Прескочи до съдържание

Календар на magelanci.com за 2020: Правила, участие и срокове


Препоръчани мнения

Според мен в избраните снимки има само една, която си личи твърде много, че не е добре обработена, а е хубава снимка (лично мнение 🙂). Цветовете изглеждат неестествени и дори природата изглежда не толкова красива. Жалко, че не може оригиналът да се обработи отново и да се запази красотата на снимката. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 

 

преди 30 минути , Травеолани каза:

Според мен в избраните снимки има само една, която си личи твърде много, че не е добре обработена, а е хубава снимка (лично мнение 🙂). Цветовете изглеждат неестествени и дори природата изглежда не толкова красива. Жалко, че не може оригиналът да се обработи отново и да се запази красотата на снимката. 

 

Хайде пак съспенс...:grin:

-------------

Очевидно, на автора, а и на още десетки хора снимката им харесва в този й вид.

( На вкус на цвет товарища нет ):wink:

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ееееее, какви дебати! Като  че ли, ще се издава Енциклопедия Британика. Тая година пропуснах гласуването, че бях цял месец на път и нямах време. Сега ги погледнах снимките. На когото му харесват, ще си купи календар, на когото не му харесват - няма да си купи.

Щом мнозинството е избрало тези снимки, какво има повече да се коментира.

И тази дискусия за имената, е абсолютно безмислена. @master_of_germs, издребняваш :crazy:,недей така!

Как да го беше написала @antea, може би така: Το ενετικό λιμάνι των Χανίων, че да го прочетем всиииички и веднага да разберем, де е туй?

 

  • Харесвам 11
  • Браво 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Реших отново да се изкажа!

 

Ама този път съвсем сериозно и на вечните теми:

 

1. "обработени vs. натурални снимки".

 

Нека всички най-накрая приемем, че във фотографията няма такова нещо като "необработена" снимка - запечатаната от сензора поредица от пиксели винаги ще се различава от тази в ретината на човешкото око. В зависимост от моделите фотоапарати някои видове "обработка", които повечето хора смятат, че се правят впоследствие, се случват още в момента на снимането. Най-често видимите такива са HDR снимките или засилването на наситеността на цветовете. Т.е. понятието "натурална снимка" (или "снимка директно от фотоапарата") може да има много широки граници. Има как да се разбере коя обработка е правена впоследствие, и коя е просто режим на снимане на фотоапарата, но в нашите случаи смятам, че границите прекалено много се размиват и не са от значение. По моето скромно мнение досега не сме прескачали границите на добрия вкус с какъвто и да е вид обработка.

 

 

2. "невероятни" vs. т.нар. "лоши" снимки.

 

Аз също съм от хората, които доста се стараят със снимките (неслучайно съм толкова велик!). Но не бих си позволил да дам тук негативно мнение за чужди снимки. Съгласен съм, че правенето на добри снимки става все по-лесно с новите модели камери и дори телефони и че има някои прости правила във фотографията, но не всеки пътуващ човек иска да се занимава със задълбаване във фотографията. Да приемем, че пътуващият човек е едно добро любознателно човече, което се е вдигнало от града си, пропътувало е там хиляди или десетки хиляди километри, появило се е на новото непознато място, и в определен момент от времето това място му е харесало толкова, че да го щракне с камера или телефон. Та доброто същество не се отличава с претенции за правене на суперснимки, то просто иска да запази за спомен този момент и усещане, т.е. за него тази снимка значи повече от снимката на някой фотограф, която е видяло в National Geographic. После идва годишното гласуване за снимки в календара и въпросният човек решава да участва и той и да сподели с нас въпросния кадър, който за него е важен спомен, макар и да не изглежда като картичка. Та кой точно ще съм примерно аз, че да му кажа "абе тая снимка не е много добра!".

