мнение

Какъв тип заведение - по-изискана или по-непретенциозна кухня? От коя страна на Кулата ще сте?

Ако сте откъм Трокадеро, ще е малко по-сложно, защото няма много заведения и са по-скъпи.

Ако сте от другата страна, към 15-ти район, се сещам веднага за Café du Commerce на rue du Commerce, което е много типично бистро със смес по-традиционна и класическа френска кухна на бистро/брасри (по-непретенциозна) и някои чужди класики: http://www.lecafeducommerce.com/, а това е и менюто : http://www.lecafeducommerce.com/carte/ (щом придружаваш група, предполагам, говориш френски ;)). Предлагат и стриди. Би трябвало да влезе в бюджета, заедно с напитките.

Редактирано от Роца
Връзка към мнение

Роца, благодаря! Не сме откъм Трокадеро. От другата страна сме.

В никакъв случай нямам претенции заведението да е лукс.

За съжаление не говоря френски и не можах да се ориентирам много в менюто ( ориентирах се по цифрите- видяха ми се прилични :) ). Дали аз пропуснах опцията с превключване на страницата на английски?!? Бистрото ми се видя много хубаво. Сигурно ще се възползвам от предложението ти. Като гледам на картата май е на метри от хотела... (Hotel ibis Paris Tour Eiffel Cambronne). Както се казва ще ми се получи много добре! :) Остава и да се разберем с персонала на английски и ще е просто чудесно!

Още веднъж благодаря!

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

И аз с едно малко глупаво питане - Как се процедира със Секюрити депозита в апартамента? Има ли вроятност да бъдем неприятно изненадани.

Ще бъдем 4 дни в Париж-подарък за 20 рожден ден на сина ми. Избрах това студио - https://www.housetrip.com/en/rentals/458270?from_date=2016-06-19&guests=2&origin=search&source_element=card&source_type=map&to_date=2016-06-22 заради близостта му до Port Maillot. Kакво мислите за района и дали е удобен и неопасен за късно прибиране? 

Връзка към мнение

И аз с едно малко глупаво питане - Как се процедира със Секюрити депозита в апартамента? Има ли вроятност да бъдем неприятно изненадани.

Ще бъдем 4 дни в Париж-подарък за 20 рожден ден на сина ми. Избрах това студио - https://www.housetrip.com/en/rentals/458270?from_date=2016-06-19&guests=2&origin=search&source_element=card&source_type=map&to_date=2016-06-22 заради близостта му до Port Maillot. Kакво мислите за района и дали е удобен и неопасен за късно прибиране? 

 

Housetrip не се занимават с депозитите, това си е изцяло между теб и домакина. Ако те притеснява виж дали същото място го няма в airbnb, макар че може там да е по-скъпо. 

 

За района не мога да помогна :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.