Прескочи до съдържание

Кафе и кафеджии?


Alexander

Препоръчани мнения

преди 2 минути , Rumiana каза:

Обичам хубавото кафе, но без да се вторачвам особено.  Имала съм и съм пробвала разни машинки, но като че ли най-много ми харесва кафето, което прави мойта "кубинка".  🙂

Имам една стара "кубинка" на 40 години и две на Bialetti. И аз най-много харесвам таково кафе.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 27 минути , Gentleman Basta каза:

Ако си с автомат, той няма ли мелачка? Според мен трябва да си вземеш сносно кафе на зърна и с нея да мелиш ... въпросът с едрината на мелене не знам как стои

Да има си мелачка и това ме ограничава доста при избора на кафе, че по супермаркетите повечето предлагани кафета са смлени, а тези на зърна с опаковки предимно от кг....ще трябва да взема все пак да прочета инструкциите му, как да регулирам степента на мелене на зърната....

Връзка към мнение
преди 43 минути , wiliko каза:

Интересна тема...макар и аз да се коплексирам от прочетеното... но да попитам специалистите:

-никакъв ли шанс не дават на тези като мен инвестирали в автомат и да пият добро експресо. ..(поради мързел)... старая се да купувам качествени кафета и постоянно експериментирам, дори в най скоро време ще се отбия през магазина на Дъбов... кое от предлаганите да опитам... все пак не мисля да изсипя една торба пари... че и да пътувам обичам освен да пия хубаво кафе 🙄

Ако не ти се занимава, както си казал, най-добре е да си седиш с автомат.

 

Не, че е зле, но да кажем е по-зле спрямо другите, като говорим за еспресо, но не е по-зле от всяка една кафе машина с крема диск.

Голям  минус на автомата е, че ако се пие само 1 кафе е много зле, защото  не успява да загрее добре. Пробвал съм различни марки автомати  и въпреки, че се загряват, мият, промиват и пр, пак първото кафе не става, изллиза по-хадко.

Друг голям минус е, ако се пие само 1 кафе е, че уж автомата мели преди направата на кафето, но реално кафето с което се прави е от предното мелене или поне голямата му част и става така, че винаги се пие с кафе смляно от предното пускане. Няма как да мели и да използва същата доза, защото винаги остава по каналите и системата му.

 

Ако се правят по повече от 1 кафе на пускане или на ден, този проблема отпада.

 

Писах няколко пъти, че кофти кафе не съм пил от Дъбов, без да броя общият им бленд за кафенета.

Различни са и са хубави, всичко между 11-12 до 19лв ми е харесало, понякога има намаления и от 19 се продава за 16 примерно.

Връзка към мнение

Благодаря за изчерпателната информация определено ще опитам кафе от Дъбов, а и съветите за кафе автомата, също ще ми свършат работа...първото кафе ще го пиша фира...или като данък машина,... 😂 Като при уискито с бъчвите... 

Връзка към мнение
преди 4 часа, Gentleman Basta каза:

Само разводняваш темата (в повече от един смисъл)

Разводнявам, разводнявам, ама изсипвам си го в чашката, наливам си гореща вода и до 10 минути си пия (кафе със) захар. А вие по няколко дена търчите от единия край на София до другия да търсите, мелите, пресовате ... пък после се почва едно настройване, милилитри!

Аз за всичкото това време вече съм потушил бунтовете на поне три планети!

 

За да не съм хептен трол, ще споделя, че обичам разнообразието и понякога пия Нескафе, понякога Якобс 🙂

  • Харесвам 2
  • Смея се 6
Връзка към мнение
В момента, Брани каза:

Разводнявам, разводнявам, ама изсипвам си го в чашката, наливам си гореща вода и до 10 минути си пия (кафе със) захар. А вие по няколко дена търчите от единия край на София до другия да търсите, мелите, пресовате ... пък после се почва едно настройване, милилитри!

Аз за всичкото това време вече съм потушил бунтовете на поне три планети!

 

За да не съм хептен трол, ще споделя, че обичам разнообразието и понякога пия Нескафе, понякога Якобс 🙂

На нас ни го носят вкъщи пък кафето. И мелачката, и машината. Ама пак си е 15-20 минути ритуал и ако много ти се спи,  забравяш да си отстраниш кондензиралата вода, да  си спреш мелачката преди да изсипеш още едно кафе на плота и въобще чистенето в полузаспало състояние е много изнервящо. 

 

Обаче никой в тази тема не пие капучино и не виждам никакви насоки за мляко. 

Моите многогодишни наблюдения са,  че олимпус се справят най-добре,  особено с козия вариант и това прави капучиното по-пухкаво и със солен вкус. Но пък и пяната се стопява по-бързо.  

Все пак с удоволствие бих тествала и друго мляко,  ако е пълномаслено и с повече вкус. 

Връзка към мнение

Е при мен всичко аз сам си правя и затова е изцяло крафт експириънс - лично си го купувам, късам пакетчето, изсипвам, наливам вода, разбърквам и си го пия!

🙂

 

Шегата настрана де, от 1-2 години се каня и аз да си взема кафе-машина и си я изчитам тая тема, че е  много полезна.

  • Харесвам 3
  • Смея се 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Lindt каза:

Но пък и пяната се стопява по-бързо.