 

И в двете точки става въпрос за личен вкус. А смятам, че сме си изработили чудесен механизъм за подбор, който се нарича гласуване. Мнозинството от нас са класирали тези 24 снимки за календара, следователно те са най-добрите. 🙂

  • Харесвам 11
  • Браво 11
Връзка към коментар

Отворих темата, разгледах предложенията, накликах тези снимки, които най-много ми харесаха и хич не ме интересуваше колко/как/дали изобщо са обработвани, кой/кога и защо ги е снимал и предложил. В края на краищата всичко се свежда до това, че месеците са 12, а магеланците (да сме живи и здрави!) - доста повече! 🍻

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

@Георги

 

Получих следните инструкции за снимката си. Предполагам всички участници сме ги получили

 

Имай предвид, че част от снимката ще бъде изрязана, от всички страни, но най-вече в горната част, където са телчетата на календара. Най-добре да я качиш цялата, ние ще я оразмерим според шаблона тук 

 

Защо трябва да имам такова нещо предвид?

Снимката ми е кадрирана до пиксел, както съм искал да бъде кадрирана.

Отникъде не може да бъде рязана!

След като в заданието е посочен формат, значи този формат е пробван и пасва.

Ако се е знаело, че не пасва, за друг формат съм щял да предложа друга снимка

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Лично според мен правилото за разнообразие на дестинациите не трябва да отпада. Много по-красив и интересен ми се струва календар със снимки от различни държави.

 

Колкото до обработката, въпрос на вкус е, важното е при обработване да не се разваля качеството.

 

И тук искам да кажа, че имаше хубави снимки като идея, композиция и т.н., но с видимо лошо качество (имам предвид и предни издания). Знам, че всеки си харесва снимките, но на мен ми се струва неуважително да се участва със снимки, които си личи, че са с качество неподходящо за гледане на full screen, а какво остава за печат.

 

Връзка към коментар

@Брани - съгласна съм с твоето мнение. И аз не бих си позволила да критикувам чужди снимки, но когато не е обработена добре и си личи, не виждам лошо да се спомене. Обработката на една снимка винаги може да се направи наново и да подсили красотата на снимката. 

 

BTW, аз от почти 3 години снимам само с телефон. 
 

Обработката е въпрос на вкус, да, докато не е ето такава обработка, която се вижда много по-често напоследък:

 

Оригинал

26F31966-EF5D-4B0C-8307-09F5660F5C2D.jpeg.c4e19cc280c85e2d3e2cfa33bf58c4bd.jpeg

 

”Творческа” снимка 

 

EBE077B2-2557-46C9-8492-566E3CCA4DC8.jpeg.c2080c0f921fbfd40cdb236e60fca8a7.jpeg

 

Аз предпочитам нещо по-средата: 

8640BDA3-2FBE-40EE-9F07-8FE73B641E43.jpeg.de65c76230daefd9425d7fc99d449f0f.jpeg
 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@домосед, в случая говорим за 1-2мм от всички страни, които се изискват от печатарските машини. Не говорим за промяна на формата, форматът е същия. Съветът е просто да се има предвид това, както и минаването на телчетата, което често афектира снимки с върхове и т.н. Пак във формата, където я водим тази дискусия ще ти бъде качен варианта как ще изглежда снимката директно в календара, включително с границите които ще бъдат отрязани от нея и да си кажеш ако имаш забележки. Нещо ей такова ще получиш:

 

image.png

 

@Травеолани - съвети може да се дават само на който ги поиска. Ти можеш да имаш едно разбиране какво е добра обработка, някой има друго такова и не може да налагаме твоето мнение на неговото. Сама си казала при последното ти предложение "Аз предпочитам по средата", това обаче не значи че автора предпочита същото.  Гласуваш за целия комплект - дестинация, композиция, цветове, обработка и т.н. Ако някой от компонентите не ти допада, не гласуваш за нея и толкова. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 17 минути , Георги каза:

 

@Травеолани - съвети може да се дават само на който ги поиска. Ти можеш да имаш едно разбиране какво е добра обработка, някой има друго такова и не може да налагаме твоето мнение на неговото. Сама си казала при последното ти предложение "Аз предпочитам по средата", това обаче не значи че автора предпочита същото.  Гласуваш за целия комплект - дестинация, композиция, цветове, обработка и т.н. Ако някой от компонентите не ти допада, не гласуваш за нея и толкова. 

