Прескочи до съдържание

Кафе и кафеджии?


Alexander

Препоръчани мнения

2 hours ago, MayaS said:

Аааа, за разглобяването и ремонта си има инженер в къщата 🙂. Ако не се справи ще я дам на сервиз. Имаш ли идея към кого мога да се обърна? Благодаря!

http://www.delonghi.com/bg-bg/customer-support/---/serviz

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
2 minutes ago, aleksandrina said:

Тези на Звъника ги търсих преди няколко месеца и нещо не ги открих, иначе там си бях давала на ремонт кухненския робот и съм доволна. Определено не са от хората дето гледат само да ти вземат парите. Благодаря!

Връзка към мнение

Ако инженера във вас има малко идея и желание, няма да е проблем да я оправи, както казах има точно 3-4 неща в цялата машина.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Идеята и желанието ги има, но напоследък и на двамата ни липсва времето 🙂 - ако някой знае магазин дето продават свободно време да споделя, че сигурно не сме единствени. 🤔. Купувам веднага на едро. Но пък и пиенето на кафе на джезве последните 10 дена ме подготвя за Турция през която ще се поразходим след 3 дена. 

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Така... имам следния проблем... При пътувания много обичам да си купувам кафе. Първия път направих грешка и си взех смялно, оказа се прекалено ситно и моята кафемашина не искаше да прави кафе с него. Следващите пъти вече си вземах кафе на зърна, но се сблъсках с проблема къде да го смеля. В кафе магазините не искат да смелят чужно кафе, а моят машинка го мели много едро и кафемашината отново не работи с него, та се принуждавам да ползвам кафеварка.

Кафемашината ми е Делонги, подобна е на тази която е показала MayaS - стара и евтина е. И противно на мнението, че евтините машини едва ли не работят с всякакво кафе, моята не иска :cray:

Та ще съм благодарна ако може да ми препоръчате някоя евтина кафемелачка която би ми свършила работа.

Просто поради ред причини в момента не е на дневен ред покупката на по-добра машина и не ми се дават много пари за кефемелачка.

Връзка към мнение
21 minutes ago, savagejo said:

Така... имам следния проблем... При пътувания много обичам да си купувам кафе. Първия път направих грешка и си взех смялно, оказа се прекалено ситно и моята кафемашина не искаше да прави кафе с него. Следващите пъти вече си вземах кафе на зърна, но се сблъсках с проблема къде да го смеля. В кафе магазините не искат да смелят чужно кафе, а моят машинка го мели много едро и кафемашината отново не работи с него, та се принуждавам да ползвам кафеварка.

Кафемашината ми е Делонги, подобна е на тази която е показала MayaS - стара и евтина е. И противно на мнението, че евтините машини едва ли не работят с всякакво кафе, моята не иска :cray:

Та ще съм благодарна ако може да ми препоръчате някоя евтина кафемелачка която би ми свършила работа.

Просто поради ред причини в момента не е на дневен ред покупката на по-добра машина и не ми се дават много пари за кефемелачка.

Аз работя с bosh https://www.bosch-home.bg/productlist/coffee-machines/coffee-grinders, С нея според времето за което мелиш кафето става или по едроили по ситно, но винаги е късмет да уцелиш верния размер с такива кафемелачки. Аз съм доволна от тази, но истината е такава на която се регулира размера.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Какво значи- не иска да прави кафе със смляното?

Не става хубаво, не изтича-запушва се, изтича много бързо?

Връзка към мнение
преди 53 минути , Alexander каза:

Какво значи- не иска да прави кафе със смляното?

Не става хубаво, не изтича-запушва се, изтича много бързо?

Оф... както винаги забравям най-важното 🤦‍♀️

Не изтича, или по-скоро тече по капка на минута. Странно е, за мен поне, че и при много ситно смляно и при едро смляно ефекта е такъв.

Връзка към мнение

Ако е много ситно е нормално да не тече и тогава пробвай да не го пресоваш силно, но пишеш и че при едро смляно пак е така, което е супер странно. 

Само, ако е по средата ли излиза добре? Дори не мога да го повярвам.

Ако и при едро и при фино не тече, може да има проблем в помпата или някой клапан.

Връзка към мнение
преди 28 минути , Alexander каза:

Ако е много ситно е нормално да не тече и тогава пробвай да не го пресоваш силно, но пишеш и че при едро смляно пак е така, което е супер странно. 

Само, ако е по средата ли излиза добре? Дори не мога да го повярвам.

Ако и при едро и при фино не тече, може да има проблем в помпата или някой клапан.

Ако има някакъв проблем с помпа или клапан, няма ли да има проблем винаги? Когато си купя примерно смляна лаваца, нямам никакъв проблем.

Може и проблем с моята машинка да е, че не мери равномерно, макар че на мен ми изглежда като едро смляно. Но това отново ме връща на нуждата от нова мелачка.

Връзка към мнение

Няма как да не тече с фино и с едро, освен както каза, ти да си мислиш, че е едро, а то да не е.

Пробвай да пресоваш по-слабо

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 16 часа, Alexander каза:

Няма как да не тече с фино и с едро, освен както каза, ти да си мислиш, че е едро, а то да не е.

Пробвай да пресоваш по-слабо

Така... кафето е наистина едро смляно, усеща се на допир.

Пробвах да не го пресовам, но изкара... нещо, със сигурност бе кафе, а нещо подобно на чай 😞

Май ще си карам с лавацата :cray:

Връзка към мнение

Аз пък днес съм на екзотична вълна. Приятел ми беше доставил от Луанда, лично, едно анголско кафе - Ginga. Ето го едросмляно:

F9833002-0DC2-41C3-844B-2E3E8CE53A2E.jpeg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, savagejo каза:

Така... кафето е наистина едро смляно, усеща се на допир.