Най- хубава пяна, която си изяждаш накрая с лъжичка правят машинките - миксери/ не знам правилното им название/ на  неспресо.

Аз само си чета и подсмърчам, защото се наложи от кафе ловър да престана да употребявам кафе.....

Връзка към мнение

И на нас деня ни започва с направата на кафенце. Харесваме го като макиато. Машинката ни е Делонги, кафето е Лаваца долче густо, а пяната си я правим с фротер. Темата идва в точния момент, тъй като искаме да си вземем нещо по-читаво като машина и мелачка. Та сме се насочили към Гаджия, не съм сигурен доколко Юра си струват парите.

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Едно добре изглеждащо кафе от днес - мое производство.

Най-трудно е да стане на петна, трябва хубаво и прясно кафе, хубава техника и майстор.

IMG_9684p.thumb.jpg.042359aa69e127a1355556b908a0c55b.jpg

 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение

Аз имам въпрос за кафемашина. Само не казвайте, че съм "идиот", просто напоследък съм претоварена и много разсеяна. След като си купих едно от супер готините кафета на Дъбов и сва дни с голям кеф пих кафето, успях да си разваля кафемашината. Пуснах я да прави кафе и уж за момомент излязох от кухнята  - ама този момент се оказа около 1 час, а май и повече. И сега не иска да пуска вода през цедката. Праща я през тръбичката за горещия въздух. Обезвъздушавах я много пъти но резултат нямаше. Но тя е гълтала въздух поне 1 час . Някой може ли да даде идея какво е станало. Машинката е делонги от по обикновените - сега не съм в къщи да я снимам. 

Връзка към мнение

Аз поне не разбрах какво е станало, нито какво точно прави машината ти.

Със сигурност няма какво толкова да е станало, а дори да се е счупено или изгоряло нещо, частите са евтини.

Връзка към мнение

Като я пусна индикира че е загряла, но не съм проверявала водата дето изкарва от тръбата за парата дали е гореща.

Връзка към мнение

Най-вероятно цедката е запушена - изкарвайки дълго време само въздух след кафето, е набила яко кафето в цедката.  Разглоби цедката и я почисти внимателно.

Връзка към мнение
16 hours ago, Rumiana said:

Най-вероятно цедката е запушена - изкарвайки дълго време само въздух след кафето, е набила яко кафето в цедката.  Разглоби цедката и я почисти внимателно.

Цедката в която се слага самото кафе не е запушена, аз пробвам и без нея и пак не излиза вода, но може да е горната през която излиза водата. Ще пробвам да я разглобя и почистя. 

16 hours ago, Alexander said:

Пробвай и пиши. Като пуснеш да прави кафе, чува ли се помпата?

Резулатата от сутрешната проба е следния: Помпата и мотора работят. Водата, която изкарва през тръбичката за парата е гореща. 

Връзка към мнение
53 minutes ago, MayaS said:

Цедката в която се слага самото кафе не е запушена, аз пробвам и без нея и пак не излиза вода, но може да е горната през която излиза водата. Ще пробвам да я разглобя и почистя. 

Резулатата от сутрешната проба е следния: Помпата и мотора работят. Водата, която изкарва през тръбичката за парата е гореща. 

Самата помпа има клапани и уплътнения, които ако са работили на сухо, може да са се стопили и сега самата помпа да чуваш че работи, но да не може да вдига налягане .....

Връзка към мнение

Без да се разглоби и види от близко няма как да се каже нещо повече, особено след като казваш, че водата загрява и помпата се чува. Няма помпа и отделно мотор, всичко е едно, използват се елементарни  вибрационни помпа.

Може налягането да е доста ниско, може да не отваря клапана, който е в главата над ръкохватката с кафето, това за мен е най-вероятното.

Ако не си се занимавала с такива неща я дай на някой серивиз, ще е оправят за 15-20лв вероятно.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 часа, MayaS каза:

Аз имам въпрос за кафемашина. Само не казвайте, че съм "идиот", просто напоследък съм претоварена и много разсеяна. След като си купих едно от супер готините кафета на Дъбов и сва дни с голям кеф пих кафето, успях да си разваля кафемашината. Пуснах я да прави кафе и уж за момомент излязох от кухнята  - ама този момент се оказа около 1 час, а май и повече. И сега не иска да пуска вода през цедката. Праща я през тръбичката за горещия въздух. Обезвъздушавах я много пъти но резултат нямаше. Но тя е гълтала въздух поне 1 час . Някой може ли да даде идея какво е станало. Машинката е делонги от по обикновените - сега не съм в къщи да я снимам. 

Имаш нещо спукано някъде. Аз имах подобен проблем с едно Делонги

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
7 minutes ago, Alexander said:

Без да се разглоби и види от близко няма как да се каже нещо повече, особено след като казваш, че водата загрява и помпата се чува. Няма помпа и отделно мотор, всичко е едно, използват се елементарни  вибрационни помпа.

Може налягането да е доста ниско, може да не отваря клапана, който е в главата над ръкохватката с кафето, това за мен е най-вероятното.

Ако не си се занимавала с такива неща я дай на някой серивиз, ще е оправят за 15-20лв вероятно.

 

 

Аааа, за разглобяването и ремонта си има инженер в къщата 🙂. Ако не се справи ще я дам на сервиз. Имаш ли идея към кого мога да се обърна? Благодаря!

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.