Да, аз не гласувах за тази снимка :). 
За съжаление едва ли някой ще каже снимката ми е зле обработена, дайте съвети как да я подобря обработката 🙂

Връзка към коментар

@Георги, може би един такъв шаблон с пример за местата за телчетата е добре да бъде представен още в самото начало на отваряне на гласуването. 🙂

Аз се сетих за това и внимавах, как да оразмерявам снимките си. Но не всеки би го предвидил. В тазгодишните календари имаше една планинска снимка, която доста силно пострада от телчетата. Мисля, че и в сегашното издание би пострадала снимката на @T.E.Lawrence от Филипините, освен ако не се преоразмери наново от оригиналния файл.

 

@Травеолани, на мене снимката "по средата" ми харесва най-малко от трите варианта. 🙂 Лично ненатоварващо мнение. "Оригиналът" доста повече ми гали окото, а "творческата"..  ами тя си е творческа. При определени обстоятелства и вътрешна нагласа, бих могъл да я възприема.

 

Ето, аз казвам, че приемам всякакви съвети. И наистина смятам, че когато някой каже, че не му харесвали една-две снимки, трябва да ги посочи, кои са, и да даде съвет, как да се подобрят, според него.🙂

 

@AlexandraKo, честно казано, да, по бих приел описанието на гръцки, отколкото на английски, защото носи повече автентичност. Примерно, щом снимката от Бордо е с описание на френски, защо тази от Гърция да не е на гръцки. Разбира се, и в двата случая (а и във всеки един случай) смятам, че е най-добре да е на български, още повече и двете си имат точен превод. Някак си, все едно приемаме, че вероятно всички магеланци знаят английски и френски, а не и гръцки. Ами, не е правилно. Напоследък у нас гръцкият комай се учи повече от френския. И не всички знаят английски. Но всички знаем български. Това е съвсем добронамерен съвет към всички автори, нека описанията на снимките са на български, когато е възможно. 🙂

Не е било нищо лично спрямо @antea, просто за този пример се сетих най-напред, но той не е единственият такъв сред кандидатстващите снимки. Надявам се, че в календара снимките от Мианмар, Япония, Филипините, Танзания (може и да пропускам някоя) ще бъдат надписани на български.

Не смятам, че е издребнявам. Описанието на снимката е част от възприятието на "целия комплект" в процеса на гласуване, за което споменава Георги по-горе. За мене то е важно. Именно описанието ме накара най-напред да отбележа снимката на @домосед в бюлетината си.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
2 hours ago, Травеолани said:

@Брани - съгласна съм с твоето мнение. И аз не бих си позволила да критикувам чужди снимки, но когато не е обработена добре и си личи, не виждам лошо да се спомене. Обработката на една снимка винаги може да се направи наново и да подсили красотата на снимката. 

 

BTW, аз от почти 3 години снимам само с телефон. 
 

Обработката е въпрос на вкус, да, докато не е ето такава обработка, която се вижда много по-често напоследък:

 

Оригинал

26F31966-EF5D-4B0C-8307-09F5660F5C2D.jpeg.c4e19cc280c85e2d3e2cfa33bf58c4bd.jpeg

 

”Творческа” снимка 

 

EBE077B2-2557-46C9-8492-566E3CCA4DC8.jpeg.c2080c0f921fbfd40cdb236e60fca8a7.jpeg

 

Аз предпочитам нещо по-средата: 

8640BDA3-2FBE-40EE-9F07-8FE73B641E43.jpeg.de65c76230daefd9425d7fc99d449f0f.jpeg
 

 

А аз първата - оригинала. Много е хубава уличката 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За обработките наистина няма единен критерий, така че гласуването достатъчно ясно показва коя снимка се възприема добре, а коя -не.