Пробвах да не го пресовам, но изкара... нещо, със сигурност бе кафе, а нещо подобно на чай 😞

Май ще си карам с лавацата :cray:

Значи сме на прав път!

Ако пресоваш слабо и тече бързо и става като чай, значи увеличаваш натиска докато уцелиш да ти хареса. Ако пресоваш прекалено силно пак няма да тече.

 

По принцип целта в идеалният вариант е, да е така смляно, че след силно пресоване да тече нито бързо, нито бавно. 

@cck извън Европа еспресото не се тачи особено, затова и основно предлагат по-едро смялно за кафеварки и други.

Връзка към мнение
преди 17 минути , Alexander каза:

Значи сме на прав път!

Ако пресоваш слабо и тече бързо и става като чай, значи увеличаваш натиска докато уцелиш да ти хареса. Ако пресоваш прекалено силно пак няма да тече.

 

По принцип целта в идеалният вариант е, да е така смляно, че след силно пресоване да тече нито бързо, нито бавно. 

@cck извън Европа еспресото не се тачи особено, затова и основно предлагат по-едро смялно за кафеварки и други.

Ще пробвам явно.
Иначе аз от Мексико си бях донесох едно, толкова ситно беше смялно, че не е истина....  Само да споделя, че по погрешка го бях взела смляно. Не знам с каква машина изобщо може да се прави такова кафе.

Връзка към мнение
Преди 1 час, Alexander каза:

извън Европа еспресото не се тачи особено, затова и основно предлагат по-едро смялно за кафеварки и други

Да, аз специално анголското си го правя на кубинска кафеварка от “гейзерен тип” - Мока (макар моделът да е италиански). Пък и докарва сантиментален елемент в целия салтанат 🙂

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Няколко пъти назад се питаше за магазини и пекарни. Няколко човека любители на кафето ми препоръчаха да пробвам кафе от една известна пекарна в Лондон  Square Mile   и взех, че си поръчах вчера.

Има пратка до България за 3 паунда, но последния път един приятел си чакал над 1 месец пратката и се обезсмисля малко купуването на прясно печено кафе.

Друг вариант е изпращането на кафето  безплатно от фирмата  до адрес на Габко или друг куриер в Англия и след това плащане на 5-6лв или пак става същата сума, но идва за  10-на дни. Кафетата им са по 350гр по 23-30лв има и по-скъпи.

Като се приравни на цените и разфасовките на Дъбов излиза, че са по 13-17лв, точно колкото са на Дъбов евтините и средните кафето в  пакетите по 200гр

 

Та сега чакам да дойдат, поне на книга, а и по отзиви на разбирачи било голяма работа.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
On 9/19/2019 at 3:22 PM, Alexander said:

 Square Mile   и взех, че си поръчах вчера.

Та сега чакам да дойдат, поне на книга, а и по отзиви на разбирачи било голяма работа.

Дойде ли пратката? Как е кафето?

 

Връзка към мнение

Да споделя резултата от становището на сервиза. Помпа за смяна. Клапан за смяна. Нещо и по цедката. Машината била доста амортизирана. Е как няма да е като прави кафе всеки ден вече 20 години, без нищо да и е правено. Та щяло да излезе малко над 100 лева, и затова се отказах от ремонта и сия взех. Сега си търся нова, но още не съм решила каква. Никога ама никога не се опитвайте да направите спер дълго кафе дето се разлива и по шкафа, че после като мен - нова машина 🙂 😞 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
On 10/28/2019 at 12:15 PM, MayaS said:

Да споделя резултата от становището на сервиза. Помпа за смяна. Клапан за смяна. Нещо и по цедката. Машината била доста амортизирана. Е как няма да е като прави кафе всеки ден вече 20 години, без нищо да и е правено. Та щяло да излезе малко над 100 лева, и затова се отказах от ремонта и сия взех. Сега си търся нова, но още не съм решила каква. Никога ама никога не се опитвайте да направите спер дълго кафе дето се разлива и по шкафа, че после като мен - нова машина 🙂 😞 

Ако не държиш на мляното кафе, кафемашина с капсули излиза(ше) изгодно от амазон. Моята я взех за 70 лв с все доставката (12 лв), а тук е 189 лв. Иде и черен петък- и тук ще има намаления, и в амазон... Та имаш време да се почудиш, освен ако вече не си се обзаевела с нова КМ. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
16 minutes ago, aleksandrina said:

Ако не държиш на мляното кафе, кафемашина с капсули излиза(ше) изгодно от амазон. Моята я взех за 70 лв с все доставката (12 лв), а тук е 189 лв. Иде и черен петък- и тук ще има намаления, и в амазон... Та имаш време да се почудиш, освен ако вече не си се обзаевела с нова КМ. 🙂

Ами аз не обичам капсулите. Предпочитам си класическо еспресо. Онзи ден си взех от Метро Gaggia. Не е кой знае какво, но прави хубаво кафе. Пристигна ми и поредната пратка от Дъбов. Взех си безкофеиново и Колумбия. Аз Колумбията най много я харесвам. За безкофеиновото няма да коментирам - ясно е че не е кафе, но аз нямам много избор, защото не мога да пия повече от едно истинско кафе на ден, а пък тази напитка ми е любима. И така това е компромис. В някакъв момент бих взела от другите кафета от малките разфасовки - тестери, за да пробвам и другите видове конкретно на Дъбов.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Изпаднаха ми капсули nescafe dolce gusto но нямам таква машина. как да ги оползотворя най-ефективно? мога ли да го отворя и да пусна кафето в кафемашина с кремадиск или да го сготвя на кубинска кафеварка?

res_b017b55a5a70670441ed8fbc6b52920f_full[1].jpg

  • Шок 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.