 

Колкото до описанията, аз също подкрепям да са на български. Вярно, че не винаги е лесно, но кой, ако не човекът, който е бил на мястото, е най-заинтересован да намери най-доброто му описание на български?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ами аз заради всички тези критерии, форматиране и т.н. особено трудни от телефон отдавна загубих интерес към тази форма на активност във форума. Иначе календарите са готини всяка година.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, ДиянаВ каза:

А аз първата - оригинала. Много е хубава уличката 🙂

Благодаря :).
На мен лично ми е оригиналната ни е тъмна, а не беше толкова намуглено. 
Ето това е перфектната обработка за мен както я видях на живо - само оправих светлината. Червените дървета са кленове :). 
 

55B1CED9-6C68-4050-98D4-470B08026ED9.jpeg.627a22aaa5c91676bed5f48eda9a9b11.jpeg

Връзка към коментар

Моята мога да я дам в оригинал 16:9. Нямам претенции да се реже за нуждите на календара. Може да стане в понеделник, че тогава се връщам от странстване.

Връзка към коментар
16 minutes ago, Травеолани said:

Благодаря :).
На мен лично ми е оригиналната ни е тъмна, а не беше толкова намуглено. 
Ето това е перфектната обработка за мен както я видях на живо - само оправих светлината. Червените дървета са кленове :). 
 

55B1CED9-6C68-4050-98D4-470B08026ED9.jpeg.627a22aaa5c91676bed5f48eda9a9b11.jpeg

Тази е по-добре от предния среден вариант. Аз, обаче като не ме влекат тия занимавки и игри с обработката, разбрах и от пръв поглед хубостта на кленовите дървета. Ако ми покажеш поотделно тази снимка ИЛИ първообраза, ще ги харесам и двете, но между двете едновременно ще избера оригинала. Наистина е чудесен. Какво като е намуглено, такъв е бил мига, защо да се променя.

За мен тази обработка е по-скоро занимавка, творчество, приложно изкуство ... за творческите личности🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
19 minutes ago, Травеолани said:

Благодаря :).
На мен лично ми е оригиналната ни е тъмна, а не беше толкова намуглено. 
Ето това е перфектната обработка за мен както я видях на живо - само оправих светлината. Червените дървета са кленове :). 
 

55B1CED9-6C68-4050-98D4-470B08026ED9.jpeg.627a22aaa5c91676bed5f48eda9a9b11.jpeg

Всеки е с мнението си, а моето е, че каквато и обработка да се направи, тази снимка е 40% асфалт 40% небе,  разцепена по хоризонтал и вертикал точно на 50%, което навсякъде по книгите го дават като лош пример за кадриране 🙂 .

Но ако форума гласува ще си я гледаме в календара и това е ...

Връзка към коментар

Пак да кажа за обработката.

Човешкото око се адаптира автоматично, а чипа не. Затова една цифрова снимка винаги е по-лоша, отколкото е в действителност.

Фотографът може да се опита да я направи така, както я е почувствал или както я помни... Или да си отпусне въображението в посока изкуство.

Или може да остави на камерата (или телефона), които сами да решат как да стане. Обработка има и в двата случая.

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

На математиците все %, хоризонтали и вертикали са им в главата😆.

На мен последното нещо, което ще ми дойде на ум са пропорциите земя небе. 

Първото бяха дърветата🙂.

Но ме забавлява тази различност на мисълта. 

Връзка към коментар
преди 6 часа, Георги каза:

Нещо ей такова ще получиш:

Това не е изрязване, а перфориране близо до горния ръб, без да се се нарушава композицията. С това съм ОК.

Връзка към коментар
Преди 1 час, ДиянаВ каза:

На математиците все %, хоризонтали и вертикали са им в главата😆.

На мен последното нещо, което ще ми дойде на ум са пропорциите земя небе. 

Първото бяха дърветата🙂.

Но ме забавлява тази различност на мисълта. 

Ами ако човек попрочете малко за композиция ще започне да прави снимки, които се харесват повече, дори зрителя да не смята проценти. Просто мозъкът работи така.

А в горната снимка има едно огромно празно място (асфалта), което не стои добре, просто @georgebgго обясни с числа.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.